Pilulky na hubnutí - 6 je schváleno FDA. Takhle fungují

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Nadváha nebo obezita není jen to, že se nevejdeš do oblečení; jsou to chronické zdravotní stavy, které postihují mnoho lidí na celém světě. Ve Spojených státech, více než 71% dospělých ve věku nad 20 let jsou klasifikováni jako obézní nebo obézní; to je více než dva ze tří dospělých (CDC, 2016). Obezita se určuje pomocí osobního indexu tělesné hmotnosti (BMI); jedná se o měření vaší tělesné hmotnosti v kilogramech (1 kilogram se rovná 2,2 libře) děleno vaší výškou v metrech čtverečních (1 metr se rovná ~ 3 stopám 3 palce). BMI můžete snadno vypočítat kliknutím sem. Pomocí svého BMI můžete určit, která z následujících kategorií se vás týká:

 • Normální hmotnost: BMI 18,5 až 24,9 kg / m2
 • Nadváha: BMI od 25 do 29,9 kg / m2
 • Obezita: BMI 30 kg / m2 nebo vyšší

Nadváha nebo obezita zvyšuje riziko několika zdravotních stavů, včetně srdečních chorob, cévní mozkové příhody a cukrovky. Ztráta pouhých 5–10% nadváhy může výrazně zlepšit vaše zdraví. Některým lidem jsou vedle diet, cvičení a úprav životního stylu vhodné léky na hubnutí, které jim pomohou s jejich cíli při hubnutí.

Životně důležité orgány

 • Nadváha a obezita jsou chronické zdravotní stavy, které postihují více než 71% dospělých ve Spojených státech.
 • Nadváha je definována jako BMI 25-29,9 kg / m2 a obezita je BMI 30 kg / m2 nebo vyšší.
 • V současné době existuje šest léků na hubnutí schválených FDA: fentermin, fentermin / topiramát, liraglutid, lorcaserin, naltrexon / bupropion a orlistat.
 • Léky na hubnutí fungují nejlépe v kombinaci s dietou, cvičením a dalšími úpravami životního stylu.

Co jsou léky na hubnutí?

Léky na hubnutí fungují různými způsoby. Některé působí jako látka potlačující chuť k jídlu (snižují vaši chuť k jídlu), zatímco jiné snižují množství tuku, které absorbujete z potravin, které jíte. Léky na hubnutí jsou indikovány u následujících lidí:

 • BMI 30 kg / m2 nebo více
 • BMI 27 kg / m2 nebo více se zdravotním problémem spojeným s hmotností, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka typu 2 nebo srdeční choroby.

V současné době existuje šest léků schválených Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) k léčbě hubnutí s širokou škálou odezvy na tyto léčby (NIDDK, 2016). Žádné z těchto léků by neměly užívat ženy, které jsou těhotné, snaží se otěhotnět nebo kojí.

 • Fentermin : Tento lék snižuje vaši chuť k jídlu a je schválen pouze pro krátkodobé užívání, a to až do 12 týdnů. Je to stimulant a podle Drug Enforcement Administration (DEA) je považován za plánovanou drogu; to znamená, že existuje určitý potenciál zneužití.
 • Fentermin / topiramát (značka Qsymia) : Jedná se o kombinaci fenterminu a léku proti záchvatům, topiramátu; společné užívání obou drog ke snížení chuti k jídlu funguje lépe než kterýkoli z těchto léků samotných. Vzhledem k možnému zneužití je DEA považována za plánovanou drogu.
 • Liraglutid (značka Saxenda) : Tento injekční lék je součástí třídy léků nazývaných agonisté GLP-1, které se nejčastěji používají k léčbě cukrovky 2. typu. Dříve se budete cítit méně hladoví nebo plní
 • Lorcaserin (značka Belviq) : Lorcaserin působí aktivací specifického serotoninového receptoru (5-HT2C receptor) v mozku, který podporuje pocit plnosti (sytosti) po konzumaci menšího množství jídla. Vzhledem k možnému zneužití je DEA považována za plánovanou léčbu.
 • Naltrexon / bupropion (značka Contrave) : Naltrexon se používá k léčbě závislosti na drogách a alkoholu. Bupropion se používá k léčbě deprese a pomáhá lidem přestat kouřit. Kombinace vám pomůže cítit se méně hladový a podpořit pocit plnosti po jídle menšího množství jídla.
 • Orlistat (obchodní značky Xenical, Alli) : Tento lék působí snížením množství tuku z jídla, které je absorbováno trávicím systémem. Je k dispozici v síle na předpis (značka Xenical) a nižší síle bez předpisu (značka Alli).

Všechny výše uvedené léky jsou považovány za účinné při pomoci lidem dosáhnout nejméně 5% úbytek hmotnosti za jeden rok ; fentermin-topiramát a liraglutid měly nejvyšší šanci na dosažení tohoto cíle (Khera, 2016).

reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistit více

Existují potenciální vedlejší účinky léků na hubnutí?

Před zahájením jakéhokoli programu léčby na předpis se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o rizicích a výhodách. Níže je uveden souhrn některých potenciálních vedlejších účinků léků na hubnutí schválených FDA (NIDDK, 2016).

 • Fentermin
  • Sucho v ústech, zácpa, potíže se spánkem, bolesti hlavy, závratě, nervozita, neklid, zvýšený krevní tlak, zrychlený puls
 • Fentermin / topiramát
  • Zácpa, závratě, sucho v ústech, změny chuti (zejména u nápojů sycených oxidem uhličitým), brnění rukou a nohou, potíže se spánkem
 • Liraglutid
  • Nevolnost, průjem, zácpa, bolesti břicha, bolesti hlavy, rychlejší puls
 • Lorcaserin
  • Zácpa, kašel, závratě, sucho v ústech, pocit únavy, bolest hlavy, nevolnost
 • Naltrexon / bupropion
  • Zácpa, průjem, závratě, sucho v ústech, bolesti hlavy, zvýšený krevní tlak, zrychlený puls, potíže se spánkem, poškození jater, nevolnost, zvracení
 • Orlistat
  • Průjem, plyn, únik mastné stolice, bolest žaludku

Nahrazují léky na hubnutí dietu a cvičení?

Rozhodně ne! Nic nemůže nahradit cvičení a výběr zdravé výživy s ohledem na vaše zdraví a hubnutí. Ve skutečnosti léky na hubnutí fungují lépe, když jsou kombinovány se zdravou stravou a změnami životního stylu. Podle Pracovní skupina preventivních služeb USA (USPSTF) , léčba obezity pomocí drog by měla být používána pouze jako součást celkového programu, který zahrnuje také úpravy životního stylu, jako je strava a cvičení, poradenství a intervence v chování (USPSTF, 2004). Lidé, kteří užívají léky na hubnutí spolu s úpravami životního stylu, ztrácejí v průměru 7% až 10% původní hmotnosti za jeden rok ; to může zlepšit vaše riziko mnoha zdravotních problémů, jako je cukrovka typu 2 a vysoký krevní tlak (Yanovski, 2014).

Závěrem…

Léky na hubnutí mohou být další výzvou, kterou potřebujete, abyste mohli zhubnout; nejsou však pro každého. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o vašich možnostech hubnutí pomocí léků na předpis, abyste zjistili, zda jsou pro vás to pravé. Pamatujte, že hubnutí je nejúspěšnější a nejudržitelnější, pokud ho kombinujete se změnami životního stylu, jako je zdravější strava a zvýšené cvičení.

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). FastStats - Prevalence nadváhy. (2016, 13. června). Získané 20. ledna 2020 z https://www.cdc.gov/nchs/fastats/obesity-overweight.htm
 2. Khera, R., Murad, M. H., Chandar, A. K., Dulai, P. S., Wang, Z., Prokop, L. J. a kol. (2016). Asociace farmakologických léčby obezity s hubnutím a nežádoucími účinky. JAMA, 315 (22), 2424. doi: 10,1001 / jama.2016.7602, https: //www.ncbi.nlm.nih. G ov / pubmed / 27299618
 3. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK) - Léky na předpis k léčbě nadváhy a obezity. (2016, červenec). Získané 20. ledna 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/prescription-medicals-treat-overweight-obesity
 4. Pracovní skupina preventivních služeb USA. (2004). Screening obezity u dospělých: doporučení a zdůvodnění. Am J Nursing, 104 (5): 94-102, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15166736
 5. Yanovski, S. Z. a Yanovski, J. A. (2014). Dlouhodobá léčba obezity. JAMA, 311 (1), 74. doi: 10,1001 / jama.2013.281361, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24231879
Vidět víc