Vedlejší účinky, použití a varování Victoza

Vedlejší účinky, použití a varování Victoza

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Victoza je lék, který zlepšuje hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu.

Dodává se jako injekční pero, které si uživatelé sami podávají do břicha, stehna nebo nadloktí ( FDA, 2019 ). Victoza je obchodní značka generického léku zvaného liraglutid a obvykle se předepisuje osobám s diabetem 2. typu, které pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi a snižují riziko srdečních problémů ( Victoza, n.d. ).

Životně důležité orgány

 • Přípravek Victoza je obecně považován za bezpečný a dobře tolerovaný lék. Mnoho lidí uvádí nežádoucí účinky, jako je snížená chuť k jídlu, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, poruchy trávení a zácpa.
 • Zřídka může tento lék způsobit problémy s ledvinami, pankreatitidu, problémy s žlučníkem a závažné alergické reakce.
 • Pokud se u vás vyskytnou závažné nežádoucí účinky, okamžitě přestaňte přípravek Victoza používat a kontaktujte lékaře.

Přípravek Victoza je bezpečný a obecně dobře snášený, nese však rizika nežádoucích účinků. Zde uvádíme další informace o častých vedlejších účincích, varováních a bezpečnostních informacích pro přípravek Victoza.

Časté nežádoucí účinky přípravku Victoza

Nejběžnější vedlejší účinky přípravku Victoza jsou mírné a obvykle nejsou důvodem k obavám. Zde jsou některé z nežádoucích účinků, které se mohou při užívání tohoto léku vyskytnout ( PDR, n.d. ):

jak používat penus pumpu
 • Snížená chuť k jídlu
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Průjem
 • Bolest hlavy
 • Špatné trávení
 • Zácpa

Někteří jedinci také zaznamenali úbytek hmotnosti během léčby přípravkem Victoza. Liraglutid je také dostupný pod značkou Saxenda, která je schválena FDA pro hubnutí v kombinaci s dietou se sníženým obsahem kalorií u lidí s obezitou ( Victoza, n.d. ).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Těžké reakce a varování

Přípravek Victoza může způsobit nežádoucí reakce vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

Pokud se u vás vyskytne některý z níže uvedených příznaků, okamžitě přestaňte přípravek Victoza používat a obraťte se na poskytovatele zdravotní péče.

miligramy sodíku v lžičce soli
 • Pankreatitida (zánět slinivky břišní): Mezi příznaky pankreatitidy patří silná bolest břicha, která neustupuje ani se nerozšíří do zad.
 • Hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi): Existuje mnoho indikátorů hypoglykemie. Běžnými příznaky nízké hladiny cukru v krvi jsou zmatenost, závratě, ospalost, rozmazané vidění, pocení, nezřetelná řeč, otřesy, zrychlený tep, podrážděnost a změny nálady. Pokud se neléčí, může nízká hladina cukru v krvi způsobit ztrátu vědomí nebo dokonce smrt.
 • Problémy s žlučníkem: Problémy s žlučníkem se mohou pohybovat od horečky přes nevolnost až po zbarvení vašich očí žlutě. Bolest v pravé nebo střední horní části břicha může také signalizovat problémy s žlučníkem.
 • Problémy s ledvinami: Časné příznaky mohou být mírné, ale pokud se neléčí, mohou rychle přerůst v selhání ledvin. Problémy s ledvinami, které se mohou objevit během léčby přípravkem Victoza, zahrnují ospalost, zmatenost, dušnost, nevolnost, méně časté močení a otoky nohou nebo dolních končetin.
 • Alergické reakce: Victoza představuje riziko závažných alergických reakcí. Mezi takové události patří problémy s dýcháním, silná vyrážka, mdloby, rychlý srdeční tep a otok obličeje, úst nebo hrdla.

Léčba cukrovky: inzulín, metformin, strava a další

7 minut čtení

Kdo by měl být opatrný nebo se vyhnout užívání přípravku Victoza?

Victoza je pro většinu lidí bezpečná, ale určité zdravotní stavy vás mohou zvýšit pravděpodobností nežádoucích účinků.

Při pokusech na zvířatech se ukázalo, že přípravek Victoza může zvyšovat riziko nádorů štítné žlázy. Není známo, zda se to může stát u lidí, ale léčba stále přichází s rizikem varování před rakovinou štítné žlázy.

Pokud jste někdy měli rakovinu štítné žlázy, rodinnou anamnézu rakoviny štítné žlázy nebo syndrom endokrinního nádoru (který může zvýšit riziko medulární rakoviny štítné žlázy), poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče před užitím tohoto léku (FDA, 2019).

Pacienti s anamnézou alergických reakcí na přípravek Victoza nebo podobné léky možná budou muset najít alternativu. Pokud se u vás vyskytnou jakékoli závažné příznaky, okamžitě přestaňte přípravek užívat (PDR, n.d.).

Pokud také používáte inzulin, určitě si jej nepodávejte do stejné oblasti jako pero Victoza. Sdílejte své pero s nikým jiným - i když jste jehlu vyměnili. Mohlo by to vést k tomu, že vy nebo ostatní budete vystaveni vysokému riziku závažné infekce ( FDA, 2019 ).

Před zahájením léčby přípravkem Victoza vždy informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích, které užíváte.

Reference

 1. Předepisující digitální reference (PDR). (n.d.). Liraglutid - souhrn léků. Citováno 2. března 2021 z https://www.pdr.net/drug-summary/Victoza-liraglutide-459
 2. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). (2019, červen). Injekce Victoza (liraglutid). Citováno 1. března 2021 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2019/022341s031lbl.pdf
 3. Victoza. (n.d.). Victoza FAQ. Citováno 2. března 2021 z https://www.victoza.com/faq/About-Victoza.html
Vidět víc