Jaké jsou špatné vedlejší účinky přípravku Crestor?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Každý den zvažujeme klady a zápory při rozhodováních velkých i malých. Ten cheeseburger vám například udělá pálení žáhy, ale stojí to za to kvůli chuti a paměti, kterou si vytváříte se svými přáteli, když spolu chodíte. Poskytovatelé zdravotní péče předepisující léky používají stejný proces na vážnější úrovni, pokud jde o statinové léky, jako je Crestor. Nějaký studie nalezeny že Crestor je při snižování špatného cholesterolu účinnější než několik jeho konkurentů. Tuto výhodu je však třeba zvážit proti jejím možným vedlejším účinkům - i když jsou relativně vzácné (Jones, 2003).

Životně důležité orgány

 • Crestor je statin, druh léku, jehož cílem je snížit LDL cholesterol.
 • Crestor působí tak, že blokuje produkci cholesterolu a povzbuzuje vaše tělo, aby se rozpadlo a zbavilo se cholesterolu, který je již v krvi.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří bolest hlavy, bolest svalů a nevolnost.
 • Ačkoli je Crestor vzácný, může způsobit poškození jater nebo svalů.

Jen proto, že vám lékař předepisuje, ještě neznamená, že nemůžete být součástí rozhodnutí o tom, co je pro vás to pravé. Pokud je Crestor součástí vašeho rozhovoru o zdraví, zde je to, co potřebujete vědět o tom, jak to funguje, o možných vedlejších účincích, o tom, jak časté jsou a kdy vyhledat lékařskou pomoc.

Co je Crestor a jak to funguje?

Crestor (rosuvastatin vápenatý) je statinový lék vyráběný společností AstraZeneca, který je nejznámější pro snižování lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL cholesterol) u lidí s vysokou hladinou cholesterolu (hypercholesterolemie). Dělá to dvěma způsoby : blokováním produkce cholesterolu a povzbuzováním vašich jater k odbourávání cholesterolu, který je již v krvi, aby mohl být vyloučen z těla (Luvai, 2012).

jaký smysl mají erekční kroužky

Rosuvastatin patří do třídy statinových léků, také známých jako inhibitory HMG-CoA reduktázy - blokují HMG-CoA reduktázu, což je enzym, který hraje zásadní roli při produkci cholesterolu. Tato třída léků na předpis snižuje zvýšené hladiny cholesterolu u lidí s vysokým rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění (nazývaných také srdeční choroby). Kardiovaskulární onemocnění (CVD) je skupina zdravotních stavů, které mohou vést k infarktu, bolesti na hrudi a mrtvici. Snižování cholesterolu je důležité, protože vysoký cholesterol je jedním z klíčových rizikových faktorů pro vývoj CVD (CDC, 2019).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Crestor je však schválen americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro více než jeho účinky na snížení hladiny cholesterolu. Crestor může pomoci snížit špatný cholesterol, když samotná strava a cvičení nestačí k dosažení úrovní k cíli stanovenému zdravotnickým pracovníkem. Může být také podáván jako pomoc při snižování triglyceridů, zvyšování hladin lipoproteinů s vysokou hustotou nebo HDL cholesterolu nebo zpomalení hromadění plaku na stěnách tepen (AstraZeneca, 2020).

Co potřebujete vědět o různých třídách statinů

Mezi jednotlivými léky ve větší skupině statinů existuje několik rozdílů - ne všechny statiny jsou metabolizovány stejným způsobem (Schachter, 2005). Statinové léky, jako je atorvastatin (značka Lipitor), simvastatin (značka Zocor), a lovastatin (značka Altoprev a Mevacor), se štěpí pomocí enzymu nazývaného CYP3A4. Jiné statiny, včetně fluvastatinu (značka Lescol), rosuvastatinu (značka Crestor) a pravastatinu (značka Pravachol), jsou metabolizovány dolů jiným enzymem nazývaným CYP2C9 (Schachter, 2005).

Statiny lze také rozdělit podle toho, zda jsou hydrofilní nebo lipofilní . Lipofilní statiny jsou léky, které se rozptýlí v mnoha tkáních v těle. Hydrofilní statiny naopak zůstávají primárně v jaterní tkáni. Mezi lipofilní statiny patří atorvastatin, simvastatin, lovastatin, fluvastatin a pitavastatin, zatímco hydrofilní statiny zahrnují rosuvastatin a pravastatin (Schachter, 2005). Někteří se obávají, že lipofilní statiny mají vyšší riziko nežádoucích účinků, protože mohou cestovat mimo játra. Nicméně, a Posouzení pohled na klinické studie zahrnující více než 11 000 pacientů naznačuje, že mezi těmito dvěma typy statinů není velký rozdíl v nežádoucích účincích (Bytyçi, 2017).

Jaké jsou špatné vedlejší účinky přípravku Crestor?

Mezi časté nežádoucí účinky rosuvastatinu patří bolest hlavy, nevolnost, bolesti svalů, slabost a bolest břicha. Míra nežádoucích účinků se může lišit v závislosti na dávce léku, ale v klinických studiích průměrná frekvence každého příznaku byla (FDA, 2010):

 • Bolest hlavy: 5,5%
 • Nevolnost: 3,4%
 • Myalgie (bolest svalů): 2,8%
 • Astenie (slabost nebo nedostatek energie): 2,7%
 • Zácpa: 2,4%

Je zajímavé, že některé vedlejší účinky převládají v některých dávkách než jiné. Například, bolesti hlavy se vyskytují častěji při dávce 40 mg, zatímco nauzea a nevysvětlitelná bolest svalů se častěji vyskytují při dávce 20 mg (FDA, 2010). A konečně, někteří lidé také při užívání tohoto léku hlásili zmatek a ztrátu paměti.

Ve vzácných případech může Crestor způsobit závažnější nežádoucí účinky, včetně problémů s játry a svalových problémů. V některých případech může rosuvastatin způsobit rhabdomyolýzu, rozpad svalové tkáně, který může také způsobit problémy s ledvinami. Měli byste sledovat bolest svalů, něhu a slabost (myopatii). Rosuvastatin se také může zvýšit krevní cukr úrovně (FDA, 2010).

Pokud se tyto nežádoucí účinky vyskytnou a přetrvávají, může vás předepisující poskytovatel zdravotní péče vysadit z přípravku Crestor, aby zjistil, zda příznaky pocházejí z užívání statinu. Před zahájením léčby přípravkem Crestor a někdy i během léčby budete možná potřebovat krevní testy, abyste zkontrolovali funkci jater.

V poslední době některé léky interferují s tím, jak vaše tělo rozkládá statiny. Příklady zahrnují cyklosporin, gemfibrozil, niacin, fibráty (jako je fenofibrát) a inhibitory proteázy, jako je ritonavir. Kombinace statinů s těmito léky zvyšuje riziko nežádoucích účinků (FDA, 2010).

Kdy mluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče

Okamžitě se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud se u vás objeví nevysvětlitelná bolest svalů (zejména v kombinaci s horečkou), neobvyklá slabost nebo únava, bolest v horní části břicha, ztráta chuti k jídlu, tmavá moč nebo zežloutnutí bělma očí nebo kůže - mohou být příznaky závažného vedlejšího účinku, jako je poškození svalů nebo jater. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte příznaky alergické reakce, jako je otok rtů, jazyka nebo obličeje.

Reference

 1. AstraZeneca. (2020, červenec). CRESTOR FAQ. Citováno 11. srpna 2020, z https://www.crestor.com/cholesterol-medicine/faqs.html
 2. Bytyçi, I., Bajraktari, G., Bhatt, D. L., Morgan, C. J., Ahmed, A., Aronow, W. S., Banach, M., & Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration (LBPMC) Group (2017). Hydrofilní vs. lipofilní statiny u ischemické choroby srdeční: Metaanalýza randomizovaných kontrolovaných studií. Journal of Clinical Lipidology, 11 (3), 624–637. https://doi.org/10.1016/j.jacl.2017.03.003
 3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Know Your Risk for Heart Disease (2019). Citováno 11. srpna 2020 z https://www.cdc.gov/heartdisease/risk_factors.htm
 4. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2010, 8. února). Tablety Crestor (rosuvastatin vápenatý). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2010/021366s016lbl.pdf
 5. Fukazawa, I., Uchida, N., Uchida, E., & Yasuhara, H. (2004). Účinky grapefruitového džusu na farmakokinetiku atorvastatinu a pravastatinu v japonštině. British Journal of Clinical Pharmacology, 57 (4), 448-455. doi: 10.1046 / j.1365-2125.2003.02030.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15025743/
 6. Jones, P. H., Davidson, M. H., Stein, E. A., Bays, H. E., Mckenney, J. M., Miller, E.,. . . Blasetto, J. W. (2003). Srovnání účinnosti a bezpečnosti rosuvastatinu ve srovnání s atorvastatinem, simvastatinem a pravastatinem napříč dávkami (STELLAR ** STELLAR = léčba statiny pro zvýšené hladiny lipidů ve srovnání napříč dávkami rosuvastatinu. Zkušební verze). The American Journal of Cardiology, 92 (2), 152-160. doi: 10,1016 / s0002-9149 (03) 00530-7. Přišel z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12860216/
 7. Luvai, A., Mbagaya, W., Hall, A. S. a Barth, J. H. (2012). Rosuvastatin: Přehled farmakologie a klinické účinnosti u kardiovaskulárních onemocnění. Insights of Clinical Medicine: Cardiology, 6, 17-33. doi: 10,4137 / cmc.s4324. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22442638/
 8. Schachter, M. (2005). Chemické, farmakokinetické a farmakodynamické vlastnosti statinů: Aktualizace. Fundamental and Clinical Pharmacology, 19 (1), 117-125. doi: 10.1111 / j.1472-8206.2004.00299.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15660968/
Vidět víc