Valacyklovir vs acyklovir vs famciklovir

Valacyklovir vs acyklovir vs famciklovir

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud máte genitální opar nebo opary (aka orální opar), pravděpodobně nebudete chtít ztrácet příliš mnoho času hledáním nejúčinnějších léků na jeho léčbu. Tři antivirové léky - valacyklovir, acyklovir a famciklovir - se běžně předepisují ke zmírnění příznaků a snížení nebo prevenci budoucích ohnisek. Všechny tři léky fungují podobným způsobem tak, že blokují replikaci viru herpes. Existují však rozdíly mezi nimi, včetně toho, jak dlouho jsou na trhu a jak často jsou předepisovány.

Životně důležité orgány

  • Valacyklovir, acyklovir a famciklovir jsou antivirové léky předepsané k léčbě herpes virů, včetně HSV-1 (opary), HSV-2 (genitální opary nebo opary) a pásového oparu (herpes zoster).
  • Valacyklovir je nejčastěji předepisovaný lék na genitální opar a opary; je to déle působící verze acykloviru.
  • Valacyklovir, který se užívá pravidelně, se ukázal jako účinná supresivní terapie proti opakujícím se genitálním oparům a oparům, která snižuje frekvenci výskytu.
  • Valacyklovir také snižuje pravděpodobnost přenosu genitálního oparu nebo oparu na neinfikovaného partnera.

Níže se podíváme na valacyklovir vs. acyklovir vs. famciklovir, abyste si mohli být jisti, že pro vás máte správné léky. Pokud si nejste jisti nebo máte nějaké dotazy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče.

reklama

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistěte více

Co je valacyklovir?

Valacyklovir (značka Valtrex) je nejčastěji předepsaným lékem k léčbě oparu. Je to pravděpodobně první lék, který vám lékař předepíše na propuknutí oparu.

Perorální valaciklovir byl schválen FDA v roce 1995 k léčbě oparů (herpes labialis) a genitálních oparů, které jsou způsobeny virem herpes simplex 1 (HSV-1) a virem herpes simplex 2 (HSV-2). Léčba se také používá k léčbě pásového oparu (herpes zoster), který je způsoben virem varicella zoster (VZV). Valacyklovir je dostupný v tabletách 500 mg a 1000 mg.

může hpv projít slinami

Jak to funguje

Valacyklovir je antivirová léčba - snižuje schopnost množení herpetických virů ve vašem těle. Valacyklovir je proléčivo, což znamená, že se v těle přeměňuje na jinou drogu. Když užijete tabletu valacykloviru, přemění se na účinnou látku acyklovir. Acyklovir zabraňuje reprodukci viru herpes a pomáhá potlačovat příznaky ohniska herpesu.

Perorální valacyklovir začíná fungovat téměř okamžitě, jakmile jej začnete užívat, i když to může trvat až 10 dní pro léčení oparových puchýřů (Modi, 2008). Dávkování se liší v závislosti na tom, zda se používá k léčbě ohniska oparu, genitálního oparu nebo pásového oparu.

Jak efektivní je?

Studie ukazují, že valaciklovir může urychlit hojení oparu (Spruance 2003), snížit výskyt opakujících se oparů a snížit riziko přenosu oparu na svého partnera (Hollier, 2015).

Valacyklovir má potlačující účinek - nejenže snižuje počet opakovaných ohnisek, které člověk zažívá při každodenním užívání léku, ale také snižuje počet dní, kdy někdo virus asymptomaticky vylučuje. To může mít za následek, že se neinfikovaných partnerů nakazí herpetické infekce. Pokud se během sexuální aktivity a při užívání léku nosí kondom, šance se sníží alespoň o polovinu ve srovnání s použitím samotného kondomu.

Přečtěte si více o valacykloviru - včetně dávek, vedlejších účinků a podmínek, které léčí - v našem průvodci valacyklovirem.

Co je acyklovir?

Acyclovir (také známý pod svou značkou Zovirax) je starší antivirový lék, který se stále běžně používá k léčbě oparu a pásového oparu. Objeven na konci 70. let, byl to první vysoce účinný lék proti oparu a po celá desetiletí se používal jako léčba první linie proti HSV-1, HSV-2 a pásovému oparu.

Jak to funguje

Acyklovir cíleně působí proti DNA herpesu, aby zabránil replikaci. DNA se skládá ze čtyř opakujících se chemikálií nazývaných nukleosidy. Acyklovir je téměř identická kopie jednoho z těchto nukleosidů (guanin). Když je do rostoucího řetězce DNA přidán acyklovir, znemožňuje přidání dalšího odkazu a syntéza DNA je zastavena.

Jak efektivní je?

Omezením acykloviru byla jeho biologická dostupnost nebo to, kolik léku by mohlo tělo absorbovat - pouze asi 20% perorální dávky. Vědci to překonali vytvořením proléčiva valacykloviru: Mírným vylepšením molekuly acykloviru vytvořili lék, který byl efektivněji absorbován v zažívacím traktu. Valacyklovir má úroveň orální biologické dostupnosti asi 55 procent.

Jakmile je valaciklovir absorbován, přeměňuje se v těle na acyklovir, kde bojuje proti viru herpes, což pomáhá potlačit příznaky a snížit riziko přenosu viru. Užíváno dvakrát denně - nebo dokonce jednou denně - valacyklovir funguje lépe než 3 až 5 denních dávek acykloviru (Miserrochi, 2007).

Studie ukazují, že acyklovir je účinný proti viru herpesu - stačí si ho vzít více než valaciklovir.

Jak acyklovir, tak valacyklovir jsou předepisovány také lidem s planými neštovicemi (virus varicella-zoster nebo VZV), u nichž existuje riziko závažné reakce na tento virus, jako jsou lidé starší 12 let, pacienti s plicním onemocněním nebo lidé užívající kortikosteroidy.

Co je famciklovir?

Famciclovir (také známý pod značkou Famvir) je další antivirotikum předepsané k boji proti některým typům herpetických infekcí. Ale na rozdíl od valacykloviru a acykloviru, které se obvykle předepisují pro HSV-1 a HSV-2, se famciklovir obvykle používá k léčbě pásového oparu (herpes zoster).

Jak to funguje

Stejně jako valaciklovir je aktualizovaná proléčivá verze acykloviru - varianta, která umožňuje tělu absorbovat více účinné látky -, famciklovir je proléčivem pencikloviru.

Penciklovir byl schválen FDA v roce 1996 jako léčba oparů (herpes labialis). Protože byl špatně absorbován jako orální lék, byl z velké části předepisován jako topický krém. Je to účinná látka v lécích na opary Denavir, Vectavir a Fenivir.

Díky své lepší biologické dostupnosti pro orální použití se famciklovir používá jako léčba pásového oparu, což je bolestivá, puchýřkovitá vyrážka u lidí, kteří měli dříve plané neštovice.

Ukázalo se také, že famciklovir je účinný při potírání orálního oparu a genitálního oparu u lidí se sníženou imunitou a v těchto případech je občas předepisován jako alternativa k valacykloviru a acykloviru.

Reference

  1. Hollier, L. M. a Eppes, C. (2015, 8. dubna). Genitální herpes: perorální antivirová léčba. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4389798/
  2. Miserocchi, E., Modorati, G., Galli, L. a Rama, P. (2007, říjen). Účinnost valacykloviru vs. acykloviru pro prevenci recidivujícího očního onemocnění virem herpes simplex: pilotní studie. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17692271
  3. Modi, S., Van, L., Gewirtzman, A., Mendoza, N., Bartlett, B., Tremaine, A. M., & Tyring, S. (2008, duben). Jednodenní léčba orolabiálního a genitálního oparu: stručný přehled patogeneze a farmakologie. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2504076/
  4. Spruance, S. L., Jones, T. M., Blatter, M. M., Vargas-Cortes, M., Barber, J., Hill, J.,… Schultz, M. (2003, březen). Vysokodávková, krátkodobá, časná léčba valaciklovirem pro epizodickou léčbu oparů: výsledky dvou randomizovaných, placebem kontrolovaných multicentrických studií. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC149313/
Vidět víc