Pochopení toho, co je nový koronavirus

Pochopení toho, co je nový koronavirus

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.

Koronaviry jsou rodina virů, které způsobují řadu respiračních onemocnění. Pod mikroskopem mají viry v této rodině vnější korunu nebo korónu. Pokud jste někdy měli nachlazení, pravděpodobně jste měli infekci koronaviry. Několik koronavirů infikuje člověka a způsobuje různé nemoci. Některé způsobují mírné onemocnění, jako je nachlazení, zatímco jiné způsobují závažnější stavy, jako je respirační syndrom na Středním východě (MERS) a těžký akutní respirační syndrom (SARS). Nový koronavirus, o kterém v poslední době všichni mluví obvykle způsobuje mírné onemocnění (WHO, 2020), ale u některých lidí může mít závažnější příznaky. Nemoc se nazývá onemocnění koronaviry 2019 nebo COVID-19 —CO pro koronu, VI pro virus, D pro nemoci a 2019 kvůli roku, kdy byl objeven (CDC, 2020). Nový kmen koronaviru byl přítomen u zvířat, ale v roce 2019 bylo poprvé objeveno, že infikuje člověka ve Wuhan v Číně. Virus, který způsobuje COVID-19, se nazývá těžký akutní respirační syndrom koronavirus 2, na který se zkracuje SARS-CoV-2 . Souvisí to se SARS, ale nejde o stejný virus (CDC, 2020).

Životně důležité orgány

 • Koronaviry jsou rodinou virů, které způsobují řadu respiračních onemocnění, včetně běžného nachlazení, respiračního syndromu na Středním východě (MERS) a těžkého akutního respiračního syndromu (SARS).
 • Kmen koronaviru, který způsobuje onemocnění koronaviry 2019 (COVID-19), byl objeven u lidí v roce 2019. Poprvé byl identifikován ve Wu-chanu v Číně a rozšířil se po celém světě.
 • COVID-19 je charakterizován příznaky, které jsou podobné běžnému nachlazení a chřipce, jako je horečka, kašel a dušnost. Mezi další příznaky patří zimnice, třes, bolest svalů, bolest hlavy, bolest v krku, nová ztráta čichu nebo čichu atd.
 • 80% lidí, kteří dostanou přípravek COVID-19, se uzdraví, aniž by potřebovali zvláštní léčbu. Přibližně jeden ze šesti lidí (zejména těch, kteří jsou starší nebo mají jiné zdravotní problémy), dostane závažnější příznaky a riziko úmrtí na COVID-19 u infikovaných lidí se v současné době odhaduje na 3,4%. Jiné odhady však naznačují, že úmrtnost případů se blíží 1%.
 • Nejlepším řešením je prevence tím, že se vyhýbáte nemocným, zůstáváte doma, pokud jste nemocní, a pravidelně si 20 sekund umýváte ruce mýdlem a vodou.

Co je COVID-19?

COVID-19 je onemocnění způsobené koronavirem zvané SARS-CoV-2. Tento virus začínal jako virus, který infikuje zvířata. V určitém okamžiku se virus změnil a získal schopnost infikovat i lidi. Zprávy o viru způsobujícím nové onemocnění u lidí nejprve vyšly z Wuhan v provincii Chu-pej v Číně. Nejprve byla většina infikovaných lidí před infekcí v kontaktu s živými zvířaty na velkém trhu, což naznačuje, že virus přeskakoval ze zvířat na lidi. Později vyšlo najevo, že virus se také přesunul z člověka na člověka, protože se nakazilo více lidí bez kontaktu se zvířaty. Protože mezinárodní cestování je tak dostupné, nemoc se rychle rozšířila mimo Čínu do zbytku světa. Můžete kliknout tady zobrazit nejnovější čísla pro COVID-19 ve Spojených státech (CDC, 2020).

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se virus, který způsobuje COVID-19, přenáší hlavně z člověka na člověka, většinou prostřednictvím virové kapky dýchacích cest které vznikají, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá. Tyto kapičky mohou cestovat přibližně šest stop. Pokud některá z těchto infikovaných kapiček dopadne do úst nebo nosu člověka, může se nakazit. Z tohoto důvodu se doporučuje, abyste zůstali nejméně šest stop od někoho, kdo je nemocný a kašle (WHO, 2020).

Nový výzkum ukázal, že je nepravděpodobné, že by se COVID dotkl kontaminovaného povrchu jako klika a poté se dotkl vašich úst nebo nosu. Nejběžnějším způsobem, jak se virus šíří, jsou kapičky dýchacích cest - když někdo, kdo je infikován, kašle, kýchá nebo dokonce mluví vaším směrem. To je důvod, proč nosit i jednoduché látkové masky a udržovat šest stop od ostatních lidí snižuje pravděpodobnost šíření viru.

Známky a příznaky COVID-19

Známky a příznaky přípravku COVID-19 se mohou pohybovat od mírných až po závažné a v některých případech dokonce vést k úmrtí. Více než 80% lidí s COVID-19 se uzdraví bez jakýchkoli komplikací nebo nutnosti zvláštního lékařského ošetření. Podle Světová zdravotnická organizace (WHO) , přibližně jeden ze šesti lidí s COVID-19 má závažnější příznaky. S největší pravděpodobností k tomu dojde u starších lidí a osob s jinými zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, rakovina nebo slabý imunitní systém (WHO, 2020). 3. března 2020 ohlásil generální ředitel WHO Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus 3,4% úmrtnost z COVID-19. Míra úmrtnosti případu však bude pravděpodobně záviset na řadě faktorů a může se lišit. Jedna studie zjistil, že ke dni 11. února 2020 činila úmrtnost na případy v Číně 2,3%, zatímco k 17. březnu 2020 byla úmrtnost na případy v Itálii 7,2% (Onder, 2020). Protože mnoho lidí, kteří mají COVID, nikdy není testováno, skutečná úmrtnost je pravděpodobně mnohem nižší. Hlavní příznaky , které se mohou objevit kdekoli od 2–14 dnů po infekci, zahrnují (CDC, 2020):

 • Horečka
 • Zimnice
 • Kašel
 • Dušnost nebo potíže s dýcháním
 • Únava
 • Bolesti svalů nebo těla
 • Bolest hlavy
 • Bolest krku
 • Nová ztráta chuti nebo vůně
 • Dopravní zácpa nebo rýma
 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Průjem

Možné jsou i další příznaky. Pokud vypadají dobře, je to proto, že viry nachlazení a chřipky mohou způsobit podobné příznaky. Jak poznáte rozdíl? Není to vždy snadné. Pokud jsou vaše příznaky mírné, můžete obvykle zůstat doma a odpočívat. Pokud se vám však objeví potíže s dýcháním, vyhledejte lékařskou pomoc (CDC, 2020).

Prevence a léčba přípravku COVID-19

Nejlepším způsobem, jak zabránit vám nebo vaší rodině v nemoci, je používat zdravé postupy, které zabraňují šíření choroboplodných zárodků, podobně jako to pravděpodobně již děláte, abyste zabránili nachlazení, chřipce nebo jiným respiračním virům.

 • Pokud jste nemocní, zůstaňte doma (pokud nepotřebujete neodkladnou lékařskou péči).
 • Vyvarujte se blízkého kontaktu (méně než šest stop) s lidmi mimo vaši bezprostřední domácnost. Abyste zabránili šíření nemoci, procvičujte si sociální distancování, které zahrnuje zůstat alespoň šest stop od všech.
 • Při kýchání nebo kašlání si zakryjte ústa tkání a poté je zahoďte. Pokud nejsou k dispozici žádné tkáně, kýchejte nebo kašlete do loktů, nikoli do rukou. Poté si umyjte ruce mýdlem a vodou.
 • Nedotýkejte se úst, nosu nebo očí.
 • Umyjte si ruce mýdlem a vodou po dobu alespoň 20 sekund, zejména po odchodu na toaletu, před jídlem a po smrkání, kašlání nebo kýchání. Alternativně můžete použít dezinfekční prostředek na ruce, který obsahuje alespoň 60% alkoholu, pokud nejsou k dispozici mýdlo a voda. Pokud jsou vaše ruce viditelně znečištěné, měli byste si je umýt mýdlem a vodou. Dezinfekční prostředek na ruce není v tomto případě dobrou alternativou.

Navíc, doporučuje CDC že lidé nosí masky nebo látkové pokrývky obličeje ve veřejném prostředí, kde je sociální distancování obtížné. Látkové pokrývky obličeje vám pomohou zabránit tomu, abyste onemocněli ostatní, pokud náhodou nosíte virus.

Zatímco většina lidí, kteří dostávají koronavirus, nikdy nevyžadují lékařskou pomoc, malá část pacientů může vyžadovat léčbu. V říjnu 2020 FDA (Food and Drug Administration) schválila první léčbu přípravkem COVID : antivirotikum s názvem Remdesivir (FDA, 2020). V jedné studii vědci zjistili, že zlepšila příznaky a zkrácené pobyty v nemocnici ve srovnání s placebem u pacientů hospitalizovaných s koronavirem (Beigel, 2020). Remdesivir není pro každého. Nebrání vám v získání viru a v současné době je podáván pouze v nemocničním prostředí. V současné době se používají další léčby, včetně steroidních léků, kyslíkové léčby a dalších antivirotik. Většina lidí, kteří dostanou koronavirus, bude vyžadovat podpůrnou léčbu pouze bez hospitalizace.

Nyní, když jsou vakcíny k prevenci koronaviru široce dostupné, je důležité nechat se očkovat. Obraťte se na místní lékárnu a zjistěte, jak můžete očkovat. Očkování je účinným způsobem prevence závažných infekcí koronaviry, a to jak pro vás, tak pro vaše okolí.

Závěrem

Vědci - a všichni ostatní - se stále učí o COVID-19 a o tom, jak udržet co nejvíce lidí co nejvíce zdravých. To nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je nechat se očkovat a praktikovat zdravé hygienické postupy, jako je časté mytí rukou, vyhýbání se nemocným lidem a zůstat doma, pokud se u vás objeví příznaky nebo jste vystaveni někomu, kdo měl pozitivní test. Neustále se informujte o stavu viru ve vaší oblasti a projděte si pokyny pro prevenci ve své komunitě, přátelích a rodinných příslušnících.

Reference


 1. Beigel JH; et. al. (2020, 8. října). Remdesivir pro léčbu Covid-19 - závěrečná zpráva. New England Journal of Medicine. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32445440/

  Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2020, 20. března). Příznaky koronaviru. Citováno 27. dubna 2020, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/symptoms-testing/symptoms.html
 2. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). (1. března 2020). Citováno 2. března 2020, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html#basics
 3. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Interim Guidance: Get Your Household Ready for Coronavirus Disease 2019 (COVID-19), (1. března 2020). Citováno 2. března 2020, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/community/get-your-household-ready-for-COVID-19.html
 4. FDA: Úřad komisaře. (27. října 2020) FDA schvaluje první léčbu COVID-19. Citováno 27. října 2020 z https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-first-treatment-covid-19

  Onder, G., Rezza, G., & Brusaferro, S. (2020). Míra úmrtnosti a charakteristiky pacientů umírajících ve vztahu k COVID-19 v Itálii. JAMA . doi: 10,1001 / jama.2020.4683
 5. Světová zdravotnická organizace (WHO) - koronavirus. (2020). Citováno 2. března 2020, z https://www.who.int/health-topics/coronavirus
Vidět víc