Natržený meniskus

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 22. ledna 2021.
Co je to roztržený meniskus?

Harvard Health Publishing

Meniskus je kus chrupavky ve tvaru disku, který funguje jako tlumič nárazů uvnitř kloubu. Každé koleno má jeden laterální meniskus pod vnějším knoflíkem stehenní kosti a jeden mediální meniskus pod vnitřním knoflíkem stehenní kosti. Každý meniskus funguje jako přirozený polštář mezi stehenní kostí (femur) a holenní kostí (holenní kost). Dva polštáře zabraňují nadměrnému opotřebení uvnitř kolenního kloubu tím, že brání tření konců dvou kostí o sebe. Každý meniskus také absorbuje velkou část nárazů ze skoků a přistání a pomáhá rovnoměrně distribuovat kloubní tekutinu, aby koleno promazávalo a vyživovalo.

Natržený meniskusVe Spojených státech je natržený meniskus nejčastějším důvodem operace kolena.

jak získat větší penius

Příznaky

Příznaky natrženého menisku mohou zahrnovat:

 • Bolest kolena, obvykle na jedné straně kolena
 • Citlivost na straně kloubu
 • Otok kolena během prvních 12 hodin po poranění
 • „Zamčené“ koleno, které nelze ohnout
 • Koleno, které se při pohybu zachytí, nebo se nedá úplně narovnat
 • Cvaknutí, prasknutí nebo skřípání uvnitř kolena, když s ním pohnete
 • Koleno, které se podlomí, povolí nebo je celkově slabé

Diagnóza

Váš lékař zkontroluje obě vaše kolena, aby porovnal vaše zraněné koleno s nezraněným. On nebo ona zkontroluje vaše zraněné koleno na známky otoku, citlivosti a tekutiny uvnitř kolenního kloubu. Pokud vaše koleno není uzamčeno, lékař vaše zraněné koleno ohne a zkontroluje, zda v kloubu nedochází k cvaknutí, cvaknutí a „zachycení“. Váš lékař také vyhodnotí rozsah pohybu vašeho kolena a bude s ním manévrovat, aby zjistil, zda je váš meniskus citlivý na tlak. Například v 'McMurrayově testu' lékař ohne nohu v koleni a poté ji otočí dovnitř nebo ven, zatímco ji narovná. Pokud během tohoto testu cítíte bolest nebo pokud se při otáčení nohy ozve „cvaknutí“, existuje velká šance, že máte natržený meniskus.

Pokud výsledky vašeho vyšetření naznačují, že máte natržený meniskus, možná budete potřebovat další testy, včetně:

 • Rentgenové snímky kolena pro kontrolu poranění kostí, včetně zlomenin, které mohou způsobit příznaky podobné roztrženému menisku
 • Skenování magnetickou rezonancí (MRI) nebo skenování počítačovou tomografií (CT) – v devíti z 10 případů se při jednom z těchto testů objeví natržený meniskus. Je však důležité mít na paměti, že některé trhliny menisku detekované magnetickou rezonancí – zejména malé – nevyvolávají žádné příznaky a nevyžadují žádnou léčbu.
 • Artroskopie (kamerou řízená chirurgie) k nahlédnutí do kolenního kloubu a vyšetření menisku — Když se k diagnóze používá artroskopie, problém lze často léčit během stejné operace.

Očekávaná doba trvání

Pokud máte artroskopickou operaci k léčbě roztrženého menisku a vaše práce zahrnuje sedavou práci (většinou sezení), můžete se vrátit do práce jeden až dva týdny po operaci s úplným zotavením přibližně za čtyři až osm týdnů. Pokud jste sportovec nebo vaše práce vyžaduje hodně fyzické aktivity, může trvat tři až čtyři měsíce po operaci, než budete mít pocit, že máte v koleni tolik funkce, kolik potřebujete.

Prevence

I když je těžké zabránit náhodným zraněním kolene, možná budete schopni snížit svá rizika:

 • Zahřátí a protažení před účastí na atletických aktivitách
 • Cvičení na posílení svalů kolem kolena
 • Vyvarujte se náhlého zvýšení intenzity vašeho tréninkového programu
 • Noste pohodlné, podpůrné boty, které se přizpůsobí vašim nohám a vašemu sportu
 • Nošení vhodných ochranných pomůcek během aktivit, včetně sportovních aktivit, při kterých jsou zranění kolena častá (zejména pokud jste již dříve měli zranění kolena).

Léčba

Existuje několik možností pro léčbu roztrženého menisku:

  Nechirurgické— To může zahrnovat dočasnou kolenní ortézu a rehabilitaci, aby kolenní svaly zůstaly silné, zatímco koleno nenese tolik váhy. Tento přístup je nejúčinnější u malých natržení (5 milimetrů nebo méně) poblíž okraje menisku, kde je hojení obvykle dobré, nebo u lidí, kteří nejsou vhodnými kandidáty na operaci. Chirurgie k opravě trhliny— Pokud je trhlina velká (1 až 2 centimetry), ale zahrnuje část menisku, kde je dostatek krve pro hojení, lékař ji může opravit stehy.

  Operace k odstranění části menisku(částečná menisektomie) — Pokud trhlina zasáhne část menisku, kde se špatně hojí, může chirurg odříznout roztrhané okraje podél trhliny, aby se kloub mohl hladce pohybovat.

přirozený způsob růstu penisu
  Operace k odstranění celého menisku(totální meniscektomie) — Tato možnost se používá pro slzy, které nelze léčit jiným způsobem. Tomu se lékaři snaží vyhnout, protože koleno zůstává bez menisku a značně zvyšuje opotřebení konců stehenní a holenní kosti. Z dlouhodobého hlediska to také zvyšuje riziko osteoartrózy (degenerativní onemocnění kloubů) v koleni.

Pokud potřebujete operaci k nápravě natrženého menisku, obvykle ji lze provést pomocí artroskopie (kamerou řízená chirurgie) jako procedura ve stejný den. Po proceduře zahájíte fyzikální terapii, která pomůže posílit vaše kolenní svaly, snížit bolest a otok a vrátit kolenu plný rozsah pohybu.

Kdy volat profesionála

Zavolejte svého lékaře, aby naplánoval vyšetření, kdykoli poraněné koleno:

 • Zámky, západky nebo je nelze plně vysunout
 • Stává se velmi bolestivým nebo oteklým
 • Při pohybu vydává cvaknutí, praskání nebo skřípání, zvláště pokud je spojeno s bolestí
 • Přezky, povoluje nebo je celkově slabý

Prognóza

Ve většině případů je výhled velmi dobrý. Pokud byl váš natržený meniskus opraven chirurgicky nebo částečně odstraněn, pravděpodobně budete moci pokračovat v normálních sportovních aktivitách, jakmile dokončíte fyzikální terapii.

Podle dlouhodobých studií se většina lidí, kteří si nechali opravit meniskus, cítí velmi spokojeni s výsledky své operace, a to i 10 nebo 11 let po zákroku. U některých lidí s poraněním menisku se však nakonec vyvine artritida v poraněném koleni. Artritida se obvykle vyvíjí mnoho let po úrazu. Nejvyšší riziko je u těch, kterým byla odstraněna část nebo celý meniskus, protože významná zranění vyžadující tuto operaci často poškozují kloub, ale také proto, že tyto operace částečně nebo úplně odebírají tlumicí účinek menisku.

Externí zdroje

Národní ústav pro artritidu a muskuloskeletální a kožní nemoci
http://www.niams.nih.gov/

Národní rehabilitační informační centrum (NARIC)
http://www.naric.com/

Americká ortopedická společnost pro sportovní medicínu
http://www.sportsmed.org/

Národní asociace atletických trenérů
http://www.nata.org/

Americká asociace fyzikální terapie
http://www.apta.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.