Tretinoin před a po: jak dlouho trvá práce?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Pokud jste někdy bojovali s akné, jemnými liniemi, hyperpigmentací nebo jinými typy kožních obav, může váš dermatolog doporučit léčbu známou jako tretinoin. A i když můžete být obeznámeni s krémy a léky, které jsou k dispozici na prodej, možná nebudete tak dobře obeznámeni s tím, co tato léčba na předpis zahrnuje. Zde je to, co potřebujete vědět o lécích, včetně toho, jak dlouho trvá, než tretinoin začne fungovat.

k čemu jsou erekční kroužky?

Životně důležité orgány

  • Tretinoin je léková forma retinoidu, což je typ vitaminu A formulovaný pro pokožku.
  • Tretinoin může být účinnou léčbou akné, jemných linií, poškození sluncem, hyperpigmentace a dalších.
  • Je důležité používat tretinoin předepsaný vaším poskytovatelem zdravotní péče a nosit opalovací krém, protože může způsobit zvýšenou citlivost na ultrafialové (UV) paprsky.

Co je tretinoin?

Tretinoin (obchodní značky Retin-A, Altreno, Atralin, Avita, Refissa a Renova) je typ retinoidu, forma vitaminu A. Retinoidy jsou látky odvozené z vitaminu A. Retinoly jsou také odvozeny z vitaminu A, ale jsou obecně nižší pevnost a jsou k dispozici na volném trhu. Výjimkou z tohoto pravidla je adapalen , což je první volně prodejný retinoid (FDA, 2016).Výzkum ukázal, že vitamin A může mít pro pokožku významné výhody. Studie prokázaly, že může povzbudit buněčný obrat, pomoci předcházet akné, stimulovat produkci kolagenu a minimalizovat vrásky (Mukherjee, 2006; Leyden, 2017; Kafi, 2007; Kong, 2015).

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

váš penis někdy přestane růst

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Jak funguje tretinoin?

Retinoidy působí zvýšením rychlosti přeměny kožních buněk. Dělá to tak, že způsobuje mírné podráždění kůže, což vede k rychlejšímu dělení a odumírání buněk. Pro některé lidi může být tretinoin účinnou léčbou akné, protože může zabránit tvorbě nových pupínků a zvýšená rychlost buněčného obratu může být také prospěšná při zpomalení procesu stárnutí pokožky. K stárnutí pokožky dochází z různých důvodů, včetně poškození sluncem (fotoaging), faktorů prostředí, ztráty kolagenu a genetiky. Schopnost tretinoinu urychlit proces přeměny buněk může pomoci minimalizovat viditelné známky stárnutí, což z něj činí účinné anti-stárnoucí lokální ošetření pleti (Mukherjee, 2006).

sildenafil 20 mg kolik mám užívat

Jak dlouho trvá vidět výsledky?

Je důležité vědět, že pokud používáte tretinoin k léčbě akné, nevyléčí tento stav; bude jen kontrolovat průniky. Ve skutečnosti může tretinoin skutečně zhoršit akné během prvních 7–10 dnů léčby, což má za následek červenou, šupinatou pokožku a nárůst pupíků. Časem by skvrny na akné měly zmizet - obvykle to trvá 2–3 týdny, ale někdy to může trvat i šest.

Je také důležité vědět, že musíte důsledně používejte tretinoin, abyste viděli skutečné zlepšení . Pokud používáte topický tretinoin ke snížení jemných vrásek, zabarvení, stařeckých skvrn nebo drsného pocitu pokožky, může trvat 3–4 měsíce nebo až šest měsíců, než uvidíte výsledky. Pokud přestanete užívat lék nebo nebudete v souladu s léčbou, jakákoli vylepšení, která uvidíte, mohou časem zmizet (NIH, 2019). Výrobek vždy používejte podle pokynů poskytovatele zdravotní péče.

Jaký tretinoinový krém je pro mě vhodný?

Váš poskytovatel zdravotní péče pomůže určit, která síla tretinoinu je pro vás ta pravá. Existuje několik koncentrací, včetně 0,01%, 0,025%, 0,05% a 0,1% tretinoinu. I když každý z nich může mít v průběhu času pozitivní účinky, vyšší koncentrace mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Nežádoucí účinky a úvahy o tretinoinu

Stejně jako všechny léky může tretinoin způsobit některé nežádoucí účinky. U většiny lidí to zahrnuje sucho a svědění, zarudnutí, odlupování, suchou pokožku, zvýšenou citlivost na slunce a riziko spálení sluncem. Protože tretinoin může zvýšit vaši citlivost na sluneční světlo, je obzvláště důležité vyvarujte se zbytečného nebo dlouhodobého vystavení slunci nebo ultrafialovému (UV) záření (včetně solárií a slunečních lamp) a vždy noste opalovací krém jako součást své rutiny péče o pleť. Během léčby můžete také zvážit nosit sluneční brýle a sluneční brýle (NIH, 2019).

Reference

  1. FDA (2016). FDA schvaluje Differin Gel 0,1% pro použití v recepci k léčbě akné. Citováno z: https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-differin-gel-01-over-counter-use-treat-acne
  2. Kafi, R., Kwak, H. S. R., Schumacher, W. E., Cho, S., Hanft, V. N., Hamilton, T. A.,… Kang, S. (2007). Zlepšení přirozeně stárnoucí pokožky s vitaminem A (retinol). Archiv dermatologie, 143 (5). doi: 10,1001 / archderm.143.5.606, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17515510/
  3. Kong, R., Cui, Y., Fisher, G. J., Wang, X., Chen, Y., Schneider, L. M., & Majmudar, G. (2015). Srovnávací studie účinků retinolu a kyseliny retinové na histologické, molekulární a klinické vlastnosti lidské kůže. Journal of Cosmetic Dermatology, 15 (1), 49–57. doi: 10.1111 / jocd.12193, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26578346/
  4. Leyden, J., Stein-Gold, L., & Weiss, J. (2017). Proč jsou aktuální retinoidy základem léčby akné. Dermatologie a terapie, 7 (3), 293–304. doi: 10.1007 / s13555-017-0185-2, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5574737/
  5. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence ve stárnutí, 1 (4), 327–348. doi: 10.2147 / ciia.2006.1.4.327, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18046911/
  6. NIH (2019). Tretinoin aktuální. Citováno z: https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682437.html
Vidět víc