Nedostatek vitaminu D: 15 běžných příznaků a příznaků

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Vitamin D je trochu jako NASA. Víme, že oba dělají skvělé věci, i když si nejsme jisti, co přesně ty věci jsou, a mluvíme o nich jako o jedné jednotce. Ale stejně jako existují lidé, kteří pracují v NASA, to, co znáte jako vitamin D nebo kalcifediol, je ve skutečnosti sbírka steroidů rozpustných v tucích. Tyto steroidy působí ve vašem těle jako hormony a vitamin D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol) jsou pro člověka obzvláště důležité.

Navzdory svému významu v našich tělech pro vytváření silných kostí, snižování rizika srdečních onemocnění a potenciální zvýšení naší imunity, 41,6% dospělých ve Spojených státech nemá dostatek (Forrest, 2011). A protože bledá pokožka produkuje více tohoto slunečního záření vitamínem vystaveným slunci ultrafialovému světlu (UV záření), lidé s tmavou kůží mají vyšší šanci na nedostatek. Pokud jste Američan Afričana nebo Hispánce, vaše riziko nedostatku vitaminu D vyskočí na 82,1%, respektive 69,2%. (Tato čísla používají mezní hodnotu ≤50 nmol / l k definování toho, co se počítá jako nedostatek.) Odborníci na veřejné zdraví se domnívají, že vzrůst znepokojení nad rakovinou kůže snížil již tak malé množství času, který jsme strávili na slunci. Spolu s přechodem na více kancelářské práce a my prostě nejsme na místě pro adekvátní produkci vitaminu D. To není omluva pro šetření opalovacími krémy (o tom později).

Životně důležité orgány

 • 41,6% dospělých ve Spojených státech nemá dostatek vitaminu D a lidé s tmavou kůží mají větší nedostatek.
 • Je to proto, že bledá pokožka produkuje více tohoto slunečního záření vitamín vis-a-vis vystavení ultrafialovému světlu (UV záření)
 • Lidé žijící na sever od Atlanty v GA mají větší pravděpodobnost nedostatku D v zimních měsících.
 • Zdravotní problémy, jako je Crohnova choroba, celiakie a cystická fibróza, protože mohou způsobit malabsorpci vitaminu D ve střevech.

Další příčiny nedostatku vitaminu D.

Nedostatek nemusí vždy způsobovat nedostatek potravin bohatých na vitamin D nebo vystavení slunečnímu záření. Jak vitamin D3, tak D2 musí být přeměněn na aktivní formy játry i ledvinami a tento proces může být u některých lidí narušen kvůli zdravotním problémům. Mezi další rizikové faktory patří zdravotní potíže, jako je Crohnova choroba, celiakie a cystická fibróza, protože mohou způsobit malabsorpci vitaminu D ve střevech.

Známky a příznaky nedostatku vitaminu D.

Nedostatek vitaminu D může být těžké zachytit, a proto jsme rádi, že čtete běžné příznaky. Když si všimnete těchto znaků, můžete se za sebe obhájit nebo alespoň zahájit diskusi s poskytovatelem zdravotní péče o tom, jak se cítíte. Nemyslím si, že by si většina lidí všimla, že mají nedostatek vitaminu D, říká doktorka Dana Hunnesová, vedoucí dietetička v lékařském centru Ronalda Reagana UCLA Medical Center. Mnoho jejích známek a příznaků (neprovedení krevního testu) je relativně nespecifických a mohou být také zmateny jinými nutričními nedostatky nebo podmínkami.

A berte na vědomí: Nemusíte mít nedostatek, abyste trpěli. Dokonce i nízké hladiny vitaminu D v krvi byly spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, astmatu u dětí (Ali, 2017) a kognitivních poruch u starších dospělých (Kent, 2009).

Oslabený imunitní systém / Časté nemoci

Jedna studie zjistila, že děti trpící infekcemi dolních dýchacích cest měly nižší hladinu vitaminu D než jejich zdravé protějšky (Jat, 2016). Další pozoroval souvislost mezi hladinami vitaminu D a pneumonií u jejich účastníků (Pletz, 2014) - nejen to, zda ji měli, ale také závažnost jejich nemoci.

Únava

Příznaky nedostatku vitaminu D mohou vypadat jako účinky každodenního života. Většina lidí, kteří mají nedostatek nebo nedostatek vitaminu D, o tom nemusí automaticky vědět, nebo si toho dokonce ani nevšimnou, protože spoustě z nás stejně ubývá péče o děti nebo práce nebo nedostatek spánku, vysvětluje Dr. Hunnes. Ano, mohlo by to ovlivnit vaši schopnost vykonávat svou práci, ale stejně tak by to mohlo mít cokoli z výše uvedených věcí. Dr. Hunnes dodává, že by bylo důležité identifikovat hlavní příčinu těchto známek a příznaků, a proto byste měli zahájit konverzaci s lékařem, i když si myslíte, že jste právě vyčerpaní.

Bolest kostí

Dr. Hunnes identifikuje bolest kostí jako jeden z nejčastějších a nejzávažnějších příznaků nedostatku vitaminu D. Pravděpodobně se to bude konkrétně projevovat jako bolest zad, zjistila jedna studie (E Silva, 2013) Sledovali více než 9 000 účastníků a zjistili souvislost mezi bolestí zad a nedostatkem vitaminu D.

Svalová slabost

Některé faktory mohou zmást některé příznaky nedostatku vitaminu D. Možná pocítíte svalovou slabost, protože jste cvičili nebo omezovali kalorie, abyste zhubli. Možná jste nespali dost. Pokud však cítíte, že vaše svalová síla trpí, zmíňte to, když mluvíte s lékařem, zvláště pokud se u vás vyskytují spolu s dalšími příznaky na tomto seznamu.

Deprese

Je to sezónní afektivní porucha nebo nedostatek vitaminu D? Může to být těžké říct. Vědci zjistili souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a úzkostí a depresí (Armstrong, 2006), ačkoli nemohli s jistotou říci, že jeden způsoboval druhý. Mohla to ale objasnit jiná studie (Jorde, 2008). Lidé trpící depresí hlásili zmírnění jejich příznaků, když jim vědci dávali doplňky vitaminu D.

Ztráta kostí

Pokud existuje jedna role vitaminu D, kterou většina lidí ví, je to, že D podporují zdraví kostí prevencí úbytku kostní tkáně v podmínkách, jako je osteoporóza. Je to proto, že vitamin D zvyšuje vstřebávání vápníku ve vašem střevě a hraje nedílnou roli v tom, jak je kost remodelována. Vědci také zjistili silnou souvislost mezi nízkými hladinami vitaminu D v séru a nízkou hustotou minerálů v kostech ve velké observační studii u žen v menopauze nebo postmenopauze (Bener, 2015). Nedostatek vitaminu D může také u starších dospělých způsobit osteomalacii nebo měknutí kostí (Sitta, 2009).

existuje generická forma viagry

Ztráta vlasů

Přestože v této oblasti je třeba provést další výzkum, zdá se, že nízké hladiny vitaminu D souvisejí se ztrátou vlasů (Rasheed, 2013). Existuje také souvislost mezi nízkým D a alopecia areata, autoimunitním onemocněním spojeným s křivicí a charakterizovaným těžkou ztrátou vlasů (Mahamid, 2014). Jedna studie se ještě blíže zabývala souvislostí mezi vitaminem D a vypadáváním vlasů, konkrétně u pacientů s alopecia areata. Vědci zjistili, že čím závažnější vypadávání vlasů, tím nižší byly hladiny vitaminu D v krvi pacienta (Aksu Cerman, 2014).

Neschopnost hojit rány

Pokud se i drobné škrábance a řezy budou léčit navždy, může to být známka pro kontrolu vašich úrovní D. Když vědci zkoumali schopnost tohoto vitaminu udržovat homeostázu glukózy, zjistili také, že nepřímo pomáhal při hojení ran (Razzaghi, 2017). Sluneční svit vitamin zvýšil účastníkům studie glykemickou kontrolu, která potlačila zánět a umožnila hojení vředů na nohou.

Úzkost

Dostatek vitaminu D může vyžadovat určité plánování, ale stojí za to. Jedna studie zjistila, že lidé s úzkostnými poruchami měli nižší hladinu vitaminu D v krvi než ti, kteří netrpěli těmito stavy ve stejné věkové skupině (Bičíková, 2015). A ačkoli byla studie provedena pouze u žen s diabetem 2. typu a úzkostí, vědci zjistili, že suplementace vitaminem D pomohla zlepšit jejich náladu (Penckofer, 2017).

Přibývání na váze

Váš nedostatek vitaminu D se může projevit na stupnici. Výzkum prezentovaný v roce 2018 zjistil, že existuje souvislost mezi nižšími hladinami vitaminu D a zvýšením břišního tuku a obvodu pasu (Rafiq, 2018). Jiné nedávné studie však naznačují, že úprava našich nízkých hladin vitaminu D může také pomoci zhubnout. Obvod pasu, obvod kyčle, hmotnost a BMI se všechny snížily u účastníků, kterým byly ve studii podávány doplňky vitaminu D (Khosravi, 2018).

Dýchací problémy

Ačkoli bylo zdraví kostí primárním zaměřením studií vitaminu D po dlouhou dobu, vědci nyní zkoumají receptory vitaminu D a účinky vitaminu D na zánět a imunitu. Přehled klinických studií v této oblasti nastiňuje schopnost vitaminu D snižovat riziko nachlazení nebo chřipky nebo rozvoje astmatu (Hughes, 2009). Studie z roku 2019 zjistila, že suplementace může dokonce snížit některé příznaky chronické obstrukční plicní nemoci (COPD) (Jolliffe, 2019).

Neplodnost

Výzkum je zde roztržený a je třeba vyvinout další úsilí k objasnění souvislosti, ale některé studie ukazují souvislost mezi vyšší hladinou vitaminu D v krevním séru a vyšší pravděpodobností těhotenství prostřednictvím IVF (Farzadi, 2015) (Paffoni, 2014). Získání potřebného množství vitaminu D vám může také pomoci ke zdravému těhotenství, protože nižší hladiny byly spojeny s bakteriální vaginózou (Bodnar, 2009), gestačním diabetem (Zhang, 2015) a předčasným porodem (Bodnar, 2015).

Kardiovaskulární onemocnění

Vědci opakovaně zaznamenali ochrannou kvalitu vitaminu D před kardiovaskulárními chorobami (CVD), i když si nejsou jisti, jaký mechanismus to umožňuje (Giovannucci, 2008) (Anderson, 2010). Ale nepotřebujete rozumět tomu, jak to funguje, abyste věděli, že nedostatek vitaminu D může zvýšit vaše šance na rozvoj CVD, ischemické choroby srdeční (Anderson, 2010) a srdečního selhání a také na infarkt (Lund, 1978) ).

Roztroušená skleróza

Získání správného množství vitaminu D může pomoci předcházet svalové skleróze (MS), což je systematický přehled nalezených minulých studií (Sintzel, 2017). Zjistilo se také, že vitamin D může také změnit aktivitu onemocnění u pacientů s MS, i když se recenzenti domnívají, že v těchto oblastech potřebujeme více výzkumu.

Hypertenze

Nízké hladiny vitaminu D jsou také spojeny se zvýšeným rizikem hypertenze (vysokého krevního tlaku). Ve skutečnosti metaanalýza zjistila, že sluneční sluneční vitamin nepřímo moduluje krevní tlak, a vědci si myslí, že to souvisí s rolí D ve výkonu parathormonu (Mehta, 2017). Studie byly smíšené, ale některé zjistily, že suplementace vitamínem D snížila krevní tlak u těch, kteří již mají tento vitamin nízký (Larsen, 2012).

jaká je průměrná hladina mužského testosteronu

Za zmínku stojí, že lidé s nedostatkem vitaminu D mohou mít všechny, některé nebo žádné z těchto příznaků. To představuje to, co říkají některé z výzkumů, ale ve skutečnosti se každá osoba může projevit jedinečnými příznaky.

Léčba nedostatku vitaminu D.

Pokud máte podezření, že máte nízké hodnoty vitaminu D, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče. Budou moci provést krevní test, aby zjistili vaše hladiny D a předepsali léčbu. Zlatým standardním testem na hladinu vitaminu D je test 25-hydroxy vitaminu D, jinak známý jako hydroxyl vitaminu D, říká Dr. Hunnes. Jakmile přijmete vitamin D, vaše tělo ho přemění na chemickou látku zvanou 25-hydroxyvitamin D nebo kalcidiol. Tento krevní test kontroluje 25-hydroxyvitamin d v séru (který můžete vidět zkráceně 25 (OH) D).

Nedostatek někdy vyžaduje krátkodobý režim doplňování vysokých dávek vitaminu D, který by měl sledovat lékař. Dr. Hunnes vysvětluje, že vytváření příběhů o vitaminu D může trvat déle, protože je rozpustný v tucích, proto pacientům obvykle poskytne 12týdenní doplňkový režim a na konci znovu otestuje jejich hladinu. Těžký nedostatek vitaminu D může vyžadovat 50 000 mezinárodních jednotek (IU) ergokalciferolu (D2) týdně nebo 2 000–4 000 IU cholekalciferolu (D3) denně po dobu 12 týdnů. Ujistěte se, že pracujete s lékařem, protože přílišné užívání může způsobit toxicitu vitaminu D.

Jak zabránit nedostatku vitaminu D.

I když trávíme více času uvnitř od slunečního světla, což snižuje naši schopnost produkovat vitamin D, snižuje se také jeden rizikový faktor pro rakovinu kůže. To je důležité, zejména pro skupiny lidí s tmavší pokožkou, kteří by potřebovali delší expozici, aby vytvořili stejné množství. A u jiných způsobů získávání vitaminu D není potenciálně nebezpečný čas na přímém slunečním světle nutný. Nejbezpečnější a nejjednodušší způsob prevence může být v kuchyni.

Zásobte si kuchyni dobrými zdroji vitaminu D, jako jsou tučné ryby (jako je losos, makrela, olej z tresčích jater a sleď), vaječné žloutky, hovězí játra, mléčné výrobky a obohacené potraviny, jako je pomerančový džus a některé snídaňové cereálie. Prostě se příliš nezblázněte nebo si do svého režimu přidejte doplněk, pokud jste si nezkontrolovali stav vitaminu D. Váš příjem vitaminu D může být dostatečný, pokud jíte několik těchto potravin, protože doporučený dietní příspěvek pro dospělé (600 IU pro osoby ve věku 1 až 70, 800 IU pro osoby ve věku 71 a starší) lze překonat pouze z potravinových zdrojů .

Reference

 1. Aksu Cerman, A., Sarikaya Solak, S., & Kivanc Altunay, I. (2014). Nedostatek vitaminu D v alopecia areata. British Journal of Dermatalogy , 170 (6), 1299–1304. doi: 10,1111 / bjd.12980
 2. Ali, N. S., & Nanji, K. (2017). Přehled úlohy vitaminu D při astmatu. Cureus , 9 (5), e1288. doi: 10,7759 / Cureus.1288
 3. Anderson, J. L., May, H. T., Horne, B. D., Bair, T. L., Hall, N. L., Carlquist, J. F.,… Muhlestein, J. B. (2010). Vztah nedostatku vitaminu D ke kardiovaskulárním rizikovým faktorům, stavu nemoci a událostem v populaci obecné zdravotní péče. The American Journal of Cardiology, 106 (7), 963–968. doi: 10.1016 / j.amjcard.2010.05.027
 4. Armstrong, D. J., Meenagh, G. K., Bickle, I., Lee, A. S. H., Curran, E. S. a Finch, M. B. (2006). Nedostatek vitaminu D je spojen s úzkostí a depresí u fibromyalgie. Clinical Rheumatology, 26, 551–554. doi: 10,1007 / s10067-006-0348-5
 5. Bener, A., & Saleh, N. (2015). Nízký obsah vitaminu D a kostní minerální hustota s depresivními příznaky u žen v menopauze a po menopauze. Journal of Mid-Life Health, 6 (3), 108. doi: 10.4103 / 0976-7800.165590
 6. Bičíková, M., Dušková, M., Vítků, J., Kalvachová, B., Řípová, D., Mohr, P., & Stárka, L. (2015). Vitamin D při úzkosti a afektivních poruchách. Fyziologický výzkum, 64 (Suppl 2), S101 – S103. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26680471
 7. Bodnar, L. M., Krohn, M. A., & Simhan, H. N. (2009). Mateřský nedostatek vitaminu D je spojen s bakteriální vaginózou v prvním trimestru těhotenství. The Journal of Nutrition, 139 (6), 1157–1161. doi: 10,3945 / jn.108.103168
 8. Bodnar, L. M., Platt, R. W. a Simhan, H. N. (2015). Nedostatek vitaminu D v raném těhotenství a riziko podtypů předčasného porodu. Porodnictví a gynekologie, 125 (2), 439–447. doi: 10,1097 / aog.0000000000000621
 9. E Silva, A. V., Lacativa, P. G. S., Russo, L. A. T., de Gregório, L. H. D., Pinheiro, R. A. C., & Marinheiro, L. P. F. (2013). Souvislost bolesti zad s hypovitaminózou D u postmenopauzálních žen s nízkou kostní hmotou. BMC Muskuloskeletal Disorders, 14, 184. doi: 10,1186 / 1471-2474-14-184
 10. Farzadi, L., Bidgoli, H. K., Ghojazadeh, M., Bahrami, Z., Fattahi, A., Latifi, Z.,… Nouri, M. (2015). Korelace mezi folikulární tekutinou 25-OH vitamin D a výsledky asistované reprodukce. Iranian Journal of Reproductive Medicine, 13 (6), 361–366. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4555056/
 11. Forrest, K. Y., & Stuhldreher, W. L. (2011). Prevalence a korelace nedostatku vitaminu D u dospělých v USA. Výživový výzkum, 31 (1), 48–54. doi: 10.1016 / j.nutres.2010.12.001
 12. Giovannucci, E., Liu, Y., Hollis, B.W., a Rimm, E.B. (2008). 25-Hydroxyvitamin D a riziko infarktu myokardu u mužů: prospektivní studie. Archives of Internal Medicine, 168 (11), 1174–1180. doi: 10,1001 / archinte.168.11.1174
 13. Hughes, D. A., & Norton, R. (2009). Vitamin D a zdraví dýchacích cest. Klinická a experimentální imunologie, 158 (1), 20–25. doi: 10.1111 / j.1365-2249.2009.04001.x
 14. Jat, K. R. (2016). Nedostatek vitaminu D a infekce dolních dýchacích cest u dětí: systematický přehled a metaanalýza observačních studií. Tropical Doctor, 47 (1), 77–84. doi: 10,1177 / 0049475516644141
 15. Jolliffe, D. A., Greenberg, L., Hooper, R. L., Mathyssen, C., Rafiq, R., Jongh, R. T. D.,… Martineau, A. R. (2019). Vitamin D k prevenci exacerbací CHOPN: systematický přehled a metaanalýza údajů o jednotlivých účastnících z randomizovaných kontrolovaných studií. Thorax, 74 (4), 337–345. doi: 10.1136 / thoraxjnl-2018-212092
 16. Jorde, R., Sneve, M., Figenschau, Y., Svartberg, J., & Waterloo, K. (2008). Účinky doplňování vitaminu D na příznaky deprese u osob s nadváhou a obezitou: randomizovaná dvojitě zaslepená studie. Journal of Internal Medicine, 264 (6), 599–609. doi: 10.1111 / j.1365-2796.2008.02008.x
 17. Kent, S. T., Mcclure, L. A., Crosson, W. L., Arnett, D. K., Wadley, V. G. a Sathiakumar, N. (2009). Vliv expozice slunečnímu záření na kognitivní funkce u depresivních a nedepresivních účastníků: průřezová studie REGARDS. Environmental Health, 8, 34. doi: 10,1186 / 1476-069x-8-34
 18. Khosravi, Z., Kafeshani, M., Tavasoli, P., Zadeh, A., & Entezari, M. H. (2018). Vliv doplňování vitaminu D na hubnutí, glykemické indexy a lipidový profil u obézních žen a žen s nadváhou: Studie klinické studie. International Journal of Preventive Medicine, 9, 63. doi: 10,4103 / ijpvm.ijpvm_329_15
 19. Larsen, T., Mose, F. H., Bech, J. N., Hansen, A. B., & Pedersen, E. B. (2012). Účinek suplementace cholekalciferolu během zimních měsíců u pacientů s hypertenzí: randomizovaná, placebem kontrolovaná studie. American Journal of Hypertension, 25 (11), 1215–1222. doi: 10.1038 / ajh.2012.111
 20. Lund, B., Badskjaer, J., Lund, B., & Soerensen, O. H. (1978). Vitamin D a ischemická choroba srdeční. Hormonální a metabolický výzkum, 10 (6), 553–556. doi: 10,1055 / s-0028-1093390
 21. Mahamid, M., Abu-Elhija, O., Samamra, M., Mahamid, A., & Nseir, W. (2014). Souvislost mezi hladinami vitaminu D a alopecia areata. The Israel Medical Association Journal, 16 (6), 367–370. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25058999
 22. Mehta, V. a Agarwal, S. (2017). Vede nedostatek vitaminu D k hypertenzi? Cureus, 9 (2), e1038. doi: 10,7759 / Cureus.1038
 23. Paffoni, A., Ferrari, S., Viganò, P., Pagliardini, L., Papaleo, E., Candiani, M.,… Somigliana, E. (2014). Nedostatek vitaminu D a neplodnost: poznatky z cyklů oplodnění in vitro. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 99 (11), E2372 - E2376. doi: 10.1210 / jc.2014-1802
 24. Penckofer, S., Byrn, M., Adams, W., Emanuele, M. A., Mumby, P., Kouba, J., & Wallis, D. E. (2017). Suplementace vitaminu D zlepšuje náladu u žen s diabetem 2. typu. Journal of Diabetes Research, 2017, 8232863. doi: 10.1155 / 2017/8232863
 25. Pletz, M. W., Terkamp, ​​C., Schumacher, U., Rohde, G., Schütte, H., Welte, T., & Bals, R. (2014). Nedostatek vitaminu D v komunitní pneumonii: nízké hladiny 1,25 (OH) 2 D jsou spojeny se závažností onemocnění. Respirační výzkum, 15, 53. doi: 10,1186 / 1465-9921-15-53
 26. Rafiq, R., Walschot, F., Lips, P., Lamb, H., de Roos, A., Rosendaal, F.,… de Mutsert, R. (2018). Větší linie pasu souvisí s vyšším rizikem nedostatku vitaminu D. Evropská endokrinologická společnost. Citováno z https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-05/esoe-lwa051718.php
 27. Rasheed, H., Mahgoub, D., Hegazy, R., El-Komy, M., Hay, R. A., Hamid, M., & Hamdy, E. (2013). Sérový feritin a vitamin D při vypadávání vlasů žen: hrají roli? Farmakologie a fyziologie kůže, 26 (2), 101–107. doi: 10,1159 / 000346698
 28. Razzaghi, R., Pourbagheri, H., Momen-Heravi, M., Bahmani, F., Shadi, J., Soleimani, Z., & Asemi, Z. (2017). Účinky doplňku vitaminu D na hojení ran a metabolický stav u pacientů s diabetickým vředem na nohou: Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie. Journal of Diabetes and its Complications, 31 (4), 766–772. doi: 10.1016 / j.jdiadiap.2016.06.017
 29. Sintzel, M. B., Rametta, M., & Reder, A. T. (2017). Vitamin D a roztroušená skleróza: komplexní přehled. Neurologie a terapie, 7 (1), 59–85. doi: 10,1007 / s40120-017-0086-4
 30. Sitta, M. D. C., Cassis, S. V. A., Horie, N. C., Moyses, R. M. A., Jorgetti, V., & Garcez-Leme, L. E. (2009). Osteomalace a nedostatek vitaminu D u starších osob. Clinics, 64 (2), 156–158. doi: 10,1590 / s1807-59322009000200015
 31. Zhang, M.-X., Pan, G.-T., Guo, J.-F., Li, B.-Y., Qin, L.-Q., & Zhang, Z.-L. (2015). Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko gestačního diabetes mellitus: metaanalýza observačních studií. Živiny, 7 (10), 8366–8375. doi: 10,3390 / nu7105398
  Vidět víc