Toto jsou zdravotní rizika spojená s BMI> 30

Toto jsou zdravotní rizika spojená s BMI> 30

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Obezita je běžný chronický zdravotní stav; podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) téměř 40% dospělých a 20% dětí (ve věku 2-19 let) ve Spojených státech je klasifikováno jako obézní; to je přibližně 93,3 milionu lidí v USA (CDC, 2016). Obezita se klasifikuje pomocí osobního indexu tělesné hmotnosti (BMI), což je měření vaší hmotnosti v kilogramech (1 kilogram se rovná 2,2 libře) děleno výškou v metrech čtverečních (1 metr se rovná ~ 3 stopám 3 palce). Několik online kalkulaček vám může pomoci zjistit váš BMI; kliknutím sem můžete vypočítat svůj BMI. Pomocí tohoto čísla můžete určit, která z následujících definic se na vás vztahuje:

 • Normální hmotnost: BMI 18,5 až 24,9 kg / m2
 • Nadváha: BMI od 25 do 29,9 kg / m2
 • Obezita: BMI 30 kg / m2 nebo vyšší

Životně důležité orgány

 • Obezita je chronický zdravotní stav, který ve Spojených státech postihuje téměř 40% dospělých a 20% dětí.
 • Obezita je definována jako index tělesné hmotnosti (BMI) 30 kg / m2 nebo vyšší.
 • Lidé s obezitou mají zvýšené riziko několika zdravotních stavů, včetně srdečních onemocnění, cukrovky typu 2, vysokého krevního tlaku, mrtvice, dýchacích potíží, onemocnění jater, onemocnění žlučníku, rakoviny, problémů s těhotenstvím, artritidy a deprese.
 • Nejlepším způsobem, jak snížit riziko zdravotních problémů souvisejících s obezitou, je ztratit alespoň 5% těla a přijmout zdravou stravu a pohybové vzorce.

Jaká jsou zdravotní rizika obezity?

Studie prokázali, že se zvyšováním BMI rostou i vaše zdravotní rizika; Bylo prokázáno, že obezita zvyšuje riziko srdečních onemocnění, cukrovky typu 2, vysokého krevního tlaku, mrtvice, dýchacích potíží, onemocnění jater, onemocnění žlučníku, problémů s těhotenstvím a deprese (Bray, 2017).

Srdeční choroba

Lidé s obezitou mají vyšší riziko srdečních onemocnění, protože mají tendenci mít vyšší úrovně rizikových faktorů, které přispívají k srdečním onemocněním, včetně:

 • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Zvýšené hladiny cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL)
 • Vysoké triglyceridy
 • Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie)

reklama

Seznamte se s plností —Nástroj pro správu hmotnosti očištěný FDA

Plenity je léčba pouze na lékařský předpis. Pro bezpečné a správné použití přípravku Plenity se poraďte se zdravotnickým pracovníkem nebo se obraťte na Návod k použití .

Zjistit více

Tyto rizikové faktory zvyšují pravděpodobnost, že se ve vašich tepnách hromadí tukové usazeniny (ateroskleróza), které způsobují jejich ztvrdnutí a omezují tok krve. Ateroskleróza může vést k ucpání tepen srdce, což má za následek infarkt (infarkt myokardu), srdeční selhání, bolest na hrudi (angina pectoris), problémy se srdečním rytmem a smrt. Kromě toho musí srdce u lidí s obezitou usilovněji pracovat na pumpování krve do celého těla.

Cukrovka typu 2

Obezita je rizikovým faktorem pro rozvoj cukrovka typu 2 (Riaz, 2019). U cukrovky je hladina cukru v krvi vyšší než průměr a vaše tělo není schopné udržovat hladinu na zdravém rozmezí. Buňky vašeho těla obvykle používají hormon inzulín k přemisťování cukru z krve a do buněk, kde jej lze použít pro energii. Lidé s obezitou mají často buňky, které nereagují na inzulín tak, jak by měly. Tomu se říká rezistence na inzulín , a to může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi. Pokud vaše hladina cukru v krvi zůstane zvýšená, buňky, které produkují inzulín, mohou postupně selhat při extra tvrdé práci na produkci dostatečného množství inzulínu k přemístění cukru z krve (NIDDK, 2015). Cukrovka je zase rizikovým faktorem pro několik zdravotních problémů, včetně onemocnění srdce, ledvin, mrtvice, problémů s průtokem krve a slepoty.

Vysoký krevní tlak

Kvůli nadváze a větší velikosti těla srdce musí silněji pumpovat a přesunout více krve do celého těla, aby vyživovaly všechny tkáně (Bray, 2017). Toto zvýšené úsilí a objem má za následek vysoký krevní tlak (jak moc krev tlačí na stěny vašich cév) a zatěžuje stěny cév. Vysoký krevní tlak může také poškodit ledviny; ledviny hrají zásadní roli v regulaci krevního tlaku a poškození může způsobit další zvýšení krevního tlaku. Vysoký krevní tlak je také rizikovým faktorem pro srdeční choroby, onemocnění ledvin a mrtvice.

Tahy

Cévní mozkové příhody se vyskytují, když je snížen průtok krve do mozku, ať už krevní sraženinou nebo rozbitou cévou v mozku. Vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoký cholesterol zvyšují riziko mozkových příhod. Vzhledem k tomu, že obezita zvyšuje riziko těchto faktorů, může také zvýšit riziko mozkové mrtvice.

Spánková apnoe a další problémy s dýcháním

Obezita je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů spánkové apnoe. Spánková apnoe je stav dýchání, při kterém během spánku opakovaně zastavujete a poté znovu dýcháte na krátkou dobu. V průběhu času mohou způsobit denní ospalost, vysoký krevní tlak, problémy se srdečním rytmem a dokonce i srdeční selhání. Přibližně 60% lidí s obezitou mít obstrukční spánkovou apnoe (OSA) (Drager, 2013). V jednom studie při pohledu na více než 300 lidí s obezitou a cukrovkou mělo 86% také spánkovou apnoe (Foster, 2009). Astma je další problém s dýcháním, který postihuje lidi s obezitou více než lidé s normální hmotností nebo nadváhou; podle CDC , 11–14% lidí s obezitou má astma ve srovnání se 7–8% v kategorii normální hmotnosti (CDC, 2016).

Nemoc jater

Mastné onemocnění jater , známý také jako nealkoholická steatohepatitida (NASH), je stav, kdy se tuk hromadí v játrech a může vést k poškození jater, zjizvené tkáni (cirhóza) a selhání jater. Obezita je spolu se zvýšenou hladinou cholesterolu a diabetem typu 2 významným faktorem pro rozvoj tohoto onemocnění jater (Caldwell, 2004). Obezita a cukrovka jsou také rizikovými faktory pro rozvoj hepatocelulárního karcinomu (rakoviny jater); lidé s tukovým onemocněním jater jsou také na vyšší riziko vzniku hepatocelulárního karcinomu (Caldwell, 2004).

Onemocnění žlučníku

Lidé s obezitou jsou náchylnější k rozvoji žlučových kamenů . Zvýšení tělesného tuku zvyšuje množství cholesterolu ve žluči uložené v žlučníku; tento zvýšený cholesterol vede k rozvoji žlučových kamenů, které mohou být bolestivé a vyžadují chirurgický zákrok (Bray, 2017).

Rakoviny

Obezita je rizikovým faktorem pro více druhů rakoviny; jednou z teorií je, že tuková tkáň produkuje hormony (jako je estrogen) spolu s mnoha růstovými faktory, které mohou vyvolat abnormální růst charakteristický pro rakovinu. Podle CDC , lidé s obezitou jsou vystaveni zvýšenému riziku nejméně 13 různých typů rakoviny, včetně rakoviny následujících (Steele, 2017):

 • Prsa (u žen po menopauze)
 • Tlustého střeva a konečníku
 • Endometrium (výstelka dělohy)
 • Žlučník
 • Ledviny
 • Játra
 • Žaludeční kardie (typ rakoviny žaludku)
 • Vaječník
 • Slinivka břišní
 • Štítná žláza
 • Jícen
 • Meningiom
 • Mnohočetný myelom

Problémy s reprodukcí

Obezita může snížit schopnost mít erekci (erektilní dysfunkci) u mužů a způsobit abnormální nebo nepravidelné období u žen; oba mohou znesnadnit početí dítěte. Přílišná váha během těhotenství nebo BMI nad 30 před těhotenstvím jsou oba rizikové faktory pro problémy s těhotenstvím. Několik komplikace spojené s těhotenstvím které se mohou vyskytnout u žen s obezitou zahrnují (Rhoton-Vlasak, 2017):

 • Těhotenský diabetes a hypertenze
 • Preeklampsie (velmi vysoký krevní tlak a poškození ledvin nebo jater během těhotenství)
 • Zvýšené riziko potratu
 • Poporodní deprese
 • Zvýšené riziko vrozených abnormalit
 • Mrtvé narození

Artritida

Obezita zvyšuje riziko artritidy hlavně dvěma způsoby; nadváha zvyšuje zátěž na nosné klouby a podporuje zánět. Oba tyto mechanismy přispívají k osteoartróze a degeneraci kloubů, zejména kyčle a kolena. Jedna studie Odhaduje se, že 69% náhrad kolenního kloubu a 27% náhrad kyčelního kloubu je způsobeno nadváhou nebo obezitou (King, 2013).

Deprese

Mnoho lidí s obezitou má také depresi a mnoho lidí s depresí také trpí obezitou. Sociální stigma, sexuální problémy, hanba, izolace a snížená kvalita života - to vše přispívá k rozvoji deprese u lidí s obezitou. Může však existovat i vědeckější odkaz; jedna studie prokázala vztah mezi vysokou hladinou leptinu, hormonu vylučovaného tukovou tkání, a atypickou depresivní poruchou.

mohu jíst grapefruit při užívání lipitoru

Jak snížit riziko zdravotních problémů souvisejících s obezitou

Podle Národní instituty zdraví (NIH) , ztráta hmotnosti pouhých 5% vaší tělesné hmotnosti může snížit vaše riziko mnoha nemocí spojených s obezitou (NIDDK, 2015); například pokud vážíte 200 liber, ztráta 10 liber může zlepšit vaše zdraví. Nejbezpečnějším způsobem, jak dosáhnout hubnutí, je pomalé a rovnoměrné hubnutí, mezi 0,5 a 2 libry týdně. Přidání 150-300 minut fyzické aktivity týdně a provádění posilovacích cvičení vám také mohou pomoci zůstat zdraví.

Dieta také hraje roli při hubnutí a snižování vašich zdravotních rizik. Federální dietní směrnice doporučují následující pokyny týkající se stravovacích návyků pro udržení zdravé hmotnosti:

 • Různé druhy zeleniny ze všech druhů, včetně tmavě zelené, červené a oranžové zeleniny, luštěnin (fazole a hrách), škrobové zeleniny atd.
 • Ovoce, zejména celé ovoce
 • Zrna, přičemž alespoň polovina jsou celá zrna
 • Mléčné výrobky bez tuku nebo s nízkým obsahem tuku, včetně mléka, jogurtu, sýrů a / nebo obohacených sójových nápojů
 • Různé bílkovinné potraviny, včetně mořských plodů, libového masa a drůbeže, vajec, luštěnin (fazole a hrách) a ořechů, semen a sójových výrobků
 • Používejte nenasycené tuky, jako jsou oleje, a omezte nasycené a trans-tuky
 • Omezte příjem cukru a sodíku

A konečně, kouření a užívání alkoholu jsou nezávislé rizikové faktory pro mnoho zdravotních stavů; vyvarujte se kouření a omezte užívání alkoholu, abyste udrželi zdravý životní styl.

Reference

 1. Bray, G., Kim, K., Wilding, J., & undefined, undefined. (2017). Obezita: chronický relabující progresivní proces onemocnění. Prohlášení o postavení Světové federace obezity. Recenze obezity, 18 (7), 715–723. doi: 10.1111 / obr.12551, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28489290
 2. Caldwell, S. H., Crespo, D. M., Kang, H. S. a Al-Osaimi, A. M. (2004). Obezita a hepatocfelulární karcinom. Gastroenterology, 127 (5), S97–103. doi: 10.1053 / j.gastro.2004.09.021, https://europepmc.org/article/med/15508109
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) - současná prevalence astmatu podle tělesné hmotnosti mezi dospělými: USA, 2001–2014. (2016, 16. března). Citováno 13. ledna 2020, z https://www.cdc.gov/nchs/products/databriefs/db239.htm
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). FastStats - Prevalence nadváhy. (2016, 13. června). Citováno 13. ledna 2020, z https://www.cdc.gov/nchs/fastats/obesity-overweight.htm
 5. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - Vital Signs: Trends in Incidence of Cancer Associated with Overweight and Obesity - USA, 2005–2014. (2017, 5. října). Citováno 13. ledna 2020, z https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/66/wr/mm6639e1.htm
 6. Drager, L. F., Togeiro, S. M., Polotsky, V. Y., & Lorenzi-Filho, G. (2013). Obstrukční spánková apnoe. Journal of the American College of Cardiology, 62 (7), 569–576. doi: 10.1016 / j.jacc.2013.05.045, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23770180
 7. Foster, G. D., Sanders, M. H., Millman, R., Zammit, G., Borradaile, K. E., Newman a kol. (2009). Obstrukční spánková apnoe u obézních pacientů s diabetem 2. typu. Diabetes Care, 32 (6), 1017–1019. doi: 10,2337 / dc08-1776, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19279303
 8. King, L. K., March, L., & Anandacoomarasamy, A. (2013). Obezita a osteoartróza. Indian J Med Res, 138 (2), 185–193. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3788203/#!po=52.7778
 9. Klíčové prvky vzorců zdravého stravování: Pokyny týkající se výživy 2015–2020. (n.d.). Citováno 13. ledna 2020, z https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/chapter-1/key-recommendations/
 10. Národní institut pro cukrovku a choroby trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK) - zdravotní rizika nadváhy. (2015, 1. února). Citováno 13. ledna 2020, z https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/health-risks-overweight#pressure.
 11. Rhoton-Vlasak, A. S., Roussos-Ross, K., Cua, G. M., Odera, E. L., Irani, T. A., & Vasilopoulos, T. (2017). Obezita a reprodukce: studie, která má určit, jak efektivně lékařská výchova zvyšuje povědomí o reprodukčních rizicích spojených s obezitou. Asistovaná reprodukce JBRA, 21 (4), 330–335. doi: 10.5935 / 1518-0557.20170059, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29068182
 12. Riaz, H. S., Khan, M. J., Siddiqi, T. S., Usman, M. S., Shah, N. A., Goyal a kol. (2018). Sdružení mezi obezitou a kardiovaskulárními výsledky. Otevřená síť JAMA, 1 (7). doi: 10.1001 / jamanetworkopen.2018.3788, https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullar Article/2714500
 13. Steele, C., Thomas, C., Massetti, G., Galuska, D., & Agurs-Collins, T. (2017, 5. října). Vital Signs: Trends in Incidence of Cancer Associated with Overweight and Obesity - USA, 2005–2014. Citováno 13. ledna 2020, z https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/66/wr/mm6639e1.htm
Vidět víc