Pochopení toho, co způsobuje nadměrné pocení

Pochopení toho, co způsobuje nadměrné pocení

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Pokud intenzivně sportujete, jíte kořeněná jídla nebo děláte nervy drásající prezentaci v práci, pravděpodobně očekáváte trochu potu. U některých lidí však může docházet k nadměrnému pocení bez zjevného důvodu, i když nepracují nebo se neobtěžují. Co tedy způsobuje nadměrné pocení a co přesně je hyperhidróza?Co je nadměrné pocení?

Oficiálním názvem pro zdravotní stav při nadměrném pocení je hyperhidróza. Zatímco se všichni potí, typ nadměrného pocení, který charakterizuje hyperhidrózu, je nepředvídatelné a může nastat bez konkrétního důvodu . U většiny lidí mohou vnitřní a vnější faktory, jako je horečka, horké počasí, intenzivní cvičení nebo dokonce stres, způsobit tvorbu nadměrného potu. Pokud máte hyperhidrózu, začnete se bez skutečného důvodu intenzivně potit (NIH, 2019). Někteří lidé s hyperhidrózou mají hyperaktivní potní žlázy a jiní mohou mít rodinnou anamnézu hyperhidrózy - bylo prokázáno, že zdravotní stav má u některých lidí genetickou složku. Různé léky a zdravotní stavy mohou také způsobit hyperhidrózu. Mezi ně patří mimo jiné úzkost, hypertyreóza, rakovina, srdeční choroby, mrtvice. Podle výzkumu asi 4,8% Američanů (přibližně 15,3 milionu lidí) mít hyperhidrózu (Doolittle, 2016).

Životně důležité orgány

  • Nadměrné pocení nebo nadměrné pocení se vyznačují intenzivním, nepředvídatelným pocením, které může negativně ovlivnit každodenní život.
  • Asi 4,8% Američanů (přibližně 15,3 milionu lidí) má hyperhidrózu.
  • Existují dvě formy hyperhidrózy: primární a sekundární. Mechanismus primárního hyperhidrózy není dobře znám, ale zdá se, že existuje genetická složka. Sekundární hyperhidróza je důsledkem nějakého jiného faktoru, jako je zdravotní stav nebo léčba.

Příznaky hyperhidrózy

Není překvapením, že pocení je primárním příznakem spojeným s hyperhidrózou. Ale protože se každý pravidelně potí, možná vás zajímá, co představuje pocení na úrovni hyperhidrózy. Obecně je hyperhidróza pocení tak intenzivní, že je viditelná (tj. Na pokožce můžete vidět kuličky potu, i když vůbec necvičíte nebo se nepohybujete). Je také běžné, že se lidé s hyperhidrózou potí přes oblečení, i když neprožívají žádný z faktorů, které normálně způsobují pocení (jako je horké počasí, horečka, fyzická aktivita atd.). Druh pocení, který charakterizuje hyperhidrózu, je obvykle tak extrémní, že narušuje každodenní činnosti a negativně ovlivňuje kvalitu vašeho života. Otočení kliky nebo psaní na papír může být výzvou v závažných případech hyperhidrózy.

Plísňové kožní infekce mohou být také problémem u lidí s hyperhidrózou kvůli částem těla, kde se obvykle tvoří pot, jako podpaží, třísla, chodidla atd. Svědí nohy a atlet se mohou běžně vyskytovat u lidí s hyperhidrózou, ai když k těmto problémům nedojde, u lidí s hyperhidrózou se může objevit měkká, bílá a olupující se kůže v oblastech těla, kde se potí, stejně jako vlhké ruce a nohy, zvýšený tělesný zápach a noční pocení (AAD, nd).

reklamaŘešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřím

Drysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistit více

Jaké jsou příčiny nadměrného pocení?

Existují dva typy hyperhidrózy: primární a sekundární. Primární hyperhidróza se většinou vyvíjí u lidí ve věku od 18 do 39 let . Základní příčina primárního hyperhidrózy není zcela objasněna, ale jedná se o typ, který má genetickou složku (35–55% lidí s primárním hyperhidrózou má tento stav v rodinné anamnéze). Většina lidí s primárním hyperhidrózou má nadměrné pocení v jedné oblasti těla (toto se nazývá primární fokální hyperhidróza), ale může se to stát také po celém těle (Lenefsky, 2018).

Na rozdíl od primárního hyperhidrózy, sekundárního hyperhidrózy nastává v důsledku nějakého jiného faktoru jako základní onemocnění, léky, hormonální problém nebo nějaký jiný zdravotní problém. Lidé, u kterých se vyvine sekundární hyperhidróza, obvykle začínají mít příznaky po 25. roce věku a mají sklon k obecnějšímu pocení než lidé s primárním hyperhidrózou. Existuje nižší pravděpodobnost, že lidé se sekundárním hyperhidrózou budou mít v rodinné anamnéze nadměrné pocení (Lenefsky, 2018).

Existuje obrovská škála zdravotní podmínky které mohou způsobit sekundární hyperhidrózu, mezi nejběžnější patří rakovina, srdeční choroby, Parkinsonova choroba, poranění míchy, HIV, tuberkulóza, mrtvice a hormonální nerovnováha jako menopauza nebo hypertyreóza (NIH, 2019). Je tam také široká škála léků které mohou způsobit sekundární hyperhidrózu, včetně antidepresiv, jako jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), pilokarpin (možnost léčby sucha v ústech) a doplňky zinku (Cheshire, 2018).

Další potenciální příčinou sekundárního hyperhidrózy je nadměrné užívání alkoholu . Protože chronické užívání alkoholu může způsobit poškození autonomního nervového systému (ANS), který hraje roli v pocení, může se u lidí, kteří zneužívají alkohol, často vyskytnout nadměrné pocení (Tugnoli, 1999).

Asi 2,8% americké populace má primární hyperhidrózu a asi polovina lidí, kteří ji mají, tvrdí, že ji prožívají v podpaží (Doolittle, 2016).

Existují různé léky a léčby, které se zabývají hyperhidrózou, ale jednou z důležitých strategií životního stylu je pravidelné koupání a používání antiperspirantu s deodorantem. Antiperspiranty fungují tak, že ucpávají potní kanály a produkty, které obsahují 10% až 20% hexahydrátu chloridu hlinitého jsou považovány za první linii léčby pocení v podpaží. (NIH, 2019).Reference

  1. AAD (n.d.). Hyperhidróza. Citováno z: https://www.aad.org/public/diseases/a-z/hyperhidrosis-symptoms
  2. Cheshire, W.P., Fealey, RD (2008). Hyperhidróza a hypofidróza vyvolaná léky. Drug-Safety 31, 109–126 (2008). doi: 10.2165 / 00002018-200831020-00002, https://www.sweathelp.org/pdf/Drug-induced%20hyperhidrosis%20and%20hypohidrosis%20-%20Cheshire.pdf
  3. Doolittle, J., Walker, P., Mills, T., & Thurston, J. (2016). Hyperhidróza: aktualizace o prevalenci a závažnosti ve Spojených státech. Archivy dermatologického výzkumu, 308 (10), 743–749. doi: 10,1007 / s00403-016-1697-9, https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-016-1697-9
  4. Lenefsky, M, Rice, Z. (2018). Hyperhidróza a její dopad na ty, kteří s ní žijí. AJMC. Citováno z: https://www.ajmc.com/journals/supplement/2018/hyperhidrosis-managed-markets-update-treatments/hyperhidrosis-and-its-impact–on-those-living-with-it, https://www.ajmc.com/journals/supplement/2018/hyperhidrosis-managed-markets-update-treatments/hyperhidrosis-and-its-impact–on-those-living-with-it
  5. Moraites, E., Vaughn, O. A., & Hill, S. (2014). Výskyt a prevalence hyperhidrózy. Dermatologické kliniky, 32 (4), 457–465. doi: 10.1016 / j.det.2014.06.006, https://www.sweathelp.org/pdf/2014%20-%20Moraites%20&%20Hill%20-%20Incidence%20and%20Prevalence%20of%20HH.pdf
  6. NIH (2019). Hyperhidróza. Citováno z: https://medlineplus.gov/ency/article/007259.htm
  7. Tugnoli, V., Eleopra, R., & De Grandis, D. (1999). Hyperhidróza a sympatická kožní odpověď u pacientů s chronickým alkoholem. Clinical Autonomic Research, 9 (1), 17–22. doi: 10,1007 / bf02280692, https://link.springer.com/article/10.1007/BF02280692
Vidět víc