Véčková výztuha

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Co je to véčková ortéza?

Véčková ortéza je zařízení, které obepíná záda, hrudník a oblast žaludku a drží páteř na místě. Je vyrobena z plastu a přizpůsobí se tvaru vašeho těla.

Dvoudílná véčková ortéza

Jak funguje véčková ortéza?

Véčková ortéza vám zabrání v předklánění nebo vzad. Také vás ochrání před kroucením ze strany na stranu. Některé véčkové výztuhy se rozšiřují do horní části stehna, aby poskytovaly větší podporu vaší spodní části páteře. Pokud máte zlomeninu páteře nebo poranění míchy, budete možná potřebovat véčkovou ortézu. Véčková ortéza může pomoci zmírnit bolest, chránit vaši páteř před zraněním a umožnit zahojení zranění.Co potřebuji vědět o tom, jak nosit véčkovou ortézu?

Vždy noste ortézu podle pokynů svého poskytovatele zdravotní péče. Váš poskytovatel vám řekne, jak často a jak dlouho musíte ortézu nosit. Nesnažte se zvedat nic, co váží více než 10 liber. Vždy mějte někoho, kdo vám pomůže, když si nasazujete nebo sundáváte ortézu.

Jak si nasadím 2dílnou véčkovou ortézu?

Dvoudílná véčková ortéza má kus plastu, který kryje vaši přední část, a další kus, který kryje vaše záda. Tyto kusy jsou po stranách drženy pohromadě látkovými popruhy, které se k sobě lepí. Chcete-li si nasadit 2dílnou véčkovou ortézu, postupujte takto:

 • Lehněte si na postel a převalte se na bok. Chcete-li log roll, otočte celé tělo v jedné linii s rovnými zády.
 • Požádejte jinou osobu, aby vám na záda položila zadní polovinu ortézy. Log roll zpět do ortézy.
 • Zkontrolujte odsazená místa na pravé a levé straně ortézy. Tato místa by měla být mezi nejnižším žebrem a kyčelní kostí. Měly by se rovnat s vaším pupíkem. Pokud není ortéza správně vycentrována, přetočte se na druhou stranu a upravte ortézu. Můžete také posunout ortézu nahoru nebo dolů a upravit ji.
 • Lehněte si na zadní polovinu ortézy s pokrčenými koleny a chodidly na posteli. Umístěte přední polovinu ortézy na horní část hrudníku a břicha. Strany horní poloviny by se měly překrývat se stranami spodní poloviny.
 • Zatáhněte a upevněte látkové pásky po stranách ortézy. Někteří poskytovatelé zdravotní péče kreslí na popruhy čáru, která ukazuje, jak pevně by měly být přitaženy.
 • Zkontrolujte, zda je výztuha na svém místě. Když sedíte, přední okraj ortézy se bude dotýkat vršků vašich nohou. Zadní hrana bude sahat asi palec nad sedadlo.

Jak odstraním 2dílnou véčkovou ortézu?

 • Lehněte si na postel. Uvolněte látkové popruhy po stranách ortézy. Zvedněte přední polovinu ortézy.
 • Log roll na vaši stranu. Požádejte svého pomocníka, aby sundal zadní polovinu ortézy.

Jak si nasadím 1dílnou véčkovou ortézu?

Jednodílná véčková ortéza se skládá z kusu plastu, který pokrývá vaši přední a zadní část. Tento kousek je vpředu uzavřen pomocí látkových pásků, které se k sobě lepí. Chcete-li si nasadit jednodílnou véčkovou ortézu, postupujte takto:

 • Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a chodidly položenými na posteli.
 • Požádejte jinou osobu, aby vám vsunula ortézu pod stehna. Mírně zvedněte hýždě, aby váš pomocník mohl zasunout otevřenou ortézu pod vaše hýždě a záda.
 • Zkontrolujte odsazená místa na pravé a levé straně ortézy. Tyto body by měly být mezi vaším nejnižším žebrem a pánevní kostí. Měly by se rovnat s vaším pupíkem. Pokud tomu tak není, posuňte výztuhu nahoru nebo dolů a upravte ji.
 • Zatáhněte a upevněte látkové pásky na přední straně ortézy. Někteří poskytovatelé zdravotní péče kreslí na popruhy čáru, která ukazuje, jak pevně by měly být přitaženy.
 • Zkontrolujte odsazená místa, abyste viděli, že je ortéza na svém místě. Když sedíte, přední okraj ortézy se bude dotýkat vršků vašich nohou. Zadní hrana bude sahat asi palec nad sedadlo.

Jak odstraním 1dílnou véčkovou ortézu?

 • Lehněte si na záda s pokrčenými koleny a chodidly položenými na posteli.
 • Uvolněte látkové pásky na přední straně ortézy. Otevřete ortézu.
 • Mírně nadzvedněte hýždě, aby váš pomocník mohl vysunout ortézu.

Jak pečuji o svou véčkovou ortézu?

Umyjte si véčkovou ortézu vlhkou mýdlovou houbou. Opláchněte mýdlo. K odstranění bakterií a zaschlého mýdla z vnitřku ortézy můžete použít líh. Bakterie a zaschlé mýdlo mohou podráždit vaši pokožku. Vždy se ujistěte, že je ortéza zcela suchá, než ji znovu nasadíte.

Jak pečuji o svou pleť?

 • Vždy noste čistou, suchou bavlněnou košili pod véčkovou ortézou. Košile pomůže absorbovat pot a chránit vaši pokožku. Malé množství prášku může také pomoci snížit množství vlhkosti na kůži pod ortézou.
 • Každý den kontrolujte všechny oblasti pokožky pod ortézou. Pokud najdete zarudlé nebo podrážděné oblasti, zkontrolujte polohu ortézy, abyste se ujistili, že není příliš těsná nebo příliš volná. Pokud máte vyrážku, zkuste si tričko měnit častěji. To může pomoci, pokud je vyrážka způsobena teplem, potem nebo pracími prostředky.
 • Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o sprchování. Možná budete moci sundat ortézu a osprchovat se. Můžete se také sprchovat, když nosíte ortézu. Pokud se sprchujete s ortézou, nezapomeňte ortézu a kůži pod ortézou důkladně osušit.

Kdy mám kontaktovat svého poskytovatele zdravotní péče?

 • Vaše kůže je bolavá, červená nebo podrážděná, protože se o ni ortéza tře.
 • Vaše paže, ruce nebo nohy jsou necitlivé nebo mravenčí.
 • Vaše tělo se mění ve velikosti nebo tvaru a vaše ortéza je uvolněná nebo těsná.
 • I když nosíte ortézu, máte stále větší bolest.
 • Máte novou nebo zhoršující se slabost paží nebo nohou.
 • Máte otázky nebo obavy týkající se vaší ortézy.

Smlouva o péči

Máte právo pomáhat plánovat svou péči. Dozvíte se o svém zdravotním stavu a o tom, jak jej lze léčit. Prodiskutujte možnosti léčby se svými poskytovateli zdravotní péče, abyste se rozhodli, jakou péči chcete získat. Vždy máte právo léčbu odmítnout. Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.