Trakční alopecie: příčiny, léčba a prevence

Trakční alopecie: příčiny, léčba a prevence

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Trakční alopecie je typ vypadávání vlasů, ke kterému dochází opakovaným dlouhodobým taháním za vlasy. Může ovlivnit kohokoli, kdo nosí určité účesy, zvláště pokud jsou současně používána relaxační chemická ošetření. Tyto traumatické účesy zahrnují pevné drdoly nebo culíky, těsné copánky (jako jsou cornrows nebo dredy) a připevnění vazeb nebo prodloužení vlasů; mají nejvyšší riziko vzniku trakční alopecie (Billero, 2018). Může se také stát, že se opakovaně nosí stejné těsné pokrývky hlavy, často z náboženských nebo profesionálních důvodů. Trakční alopecie se vyskytuje v jedna třetina žen afrického původu, které nosí tyto těsné účesy (Billero, 2018).Životně důležité orgány

 • Trakční alopecie je typ vypadávání vlasů, ke kterému dochází opakovaným dlouhodobým taháním za vlasy.
 • Přibližně jedna třetina žen afrického původu je postižena trakční alopecií.
 • Používání napjatých účesů, jako jsou napnuté copánky, napnuté copánky, prodlužování vlasů atd., Vás vystavuje vyššímu riziku vzniku trakční alopecie, zejména pokud se používá s chemickými relaxanci.
 • Uvolnění trakce může zvrácení vlasů zvrátit.

Příznaky trakční alopecie

U trakční alopecie obvykle vidíte skvrny vypadávání vlasů v oblastech pokožky hlavy, které jsou nejvíce napjaté; to bude záviset na tvaru účesu, ale bude to vidět na linii vlasů, nad spánky atd. V raných fázích můžete vidět zlomené vlasy a zarudnutí kolem vlasových folikulů (buněk, které produkují každý vlas) umístěných na základně každého vlasu. Jak postupuje trakční alopecie, můžete vyvinout zánět vlasových folikulů, známý také jako folikulitida, který vede k tvorbě pupínků na pokožce hlavy. Jak se stav zhoršuje, můžete mít na pokožce hlavy citlivost, svědění nebo vředy. V pokročilých případech může dojít k nevratnému zjizvení pokožky hlavy, které vede ke snížení růstu vlasů a potenciální trvalé ztrátě vlasů v těchto oblastech.

reklama

1. měsíc léčby vypadávání vlasů čtvrtletně zdarmaNajděte si plán vypadávání vlasů, který vám vyhovuje

Zjistěte více

Co způsobuje trakční alopecii?

Trakční alopecie je způsobena opakovaným a dlouhodobým traumatem vlasových folikulů, obvykle kvůli napjatým účesům. Když jsou vlasové folikuly poškozeny, vede to k zánětu, který způsobuje zarudnutí a pupínky na pokožce hlavy. V průběhu času zánět způsobuje vypadávání vlasů. Účesy s nejvyšším rizikem trakční alopecie jsou:

 • Těsné opletení: mohou to být copánky rozřezané na copánky, copánky s připevněnými plastovými korálky nebo tvořící cornrows
 • Prodloužení vlasů nebo vazby
 • Dredy
 • Těsné ohony nebo buchty, jaké nosí baleríny
 • Použití turbanů: vlasy jsou svázané do těsného ohonu a poté je hlava pevně zabalena do turbanů, jak je to běžné v komunitě sikhů

Použití chemických relaxátorů s některým z těchto účesů zvyšuje riziko trakční alopecie protože uvolněné vlasy jsou slabší a křehčí (Billero, 2018).Jak zabránit trakční alopecii

Nejlepší způsob, jak zabránit trakční alopecii, je vyhnout se napínání vlasů, kdykoli je to možné. Snažte se vyhnout napjatým účesům, nebo pokud se jim nelze vyhnout, omezte jejich použití a noste vlasy uvolněné, kdykoli je to možné. Pravidelně měňte účesy, aby napětí nebylo vždy na stejné části pokožky hlavy. Měli byste omezit používání chemických přípravků na péči o vlasy a relaxačních prostředků, zejména pokud potřebujete nosit těsný účes, abyste zabránili trakční alopecii.

Možnosti léčby

Pokud si myslíte, že máte trakční alopecii, navštivte dermatologa, který léčí vypadávání vlasů. Váš poskytovatel může potřebovat další testování k potvrzení diagnózy, jako je trichoskopie (vyšetření vlasů a pokožky hlavy pod velkým zvětšením) nebo biopsie pokožky hlavy (odstranění malého kousku tkáně pokožky hlavy pro mikroskopické vyhodnocení), aby se vyloučily další podmínky, které mohou napodobovat trakci alopecie; tyto další podmínky zahrnují:

 • Trichotillomania je porucha kontroly impulzů, při které nemůžete přestat tahat vlasy, obvykle na pokožce hlavy, ale někdy z jiných míst na těle. V řídnoucích skvrnách můžete vidět zlomené vlasy.
 • Zjizvující alopecie je typ alopecie, kdy zánět zabíjí vlasové folikuly a nahrazuje je jizvou, která vede k plešatosti; může to způsobit několik kožních poruch, včetně folikulitidy a lupusu.
 • Alopecia areata je autoimunitní stav, kdy tělo útočí na své vlastní vlasy, což někdy vede k nepravidelnému vypadávání vlasů (NAAF, n.d).

Zde se můžete dozvědět více o dalších příčinách alopecie.

Většinu případů trakční alopecie lze zvrátit odstraněním zdroje trakce, pokud jsou zachyceny dříve. Bohužel, pokud počkáte, dokud nedosáhne fáze vypadávání vlasů, nemusí být léčba úspěšná. Během raných fází folikulitidy může aplikace steroidních krémů pomoci snížit zánět a zabránit jizvám. Existují zprávy o tom, že lidé mají opětovný růst vlasů po použití místního minoxidilu (značka Rogaine) po dobu několika měsíců, ale v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu. V pokročilejších fázích, kdy jste měli zjizvení a ztrátu folikulů, může být transplantace vlasů jednou z možností.

Můžete se dozvědět více o léčbě vypadávání vlasů tady .

Lze trakční alopecii zvrátit?

Ano. Pokud si uvědomíte, že máte trakční alopecii, než se objeví zjizvení, změna postupů péče o vlasy a odstranění napětí z pokožky hlavy by měla vlasům umožnit přirozený růst.

Reference

 1. Billero, V., & Miteva, M. (2018). Trakční alopecie: kořen problému. Klinická, kosmetická a vyšetřovací dermatologie, svazek 11, 149–159. doi: 10,2147 / ccid.s137296, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29670386
 2. Národní nadace alopecie areata (NAAF) - alopecie areata. (n.d.). Citováno 3. října 2019, z https://www.naaf.org/alopecia-areata
Vidět víc