Nežádoucí účinky Ventolinu: co potřebujete vědět

Nežádoucí účinky Ventolinu: co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Nežádoucí účinky Ventolinu

Pokud vám byl předepsán ventolin, je pravděpodobné, že máte astma nebo CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc). Ventolin je obchodní značka léku salbutamol (také známý jako albuterol) a je bronchodilatátor, který léčí problémy s dýcháním, jako je sípání, kašel, tlak na hrudi a dušnost, které jsou spojeny s oběma těmito stavy (NIH, 2020).

Životně důležité orgány

 • Ventolin (salbutamol nebo albuterol) je bronchodilatátor. Otevírá dýchací cesty a usnadňuje dýchání.
 • Pacientům s plicními chorobami, jako je astma a CHOPN, je předepsán Ventolin k léčbě nebo prevenci příznaků, jako je sípání, kašel a dušnost.
 • Časté nežádoucí účinky přípravku Ventolin jsou bolest v krku, kašel, nervozita a třes, třes, nevolnost, zvracení, bolest na hrudi, rýma nebo bolest svalů nebo kostí.
 • Mezi závažné nežádoucí účinky patří bolest na hrudi, bušení nebo nepravidelný srdeční rytmus, potíže s dýcháním nebo polykáním nebo vyrážka, svědění, kopřivka nebo otok obličeje nebo dolních končetin. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto závažných nežádoucích účinků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Časté nežádoucí účinky ventolinu patří kašel, bolest v krku a nervozita. Dalšími vedlejšími účinky mohou být třes nebo třes, nevolnost, zvracení, bolest svalů nebo kostí, bolest na hrudi nebo rýma . Pokud tyto nežádoucí účinky nezmizí nebo se zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc od zdravotnického pracovníka (NIH, 2016a; FDA, 2012).

Nějaký Mezi závažné nežádoucí účinky albuterolu patří bolest na hrudi, bušení srdce (bušení nebo nepravidelný srdeční rytmus) a potíže s dýcháním. Mezi další patří mimo jiné potíže s polykáním, vyrážka, svědění nebo kopřivka nebo otoky obličeje nebo dolních končetin (FDA, 2012). Pokud se u vás vyskytne některý z těchto závažných nežádoucích účinků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

reklama

můžete opravdu zvětšit velikost penisu

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co je inhalátor Ventolin?

Ventolin je značka léku salbutamol (nazývaný také albuterol) (NIH, 2016a). Salbutamol se používá k léčbě dýchacích potíží způsobených astmatem, CHOPN nebo jinými plicními chorobami, které způsobují bronchospazmus. Bronchospasmus je, když dýchací cesty v plicích utáhnout, což ztěžuje dýchání. Salbutamol je bronchodilatátor a uvolňuje svaly kolem dýchacích cest, otevírá je a umožňuje průchod více vzduchu (NIH, n.d).

Salbutamol / albuterol může mít několik forem, ale nejběžnější formou Ventolinu je Ventolin HFA, aerosolový sprej, který je inhalován. Ventolin zlepšuje vaše dýchací potíže během několika minut a účinky drogy obvykle trvají kdekoli od 4 do 6 hodin (Ejiofor, 2013).

Ventolin HFA můžete také užít dříve, než se u vás objeví příznaky astmatu. Lidé s astmatem obvykle zažívají příznaky jako reakce na spoušť . Jakmile se seznámíte se svými spouštěči, můžete preventivně užívat Ventolin HFA (AAAAI, n.d.). Může se jednat o věci v prostředí, jako je cigaretový kouř (včetně použitého kouře), znečištění, studený vzduch, pyl nebo jiné alergeny, jako jsou například mazlíčky. Cvičení je také běžným spouštěčem. Jdete si zaběhat nebo nakrmit kočku svého souseda? Přípravek Ventolin HFA 15-30 minut před tím, než narazíte na spouštěč, můžete snížit nebo dokonce zastavit nástup příznaků astmatu.

lze extenze užívat s cialisem

Ventolin je krátkodobě působící beta-2-antagonista (nebo SABA) který rychle působí na zmírnění příznaků a také rychle zmizí. Váš lékař vám může předepsat přípravek Ventolin v kombinaci s dlouhodobě působícím lékem nazývaným kontrolní lék. Kontrolní léky, jako jsou dlouhodobě působící beta-2-antagonisté (LABA), kortikosteroidy nebo alergie, mohou zabránit zúžení dýchacích cest, a proto zabránit symptomům (NIH, 2020).

Kdo může používat inhalátor Ventolin?

Ventolin HFA a další inhalátory salbutamolu lze použít k léčbě a prevenci bronchospasmu lidé ve věku od čtyř let (FDA, 2012). Používá se hlavně u lidí se dvěma onemocněními, astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).

Astma je podmínkou, že postihuje asi 7% populace v USA a obvykle začíná v dětství (CDEC, 2020; Yunginger, 1992). Je to dlouhodobý stav a způsobuje, že dýchací cesty v plicích reagují na určité spouštěče jako kouř, zvířecí srst a cvičení. Když příznaky jako sípání, kašel, dušnost a tlak na hrudi vzplanou v reakci na spouštěče, nazývá se to astmatický záchvat (NIH, 2020).

Na rozdíl od astmatu lze CHOPN předcházet. CHOPN je způsobena dlouhodobým poškozením plic , nejčastěji kvůli kouření cigaret. Může to však být způsobeno také dlouhodobým vystavením znečištění, chemikáliím a prachu (například na některých pracovištích). Pravidelné vystavení těmto dráždivým látkám poškozuje dýchací cesty a lidé s CHOPN mohou mít mnoho stejných příznaků jako astmatici. Mohou však také mít kuřáci kašel, kašel, který produkuje hlen (NIH, n.d.)

Užívání Ventolinu by mělo rychle zmírnit příznaky, jako je sípání a dušnost. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc Ventolin nepomáhá zmírnit vaše příznaky nebo pokud se příznaky po jeho použití zhorší. Léčba nemusí fungovat (Ejiofor, 2013).

jak zvýšit objem semenné tekutiny

Jsou Ventolin a ProAir totéž?

Ventolin HFA, ProAir HFA a Proventil HFA jsou všechny obchodní značky salbutamol (albuterol) aerosolových inhalátorů. Ventolin , ProAir , a Proventil všechny obsahují stejné množství salbutamolu na jednu inhalaci (FDA, 2012; FDA 2019, FDA, 1998), takže pokud vám váš poskytovatel zdravotní péče předepíše aerosolový inhalátor salbutamol, můžete obdržet kteroukoli z těchto značek.

Váš poskytovatel zdravotní péče vám může navrhnout použít mezikus spolu s inhalátorem HFA. Distanční vložka pomáhá dostat lék do plic (spíše než do zadní části úst), abyste z léčby měli co nejlepší užitek (NIH, 2020).

Existují také dva další typy inhalátorů , který uvolňuje prášek (značka ProAir Respiclick), a ten, který se uvolňuje jako mlha z tryskového nebulizátoru a vdechuje se přes masku (značka Accuneb) (NIH, 2016a). Salbutamol se dodává také ve formátech tablet a sirupů (NIH, 2016b).

Jaké jsou vedlejší účinky přípravku Ventolin?

Časté nežádoucí účinky inhalátorů Ventolin jsou (FDA, 2012):

jak potěšit dívku s malým penisem
 • Nervozita
 • Třes nebo třes
 • Bolest hlavy nebo závratě
 • Bolest krku
 • Rýma
 • Bolest na hrudi
 • Bušení, závodění nebo rychlý tlukot srdce

To nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky. Pokud máte jakékoli přetrvávající nežádoucí účinky, vyhledejte lékařskou pomoc od svého poskytovatele zdravotní péče.

Mezi závažné nežádoucí účinky patří mimo jiné (FDA, 2012):

Pokud máte některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Neužívejte více salbutamolu, než vám doporučil váš poskytovatel zdravotní péče. Je možné předávkování. Mezi příznaky předávkování patří vysoký krevní tlak nebo nízký krevní tlak, rychlý srdeční rytmus, nepravidelný srdeční rytmus, bušení srdce a angina pectoris. Může se také projevovat jako bolest hlavy, nervozita, třes, sucho v ústech, závratě, nespavost nebo pocit velké únavy nebo slabosti (FDA, 2012).

Kolik přípravku Ventolin bych měl vzít?

Dávka salbutamolu závisí na formátu, který užíváte. Níže jsou uvedeny obecné pokyny pro dávkování salbutamolu, ale dodržujte pokyny poskytovatele zdravotní péče pro správnou dávku pro vás.

Ventolinový inhalátor

Inhalátory Ventolin se dodávají v takzvaném inhalátoru s odměřenými dávkami, což znamená, že při každém stlačení nádobky se uvolní určité množství léčiva. Každé vdechnutí nebo inhalace inhalátoru Ventolin HFA obsahuje 108 μg albuterol sulfátu . Typická dávka jsou dvě inhalace. Při každé inhalaci stlačte nádobku inhalátoru pouze jednou. Vezměte jednu inhalaci, počkejte jednu minutu a pokud potřebujete další, udělejte sekundu. (Některým pacientům stačí jedna inhalace.) Pokud se příznaky vrátí, můžete lék podle potřeby užít jednou (až dvě inhalace) každých 4–6 hodin (FDA, 2012).

Každý kanystr obsahuje buď 60 nebo 200 inhalací . Některé typy inhalátorů mají počítadlo, které sleduje, kolik dávek bylo použito, ale pokud vaše ne, budete si muset počítat sami. Samotný štítek nádobky by měl udávat počet odměřených dávek, které obsahuje. Po tomto okamžiku nemusí inhalátor uvolnit správnou dávku léku na jeden šluk. Léky zlikvidujte, jakmile použijete celkový uvedený počet dávek nebo dosáhnete data exspirace, podle toho, co nastane dříve (NIH, 2016a).

Pokud vás poskytovatel zdravotní péče požádal, abyste užívali salbutamol pravidelně a vynecháte dávku , vezměte si to, jakmile si vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, jednoduše vynechejte vynechanou dávku a pokračujte v pravidelném rozvrhu (NIH, 2016a).

Ventolinový sirup a tablety

U některých lidí může být užívání salbutamolu jednodušší jako sirupu nebo tablety. Tyto formy salbutamolu jsou vhodné pro pacienty již od dvou let. Jak tablety, tak sirupy lze obvykle užívat několikrát denně každý den ve stejnou dobu (NIH, 2016b).

Sirup Ventolin obsahuje 2 mg salbutamolu na každý 5 ml léku. Mělo by se užívat 3-4krát denně v následujících dávkách (GSK, 2014a):

jak si nechat prodloužit penis
 • Malé děti ve věku 2-6 let: 2,5 ml - 5 ml
 • Děti ve věku 6-12 let: 5 ml na dávku
 • Děti od 12 let: 5–10 ml na dávku
 • Dospělí: 10 ml, i když 5 ml může stačit. V případě potřeby až 20 ml najednou.

Tablety Ventolin se dodávají v 2mg nebo 4mg tabletách . Může být také užíván 3-4krát denně v následujících dávkách (GSK, 2014b).

 • Děti ve věku 2-12 let: 2 mg (1 x 2mg tableta)
 • Děti od 12 let: 2mg-4mg (1 x 2mg tableta nebo 1 x 4mg tableta)
 • Dospělí: 4 mg je standardní dávka, ale 2 mg mohou stačit. Dospělí mohou užít až 8 mg (2 x 4mg tablety), pokud standardní dávka není dostatečná.

Neužívejte více než doporučené dávky salbutamolu nebo dávku předepsanou lékařem.

Reference

 1. AAAAI (n.d.). Astma: AAAAI. Americká akademie alergie, astmatu a imunologie. Citováno 15. září 2020 z https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/asthma
 2. CDC: Nejnovější národní údaje o astmatu. (2020, 24. března). Citováno 02. září 2020, z https://www.cdc.gov/asthma/most_recent_national_asthma_data.htm
 3. Ejiofor, S., & Turner, A. M. (2013). Farmakoterapie pro CHOPN. Přehledy klinické medicíny: oběhová, respirační a plicní medicína, 7. https://doi.org/10.4137/ccrpm.s7211
 4. GlaxoSmithKline. (2012). Ventolin HFA (albuterol sulfát) Inhalační aerosol, štítek schválený FDA. Citováno 18. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2012/020983s027lbl.pdf
 5. GlaxoSmithKline. (2014a). Sirup Ventolin, štítek schválený FDA. Citováno 18. září 2020 z https://gskpro.com/content/dam/global/hcpportal/en_BD/PI/Ventolin_syrup_GDS_22-IPI_06_Clean_Copy_1_03_2019.pdf
 6. GlaxoSmithKline. (2014b). Ventolin tablety. Štítek schválený FDA. Citováno 18. září 2020 z https://gskpro.com/content/dam/global/hcpportal/en_BD/PI/Ventolin_Tablet_GDS21-IPI06_Leaflet_1_03_2019.pdf
 7. n. A. (2016a). Albuterol Oral Inhalation: MedlinePlus Drug Information. Citováno 15. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682145.html
 8. n. A. (2016b). Albuterol: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 15. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a607004.html
 9. n. A. (2020). Astma. Národní institut plic a krve srdce. Citováno 15. září 2020 z https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/asthma
 10. n. A. (n.d.) CHOPN. Národní institut plic a krve srdce. Citováno 15. září 2020 z https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/copd
 11. NIH: Salbutamol. (n.d.). Citováno 07. září 2020, z https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Salbutamol
 12. Schering-Plough. (1998). Proventil HFA (albuterol sulfát) Inhalační aerosol, štítek schválený FDA. Citováno 18. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2009/020503s039lbl.pdf
 13. Teva Respirační. (2019). ProAir HFA (albuterol sulfát) Inhalační aerosol, štítek schválený FDA. Citováno 15. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2019/021457s036lbl.pdf
 14. Yunginger, J. W., Reed, C. E., O’Connell, E. J., Melton, L. J., O’fallon, W. M., & Silverstein, M. D. (1992). Komunitní studie epidemiologie astmatu: míry výskytu, 1964–1983. American Review of Respiratory Disease, 146 (4), 888-894. doi: 10.1164 / ajrccm / 146.4.888 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1416415/
Vidět víc