Valacyklovir pro šindele: jak efektivní je?

Valacyklovir pro šindele: jak efektivní je?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Životně důležité orgány

  • Valacyklovir (značka Valtrex) je perorální lék na předpis používaný k léčbě herpes virů, jako je genitální herpes (virus herpes simplex 2), opary (virus herpes simplex 1), stejně jako plané neštovice a pásový opar (oba způsobené virem varicella-zoster ).
  • Šindel, také známý jako herpes zoster, je reaktivací viru varicella-zoster (VZV).
  • Léčba herpes zoster neexistuje, ale valaciklovir lze použít k léčbě ohniska pásového oparu; pomáhá snížit závažnost a délku ohniska.
  • Mezi nejčastější nežádoucí účinky valacykloviru patří bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha, únava, deprese a kožní vyrážka.

Co je herpes zoster (pásový opar)?

Šindel, také nazývaný herpes zoster, je způsoben virem varicella-zoster (VZV). Tento virus způsobuje plané neštovice (varicella) a pásový opar (herpes zoster). Šindele se vyskytují, když se VZV znovu aktivuje později v životě. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), přibližně u 1 ze 3 lidí ve Spojených státech se v určitém okamžiku vyvine pásový opar (CDC, 2019).

Pokud jste v minulosti měli plané neštovice, je u vás riziko vzniku herpes zoster. Po zotavení z neštovic se zdá, že VZV zmizí, ale ve skutečnosti se skrývá ve vašem nervovém systému - čeká na návrat s pomstou. Více než 99% Američanů narozených před rokem 1980 mělo plané neštovice, a jsou tedy v riziko vzniku šindelů (CDC, 2019). K reaktivaci VZV obvykle dochází u starších dospělých (nejčastěji ve věku nad 60 let) nebo během období nízkého zdraví imunitního systému (HIV, nemoc, léčba rakoviny, stres atd.).

reklama

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistit více

Příznaky pásového oparu obvykle začínají svěděním, brněním nebo pálením v oblasti na jedné straně těla. O jeden nebo dva dny později se v této oblasti objeví bolestivá, pálivá vyrážka složená z malých puchýřků naplněných tekutinou (jako plané neštovice). Herpes zoster obvykle postihuje pouze oblast přiváděnou specifickým nervem (podle toho, který nerv skrývá virus), a tato oblast se nazývá dermatom. Nové puchýře se budou objevovat v příštích třech až pěti dnech, než se vytvoří kůra a nakonec se uzdraví během následujících dvou až čtyř týdnů. Mezi další příznaky patří horečka, bolest hlavy, zimnice a podrážděný žaludek. Bohužel 10–15% lidí bude mít bolesti nervů, které přetrvávají měsíce až roky po vymizení vyrážky. Tomu se říká postherpetická neuralgie a je to nejvíce častá komplikace z herpes zoster (Albrecht, 2019).

Šindel, stejně jako jiné herpetické viry, je celoživotní infekcí a neexistuje léčba. Léčba jako antivirotika však může snížit délku i závažnost vašeho ohniska. Antivirotika jsou nejúčinnější, pokud jsou zahájena co nejdříve a zahrnují léky, jako je acyklovir, valacyklovir a famciklovir.

Co je valacyklovir?

Valacyklovir (značka Valtrex) je antivirotikum, které působí proti herpetickým infekcím, jako je genitální herpes (virus herpes simplex 2), opary (virus herpes simplex 1), plané neštovice (VZV) a pásový opar (VZV). Antivirotika fungují tím, že virům ztěžují kopírování se šíří z buňky do buňky (Ormrod, 2000).

Valacyklovir je lék na předpis, který užíváte ústy co nejdříve po vzniku viru. Je důležité vědět, že valacyklovir neléčí virus navždy - léčí pouze aktuální epizodu, takže je méně bolestivá a vyřeší se rychleji, než by to bylo bez léčby. Valacyklovir lze také použít dlouhodobě (potlačující terapii) k prevenci nebo potlačení ohnisek.

Existuje lék na herpes? Existuje vakcína?

3 minuty čtení

Může valaciklovir léčit šindele?

Ano. Valacyklovir je FDA schválená léčba herpes zoster (stejně jako genitální herpes a opary). Snižuje trvání a závažnost příznaků (FDA, 2008). Mělo by být zahájeno co nejdříve po začátku vyrážky. Nejlepší odpověď získáte, pokud užijete lék do 72 hodin od objevení se vyrážky (Ormrod, 2000).

Data ukazují, že i když je valacyklovir spuštěn více než 72 hodin po výskytu vyrážky , stále může existovat určitá výhoda (Ormrod, 2000). Někdy, v závislosti na vaší úrovni bolesti, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit léky proti bolesti nebo léky na předpis (kalamínové mléko, ovesné vločky atd.) Spolu s valacyklovirem. Stejně jako u jiných herpetických virů ani valacyklovir neléčí pásový opar - může způsobit, že vaše současná epizoda bude méně bolestivá a bude rychlejší, bude-li zahájena okamžitě.

Je valacyklovir bezpečný?

Valacyklovir je obecně dobře snášen. Stejně jako všechny léky má však valacyklovir vedlejší účinky. Mezi nejčastější nežádoucí účinky valacykloviru patří bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha, únava, deprese a kožní vyrážka (UpToDate, n.d.). Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, zvláště pokud jsou závažné nebo se nezlepšují.

Mohou se objevit závažné nežádoucí účinky, zejména u starších osob, lidí s problémy s ledvinami nebo u osob se sníženou imunitou. Starší lidé, kteří užívají tento lék, mají vyšší riziko nežádoucích účinků na centrální nervový systém, jako je neklid, halucinace, zmatenost atd. (UpToDate, n.d.). Lidé s problémy s ledvinami (onemocněním ledvin) mají také větší pravděpodobnost nežádoucích účinků při užívání valacykloviru, u některých může dokonce dojít k selhání ledvin.

U osob se sníženou imunitou, jako jsou lidé s HIV / AIDS, se může vyvinout porucha krve nazývaná trombotická mikroangiopatie, která postihuje jejich červené krvinky a krevní destičky. Valacyklovir je podle FDA klasifikován jako kategorie těhotenství B - to znamená, že neexistují adekvátní a dobře kontrolované studie o použití valacikloviru u těhotných žen. Proto by měl být valaciklovir v těhotenství používán pouze v případě možného přínosu ospravedlňuje potenciální riziko pro plod (FDA, 2008). Kojící ženy by také měly být při užívání valacykloviru opatrné a měli by vyhledat lékařskou pomoc před zahájením užívání tohoto léku (FDA, 2008).

Valacyklovir může interagovat s jinými léky, které užíváte, jako je kladribin nebo foscarnet. Pokud v současné době užíváte tyto léky, neměli byste užívat valaciklovir. Před zahájením léčby valacyklovirem se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o jakékoli další potenciální lékové interakci. Valacyklovir může také ovlivňovat účinnost vakcíny proti viru varicella nebo zoster. Měli byste se vyvarovat užívání valacykloviru 24 hodin před a 14 dní po aplikaci vakcín. Nezapomeňte informovat svého poskytovatele zdravotní péče o jakýchkoli dalších zdravotních problémech, které můžete mít, nebo o lécích, které užíváte před zahájením léčby valacyklovirem.

Reference

  1. Albrecht, M. (2019). UpToDate- šindele: Beyond the Basics. Citováno 29. června 2020, z https://www.uptodate.com/contents/shingles-beyond-the-basics#H1
  2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - pásový opar (červen, 2019). Citováno z https://www.cdc.gov/shingles/about/index.html 29. června 2020. https://www.cdc.gov/shingles/about/index.html
  3. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - Valacyclovir (2008). Citováno z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2008/020487s014lbl.pdf 29. června 2020 https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2008/020487s014lbl.pdf
  4. Ormrod, D., & Goa, K. (2000). Valaciklovir: přehled jeho použití při léčbě herpes zoster. Drogy, 59 (6), 1317–1340. https://doi.org/10.2165/00003495-200059060-00009 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10804039/
  5. UpToDate - Valacyclovir: Drug Information (n.d.). Citováno z https://www.uptodate.com/contents/valacyclovir-drug-information?topicRef=8293&source=see_link 29. června 2020.
Vidět víc