Tretinoin: co to je a jaké kožní podmínky může léčit?

Tretinoin: co to je a jaké kožní podmínky může léčit?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Tretinoin je členem rodiny drog známé jako retinoidy. Rodina retinoidů zahrnuje vitamin A (retinol) a všechny léky, které jsou odvozeny (nebo vyrobeny z) vitaminu A (tretinoin, kyselina retinová atd.). Retinoidy hrají hraje zásadní roli v mnoha procesech vašeho těla , včetně reprodukce, růstu, zánětu, vidění a zdraví kůže (Mukherjee, 2006). Dermatologové používají tretinoin pro různé kožní stavy od 60. let, včetně akné, zabarvení pokožky, jemných vrásek a pokožky poškozené sluncem.

měl by vám prasknout herpesový puchýř

Životně důležité orgány

 • Tretinoin (značka Retin-A) je součástí topické skupiny retinoidních léků, která zahrnuje vitamin A (retinol) a všechny léky odvozené od vitaminu A.
 • Tretinoin může pomoci léčit akné, pokožku poškozenou sluncem, jemné vrásky a změnu barvy.
 • Mezi nejčastější nežádoucí účinky tretinoinu patří suchost pokožky, zarudnutí, pálení, píchání, loupání a zvýšená citlivost na slunce.
 • Pokud používáte tretinoin, nezapomeňte nosit ochranný oděv na slunci a aplikovat opalovací krém s SPF nejméně 30.

Tretinoin je generikum (značka Retin-A) a je k dispozici pouze na lékařský předpis; jiné retinoidy, jako je retinol, jsou k dispozici na volném trhu, ale nejsou tak účinné jako jejich protějšky na předpis. Tretinoin se dodává v různých dávkových formách, takže vy a váš dermatolog můžete rozhodnout, která síla je pro vás nejlepší, abyste maximalizovali účinnost při minimalizaci vedlejších účinků - 0,01% je nejnižší dávka a 0,1% je nejvyšší, s několika možnostmi mezi nimi. Může také přijít jako krém, krém nebo gel. Někteří lidé považují jednu formu za přijatelnější než jinou.

Výhody tretinoinu

Tretinoin může pomoci zlepšit několik stavů pokožky, včetně akné, pokožky poškozené sluncem, jemných vrásek a zabarvení pokožky.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

mám 6palcový penis
Zjistěte více

Léčba akné

Tretinoin hraje hlavní roli v léčbě akné, což je běžné kožní onemocnění, které postihuje více než 80% teenagerů, spolu s 3% mužů a 12% žen ve věku nad 25 let (Leyden, 2017). Akné začíná, když se jeden z vašich kožních pórů ucpe olejem a odumřelými buňkami. Tento ucpaný pór vytváří prostředí pro množení kožních bakterií Propionibacterium acnes, což vede k zánětlivé reakci a charakteristické zit nebo pupínku (Leyden, 2017). Tretinoin pomáhá při léčbě akné tím, že ucpává póry, snižuje produkci oleje a snižuje zánětlivou reakci. Podle Americká akademie dermatologie (AAD) , retinoidy jako tretinoin jsou základem lokální léčby akné, protože pomáhají řešit erupce akné a pomáhají vám udržovat čistou pleť (Zaenglein, 2016).

Photoaging (pokožka poškozená sluncem)

Photoaging označuje poškození kůže, ke kterému dochází v důsledku vystavení slunci. Během tohoto procesu pokožka ztrácí buňky, kolagen a schopnost normálního obratu. Poškození sluncem způsobuje, že kůže je hrubá, tenká a uvolněná. Způsobuje také změnu barvy, rozptýlené hnědé skvrny, viditelné malé krevní cévy a - v závažných případech - časné rakoviny kůže (Mukherjee, 2006). Tretinoin pomáhá při fotoagingu ovlivněním jak kožní buňky reagují na škodlivé ultrafialové (UV) paprsky . Blokuje rozpad kolagenu a buněčných bílkovin, který je obvykle vyvolán UV zářením (Mukherjee, 2006). Několik studií prokázali, že tretinoin může pomoci zlepšit pružnost (napnutí) a vzhled pokožky poškozené sluncem (Mukherjee, 2006). Samozřejmě, pokud se snažíte vylepšit pokožku poškozenou sluncem pomocí tretinoinu, je zásadně důležité používat také přiměřený krém na opalování (alespoň SPF 30) a nosit ochranný oděv, když jste venku, abyste zabránili probíhajícímu fotoagingu.

Jemné linky a vrásky

Ztráta kolagenu, poškození sluncem a roky úsměvu a mračení mohou způsobit jemné vrásky na tváři. Tretinoin pomáhá vašim kožním buňkám doplňují jejich kolagen, zlepšují strukturu pokožky, vyrovnávají její tón a zvyšují napnutí pokožky (Mukherjee, 2006).

testování na genitální bradavice u mužů

Hyperpigmentace

Čím tmavší pokožka, tím více melaninu (pigmentu) ve vašich buňkách. Někteří lidé se střední až tmavou kůží mohou mít změna barvy nebo tmavé skvrny kvůli něčemu, co spouští jejich kožní buňky, aby vytvořily ještě více melaninu než obvykle (AAD, n.d.). Toto zabarvení, které se nazývá hyperpigmentace, se může objevit po zahojení zánětu kůže (jako pupínek, řez nebo ekzém); toto se nazývá postzánětlivá hyperpigmentace (PIH). U některých lidí dochází k hyperpigmentaci při hormonálních změnách, například během těhotenství nebo užívání orální antikoncepce; toto se někdy nazývá melasma. Melasma se může objevit také v reakci na vystavení slunci.

Tretinoin může pomoci vyblednout tmavé skvrny, což vám umožní dosáhnout rovnoměrnějšího tónu pleti. Vědci nevědí proč, ale věří že tretinoin snižuje množství melaninu ve vašich kožních buňkách (Halder, 2004). Při použití pro změnu barvy tretinoin se obvykle kombinuje s jinými přípravky na zesvětlení pokožky, někdy ve formě chemického peelingu (Ghersetich, 2010).

Jak dlouho trvá vidět výsledky?

Trvá několik týdnů užívání tretinoinu, než začnete vidět výsledky. V prvních 1–2 týdnů , můžete si všimnout podráždění pokožky; jedná se o normální reakci kůže na tretinoin (Leyden, 2017). Asi o 2–4 týdny , podráždění začne ustupovat a může trvat 12–15 týdnů, než uvidíte výrazné zlepšení pleti (Leyden, 2017).

Potenciální vedlejší účinky tretinoinu

The vedlejší efekty topického tretinoinu jsou nejvíce patrné v raných fázích léčby a zahrnují následující (Mukherjee, 2006):

příznaky a symptomy nedostatku vit d
 • Svědění
 • Pocit pálení nebo píchání
 • Suchá kůže
 • Zarudnutí kůže
 • Odlupování
 • Zvýšená citlivost na sluneční světlo a zvýšené riziko spálenin

U mnoha lidí se tyto nežádoucí účinky po několika týdnech zlepšují. Z důvodu zvýšeného rizika spálení sluncem při používání tretinoinu byste si měli na obličej nanášet opalovací krém (nejméně 30 SPF), nosit ochranný oděv a vyhýbat se nadměrnému slunečnímu záření. A konečně, pokud ano těhotná nebo kojící , měli byste přestat používat topický tretinoin; zatímco nebyly zaznamenány žádné případy, kdy by tretinoin poškodil plod, jiné retinoidy (jako je isotretinoin) mohou způsobit problémy s plodem (Mukherjee, 2006). Podle US Food and Drug Administration (FDA) , tretinoin je kategorie těhotenství C - to znamená, že neexistují adekvátní a dobře kontrolované studie u těhotných žen a měl by se používat během těhotenství, pouze pokud potenciální přínos pro matku převáží potenciální riziko pro plod (FDA, 2014). Ve většině případů je obecným doporučením nepoužívat tretinoin, pokud jste těhotná nebo kojíte.

Poraďte se se svým dermatologem nebo poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili, zda byste měli užívat tretinoin k léčbě akné, pokožky poškozené sluncem, jemných vrásek nebo změny barvy. Nezapomeňte jim sdělit, zda máte jakékoli jiné kožní onemocnění nebo zdravotní potíže a zda užíváte jiné léky, včetně léčivých krémů nebo krémů.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Jak vyblednout tmavé skvrny na barevné pokožce. (n.d.). Citováno 6 March 2020, z https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/routine/fade-dark-spots
 2. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) - Retin-A Micro: Úplné informace o předepisování (leden 2014). Citováno 6 March 2020, z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/020475s021lbl.pdf
 3. Ghersetich, I., Troiano, M., Brazzini, B., Arunachalam, M., & Lotti, T. (2010). Melasma: Ošetření 10% peelingovou maskou tretinoinu. Journal of Cosmetic Dermatology, 9 (2), 117-121. doi: 10.1111 / j.1473-2165.2010.00488.x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20618557
 4. Halder, R. a Richards, G. (2004). Topická činidla používaná při řízení hyperpigmentace. Citováno 6 March 2020, z https://www.skintherapyletter.com/hyperpigmentation/topical-agents/
 5. Leyden, J., Stein-Gold, L., & Weiss, J. (2017). Proč jsou aktuální retinoidy základem léčby akné. Dermatology And Therapy, 7 (3), 293-304. doi: 10.1007 / s13555-017-0185-2, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28585191
 6. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence při stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10.2147 / ciia.2006.1.4.327, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/
 7. Zaenglein, A., Pathy, A., Schlosser, B., Alikhan, A., Baldwin, H., & Berson, D. a kol. (2016). Pokyny pro péči o léčbu akné vulgaris. Journal of The American Academy of Dermatology, 74 (5), 945-973.e33. doi: 10.1016 / j.jaad.2015.12.037, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26897386
Vidět víc