Ztráta hmotnosti Wellbutrin: skutečně tento vedlejší účinek funguje?

Ztráta hmotnosti Wellbutrin: skutečně tento vedlejší účinek funguje?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud vám váš poskytovatel zdravotní péče předepsal bupropion (značka Wellbutrin) na depresi nebo pomoc při ukončení kouření, možná vás zajímá jeden z jeho častých vedlejších účinků: ztráta hmotnosti.

Lze Wellbutrin použít samostatně jako lék na hubnutí?

Životně důležité orgány

 • Bupropion (značka Wellbutrin) může u některých lidí způsobit úbytek hmotnosti.
 • Původně předepsaný jako antidepresivum, bupropion je nyní také předepisován pro hubnutí a jako pomoc při odvykání kouření.
 • Léky na hubnutí se obvykle předepisují, pokud je váš BMI vyšší než 30 (nebo 27 a vyšší, pokud máte zdravotní problémy).
 • Léky na hubnutí nejsou pro každého. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda je Wellbutrin pro vás to pravé.

Rozložíme, co říká věda, jak funguje Wellbutrin a co byste měli vy a váš poskytovatel zdravotní péče zvážit, než začnete Wellbutrin užívat jako součást režimu hubnutí.

Způsobuje Wellbutrin úbytek hmotnosti?

Může. Bupropion (obecná forma Wellbutrinu) byl původně předepsán jako antidepresivum. Je to jediné antidepresivum spojené s hubnutím (Alonso-Pedrero, 2019). Poskytovatelé zdravotní péče si všimli, že většinou příjemný vedlejší účinek, a dnes je bupropion někdy předepisován jako součást léku na hubnutí (naltrexon / bupropion, značka Contrave), stejně jako pomoc při kouření (značka Zyban).

reklama

proč mají chlapi ranní dřevo

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistěte více

Pokud jde o důkazy, že bupropion sám o sobě způsobuje úbytek hmotnosti:

 • NA Studie z roku 2016 který analyzoval dlouhodobý účinek hubnutí různých antidepresiv, zjistil, že nekuřáci, kteří užívali bupropion, ztratili během dvou let 7,1 libry. (Tento účinek nebyl pozorován u kuřáků). Uživatelé ostatních antidepresiv ve studii přibrali (Arterburn, 2016).
 • Bupropion se zdá být účinný i při udržování úbytku hmotnosti. A 2012 studie zjistili, že obézní dospělí, kteří užívali bupropion SR (standardní uvolňování) v dávkách 300 mg nebo 400 mg, během 24 týdnů ztratili 7,2%, respektive 10% své tělesné hmotnosti, a tento úbytek hmotnosti udržovali na 48 týdnech (Anderson, 2012).
 • A přehled 27 studií o antidepresivech a přírůstku hmotnosti z roku 2019 zjistil, že užívání antidepresiv zvyšuje tělesnou hmotnost v průměru o 5% - kromě bupropionu, který je spojen se ztrátou hmotnosti (Alonso-Pedrero, 2019).

Co je Wellbutrin?

Bupropion je lék známý jako NDRI (inhibitor zpětného vychytávání norepinefrinu a dopaminu). To brání mozku absorbovat volně plovoucí norepinefrin (aka adrenalin) a dopamin (jinak známý jako hormon pro dobrý pocit). To zvyšuje hladinu obou chemických látek v mozku (Huecker, 2020). Odborníci si nejsou úplně jisti, jak bupropion stimuluje hubnutí. Může působit na receptory a neurotransmitery v mozku, které ovlivňují metabolismus a chuť k jídlu.

Antidepresiva, která způsobují hubnutí

4 minuty čtení

Bupropion se prodává v obecné formě a pod několika značkami, včetně:

 • Aplenzin
 • Budeprion SR
 • Budeprion XL
 • Buproban
 • Forfivo XL
 • Wellbutrin
 • Wellbutrin SR
 • Wellbutrin XL
 • Zyban

Bupropion je schválen FDA k léčbě depresivní poruchy (MDD) a sezónní afektivní poruchy (SAD). Používá se také na pomoc lidem přestat kouřit (odvykání kouření).

Jsou léky na hubnutí pro mě to pravé?

Pokud máte zájem o užívání bupropionu na hubnutí, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda je pro vás léčba hubnutí tou správnou volbou.

jak můžete získat větší péro

Poskytovatelé zdravotní péče před předepsáním zvažte určité faktory léky na hubnutí. Patří mezi ně potenciální výhody léčby, jakékoli možné vedlejší účinky, váš současný zdravotní stav a léky, anamnéza vaší rodiny a náklady (NIH, 2016).

Poskytovatelé zdravotní péče obecně předepisovat léky na hubnutí pro lidi s BMI (index tělesné hmotnosti) 30 nebo vyšším, což znamená obezitu. Pokud je váš BMI 27 až 29, mohou poskytovatelé zdravotní péče předepsat lék na hubnutí, pokud máte zdravotní problémy spojené s nadváhou, jako je hypertenze (vysoký krevní tlak) nebo cukrovka 2. typu (NIH, 2016).

Co je normální index tělesné hmotnosti (BMI)?

2 minuty čtení

Váš poskytovatel zdravotní péče může také určit, že vaši nadváhu nebo obezitu lze nejlépe léčit jednoduchými změnami životního stylu - například plánem zdravého stravování, pravidelným cvičením a lepším spánkem - před předepsáním léků.

Nežádoucí účinky bupropionu

Bupropion může způsobit určité nežádoucí účinky. Časté nežádoucí účinky spojené s bupropionem zahrnují duševní změny (jako nepřátelství nebo neklid), sucho v ústech, bolesti hlavy, nevolnost a zvracení a závratě a další (DailyMed, 2018).

Vážné nežádoucí účinky může zahrnovat záchvaty, halucinace, zmatenost, hypertenze (vysoký krevní tlak) a alergické reakce (MedlinePlus, 2018). Pokud se u vás během užívání bupropionu vyskytnou tyto nežádoucí účinky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Bupropion může také způsobit lékové interakce s některými dalšími léky, včetně (DailyMed, 2018):

 • Inhibitory monoaminooxidázy (IMAO)
 • Léky na ředění krve
 • Digoxin
 • Antivirotika proti HIV
 • Léky proti záchvatům
 • Léky, které zvyšují hladinu dopaminu
 • Léky, které snižují práh pro záchvaty

Toto není úplný seznam vedlejších účinků nebo lékových interakcí. Pokud máte otázky, zda by lék nebo doplněk, který užíváte, mohl interagovat s bupropionem, zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka.

Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o bupropionu tady .

Léčba hubnutí

Pokud uvažujete o léčbě obezity, je bupropion jednou z několika možností. Mezi další léky patří fentermin / topiramát (značka Qsymia), liraglutid (značka Saxenda) a bupropion / naltrexon (značka Contrave).

pilulky na hubnutí, které jsou schváleny FDA

Mějte však na paměti, že žádná pilulka na hubnutí nebude kouzlit. Váš poskytovatel zdravotní péče doporučí kromě jakékoli léčby také zdravou stravu a pravidelné cvičení.

Reference

 1. Alonso ‐ Pedrero, L., Bes ‐ Rastrollo, M., & Marti, A. (2019). Účinky užívání antidepresiv a antipsychotik na přírůstek hmotnosti: Systematický přehled. Recenze na obezitu: oficiální časopis International Sdružení pro studium obezity, 20 (12), 1680-1690. doi: 10.1111 / obr.12934. Retrieved from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31524318/
 2. Anderson, J. W., Greenway, F. L., Fujioka, K., Gadde, K. M., McKenney, J., & O’Neil, P. M. (2002). Bupropion SR zvyšuje úbytek hmotnosti: 48týdenní dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Obezita výzkum, 10 (7), 633–641. doi: 10,1038 / oby.2002.86. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12105285/
 3. Arterburn, D., Sofer, T., Boudreau, D. M., Bogart, A., Westbrook, E. O., Theis, M. K., Simon, G., & Haneuse, S. (2016). Dlouhodobá změna hmotnosti po zahájení léčby antidepresivy druhé generace. Časopis klinické medicíny, 5 (4), 48. doi: 10,3390 / jcm5040048. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27089374/
 4. DailyMed - tablety bupropion hydrochloridu (2018). Citováno z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=77346c0b-c605-47ed-ba2a-86fc757c7d74
 5. GlaxoSmithKline. WellbutrinXL. (n.d.). Citováno z https://www.wellbutrinxl.com/safety
 6. Huecker, M. R., Smiley, A., & Saadabadi, A. (2020). Bupropion. V StatPearls. Publishing StatPearls. Citováno 18. března 2021 z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29262173/
 7. MedlinePlus - Bupropion (2018). Citováno z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a695033.html
 8. Národní institut zdraví. Léky na předpis k léčbě nadváhy a obezity. (2016). Citováno z https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/prescription-medicals-treat-overweight-obesity
Vidět víc