Co jsou uzavřené komedony?

Co jsou uzavřené komedony?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Jak vznikají komedony?

Každý jednotlivý pór ve vaší pokožce je vlastně domovem individuálního vlasového folikulu. Normálně naše těla produkují přírodní zvlhčovač zvaný kožní maz, který udržuje vlasový folikul zdravý. Někdy však nadbytečný maz, špína nebo odumřelé kožní buňky mohou tento otvor blokovat a způsobit tvorbu komedonů a akné.

jak získat opravdu velké péro

Životně důležité orgány

 • Uzavřené komedony, také známé jako bílé tečky, jsou póry blokované odumřelými kožními buňkami nebo mazem - přírodní látkou vytvářenou vaším tělem.
 • Každý pór je domovem individuálního vlasového folikulu. Pokud se póry zablokují a zůstanou zakryty pokožkou, bude vypadat jako malý bílý nebo tělově zbarvený hrbolek. Pokud je prach, který ucpává vaše póry, vystaven vzduchu, zčerná a vytvoří černou hlavu.
 • Mačkání bílých hlav doma může vést ke komplikacím, jako je infekce, zjizvení a další vyrážky. Místo toho je nejlepším způsobem léčby komedonů čisticí prostředky dostupné v prodejně a lokální ošetření.
 • Hledejte produkty obsahující benzoylperoxid, topický retinoid nebo jejich kombinaci. U závažnějších případů akné může poskytovatel zdravotní péče doporučit možnosti předpisu, jako jsou antibiotika.

Někteří lidé si užívají dětskou hladkou pokožku ode dne, kdy se narodí, s pouhým občasným pupínkem, zatímco jiní trápí akné od puberty až po dospělost a další roky. Tak o co jde? Existují určité věci které zvyšují vaši šanci na rozvoj akné (Tanghetti, 2013):

 • Typ pleti: Někteří lidé přirozeně produkují více mazu, takže je větší pravděpodobnost ucpání pórů.
 • Hormony: vysoké hladiny určitých hormonů, jako je testosteron, mohou zvýšit množství kožního mazu, které vaše tělo produkuje, což zvyšuje pravděpodobnost, že se u vás objeví. Kolísání hormonů, které je častější v pubertě, těhotenství a v době, kdy máte menstruaci, může také vést k průlomům.
 • Zánět: u některých jedinců dochází k většímu zánětu z přirozených bakterií na jejich pokožce, což způsobuje tvorbu akné.

Jaké jsou možnosti léčby komedonů?

Nejlepší způsob léčby komedonů je lokální léčba (aplikovaný přímo na kůži) obsahující benzoylperoxid nebo topický retinoid (Zaenglein, 2016). Vyberte si čisticí, zvlhčovací a ošetřovací krém pro ošetření na místě.

Existuje spousta vynikajících volných prodejen, které fungují na mírné až středně závažné akné nebo příležitostná ohniska, které jsou k dispozici v jakékoli místní drogerii nebo lékárně. Nejčastější vedlejší efekty jsou suchost a podráždění pokožky, často spojené s nadužíváním (Zaeglein, 2016).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Aktuální retinoidy (adapalen nebo tretinoin)

Lokální retinoidy jsou doporučenou první linií léčby komedonů. Tato ošetření, která jsou odvozena od vitaminu A, udržují pokožku čistou tím, že podporují přirozenou exfoliaci, odstraňují odumřelé buňky pokožky a udržují vaše póry čisté. Pomáhají také v boji proti zánětu a uklidňují pokožku. Bezpečné a efektivní, lokální retinoidy jsou doporučení dermatologů pro bílé hlavičky (Zaenglein, 2016). Při použití těchto ošetření může být vaše pokožka citlivější na sluneční světlo. Zvažte omezení těchto produktů na noční použití a používání krémů na opalování během dne (i když většinu dne strávíte uvnitř).

Benzoylperoxid

Benzoylperoxid je další účinná léčba pro bílé oči, černé oči a plné akné. Funguje tak, že rozkládá odumřelé kožní buňky a inhibuje růst bakterií. Některé značky mají takové vzorce kombinujte benzoylperoxid s lokálním retinoidem nebo antibiotikem, jako je klindamycin, pro dosažení efektivnějších výsledků (Zaeglein, 2016).

pomáhá očista tlustého střeva zhubnout

Kyselina azelaová

Kyselina azelaová je alternativní léčba akné, často používaná pro pupínky, které jsou zanícené a podrážděné. Kyselina azelaová může také pomozte ošetřit tmavé skvrny známá jako hyperpigmentace, která se může objevit u lidí, kteří mají pravidelná ohniska (Davis, 2010).

Mám je vyhodit?

Je to lákavé, ale zkuste to ne. Mačkání bílých hlaviček je může zhoršit tím, že způsobí infekci nebo zjizvení. Dotek vašeho obličeje také zvyšuje šanci na výskyt více ohnisek.

Pokud je však musíte zmáčknout (a všichni jsme tam byli), je třeba mít na paměti několik tipů:

Barva

Zralé bílé hlavičky se snáze objevují, protože jsou blíže pokožce. Podle bílého hrotu poznáte, zda bílá hlava dospěla. Jak běloba zraje, špička zbělá, když imunitní buňky vašeho těla útočí a zabíjejí bakterie zachycené v póru.

Pokud whitehead vypadá rozzlobeně a červeně, nechte to být. Ještě není připraven k popu. Pokud se pokusíte vyskočit nezralou bílou hlavu, můžete způsobit poškození kůže a zvýšit tak šanci na rozvoj infekce nebo jizvy (Zaenglein, 2016).

Teplý a studený

Přiložení teplých obkladů na hlavičku může napomáhat jejímu zrání, protože teplo zlepšuje cirkulaci do této oblasti. Aplikování studených obkladů nebo ledu po stlačení bílé hlavy může pomoci snížit zánět a podráždění v oblasti.

Čisté a suché

Než se dotknete tváře, dodržujte správnou hygienu rukou. Možná budete chtít použít sterilní rukavice, které lze zakoupit v lékárnách. Poté, co popovídáte bílou hlavičku, udržujte oblast čistou a suchou. Jak nejlépe umíš, nedotýkejte se oblasti později, aby se minimalizovalo riziko infekce a zjizvení (Zaenglein, 2016).

Co jiného mohu udělat pro prevenci a léčbu komedonů?

Kosmetika

Kosmetika může být notoricky známým viníkem, pokud jde o ucpávání pórů. Při nákupu kosmetiky hledejte značky, které jsou označeny jako nekomedogenní, což znamená, že neobsahují přebytečný olej ani přísady ucpávající póry.

Strava

Vztah mezi stravou a akné byl po věky velmi sporný. Pravděpodobně jsme všichni slyšeli o tom, že tučné jídlo a čokoláda způsobují průjmy. Ale porota je stále mimo.

Nejnovějším důkazem je vyhýbání se kravské mléko a sladké potraviny , které podle všeho způsobují průlom u některých lidí (Smith, 2007; Adebamawo, 2005). Jíst hořká čokoláda může zhoršit stávající akné (Vongraviopap, 2016).

který vitamín je dobrý pro sex

Co to všechno nakonec znamená? Dosud není k dispozici dostatek výzkumu, aby bylo možné učinit rutinní dietní doporučení pro všechny. To, co vám může připadat užitečné, je však vést záznam o vaší stravě a zjistit, zda některá jídla vaše akné nezhoršují.

Léčba na předpis

Pokud vaše akné nezmizí nebo se zhoršilo, může vám pomoci léčba akné na předpis. Mezi ně mohou patřit perorální antibiotika, antibiotické masti, antikoncepční pilulky pro ženy a isotretinoin.

je možné zvětšit velikost vašeho penisu

Aktuální antibiotika

Lokální antibiotika se aplikují přímo na kůži a dodávají se v gelech, mastích a krémech. The standardním lokálním antibiotikem je klindamycin (Zaenglein, 2016). Pro dosažení optimálních výsledků se topický klindamycin běžně kombinuje s benzoylperoxidem.

Perorální antibiotika

Perorální antibiotika jsou silnější než jejich aktuální bratranci a jsou účinná při léčbě zaníceného akné. Mezi běžná antibiotika předepsaná pro akné patří doxycyklin a azithromycin (Zaeglein, 2016).

Perorální antibiotika se obvykle podávají v kombinaci s topickou léčbou. Po zahájení léčby antibiotiky je dobré se po zhruba třech měsících zkontrolovat u svého poskytovatele zdravotní péče. Pokud se vaše akné zlepšilo, mohou doporučit vysazení antibiotika.

Od té doby je účinná pouze lokální léčba udržování čisté pokožky po počátečním období užívání antibiotik (Tan, 2012). Dlouhodobé užívání antibiotik není dobrý nápad, protože bakterie se mohou vůči lékům stát rezistentní. Antibiotika mají také vedlejší účinky: doxycyklin například může zvýšit citlivost pokožky, způsobit bolesti žaludku a další (Del Rosso, 2015).

Kombinované orální antikoncepce

Kombinovaná perorální antikoncepce nebo antikoncepční pilulky jsou pro některé lidi účinnou léčbou akné. Tyto léky obsahují hormony estrogen a progesteron a pomáhají regulují hormonální změny ve vašem těle, které přispívají k průlomům . Některé ženy by neměly užívat kombinovanou perorální antikoncepci, zejména ženy s anamnézou krevních sraženin, cévní mozkové příhody, srdečních chorob, současného karcinomu prsu nebo těhotných žen (Arrington, 2012).

Isotretinoin

Perorální isotretinoin je lék používaný pro nejtěžší případy akné s bolestivými cystami a jizvami . Může však mít některé závažné vedlejší účinky, mezi které patří suchá kůže, krvácení z nosu, bolesti svalů a změny vidění; isotretinoin může také způsobit potrat a závažné vrozené vady u těhotných žen (Huang, 2017). Z tohoto důvodu bude váš poskytovatel zdravotní péče vyžadovat, abyste při užívání léků používali nějakou formu antikoncepce. Stejně jako topické retinoidy může isotretinoin také zvýšit citlivost pokožky na sluneční světlo a při užívání tohoto léku byste měli používat krém na opalování.

Před předepsáním isotretinoinu bude váš poskytovatel zdravotní péče diskutovat o iPledge program snižování rizik s vámi. Mohou také doporučit běžné krevní testy jako testování cholesterolu sledovat nežádoucí účinky během užívání isotretinoinu (De Marchi, 2006).

Reference

 1. Adebamowo CA, Spiegelman D a kol. (2005) Vysokoškolský příjem mléčných výrobků a akné dospívajících. Journal of the American Academy of Dermatology, 52 (2): 207-14. doi: 10.1016 / j.jaad.2004.08.007. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15692464/
 2. Arrington E.A., Patel N.S., Gerancher K., Feldman S.R. (2012). Kombinovaná perorální antikoncepce pro léčbu akné: praktický průvodce. Cutis, 90: 83-90. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22988652/
 3. Davis, E. C., a Callender, V. D. (2010). Postzánětlivá hyperpigmentace: přehled epidemiologie, klinických rysů a možností léčby barevné pleti. Časopis klinické a estetické dermatologie, 3 (7), 20–31. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20725554/
 4. De Marchi, M., Maranhão, R.C., Brandizzi, L.I.V. et al. (2006). Účinky isotretinoinu na metabolismus lipoproteinů bohatých na triglyceridy a na lipidový profil u pacientů s akné. Archivy dermatologického výzkumu, 297 (9), 403–408. doi: 10,1007 / s00403-006-0638-4. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16429299/
 5. Del Rosso J. Q. (2015). Perorální doxycyklin při léčbě akné vulgaris: Současné pohledy na klinické použití a nedávné nálezy s novou formulací malých tablet s dvojitým skórem. Časopis klinické a estetické dermatologie, 8 (5), 19–26. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26029331/
 6. Huang YC a Chen YC. (2017). Isotretinoinová léčba akné a rizika deprese: Systematický přehled a metaanalýza. Journal of the American Academy of Dermatology, 76: 1068-76. doi: 10.1016 / j.jaad.2016.12.028. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28291553/
 7. Smith RN, Mann NJ a kol. (2007). Účinek stravy s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem glykemie ve srovnání s konvenční dietou s vysokým obsahem glykemie na biochemické parametry spojené s akné vulgaris: Randomizovaná kontrolovaná studie maskovaná zkoušejícím. Journal of the American Academy of Dermatology, 57 (2): 247-56. doi: 10.1016 / j.jaad.2007.01.046. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17448569/
 8. Tan, J., Stein Gold, L., Schlessinger, J., Brodell, R., Jones, T., Cruz, A., Kerrouche, N., & Jarratt, M. (2012). Krátkodobá kombinovaná léčba a dlouhodobá prevence relapsu při léčbě závažného akné vulgaris. Časopis léků v dermatologii: JDD, 11 (2), 174–180. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22270198/
 9. Tanghetti E. A. (2013). Úloha zánětu v patologii akné. Časopis klinické a estetické dermatologie, 6 (9), 27–35. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24062871/
 10. Vongraviopap S, Asawanonda P. (2016). Tmavá čokoláda zhoršuje akné. International journal of dermatology, 55, 587-91. doi: 10.1111 / ijd.13188. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26711092/
 11. Zaenglein AL, Pathy AL, Schlosser BJ a kol. (2016). Pokyny pro péči o léčbu akné vulgaris. Journal of the American Academy of Dermatology, 74 (5): 945–73.e33. doi: 10.1016 / j.jaad.2015.12.037. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26897386/
Vidět víc