Testovací sada na testosteron: Jak přesné jsou?

Testovací sada na testosteron: Jak přesné jsou?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Ještě předtím, než pandemie COVID-19 přesunula mnoho návštěv lékařů na gauč v obývacím pokoji, bylo testování zdraví doma na vzestupu. Dnes vám testovací soupravy umožňují zkontrolovat vše od citlivosti na jídlo až po plodnost. Jeden test, který můžete udělat doma, je vaše hladina testosteronu, která by vás mohla zajímat, pokud vás tyto televizní reklamy obávají o nízké T.

Životně důležité orgány

 • Pro kontrolu hladiny testosteronu je k dispozici několik souprav pro domácí testování.
 • Můžete také získat test v kanceláři poskytovatele zdravotní péče nebo v laboratoři.
 • Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu patří ED, nízký sexuální apetit, deprese a vypadávání vlasů.
 • Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče, pokud máte podezření, že byste mohli mít nízkou hladinu testosteronu.

Co je to test na testosteron?

Testosteronové testy kontrolují hladinu testosteronu. K dispozici je několik různých možností.

Domácí testovací soupravy

Několik testovacích souprav na testosteron je k dispozici pro nákup online a v obchodech. U tohoto testu shromáždíte vzorek doma a pošlete jej zpět do laboratoře. Některé testovací soupravy na testosteron vyžadují odběr vzorků slin, zatímco jiné potřebují vzorek krevních skvrn. Poté, co kit pošlete zpět, budou vaše výsledky obvykle poskytnuty e-mailem nebo online.

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

jak přirozeně zvětšit penis

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

Použití testování slin na testosteron je kontroverzní. Některé studie zjistily, že hladiny testosteronu ve slinách a testosteronu v krvi úzce souvisí, zatímco jiné zjistily, že se vůbec neshodují.

 • v studie z roku 2020 , vědci měřili hladiny slin a séra (krve) u skupiny mužů a chlapců před a po cvičení s vysokou intenzitou. Zjistili, že krevní testy ukázaly pokles hladin testosteronu (k čemuž přirozeně dochází po intenzivním cvičení), ale testy na sliny ne (Adebero, 2020).
 • Ve studii z roku 2014 vědci napsali, že přesnost slinných testů na testosteron byla většinou diskutabilní . Jejich výzkum zjistil, že testosteron byl vázán na bílkoviny ve slinách, což způsobilo, že se hladiny testosteronu účastníků studie zdály vyšší, než ve skutečnosti byly (Fiers, 2014).

Na druhou stranu studie z roku 2007 porovnávala koncentrace testosteronu v krvi a slinách u skupiny dobrovolníků; vědci zjistili, že tyto dva typy testů korelovaly. Slinný testosteron je spolehlivým ukazatelem biologické dostupnosti testosteronu, oni psali (Arregger, 2007).

S těmito protichůdnými výsledky bude nejlepší řídit se pokyny svého poskytovatele zdravotní péče a použít test, který doporučují.

jak se přitvrdit a zůstat tvrdý přirozeně

V kanceláři vašeho poskytovatele zdravotní péče

Hladinu testosteronu můžete také zkontrolovat v kanceláři poskytovatele zdravotní péče nebo v certifikované laboratoři pomocí krevního testu. Poskytovatel odebere vzorek krve a sleduje s vámi výsledky testu. Poskytovatelé zdravotní péče obvykle vyžadují dva testy provedené ve dvou samostatných dnech (před polednem, protože hladina testosteronu klesá po celý den), než diagnostikují nízké T .

Při vaší návštěvě může váš poskytovatel zdravotní péče objednat následující krevní testy (UCF, n.d.):

 • Celková hladina testosteronu. Vaše celková hladina testosteronu zahrnuje testosteron, který je vázán na globulin vázající pohlavní hormony (SHBG - známý jako vázaný testosteron a není tělu k dispozici); a volný testosteron, množství testosteronu, které volně cirkuluje v krvi.
 • Luteinizační hormon (LH). Tento hormon řídí tvorbu testosteronu a abnormální hladiny mohou signalizovat problém s hypofýzou.
 • Hladina prolaktinu v krvi. Vysoká hladina prolaktinu může naznačovat problémy s hypofýzou nebo nádory, které mohou ovlivňovat hladinu testosteronu.
 • Krevní hemoglobin (Hgb). To kontroluje, zda nemáte anémii, která může být způsobena nízkým testosteronem.
 • Folikuly stimulující hormon (FSH) a estradiol . Nízké hladiny těchto hormonů mohou pomoci s diagnózou u žen i mužů.
 • Hemoglobin A1C (HbA1C). Tím se hodnotí dlouhodobá kontrola hladiny cukru v krvi, která může testovat cukrovku.

Sexuální touha a testosteron: vztah vysvětlen

3 minuty čtení

Úrovně testosteronu se mění po celý den, proto je důležité dodržovat pokyny od lékaře nebo pokyny uvedené v testovací soupravě, kdy provést test.

Co je testosteron?

Testosteron je androgen nebo mužský pohlavní hormon, který je přítomen od narození u mužů i žen. Muži mají mnohem víc - denně ženy produkují asi 5% testosteronu které muži dělají (Mazer, 2002).

U mužů je testosteron produkován varlaty a nadledvinkami. Během puberty narůstá hladina testosteronu, což urychluje vývoj sekundárních sexuálních charakteristik, jako je růst svalů, ochlupení, hloubka hlasu a produkce spermií.

U žen je testosteron produkován vaječníky a nadledvinkami a hraje také roli ve vývoji v pubertě.

Testosteron je důležitý pro celkové zdraví mužů i žen v každém věku. Reguluje tolik klíčových tělesných funkcí, jako je libido, sexuální reakce, hustota kostí, vývoj svalů a nálada.

Co je normální hladina testosteronu?

Pro muže

Podle standardu stanoveného Americkou urologickou asociací je celková hladina testosteronu nižší než 300 ng / dL označuje nízkou hladinu testosteronu u mužů, také známý jako hypogonadismus (Mulhall, 2018).

jak se váš penis zvětšuje

Celkový testosteron je počet nejčastěji používaný k diagnostice nízkého testosteronu. Ale hladina testosteronu zdarma pod 65 pg / ml může znamenat, že je indikována substituční léčba testosteronem (Bassil, 2009).

Jaké jsou normální hladiny testosteronu?

1 minuta čtení

Pro ženy

U žen nízký testosteron je známý jako nedostatek androgenu. Nedostatek testosteronu a substituční léčba bohužel nebyly důkladně studovány u žen (Davis, 2015) a prahová hodnota pro nízkou hladinu testosteronu nebyl definitivně definován stejně jako u mužů (Davis, 2016). Váš poskytovatel zdravotní péče může zkontrolovat hladinu testosteronu pomocí krevních testů. Pokud zjistí, že je nízká, lze předepsat terapii testosteronem; bylo zjištěno, že je efektivní při obnovování sexuální touhy (Davis, 2016).

U žen je normální rozmezí pro celkový testosteron je 15 až 46 ng / dL (Braunstein, 2011). U volného testosteronu je to 1,2 až 6,4 pg / ml (Mazer, 2002).

Naopak ženy mohou trpět hyperandrogenismus —Úrovně testosteronu nebo jiných androgenů, které jsou příliš vysoké. To má několik potenciální příčiny , včetně (Evans, 2016):

 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
 • Neklasická vrozená hyperplázie nadledvin
 • Nádory vaječníků nebo nadledvin
 • Cushingův syndrom
 • Některé léky
 • Idiopatický hyperandrogenismus (žádná známá příčina)

Příznaky nízkého testosteronu

Na pokožku se aplikují tato běžná ošetření: testosteronová náplast (značka AndroDerm), gely (značky AndroGel, Testim a Fortesta) a roztoky (značka Axiron).

Úvahy o testosteronovém krému

8 minut čtení

Injekce

K dispozici je několik injekčních verzí testosteronu; spravuje je poskytovatel zdravotní péče. V závislosti na formulaci trvá injekce od týdne do několika měsíců, než je nutné provést novou injekci.

Bukální (tvář)

Bukální terapie testosteronem (značka Striant) je orální náplast určená k lepení dásní nad řezáky. Obvykle se aplikuje dvakrát denně.

Pelety

Pelety testosteronu (značka Testopel) jsou implantovány pod kůži v blízkosti boků. Pomalu uvolňují testosteron po dobu tří až šesti měsíců.

Nosní gel

Nosní testosteronový gel (značka Natesto) se aplikuje na vnitřní stranu nosu třikrát denně do každé nosní dírky. Mnoho poskytovatelů zdravotní péče čeká na údaje o dlouhodobé bezpečnosti, než je předepíše.

Většina poskytovatelů zdravotní péče navrhne nejprve vyzkoušet topické gely pro TRT, protože poskytují stabilní hladinu testosteronu a jsou relativně snadno použitelné. Ve studii o spokojenost pacientů s TRT , nebyl žádný významný rozdíl mezi gely, injekcemi nebo peletami (Kovac, 2014).

jak rozšířit penis

TRT není pro každého. Může způsobit nežádoucí účinky a interagovat s některými léky. Pokud máte určité zdravotní potíže, možná nebudete dobrým kandidátem na tuto léčbu. TRT může také zvýšit vaše riziko vzniku určitých zdravotních stavů; zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, zda má pro vás léčba testosteronem smysl.

Přečtěte si více o TRT zde .

Změny životního stylu

Je možné zvýšit hladinu testosteronu změnami životního stylu, jako je zlepšení stravy, pravidelné cvičení, dobrý spánek a nadměrné pití alkoholu.

Přečtěte si více o 8 způsoby, jak lze přirozeně zvýšit testosteron .

Reference

 1. Adebero, T., McKinlay, B. J., Theocharidis, A., Root, Z., Josse, A. R., Klentrou, P., & Falk, B. (2020). Koncentrace slin a séra kortizolu a testosteronu v klidu a v reakci na intenzivní cvičení u chlapců versus mužů. Věda o pediatrických cvičeních, 32 (2), 65–72. doi: 10.1123 / pes.2019-0091. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31770720/
 2. Arregger, A. L., Contreras, L. N., Tumilasci, O. R., Aquilano, D. R., & Cardoso, E. M. (2007). Slinný testosteron: spolehlivý přístup k diagnostice mužského hypogonadismu. Klinická endokrinologie, 67 (5), 656–662. doi: 10.1111 / j.1365-2265.2007.02937.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17953627
 3. Bassil, N., Alkaade, S., & Morley, J. E. (2009). Výhody a rizika substituční léčby testosteronem: přehled. Terapeutika a řízení klinických rizik, 5 (3), 427–448. doi: 10,2147 / tcrm.s3025. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2701485/
 4. Braunstein, G. D., Reitz, R. E., Buch, A., Schnell, D., & Caulfield, M. P. (2011). Referenční rozmezí testosteronu u normálně cyklických zdravých premenopauzálních žen. Časopis sexuální medicíny, 8 (10), 2924–2934. doi: 10.1111 / j.1743-6109.2011.02380.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21771278/
 5. Davis, S. R. a Wahlin-Jacobsen, S. (2015). Testosteron u žen - klinický význam. Lancet. Diabetes a endokrinologie, 3 (12), 980–992. doi: 10,1016 / S2213-8587 (15) 00284-3. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26358173/
 6. Davis, S. R., Worsley, R., Miller, K. K., Parish, S. J., & Santoro, N. (2016). Androgeny a ženské sexuální funkce a dysfunkce - zjištění ze čtvrté mezinárodní konzultace sexuální medicíny. Časopis sexuální medicíny, 13 (2), 168–178. doi: 10.1016 / j.jsxm.2015.12.033. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26953831/
 7. Demers, L. M. (2010). Nedostatek androgenu u žen; role přesného měření testosteronu. Splatnost, 67 (1), 39–45. doi: 10.1016 / j.maturitas.2010.04.019. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20493647/
 8. Evans, M.B., Hill, M. (2016) Hyperandrogenism: Acne and Hirsutism. V: Shoupe D. (eds) Handbook of Gynecology. Springer, Cham. doi: 10.1007 / 978-3-319-17002-2_40-2. Citováno z https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-319-17002-2_40-2
 9. Fiers, T., Delanghe, J., T’Sjoen, G., Van Caenegem, E., Wierckx, K., & Kaufman, J. M. (2014). Kritické hodnocení testosteronu ve slinách jako metoda pro stanovení testosteronu v séru. Steroidy, 86 , 5–9. doi: 10.1016 / j.steroids.2014.04.013. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24793565/
 10. Kovac, J. R., Rajanahally, S., Smith, R. P., Coward, R. M., Lamb, D. J., & Lipshultz, L. I. (2014). Spokojenost pacientů s substituční terapií testosteronem: Důvody, které vedly k volbám. The Journal of Sexual Medicine, 11 (2), 553–562. doi: 10,1111 / jsm.12369. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24344902
 11. Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2020). Hyperandrogenismus, adrenální dysfunkce a hirsutismus. Dermatolog; Journal of Dermatology, Venereology, and Allied Fields, 71 (10), 752–761. doi: 10,1007 / s00105-020-04677-1. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32857168/
 12. Mazer N. A. (2002). Nedostatek testosteronu u žen: etiologie, diagnostika a objevující se léčba. Mezinárodní časopis pro plodnost a ženskou medicínu, 47 (2), 77–86. Citováno z https://www.researchgate.net/publication/11379745_Testosteron_deficiency_in_women_Etiologies_diagnosis_and_emerging_treatments
 13. Miah, S., Tharakan, T., Gallagher, K.A., Shah, T. T., Winkler, M., Jayasena, C. N., Ahmed, H. U., & Minhas, S. (2019). Účinky substituční terapie testosteronem na prostatu: klinická perspektiva. F1000Research, 8, F1000 Faculty Rev-217 . doi: 10,12688 / f1000research.16497.1. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6392157/
 14. Mulhall, J.P., Trost, L.W., Brannigan, R.E., et al. (2018) Hodnocení a zvládání nedostatku testosteronu: směrnice AUA. Journal of Urology, 200 : 423. Citováno z https://www.auanet.org/guidelines/testosterone-deficiency-guideline
 15. Mulligan, T., Frick, M.F., Zuraw, Q. C., Stemhagen, A., & McWhirter, C. (2006). Prevalence hypogonadismu u mužů ve věku nejméně 45 let: studie HIM. Mezinárodní deník klinické praxe, 60 (7), 762–769. doi: 10.1111 / j.1742-1241.2006.00992.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16846397/
 16. Rivas, A. M., Mulkey, Z., Lado-Abeal, J., & Yarbrough, S. (2014). Diagnostika a řízení nízké hladiny testosteronu v séru. Sborník (Baylor University. Medical Center), 27 (4), 321–324. doi: 10.1080 / 08998280.2014.11929145. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4255853
 17. Urologická péče Foundation. Nízký testosteron. (n.d.). Citováno 19. března 2021 z https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/l/low-testosteron
Vidět víc