Vitamíny pro zdravou pokožku: zkoumání

Vitamíny pro zdravou pokožku: zkoumání

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Používáme kůži hluboko jako negativní způsob, jak říci, že něco je povrchní, ale to dělá kůži - největší orgán vašeho těla - velkou medvědí službou. Na vaší pokožce není nic jednoduchého, a přestože může sedět blíže vnějšímu světu než vaše srdce nebo plíce, je tento složitý orgán hluboce spojen s jádrem vašeho zdraví - nebo s jeho nedostatkem.

Životně důležité orgány

 • Zdravá strava je dobrým základem pro zdravou pokožku.
 • Některé vitamíny a minerály mohou pomoci zlepšit kvalitu pokožky.
 • Některé živiny mohou chránit pokožku před poškozením ultrafialovým (UV) světlem.
 • Vitamíny a minerály, které působí jako antioxidanty ve vašem těle, mohou pomoci předcházet vráskám bojem proti zánětu a poškození buněk.

Suchá kůže může být jen dočasným účinkem změny počasí, ale může také naznačovat nerovnováhu ve výživě a poukazovat na nedostatek dostatečného množství zdravých tuků ve stravě. Některé vitamíny a minerály hrají důležitou roli v udržování pokožky hydratované, pružné a plné. Jiní mají přímou ruku v hojení ran a průtoku krve, což může ovlivnit tvorbu modřin, rozvoj křečových žil a dokonce i to, zda se vám na tvářích dostane zdravé zarudnutí. Vzhledem k tomu, že hrají tak důležitou roli v celkovém zdraví pokožky, může být pleť bez zářící pokožky vizuálním vodítkem k podkladovému nedostatku vitamínů.

Vitamíny a živiny pro zdravou pokožku

Samozřejmě existují kožní podmínky, které vyžadují pozornost odborníků, jako jsou dermatologové. Ale jedním ze základů zdravé kůže, stejně jako jiných systémů vašeho těla, je zdravá strava. Získání všech důležitých vitamínů je důležité, protože nedostatky mohou způsobit nebo zhoršit kožní problémy.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Je však důležité si uvědomit, že to, že jíte určitá jídla, ještě neznamená, že uvidíte stejné výsledky, jaké pozorovala jedna studie. Zdravá strava je skvělý základ a pokud máte podezření, že jde o zásadní problém, váš poskytovatel zdravotní péče vám pomůže dostat se na kořen toho, jaké živiny konkrétně potřebujete více.

Vitamín D

Většina z nás už ví, že naše těla mohou vytvářet vitamín D z přímého slunečního záření, které zasahuje naši pokožku, a získává tuto živinu přezdívku sluneční sluneční vitamin. Je však méně známo, že tento proces probíhá celý kruh a prospívá také pokožce. Vitamin D se v těle používá k vytváření nových specializovaných buněk prostřednictvím diferenciace , z nichž některé jsou kožní buňky (Nair, 2012). To však není omluva, abyste se vyhřívali UV paprsky bez opalovacího krému. Lékařští odborníci nedoporučují žádný čas strávený na přímém slunečním světle bez ochrany proti slunečnímu záření, a to navzdory jeho účasti na tvorbě vitaminu D. Jeden studie nalezena stejně tak, že lokální aplikace kalcitriolu (aktivního vitaminu D3) snížila u lidí s psoriázou zánět a podráždění kůže (Gold, 2009).

Naleznete v: Dvě formy vitaminu D se nacházejí v různých potravinách: Vitamin D2 je většinou v rostlinných zdrojích a obohacených potravinách a D3 je většinou v mase a mléčných výrobcích. Zvyšte příjem mastných ryb (jako je losos, makrela, sardinky a sledě), hovězí játra, vaječné žloutky a houby, abyste do své stravy dostali více Ds. Můžete se také obrátit na obohacené potraviny jako zdroje vitamínů, které mohou být užitečné zejména pro vegetariány a vegany. Doplněk stravy může být dobrým doplňkem stravy bohaté na tyto potraviny, protože přibližně 40% dospělých ve Spojených státech nemá dostatek (Forrest, 2011).

Vitamín C

Tento známý vitamin nabízí pro vaši pokožku snad nejtrendovější přínos na tomto seznamu: Podporuje vaši produkci kolagenu. Kolagenová a elastinová vlákna dodávají pokožce tak vytouženou vláčnou strukturu a tento energický vzhled může být spojen s mládím, protože naše pokožka je s vysokým obsahem vitaminu C. přirozeně. Toto vnitřní lešení se přirozeně rozpadá, jak stárneme, ale vitamin C může do jisté míry pomoci proti této ztrátě. Vitamin C hraje zásadní roli při produkci kolagenu, ale také pomáhá chránit naši pokožku před fotopoškozením konkrétně způsobeným UV paprsky, což může zase pomáhat předcházet rakovině kůže (Pullar, 2017).

Naleznete v: Můžete zvýšit svůj příjem vitamínu C ve stravě prostřednictvím citrusových plodů a jiného vybraného ovoce a zeleniny. Přestože je nedostatek vitaminu C ve Spojených státech vzácný, můžete své hladiny podpořit také doplňky. Existuje také spousta produktů péče o pleť s formulacemi, které obsahují vitamin C, který pomáhá podporovat syntézu kolagenu, jako jsou krémy proti stárnutí.

způsobuje léky na krevní tlak ed

Vitamin E.

Ochrana před poškozením sluncem je společným tématem mezi nejlepšími vitamíny pro pokožku a vitamin E není výjimkou. Tato fytonutrient (rostlinná chemie) může pomoci chrání pokožku před poškozením způsobeným ultrafialovým (UV) světlem (Evans, 2010). Výzkum navrhuje že vitamin E může mít protinádorové i fotoprotektivní vlastnosti, ale některé z jeho největších výhod v dermatologii pocházejí z jeho statusu lapače volných radikálů (Keen, 2016). Systémy na našem těle přirozeně produkují volné radikály a musí být v rovnováze s antioxidanty, aby nedošlo k poškození buněk vedoucímu k zánětu. To vše přispívá k schopnosti tohoto vitaminu chránit před rakovinou kůže a urychlit hojení ran (Keen, 2016).

Naleznete v: Ořechy, špenát, celozrnné výrobky, olivový olej a slunečnicový olej jsou obzvláště bohatým zdrojem vitaminu E. Vaše tělo potřebuje tuk, aby správně absorbovalo tento vitamin, a kombinuje zdroje (jako je olivový olej na špenátovém salátu nebo zrna upravená slunečnicí) olej) může pomoci. Lze si také vzít doplňky, i když je možné uspokojit vaše potřeby pouze dietou, zejména proto, že se tento vitamin přidává do některých obohacených potravin. Vitamin E najdete také v mnoha produktech péče o pleť proti stárnutí a obvykle se přidává spolu s vitaminem C, protože mohou být více efektivní společně v boji proti poškození sluncem, které může vést k rakovině kůže (Lin, 2003).

Vitamin K.

Vitamíny K1 (fylochinon) a K2 (menachinony) více než přispívají ke zdraví vašeho srdce a kostí. Rovněž mají přímý dopad na zdraví vašich krevních cév, což může mít dopad nejen na tvorbu modřin, ale také na vývoj křečových žil. Vitamin K pomáhá udržovat strukturální integritu kolagenových a elastinových vláken a K2 je zapojen v pružnosti cév (Maresz, 2015). Podle jedné studie navíc vitamin K. umět urychlit dobu hojení ran při lokálním použití ve srovnání s krémem Eucerin (Pazyar, 2019).

Naleznete v: Budete potřebovat oddělené zdroje potravy pro vaše potřeby vitaminu K1 a vitaminu K2. Listová zelenina, jako je špenát, brokolice, chřest, sója, červené nebo zelené hrozny a jogurt jsou všechny dobré zdroje vitaminu K1. Svůj dietní příjem vitaminu K2 můžete zvýšit pomocí kuřecích prsou, mletého hovězího masa, vaječných žloutků a tvrdých a měkkých sýrů, ale nejúčinnějším zdrojem je natto, druh fermentované sóji (Schwalfenberg, 2017). Doplňky jsou také možností, jak zvýšit hladinu těchto vitamínů, ačkoli lidé užívající léky na ředění krve, jako je warfarin (značka Coumadin), by si měli před přidáním do svého režimu promluvit se svými poskytovateli zdravotní péče.

Zdravé tuky

Adekvátní příjem zdravých tuků ve stravě Je spojená s zvýšená hydratace pokožky (Boelsma, 2003). Nízké hladiny kyseliny dokosahexaenové (DHA) byly propojeny na suchou pokožku (Mel, 2014). Dodatečně, studie kteří zkoumali dietní tuk ve stravě japonských žen, zjistili, že vyšší hladiny této živiny byly spojeny se zvýšenou pružností pokožky (Nagata, 2010). Některé zdroje zdravých potravinových tuků, jako je avokádo, jsou obzvláště užitečné, protože kombinují více živin podporujících pokožku. Avokádo konkrétně jsou bohatý na zdravé tuky a také vitamíny A a E, dva vitamíny s antioxidačními vlastnostmi, které mohou pomoci chránit pokožku před poškozením volnými radikály (FoodData Central, n.d.).

Naleznete v: Mastné ryby, jako je losos, makrela, sleď a sardinky, jsou obzvláště účinným zdrojem dvou druhů omega-3. Vegani a vegetariáni mohou sáhnout po vlašských ořechech, které se mohou pochlubit kyselinou alfa-linolenovou (ALA), další z omega-3 mastných kyselin. Pokud jde o zdraví pokožky, avokádo je potravinou pro zvýšení příjmu více základních vitamínů a minerálů najednou.

Protein

Protein je tvořen aminokyselinami. Kompletní protein je prostě ten, který obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin. O aminokyselinách a bílkovinách mluvíme obecně, když uvažujeme o budování svalové hmoty. Aminokyseliny však také vytvářejí bílkoviny, jako je kolagen a keratin, které ovlivňují vzhled našich vlasů, pokožky a nehtů. Jeden Studie z roku 2019 zjistili, že lidé, kteří jedli stravu s vyšším obsahem bílkovin, spolu s předčasnou snídaní měli méně závažné kožní problémy (Garg, 2019).

Naleznete v: Omnivores mohou získat spoustu bílkovin prostřednictvím masa, jako je vepřové, kuřecí a hovězí maso, mléčné výrobky a vejce. Lidé na rostlinné stravě mohou získat bílkoviny prostřednictvím dýňových semen, hnědé rýže, hrášku, luštěnin a sójových produktů. Ne všechny z nich jsou kompletní bílkoviny, ale recepty, které kombinují několik zdrojů, mohou zajistit, že jídlo poskytne všechny esenciální aminokyseliny.

co způsobuje mužskou ejakulaci

Vitamin A

Retinol je zlatým dítětem péče o pleť, zejména v tuto chvíli, ale mnoho lidí (včetně fanatiků v péči o pleť) neví, že retinol je druh vitaminu A. Při lokálním použití je tato živina byl ukázán úspěšně snížit výskyt vrásek podporou sloučenin, které tvoří základní strukturu vaší pokožky, a zvýšením produkce kolagenu stejně jako vitamin C (Kafi, 2007). Při konzumaci může tento vitamin také působit jako silný antioxidant, který zabraňuje poškození volnými radikály. Toto poškození spojené s oxidačním poškozením, protože je také spojeno se zánětem, může urychlit vytváření jemných čar. Proto potraviny a akce, které bojují proti zánětu jsou nedílnou součástí režimů proti stárnutí (Ganceviciene, 2012).

Naleznete v: Vitamin A můžete získat prostřednictvím tmavé listové zeleniny, brokolice, avokáda, tykve, sladkých brambor a mrkve. Živočišné zdroje zahrnují vejce, hovězí játra a mléko. Najdete doplňky stravy pro vitamin A, ale je také velmi běžný v produktech péče o pleť jako topická léčba.

Zinek

Nedostatek zinku je spojen s kožními problémy, jako jsou léze a zhoršené hojení ran, a proto je zásadní dostatek této živiny (Mel, 2014). Ale to je daleko od hranic tohoto mocného minerálu. Ukázalo se, že zinek pomáhá při široké škále dermatologických problémů a dostatek může pomoci získat a udržovat čistou pleť. Může to pomoci s infekce včetně bradavic, pigmentové problémy jako melasma, zánětlivé problémy jako akné a růžovka a acrodermatitis enteropathica, stav charakterizovaný zánětem kůže, vypadáváním vlasů a průjmem v důsledku genetické poruchy způsobující nedostatek zinku (Gupta, 2014).

Naleznete v: Chcete-li získat kvalitní potravinové zdroje zinku, obraťte se na maso, měkkýše a luštěniny, jako je cizrna a čočka. Minerál se také nachází v ořechech a semenech, mléčných výrobcích, vejcích a celých zrnech.

Selen

Selen je známý především tím, že prospívá vaší štítné žláze a metabolickým funkcím, ale je také důležitý pro celkové zdraví vaší pokožky. Tento stopový minerál je také antioxidantem a jako takový může pomáhat v boji proti oxidačnímu stresu (McKenzie, 2000). Máme tendenci spojovat oxidační stres se stárnutím našich vnitřních orgánů - ale naše kůže je také orgánem. To znamená, že oxidační stres nejen stárne naše vnitřní orgány, což může způsobit chronická onemocnění, ale také způsobuje zánět a stárnutí naší pokožky, které vede k vráskám (Nguyen, 2012). Jak stárneme, také my ztratit některé z našich inherentní antioxidační mechanismy, které také tuto nerovnováhu urychlují. Některé ale můžeme nahradit, čímž se antioxidanty a volné radikály dostanou zpět do rovnováhy, prostřednictvím stravovacího příjmu potravinových zdrojů antioxidantů, jako jsou potraviny bohaté na selen (Addor, 2017; Petruk, 2018).

Naleznete v: Maso a vejce jsou vynikajícím zdrojem selenu a tento minerál najdete v rybách, jako je tuňák žlutoploutvý, šunka, vepřové maso, hovězí maso a krůtí maso. Mléčné výrobky, jako je tvaroh, také přispívají k vašemu dennímu příjmu. Ale vegani a vegetariáni mohou snadno uspokojit své potřeby pomocí para ořechů, nejúčinnějšího zdroje potravy selenu.

Reference

 1. Addor, F.A.S. (2017). Antioxidanty v dermatologii. Anais Brasileiros de Dermatologia, 92 (3), 356–362. doi: 10.1590 / abd1806-4841.20175697, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5514576/
 2. Evans, J. A., & Johnson, E. J. (2010). Role fytonutrientů ve zdraví kůže. Živiny, 2 (8), 903–928. doi: 10,3390 / nu2080903, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257702/
 3. Forrest, K. Y., & Stuhldreher, W. L. (2011). Prevalence a korelace nedostatku vitaminu D u dospělých v USA. Výživový výzkum, 31 (1), 48–54. doi: 10.1016 / j.nutres.2010.12.001, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21310306
 4. Ganceviciene, R., Liakou, A. I., Theodoridis, A., Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2012). Dermatoendocrinol, 4 (3), 308–319. doi: 10,4161 / derm.22804, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23467476
 5. Garg, S., & Sangwan, A. (2019). Dietní deficit bílkovin a deregulovaná autofagie: Nová klinicko-diagnostická perspektiva v patogenezi raného stárnutí, poruch kůže a vlasů. Indian Dermatology Online Journal, 10 (2), 115–124. doi: 10.4103 / idoj.IDOJ_123_18, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30984584
 6. Kafi, R., Kwak, H. S. R., Schumacher, W. E., Cho, S., Hanft, V. N., Hamilton, T. A.,… Kang, S. (2007). Zlepšení přirozeně stárnoucí pokožky s vitaminem A (retinol). Archiv dermatologie, 143 (5). doi: 10,1001 / archderm.143.5.606, https://www.scholars.northwestern.edu/en/publications/improvement-of-naturally-aged-skin-with-vitamin-a-retinol
 7. Keen, M. A. a Hassan, I. (2016). Vitamin E v dermatologii. Indian Dermatology Online Journal, 7 (4), 311–315. doi: 10.4103 / 2229-5178.185494, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4976416/
 8. Lin, J.-Y., Selim, M., Shea, C. R., Grichnik, J. M., Omar, M. M., Monteiro-Riviere, N. A., a Pinnell, S. R. (2003). UV fotoprotekce kombinací topických antioxidantů vitamin C a vitamin E. Journal of the American Academy of Dermatology, 48 (6), 866–874. doi: 10.1067 / mjd.2003.425, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12789176
 9. Maresz, K. (2015). Správné použití vápníku: vitamin K2 jako promotér zdraví kostí a kardiovaskulárního systému. Integrovaná medicína: Časopis klinického lékaře, 14 (1), 34–39. Citováno z http://www.imjournal.com/
 10. McKenzie, R. C. (2000). Selen, ultrafialové záření a kůže. Klinická a experimentální dermatologie, 25 (8), 631–636. doi: 10,1046 / j.1365-2230.2000.00725.x, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1365-2230.2000.00725.x
 11. Mel, D. D. a Suphioglu, C. (2014). Fishy Business: Vliv omega-3 mastných kyselin na transportéry zinku a dostupnost volného zinku v lidských neuronálních buňkách. Živiny, 6 (8), 3245–3258. doi: 10,3390 / nu6083245, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25195602
 12. Nagata, C., Nakamura, K., Wada, K., Oba, S., Hayashi, M., Takeda, N., & Yasuda, K. (2010). Sdružení potravinových tuků, zeleniny a antioxidačních mikroživin se stárnutím pokožky u japonských žen. British Journal of Nutrition, 103 (10), 1493–1498. doi: 10,1017 / s0007114509993461, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20085665
 13. Nair, R. a Maseeh, A. (2012). Vitamin D: Sluneční vitamin. Journal of Pharmacology & Pharmacotherapeutics, 3 (2), 118–126. doi: 10.4103 / 0976-500X.95506, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22629085
 14. Nguyen, G. a Torres, A. (2012). Systémové antioxidanty a zdraví pokožky. Journal of Drugs in Dermatology, 11 (9), e1–4. Citováno z https://jddonline.com/
 15. Pazyar, N., Houshmand, G., Yaghoobi, R., Hemmati, A., Zeineli, Z., & Ghorbanzadeh, B. (2019). Léčivé účinky na rány topického vitaminu K: randomizovaná kontrolovaná studie. Indian Journal of Pharmacology, 51 (2), 88. doi: 10,4103 / ijp.ijp_183_18, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31142943
 16. Petruk, G., Giudice, R. D., Rigano, M. M. a Monti, D. M. (2018). Antioxidanty z rostlin chrání před stárnutím kůže. Oxidační medicína a buněčná dlouhověkost, 2018, 1–11. doi: 10.1155 / 2018/1454936, https://www.hindawi.com/journals/omcl/2018/1454936/
 17. Pullar, J. M., Carr, A. C., & Vissers, M. C. M. (2017). Role vitaminu C ve zdraví pokožky. Živiny, 9 (8), 866. doi: 10,3390 / nu9080866, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28805671
Vidět víc