Testosteronová substituční léčba (TRT)

Testosteronová substituční léčba (TRT)

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Možná jste slyšeli, že substituční terapie testosteronem, nebo TRT, se obcházejí jako lék na všechny příznaky. Unavený? Zdůraznil? Nízká sexuální touha? Náladový? Zeptejte se svého lékaře na low-T! Pravda o testosteronu je složitější než ta, a s jeho nahrazením jsou spojena skutečná rizika. Není to všelék na všechno špatně ve zdraví mužů. Pojďme se dozvědět vše o náhradě testosteronu, abyste se nemuseli připojit 7 000 mužů, kteří žalovali farmaceutické společnosti za nezveřejnění rizik TRT ( Elejalde-Ruiz , 2018).

Životně důležité orgány

 • Vitamin K je skupina sloučenin rozpustných v tucích.
 • Naše těla mají bílkoviny závislé na vitaminu K, které bez Ks nemohou dělat svou práci.
 • Tyto proteiny se účastní životně důležitých funkcí, jako je srážení krve a kostní metabolismus.
 • MK-7, jedna forma vitaminu K2, bojuje proti oxidačnímu stresu.
 • Existuje mnoho potravinových zdrojů K: K1 pochází převážně ze zelené zeleniny, zatímco K2 se nachází většinou v živočišných produktech.

Co je testosteron?

Testosteron je pohlavní hormon odpovědný za mnoho funkcí v celém těle. Je přítomen u mužů i žen a přispívá k růstu a vývoji svalů, zdraví kostí, libido (sexuální apetit), udržování hladiny červených krvinek a může hrát roli při zlepšování nálady a kognitivních funkcí. Testosteron dává mužům charakteristické rysy: hlubší hlasy, ochlupení na obličeji, vývoj penisu a varlat a produkce spermií.

jak dlouho může penis růst

Co se stane, když mám nízký testosteron / nízký T?

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

Problémy s nízkým testosteronem (nebo nedostatkem testosteronu) se obvykle objevují s přibývajícím věkem mužů. Jedna velká studie z National Institutes of Health (NIH) uvádí, že nízký testosteron ovlivnil 20% mužů ve věku 60 let, 30% mužů ve věku 70 let a 50% mužů ve věku nad 80 let (Harman, 2001). Muži s nízkou hladinou testosteronu v dospělosti pociťují sníženou sexuální touhu, erektilní dysfunkci (včetně snížené ranní erekce), únavu, ztrátu svalové hmoty, zvýšený přírůstek tuku, anémii (nízký počet krvinek) a osteoporózu (slabé kosti). Než vyskočíte ze židle a křičíte: To jsem já! Mějte na paměti, že tyto příznaky může způsobit spousta dalších zdravotních stavů, od deprese po nedostatek železa.

FDA to odhadovala 1 z 5 mužů kteří dostali náhradu testosteronu, nikdy neměli testovat testosteron (FDA, 2018). Abyste získali výhody náhrady testosteronu, musíte mít skutečně nízkou hladinu testosteronu. Proč se vystavit všem rizikům bez jakýchkoli narušení? Testosteron se obvykle testuje dvakrát, brzy ráno, kdy jsou vaše hladiny nejvyšší. Dvě nízké hodnoty (<300 ng/dL), along with clinical symptoms, are usually required for a diagnosis.

Váš poskytovatel zdravotní péče může mimo jiné také otestovat vaše hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH), aby zjistil, zda jiný zdravotní stav způsobuje váš nízký testosteron. A někteří muži s nízkým T budou potřebovat speciální zobrazovací testy, aby váš poskytovatel zdravotní péče mohl získat úplný obraz o tom, co se děje.

Co je TRT?

Jakmile vám bude diagnostikován hypogonadismus nebo nízká T, váš poskytovatel zdravotní péče vám bude moci předepsat substituční terapii testosteronem (TRT). Cílem substituční terapie testosteronem je obnovit hladinu testosteronu na normální a zdravou hladinu. Také se nazývá androgenní substituční terapie, TRT může mít mnoho různých forem.

Jak můžete získat TRT?

Zde jsou hlavní způsoby, jak přijímat testosteron používaný při TRT:

jak zvětšíte svůj penis
 • Aktuální: Jedním ze způsobů, jak získat testosteron, je pokožka. Gely (značky AndroGel, Testim a Fortesta), patche (značka AndroDerm) a řešení (značka Axiron) jsou všechny schválené a dostupné ve Spojených státech. Hlavní výhodou topického příjmu testosteronu je to, že se obvykle vstřebává pomalu a hladiny v krvi jsou stabilnější. Nevýhody se u jednotlivých produktů liší. Gely a roztoky mohou mít nepříjemný zápach a při dotyku po aplikaci by se mohly přenést na jiné osoby (včetně žen nebo dětí). Náplasti mohou způsobit podráždění pokožky a vyrážky.
 • Injekce: Existuje několik injekčních formulací testosteronu. Některé z nich jsou injikovány hluboko do svalu, zatímco jiné jsou injikovány těsně pod kůži. V závislosti na složení injekce trvá týden až pár měsíců, než se budete muset vrátit do ordinace a znovu ji získat. Kromě bolesti a nepohodlí je hlavní nevýhodou injekcí to, že hladiny testosteronu velmi kolísají, což má za následek kolísavou náladu, sexuální apetit a hladinu energie. Pro vašeho poskytovatele zdravotní péče je navíc obtížnější změnit dávku, pokud je příliš vysoká nebo příliš nízká.
 • Bukální (tvář): K dispozici je také bukální testosteronový systém (značka Striant). Jedná se o lék určený k lepení na dásně. Hlavní nevýhodou je, že může dráždit vaše dásně a ústa.
 • Pelety: T pelety estosteronu (značka Testopel) jsou plastové pelety, které jsou umístěny implantovány pod kůži v bocích. Tam pomalu uvolňují testosteron po dobu 3 až 6 měsíců. Hlavní nevýhodou je zjevná potřeba implantace pelet v kanceláři poskytovatele zdravotní péče.
 • Perorální tablety: Tablety testosteronu (značka Andriol, Restandol) jsou k dispozici, ale poskytovatelé zdravotní péče je obvykle nedoporučují. Byly hlášeny případy o poškození jater spojené s dlouhodobým užíváním (Westaby, 1977). Perorální tablety také přicházejí s varováním, že mohou způsobit vysoký krevní tlak a kardiovaskulární příhody (infarkty nebo mrtvice).
 • Nosní gel: Novým produktem je nosní testosteronový gel (značka Natesto). Aplikujete tento gel na vnitřní stranu nosu. Výhodou nosního gelu je, že riziko jeho přenosu na někoho jiného je na rozdíl od jiných gelů nízké. Nevýhodou je, že ji musíte aplikovat třikrát denně do každé nosní dírky. Někteří lidé také mají rýmu a krvácí z nosu. Více se to týká myši studie , hladina testosteronu v mozku byla u nosního testosteronu dvakrát vyšší než u testosteronu IV (Banks, 2009). Mnoho poskytovatelů zdravotní péče čeká na dostupnost dlouhodobých údajů o bezpečnosti, než je doporučí svým pacientům.

Většina poskytovatelů zdravotní péče obvykle doporučuje nejprve použít topické gely, protože vám poskytují stabilní normální hladinu testosteronu, přičemž jsou relativně snadno použitelné a pohodlné. Studie pohled na spokojenost pacientů s TRT ukázal, že mezi gely, injekcemi nebo peletami nebyl velký rozdíl a že lidé byli s jakoukoli z těchto možností spokojeni (Kovac, 2014).

Jaké jsou výhody TRT?

Jaké potenciální výhody po užití TRT můžete očekávat? K zodpovězení této otázky sponzoroval National Institutes of Health (NIH) série koordinovaných pokusů vyhodnotit TRT, probíhající po dobu jednoho roku. Léčba testosteronem u starších mužů s nízkým obsahem testosteronu po dobu 1 roku zlepšila všechny aspekty sexuální funkce.

Na co tedy přišli? Zjistili, že testosteron je užitečný pro náladu a depresivní příznaky, mírnou až středně těžkou anémii a že zvyšuje kostní hustotu a pevnost kostí a zlepšuje všechny míry sexuální funkce (Snyder, 2018). Zjistili také, že testosteron dává účastníkům schopnost chodit o něco dále (míra tolerance cvičení). Jiné dřívější studie zjistily, že TRT může snížení tělesného tuku a zvýšit svalovou hmotu (Skinner, 2018) (Šel jsem, 2016).

Je pozoruhodné, že TRT nezlepšil energii ani kognitivní funkce.

Kdo by neměl dostat TRT?

Některým mužům by neměla být předepsána TRT, protože rizika léčby jsou příliš vysoká. Endokrinní společnost , skupina odborníků v této oblasti, doporučuje proti TRT u těchto mužů (Bhasin, 2018):

jak dlouho trvají účinky cialisu
 • Lidé s anamnézou rakoviny prostaty nebo prsu. Testosteron může teoreticky způsobit růst rakoviny prostaty. Léčba rakoviny prostaty je někdy založena na androgenní deprivaci, kdy je testosteron vyčerpán z těla. Testosteron lze také převést na estradiol, což může teoreticky způsobit růst rakoviny prsu.
 • Lidé s prostatickou uzlinou, PSA> 4 nebo PSA> 3 a vysokým rizikem rakoviny prostaty. Na základě stejného konceptu jako výše může testosteron teoreticky způsobit růst prostaty a lidé s vysokým rizikem rakoviny prostaty by se měli vyhnout užívání TRT.
 • Lidé se závažnými příznaky dolních močových cest (LUTS). Mezi příznaky dolních močových cest patří časté nutkání na močení, pocit častějšího močení, tvorba méně moči než obvykle, bolest nebo pálení při močení, potíže s močením, namáhání při močení, potíže s vyprazdňováním močového měchýře, bolest s ejakulace, výtok z močové trubice a nepohodlí v genitáliích, slabinách, dolní části břicha nebo dolní části zad. Tyto příznaky jsou často výsledkem zvětšené prostaty. TRT může opět způsobit růst prostaty, což tyto příznaky zhoršuje.
 • Lidé s těžkou a neléčenou spánkovou apnoe. Testosteron může zhoršit obstrukční spánkovou apnoe. Pokud je vaše spánková apnoe léčena, můžete dostat TRT.
 • Lidé s erytrocytózou, stavem, kdy máte příliš mnoho červených krvinek. Testosteron může podporovat produkci více červených krvinek. Pokud máte příliš mnoho červených krvinek, zvyšuje se riziko vzniku krevní sraženiny.
 • Lidé s trombofilií, což je stav, kdy máte vyšší riziko vzniku krevních sraženin. Testosteron může dále zvýšit riziko vzniku krevních sraženin.
 • Lidé s nekontrolovaným srdečním selháním. Testosteron může způsobit zadržování více tekutin ve vašem těle a může zhoršit srdeční selhání.
 • Lidé s nedávným infarktem nebo cévní mozkovou příhodou za posledních šest měsíců. Testosteron má možná kardiovaskulární rizika, včetně rizik infarktu nebo mrtvice.
 • Lidé, kteří chtějí mít dítě v nejbližší době. TRT potlačuje spermatogenezi, proces vytváření nových spermií, což může způsobit ztrátu plodnosti.

Jaká jsou potenciální rizika a vedlejší účinky léčby testosteronem?

Příjem TRT není bez rizika. Jeho vedlejší účinky odrážejí důvody, proč by někteří lidé neměli dostat testosteron uvedené výše. TRT může způsobit neplodnost a může zmenšit vaše varlata. Může způsobit akné a mastnou pleť, zvětšit velikost prsou a kalcifikovat cévy. Existuje teoreticky zvýšené riziko rakoviny prostaty a benigní hyperplazie prostaty (BPH), protože testosteron může řídit růst prostaty a zvýšený prostatický specifický antigen (PSA). Klinické studie to neprokázaly, ale je možné, že dlouhodobější studie by tento účinek prokázaly. Mezi další teoretická rizika patří kardiovaskulární problémy , včetně infarktu nebo cévní mozkové příhody, ale toto musí být definitivně prokázáno v klinických studiích (Fernández-Balsells, 2010).

Důležité je, že TRT také potlačuje schopnost vašeho těla vytvářet testosteron, což může způsobit, že se budete cítit hůře, když přestanete užívat TRT.

Reference

 1. Banks, W. A., Morley, J. E., Niehoff, M. L. a Mattern, C. (2009). Dodávka testosteronu do mozku intranazálním podáním: Srovnání s intravenózním testosteronem. Journal of Drug Targeting, 17 (2), 91–97. doi: 10.1080 / 10611860802382777, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19089688
 2. Bhasin, S., Brito, J. P., Cunningham, G. R., Hayes, F. J., Hodis, H. N., Matsumoto, A. M., ... Yialamas, M. A. (2018). Terapie testosteronem u mužů s hypogonadismem: Pokyny pro klinickou praxi endokrinní společnosti *. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 103 (5), 1715–1744. doi: 10.1210 / jc.2018-00229, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29562364
 3. Elejalde-Ruiz, A. (2018, 14. září). Společnost AbbVie se blíží urovnání v tisících soudních sporů týkajících se ublížení testosteronem AndroGel. Chicago Tribune. Citováno z https://www.chicagotribune.com/business/ct-biz-abbvie-androgel-testosterone-lawsuits-settlement-0915-story.html
 4. Fernández-Balsells, M. M., Murad, M. H., Lane, M., Lampropulos, J. F., Albuquerque, F., Mullan, R. J.,… Montori, V. M. (2010). Nežádoucí účinky léčby testosteronem u dospělých mužů: Systematický přehled a metaanalýza. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 95 (6), 2560–2575. doi: 10.1210 / jc.2009-2575, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20525906
 5. Fui, M. N. T., Prendergast, L. A., Dupuis, P., Raval, M., Strauss, B. J., Zajac, J. D., & Grossmann, M. (2016). Účinky léčby testosteronem na tělesný tuk a libovou hmotu u obézních mužů na hypokalorickou dietu: randomizovaná kontrolovaná studie. BMC Medicine, 14, 153. doi: 10.1186 / s12916-016-0700-9, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27716209
 6. Harman, S. M., Metter, E. J., Tobin, J. D., Pearson, J., & Blackman, M. R. (2001). Podélné účinky stárnutí na hladinu celkového a volného testosteronu u zdravých mužů. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 86 (2), 724–731. doi: 10,1210 / jcem.86.2.7219, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11158037
 7. Kovac, J. R., Rajanahally, S., Smith, R. P., Coward, R. M., Lamb, D. J., & Lipshultz, L. I. (2014). Spokojenost pacientů s substituční terapií testosteronem: Důvody, které vedly k volbám. The Journal of Sexual Medicine, 11 (2), 553–562. doi: 10.1111 / jsm.12369, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24344902
 8. Skinner, J. W., Otzel, D. M., Bowser, A., Nargi, D., Agarwal, S., Peterson, M. D.,… Yarrow, J. F. (2018). Svalové odpovědi na náhradu testosteronu se liší podle způsobu podání: systematický přehled a metaanalýza. Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle, 9 (3), 465–481. doi: 10,1002 / jcsm.12291, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29542875
 9. Snyder, P. J., Bhasin, S., Cunningham, G. R., Matsumoto, A. M., Stephens-Shields, A. J., Cauley, J. A.,… Ellenberg, S. S. (2018). Poučení ze zkoušek s testosteronem. Endokrinní hodnocení, 39 (3), 369–386. doi: 10.1210 / er.2017-00234, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29522088
 10. US Food & Drug Administration. (2018, 26. února). Sdělení FDA o bezpečnosti léčiv: FDA varuje před používáním testosteronových produktů pro nízkou hladinu testosteronu v důsledku stárnutí; vyžaduje změnu označení, aby informoval o možném zvýšeném riziku infarktu a mrtvice při používání. Citováno z https://www.fda.gov/drug
 11. Westaby, D., Paradinas, F., Ogle, S., Randell, J., & Murray-Lyon, I. (1977). Poškození jater dlouhodobým methyltestosteronem. The Lancet, 2 (8032), 262–263. doi: 10,1016 / s0140-6736 (77) 90949-7, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/69876
Vidět víc