Léčba předčasné ejakulace: co funguje nejlépe?

Léčba předčasné ejakulace: co funguje nejlépe?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Předčasná ejakulace (PE) je jednou z nejčastějších sexuálních dysfunkcí u mužů; může vám a vašemu partnerovi zabránit v uspokojivém sexuálním životě. Podle Americká urologická společnost (AUA) , jeden ze tří mužů ve věku 18 až 59 let má problémy s PE (AUA, n.d.). Předčasná ejakulace je situace, kdy k ejakulaci dojde před vámi nebo partnerem. Příležitostná PE obvykle není problém, ale pokud se to děje pravidelně nebo vám nebo vašemu partnerovi způsobuje stres, je na čase promluvit si s poskytovatelem zdravotní péče o vašich příznacích.

Životně důležité orgány

 • Každý třetí muž ve věku 18 až 59 let má problémy s předčasnou ejakulací.
 • Léčba je obvykle kombinací psychologické, behaviorální a lékařské terapie.
 • Neexistuje žádná lékařská léčba PE schválená FDA, ale mnoho léků se efektivně používá mimo označení.
 • K léčbě PE lze použít psychologické a / nebo behaviorální terapie, často v kombinaci s lékařskou terapií.
 • K léčbě PE se často používají selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), tricyklická antidepresiva (TCA) a inhibitory fosfodiesterázy-5 (PDE5i).
 • Zinek a hořčík mohou hrát roli v mužském sexuálním zdraví.

Odborníci dělí tělesnou výchovu na dvě skupiny: celoživotní a získanou. Celoživotní PE se vám stane téměř se všemi vašimi sexuálními styky, od té doby, co jste se stali sexuálně aktivními. Získaný PE může nastat u člověka náhle nebo postupně po dříve normální kontrole ejakulace.

Podle Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu (ISSM) můžete mít PE, pokud ano (Serefoglu, 2014):

 • Vždy nebo téměř vždy ejakulujte do jedné minuty od penetrace (pro celoživotní PE) nebo do tří minut od penetrace (pro získanou PE)
 • Nejste schopni ovládat nebo oddálit ejakulaci během sexuálních aktivit po celou dobu nebo téměř po celou dobu
 • Prožíváte úzkost, frustraci a / nebo vyhýbání se sexuální intimitě

reklama

Předčasná ejakulace

Zvyšte důvěru pomocí OTC a Rx léčby pro předčasnou ejakulaci.

Zjistěte více

Chcete-li úspěšně léčit svou PE, musíte mít s poskytovatelem zdravotní péče poctivou diskusi o vašich sexuálních problémech. Tyto rozhovory vám mohou být nepříjemné, ale jsou zásadní pro zahájení správné léčby a zlepšení vašeho sexuálního zdraví. Podle AUA , 95% mužů se z PE uzdraví (AUA, n.d.). Při léčbě PE může váš poskytovatel zdravotní péče kombinovat možnosti léčby; mezi ně patří psychologické, behaviorální a lékařské terapie. Studie zaměřené na účinnost různých způsobů léčby obvykle měří dobu latentní intravaginální ejakulace (IELT) terapie; vyšší čas odpovídá úspěšnému zpoždění ejakulace.

je normální mít křivý penis

Psychologická terapie PE

Psychologická terapie nebo sexuální poradenství pro muže a páry může pomoci zlepšit sexuální sebevědomí a výkonnostní úzkost. Dává vám šanci pracovat na osobních a / nebo vztahových problémech, které mohou vyplynout z předčasné ejakulace nebo k ní přispět. Dysfunkce vztahů je druhým nejčastěji uváděným negativním účinkem PE, takže zapojení vašeho partnera do plánu léčby může být prospěšné (McMahon, 2012). Existují žádné skutečné vedlejší účinky Kromě nákladů a času se zdá, že největší dopad má psychologická terapie v kombinaci s lékařským ošetřením (Porst, 2019). Psychologická terapie není rychlá oprava a výsledky mohou trvat týdny.

Behaviorální terapie pro PE

Behaviorální terapie má mnoho forem; stejně jako u psychologické terapie lze behaviorální terapii kombinovat s léčbou, aby se zvýšila její účinnost. Tři nejčastěji diskutované metody jsou metoda stop-start, technika mačkání a cvičení pánevního dna. Konečným cílem prvních dvou metod je zvýšit povědomí o středních úrovních vzrušení a pocitech vedoucích k vyvrcholení, abyste mohli lépe ovládat a oddálit ejakulaci sami. Cílem cvičení pánevního dna je posílení svalů aktivovaných během ejakulace.

rozdíl mezi nummulárním ekzémem a kožním onemocněním
 • Stop-start: V metodě stop-start vy a váš partner provádíte obvyklé sexuální aktivity, dokud se nebudete cítit téměř připraveni na ejakulaci. Váš partner se poté zastaví, dokud neuplyne nutkání na ejakulaci, a poté obnovíte své sexuální aktivity. Tento postup opakujte třikrát a poté čtvrtý si nechejte ejakulaci. AUA doporučuje aby se tato metoda opakovala třikrát týdně, dokud znovu nezískáte kontrolu (AUA, n.d.).
 • Technika mačkání: Vy a váš partner zahájíte sex jako obvykle, dokud se nebudete cítit téměř připraveni na ejakulaci. V tomto okamžiku váš partner stlačí konec penisu, kde se hlava setkává s hřídelí, dokud se nutkání k ejakulaci nezmenší; podle potřeby opakujte.
 • Cviky na pánevní dno (Kegelovy cviky): Mohou pomoci posílit svaly používané při ejakulaci. Několik studií prokázali, že svaly pánevního dna mají během ejakulace zvýšenou aktivitu a jejich posílení může potenciálně oddálit ejakulaci. Fungují také na podporu střeva a močového měchýře (Pastore, 2014).

Jak zjistíte své svaly pánevního dna? Až příště budete močit, zastavte uprostřed proudu; svaly, které stahujete, abyste udrželi moč, jsou svaly pánevního dna. Jsou to stejné svaly, které byste použili, abyste zabránili plynatosti. Jakmile identifikujete svaly, můžete pracovat na jejich posílení napnutím svalů, podržením po dobu tří až pěti sekund a následným uvolněním po dobu tří až pěti sekund. Opakujte to desetkrát třikrát denně (ráno, odpoledne, večer); tyto kroky můžete provádět sedět, stát nebo ležet. Dbejte na to, abyste během cvičení nepoužívali břišní, hýždě nebo stehenní svaly. Výsledky mohou trvat týdny až měsíce.

Snížení citlivosti penisu k léčbě PE

Snížení citlivosti penisu může některým mužům pomoci znovu získat kontrolu nad ejakulací a toho lze dosáhnout několika různými metodami.

 • Masturbace před sexem: Někteří muži zjistili, že masturbace před pohlavním stykem částečně znecitliví penis a umožňuje lepší kontrolu ejakulace.
 • Topické anestetické krémy: Aplikace topického anestetika (znecitlivující léky) na penis se používá od 40. let 20. století (5). Používanými znecitlivujícími léky jsou nejčastěji lidokain, benzokain nebo prilokain, a ty se používají mimo značku (níže je uvedena diskuse o drogách mimo značku). Krém nanášíte na hlavu penisu přibližně 10–20 minut před sexem. Pokud však použijete příliš mnoho nebo jej necháte působit příliš dlouho, můžete znecitlivět penis a můžete přijít o erekci (5). Ujistěte se, že jste před penetrací setřeli, abyste zabránili přenosu na svého partnera.
 • Topické anestetické spreje: Můžete také aplikovat topická anestetika pomocí spreje místo krému. Jeden anestetický sprej, lidokain / prilokain (značka Fortacin), byl schválen Evropskou unií pro léčbu PE. Využívá jedinečnou formulaci, která zabraňuje vstřebávání znecitlivujícího léku do kůže penisu. Ovlivněna je pouze hlava penisu (žalud penisu), čímž se předejde necitlivosti a ztrátě erekce (5). Ani tento, ani jiné topické anestetické spreje nejsou schváleny FDA pro léčbu PE ve Spojených státech.
 • Anestetické ubrousky: Ubrousky jsou diskrétním způsobem aplikace topického anestetika. Naneste ubrousek na hlavu penisu a počkejte 5–10 minut. Okamžitě před sexem otřete oblast vlhkou tkání.

Léčba PE

Bohužel v současné době neexistují žádné léky schválené FDA pro předčasnou ejakulaci. Existují však některé léky, které se používají mimo označení; to znamená, že poskytovatelé užívají tento lék k léčbě stavu, k jehož léčbě není schválen FDA. Některé léky mohou působit na léčbu PE, pokud jsou používány mimo značku.

 • Inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI): Probíhají studie, jejichž cílem je zjistit přesnou příčinu PE, ale jedním z faktorů, které mohou být zahrnuty, je serotonin. Serotonin je látka produkovaná nervy v mozku; zvýšený serotonin prodlužuje čas do ejakulace, zatímco nízké hladiny jej zkracují, což vede k PE. SSRI mohou zlepšit nerovnováhu serotoninu a bylo prokázáno, že pomáhají PE, i když byly původně schváleny FDA pro léčbu deprese. Paroxetin, sertralin, fluoxetin a citalopram jsou všechny dlouhodobě působící SSRI, které lze užívat denně k léčbě předčasné ejakulace; studie ukázaly dvojnásobné až osminásobné zvýšení IELT při užívání těchto léků (Porst, 2019). Hlášené nežádoucí účinky zahrnují únavu, nevolnost, průjem, pocení, erektilní dysfunkci (ED) a opožděnou / chybějící ejakulaci. Mohou také negativně ovlivnit plodnost , takže před zahájením léčby těmito léky musíte s poskytovatelem důkladně diskutovat o rizicích a výhodách (Porst, 2019).
 • Tricyklická antidepresiva (TCA), jako je klomipramin, byla původně schválena FDA k léčbě deprese a vykazovala významné zpoždění ejakulace, pokud se používala denně nebo na vyžádání (dvě až šest hodin před sexem). Vedlejší efekty patří únava, závratě, sucho v ústech, nevolnost a erektilní dysfunkce (Porst, 2019).
 • Inhibitory fosfodiesterázy-5 (PDE5i), jako je sildenafil, tadalafil a vardenafil, se obvykle používají k léčbě erektilní dysfunkce. Jsou účinné pro muže s jak erektilní dysfunkce, tak PE , ale o jejich užitečnosti se diskutuje s ohledem na samotnou léčbu PE (Porst, 2019).
 • Tramadol je lék proti bolesti, který také ovlivňuje serotonin a může oddálit ejakulaci (5). Má také potenciál pro závislost a zneužívání (Porst, 2019).

Kromě výše uvedených léků se na několik léků pohlíží jako na potenciální léčbu PE, včetně:

 • Dapoxetin, krátkodobě působící SSRI, lze užívat jednu hodinu před sexuální aktivitou a dokázal oddálit ejakulaci klinické testy . Stejné studie však také ukázaly, že do šesti měsíců od zahájení užívání dapoxetinu jej téměř všichni muži, kteří jej užívali, přestali užívat, s odvoláním na náklady, nutnost jeho užívání před každým sexuálním setkáním a vedlejší účinky nauzey, závratí, bolesti hlavy a průjem (Porst, 2019). Tento lék je v současné době v klinických studiích v USA, ale byl schválen pro léčbu PE v jiných zemích.
 • Antagonisté alfa-1 adrenoreceptorů, jako nyníosin, doxazosin, alfuzosin, tamsulosin a silodosin, byli původně schváleni FDA pro léčbu vysokého krevního tlaku a zvětšení prostaty. Malé studie ukazují, že mohou pomoci s předčasnou ejakulací, pokud jsou užívány jednu hodinu před sexem, je však zapotřebí dalšího výzkumu (Porst, 2019).
 • Modafinil je droga používaná k tomu, aby pomohla lidem s narkolepsií (poruchou spánku) zůstat vzhůru; jedno klinické hodnocení ukázaly malé zlepšení zpoždění ejakulace, ale je zapotřebí více údajů (Tuken, 2016).

Přírodní léky na PE

Zinek i hořčík mohou hrát roli v mužském sexuálním zdraví. Zinek může ovlivňovat hladinu testosteronu u mužů a bylo prokázáno, že muži s předčasnou ejakulací mají méně hořčíku v jejich spermatu (Prasad, 1996 a Nikoobakht, 2005). I když jejich role v PE nejsou dobře pochopeny, zvýšení příjmu obou minerálů může zlepšit vaši PE. Nejlepším způsobem, jak zvýšit příjem zinku a hořčíku, je dieta, i když je možné zvolit doplnění s vedením vašeho poskytovatele zdravotní péče. Zinek a hořčík můžete zvýšit kteroukoli z následujících metod:

 • Jíst potraviny bohaté na zinek, včetně měkkýšů, libového hovězího masa, semen, obohacených cereálií, tmavé čokolády, fazolí a ořechů
 • Jíst potraviny bohaté na hořčík, včetně listové zeleniny, ořechů, fazolí a celozrnných obilovin
 • Užívání doplňků zinku (doporučená denní dávka pro zinek je 11 mg denně)
 • Užívání doplňků hořčíku (doporučená denní dávka doplňků hořčíku je 350 mg / den u zdravých dospělých)

Příliš mnoho hořčíku může být nebezpečné, proto si s poskytovatelem zdravotní péče promluvte o své stravě a minerálních potřebách.

Jedna studie uvedli, že patentovaná směs zinku, kyseliny listové, biotinu a Rhodiola rosea (zlatý kořen) zlepšila předčasnou ejakulaci a kvalitu sexuálního života u mužů, kteří ji užívali (Cai, 2016).

Závěrem

Předčasná ejakulace je velmi častá, ale je léčitelná. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o problémech se sexuálním zdravím, abyste mohli začít se správnou léčbou. Zvažte také zapojení se svým partnerem, abyste mohli využít týmový přístup a najít terapii, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Reference

 1. Americká urologická asociace (AUA) Co je to předčasná ejakulace? (n.d.). Citováno 22. října 2019, z https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/premature-ejaculation
 2. Cai, T., Verze, P., Massenio, P., Tiscione, D., Malossini, G., Cormio, L. a kol. (2016). Rhodiola rosea, kyselina listová, zinek a biotin (EndEP®) jsou schopny zlepšit kontrolu ejakulace u pacientů postižených celoživotní předčasnou ejakulací: Výsledky studie fáze I-II. Experimentální a terapeutická medicína, 12 (4), 2083–2087. doi: 10,3892 / etm.2016.3595, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27698696
 3. Mcmahon, C. G. (2012). Řízení předčasné ejakulace. Lidská andrologie, 2 (4), 79–93. doi: 10.1097 / 01.xha.0000415235.79085.e6
 4. Nikoobakht, M., Aloosh, M., & Hasani, M. (2005). Semenný hořčík v plazmě a předčasná ejakulace: studie případové kontroly. Urology J, 2 (2), 102–105. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17629880
 5. Pastore, A. L., Palleschi, G., Fuschi, A., Maggioni, C., Rago, R., Zucchi, A. a kol. (2014). Rehabilitace svalstva pánevního dna u pacientů s celoživotní předčasnou ejakulací: nový terapeutický přístup. Terapeutické pokroky v urologii, 6 (3), 83–88. doi: 10.1177 / 1756287214523329, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003840/
 6. Porst, H., & Burri, A. (2019). Nová léčba předčasné ejakulace ve světle aktuálně používaných terapií: přehled. Recenze sexuální medicíny, 7 (1), 129–140. doi: 10.1016 / j.sxmr.2018.05.001, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30057136
 7. Prasad, A. S., Mantzoros, C. S., Beck, F. W., Hess, J. W., & Brewer, G. J. (1996). Stav zinku a hladiny testosteronu v séru zdravých dospělých. Výživa, 12 (5), 344–348. doi: 10,1016 / s0899-9007 (96) 80058-x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8875519
 8. Serefoglu, E. C., Mcmahon, C. G., Waldinger, M. D., Althof, S. E., Shindel, A., Adaikan, G. a kol. (2014). Jednotná definice celoživotní a získané předčasné ejakulace založená na důkazech: Zpráva druhé ad hoc komise pro mezinárodní předčasnou ejakulaci pro sexuální medicínu. Sexuální medicína, 2 (2), 41–59. doi: 10,1002 / sm2,27, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25356301
 9. Tuken, M., Kiremit, M. C., & Serefoglu, E. C. (2016). Modafinil na vyžádání zlepšuje čas ejakulace a výsledky hlášené pacientem u mužů s celoživotní předčasnou ejakulací. Urology, 94, 139–142. doi: 10.1016 / j.urology.2016.04.036, https://europepmc.org/article/pmc/pmc6819047
Vidět víc