Léčba příznaků alergie: běžné chyby

Léčba příznaků alergie: běžné chyby

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Léčba příznaků sezónní alergie. Pravděpodobně to děláte špatně

Mám nachlazení nebo chřipka je extrémně běžné vyhledávání Google. Je to pochopitelné, protože mnoho příznaků je stejných, a přesto mají různé způsoby léčby. Nechcete ztrácet čas špatnými léky; chcete vědět, co máte, abyste to mohli náležitě řešit a co nejdříve se cítit lépe. Alergie jsou stejné a pravděpodobně se svými příznaky alergie zacházíte špatně.Životně důležité orgány

 • Alergie jsou stavy, ke kterým dochází, když se váš imunitní systém stane přecitlivělým na spouštěče ve vašem prostředí zvané alergeny.
 • Mezi příznaky alergie obvykle patří ucpaný nos nebo rýma a svědění, zarudnutí a slzení očí.
 • Příznaky alergie můžete léčit antihistaminiky, dekongestivy, fyziologickým roztokem a kortikosteroidy.
 • Některé z těchto způsobů léčby řeší určité příznaky lépe než jiné, ačkoli kortikosteroidy jsou považovány za léčbu.

Co jsou alergie?

K alergiím dochází, když se váš imunitní systém stane přecitlivělým na látky ve vašem prostředí, které interpretuje jako škodlivé, i když tomu tak není. Zatímco některé alergie, jako jsou potravinové alergie na arašídy, mořské plody a některé léky, mohou být velmi nebezpečné, sezónní alergie na pyl nebo srst domácích mazlíčků jsou obvykle více obtěžující než cokoli jiného. Zaměříme se na sezónní alergie a na to, jak s nimi zacházet.

reklama

jsou xyzal a zyrtec stejné?

Úleva od alergie na předpis, bez čekárnyjak dlouho mám vydržet během sexu

Nalezení správné léčby alergie by nemělo být hádací hrou. Promluvte si s lékařem.

Zjistěte více

Odhady říkají, že 10–30% světové populace trpí sezónními alergiemi (také známými jako alergická rýma nebo senná rýma). A i když se může zdát, že název naznačuje, že rýma nebo ucpaný nos, kýchání a oči červené, svědící a vodnaté se vyskytují pouze sezónně, někteří lidé mohou být postiženi celoročně. Příznaky alergií, jako jsou tyto, se mohou pohybovat od mírné až těžké.

Nejlepší léky na příznaky sezónní alergie

Pokud jde o výběr nejlepšího léku na alergii pro vaše příznaky, poslední věcí, kterou chcete udělat, je hrát Zlatovlásku a doufat, že si poprvé vyberete tu nejlepší možnost. Rozdělili jsme tři faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru způsobu léčby vašich příznaků alergie, abychom vám pomohli dostat to hned od začátku, abyste se mohli vrátit k řešení tohoto seznamu úkolů bez vodnatých očí.Jaké jsou moje příznaky?

Některé léky jsou pro řešení určitých příznaků vhodnější než jiné. Níže jsou uvedeny čtyři hlavní typy léků prodávaných na lékařský předpis nebo na přepážkách (OTC) s dostupnými formami v závorkách:

nemůže být dost tvrdý na to, aby pronikl
 • Solný. Pokud máte mírné příznaky alergie a nadměrný hlen je vaším hlavním zájmem, mohou být tyto spreje užitečné. Jsou vyrobeny z kombinace sterilizované vody a soli a jsou skvělé pro čištění nosu. Pamatujte, že fungují pouze krátkodobě a skutečně neřeší základní stav.
 • Dekongestiva a kortikosteroidy. Pokud jsou vašimi příznaky alergie většinou nosní kongesce a otoky nosních cest, můžete se rozhodnout pro dekongestiva nebo kortikosteroidy. Kortikosteroidní nosní spreje jsou považovány za jít na léčbu pro příznaky alergické rýmy (Sur, 2015). K dispozici jsou volno prodejní možnosti, jako je Nasacort (triamcinolon) a Flonase (flutikason), ale u osob s vážnými příznaky mohou být vyžadovány možnosti předpisu.
 • Antihistaminika. Někteří lidé zjistili, že perorální antihistaminika, jako jsou Zyrtec, Benadryl a Allegra, jsou vynikající pro zmírnění příznaků a dokonce pro prevenci jejich výskytu na prvním místě, pokud se užívají denně. Histamin je látka produkovaná imunitním systémem, která se snaží zbavit tělo cizích útočníků. Histamin je vydán v reakci alergenům, jako jsou lupiny, roztoči a spóry plísní, které způsobují příznaky jako kýchání, svědění a ucpání nosu (NIH, 2016). Antihistaminika blokovat efekty histaminu, poskytující úlevu (NIH, 2018). Kromě tabletkové formy jsou antihistaminika k dispozici také jako nosní spreje, jako jsou Astepro a Astelin a Patanase.

Jak dlouho vydrží?

Mluvíme zde o vašich alergických příznacích, nikoli o lécích. Pokud jste někdo, kdo trpí alergiemi po celý rok, budete potřebovat jinou léčbu než někdo, jehož svědění očí je omezeno na období alergií, kdy jsou nejvyšší úrovně polétavých dráždivých látek nebo pylů.

U sezónních alergií zahrnují možnosti léčby antihistaminika, dekongestiva nebo perorální kortikosteroidy. Kortikosteroidy jsou silné. Ony napodobují některé z účinků hormonů uvolňovaný nadledvinami v těle, aby zmírnil zánět, což může pomoci zmírnit astma a sípání spojené s alergiemi a dalšími příznaky sezónní alergie. Ale také potlačují váš imunitní systém. Perorální tablety se používají pouze k krátkodobé léčbě příznaků, protože kortikosteroidy podávané tímto způsobem ovlivňují celé tělo, nejen jednu oblast, a nežádoucí účinky mohou být závažné (Mayo Clinic, 2019).

U celoročních alergií je ideální cílené podávání kortikosteroidů ve formě nosních sprejů. Kortikosteroidy, jak jsme již zmínili, jsou považovány za nejlepší léčbu příznaků alergie. Pokud se však na ně budete muset dlouhodobě spolehnout, váš poskytovatel zdravotní péče bude pravděpodobně hledat minimalizaci potenciálních vedlejších účinků - a právě tam přicházejí nosní steroidní spreje. V této formě působí steroidy pouze na vaše nosní dírky místo celého těla, minimalizace rizika nežádoucích účinků. Pamatujte, že může nějakou dobu trvat, než se nakopnou; důsledné používání vede k nejúčinnější úlevě od příznaků alergie.

Stabilizátory žírných buněk, jako je kromolyn, mohou být také dobrou dlouhodobou volbou pro pacienty s astmatem zhoršeným alergií. Zatímco antihistaminika blokují působení histaminu v těle, cromolyn působí na žírné buňky a snižuje uvolňování histaminu v reakci na dráždivé látky. Ačkoli je účinný při léčbě krátkodobých příznaků alergie, nalezena jedna studie že dlouhodobé užívání je nejúčinnější, protože může způsobit, že dýchací cesty budou méně přecitlivělé a sníží frekvenci astmatických záchvatů (Hoag, 1991).

nejlepší sexuální pozice pro malé ptáky

Jaké jsou vedlejší účinky?

Některé léky na alergii mohou způsobit krvácení z nosu, bolesti hlavy, nevolnost, nepříjemnou chuť v ústech a kašel. Od té doby však bude podrobnější, pokud jde o to, co lze očekávat a jak se potenciální vedlejší účinky mohou vyrovnat s výhodami. Každá třída léků má svou vlastní sadu běžných vedlejších účinků:

 • Steroidy: Nežádoucí účinky kortikosteroidů závisí na užité dávce a na tom, jak dlouho se tyto léky užívají . Mezi potenciální nepříznivé účinky patří snadná tvorba modřin, poruchy spánku, otoky nohou, změny vidění a přírůstek hmotnosti (Yasir, 2020).
 • Antihistaminika: Nežádoucí účinky antihistaminik do jisté míry závisí na tom, zda užíváte lék první generace nebo druhé generace. Antihistaminika první generace, jako je difenhydramin (značka Benadryl) jsou proslulí tím, že způsobují ospalost, únava a poruchy soustředění. Poskytovatelé zdravotní péče nedoporučujeme provozovat vozidlo při užívání těchto léků kvůli jejich silnému sedativnímu účinku (Verster, 2004). Tyto vedlejší účinky jsou méně významné u antihistaminik druhé generace, jako je loratadin (značka Claritin), i když existují určité výjimky, jako je Zyrtec (Church, 2013).
 • Fyziologický roztok: Protože solné nosní spreje obsahují pouze jen sůl a sterilní vodu, jsou obecně dobře snášeny. Ale jak jsme zmínili, tyto možnosti nemusí být tak účinné jako jiné typy léčby, protože pomáhají dočasně vyčistit nosní průchod, ale nezastaví příznaky.
 • Dekongestanty: Dekongestanty mohou způsobit drogová rýma , také zvaný rebound přetížení , stav, který se vyvíjí z nadužívání nosních dekongestivních sprejů, které se vyznačují přetížením, když tyto léky nepoužíváte (Lockey, 2006). Výzkumní pracovníci nesouhlasíte s tím, co přesně tento cyklus způsobuje —Někteří věří, že tyto léky ovlivňují zásobování krví a tudíž otoky nosních cest, zatímco jiní tvrdí, že ovlivňují nosní receptory - ale celkovým účinkem je spoléhání se na léky (Romey, 2006).

Jak zjistit, která léčba alergií je pro vás to pravé

Nejlepší léčba alergie pro vás je ta, která nejúčinněji potlačuje vaše příznaky alergie s co nejmenším počtem vedlejších účinků. V některých případech to může znamenat užívání cíleného léku na alergie, jako jsou léčivé kapky pro oční alergie, místo obecnějších způsobů léčby, jako jsou antihistaminové tablety. Pokud tradiční léčba selhala, může lékař doporučit, abyste vyzkoušeli imunoterapii, například alergické injekce může být dražší a pracovat déle zpočátku, ale může vám potenciálně pomoci vyhnout se dlouhodobému užívání léků a současně poskytnout výraznou úlevu (AAAAI, n.d.).

Chcete-li najít ideální kombinaci léčby ke zmírnění příznaků, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče.

Reference

 1. Americká akademie alergie, astmatu a imunologie (AAAAI). (n.d.). Alergické výstřely (imunoterapie): AAAAI. Citováno 30. července 2020 z https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/allergy-shots-(imunoterapie)
 2. Church, M., & Church, D. (2013). Farmakologie antihistaminik. Indian Journal of Dermatology, 58 (3), 219-224. doi: 10.4103 / 0019-5154.110832. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23723474/
 3. Hoag, J. E., & McFadden, E. R., Jr (1991). Dlouhodobý účinek sodné soli kromolynu na nespecifickou bronchiální hyperreaktivitu: přehled. Annals of allergy, 66 (1), 53–63. Citováno z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1702945/
 4. Lockey, R. (2006). Rhinitis medicamentosa a ucpaný nos. Journal of Allergy and Clinical Immunology, 118 (5), 1017–1018. doi: 10.1016 / j.jaci.2006.06.018, https://www.jacionline.org/article/S0091-6749(06)01370-4/abstract
 5. Klinika Mayo. (2019, 9. října). Prednison a další kortikosteroidy: Vyvažujte rizika a přínosy. Citováno 30. července 2020 z https://www.mayoclinic.org/steroids/art-20045692
 6. NIH (2016, 15. srpna). Levocetirizin. Citováno z: https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a607056.html
 7. NIH (2018, 12. května). Antihistaminika pro alergie. Citováno z: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000549.htm
 8. Ramey JT, Bailen E, Lockey RF. Drogová rýma. J Investig Allergol Clin Immunol. 2006; 16 (3): 148-55, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16784007
 9. Sur, D. K. C., & Plesa, M. L. (2015). Léčba alergické rýmy. Lékař Am Fam, 92 (11), 985–992. Citováno z https://www.aafp.org/afp/2015/1201/p985.html
 10. Verster, J. C., & Volkerts, E. R. (2004). Antihistaminika a řidičské schopnosti: Důkazy ze studií o jízdě na silnici během normálního provozu. Annals of Allergy, Asthma & Immunology, 92 (3), 294-304. doi: 10,1016 / s1081-1206 (10) 61566-9. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15049392/
 11. Yasir, M., Goyal, A., Bansal, P., & Sonthalia, S. (2020). Nežádoucí účinky kortikosteroidů. Treasure Island, FL: StatPearls Publishing. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531462/
Vidět víc