Testosteron propionát: proč byl přerušen

Testosteron propionát: proč byl přerušen

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Stejně jako módy vycházejí z módy, někdy to dělají i léky, ale z mnohem lepších důvodů, než jaké nejnovější číslo časopisu Vogue považuje za stylové. V případě testosteron propionátu přišly na trh lepší možnosti substituční terapie testosteronem (TRT), což tuto formu T většinou zastaralo.Tento článek prozkoumá, proč poskytovatelé zdravotní péče přestali předepisovat testosteron propionát a projdou některé další možnosti na trhu, pokud je TRT pro vás to pravé.

reklama

Doplňky podpory římského testosteronuNabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

Co je testosteron propionát?

Testosteron propionát, který byl mimo jiné dostupný pod značkou Testoviron, je injekční forma testosteronu (T), která již ve Spojených státech není k dispozici ( Rastrelli, 2018 ).

Testosteron propionát upadl v nemilost, když se na trh dostaly déle působící formy testosteronu. Tyto dlouhodobě působící formy (jako testosteron enanthát, testosteron cypionát a testosteron undekanoát) vyžadují méně dávek a mají lepší bezpečnostní profily. Jsou základem léčby testosteronem ( Petering, 2017 ).mohu koupit sildenafil přes přepážku

Největším problémem testosteron propionátu je jeho krátký poločas. Poločas rozpadu léku je měřítkem toho, jak dlouho trvá, než se ho tělo zbaví. Čím delší je poločas, tím déle se může hormon držet a působit (Rastrelli, 2018).

Testosteron propionát má velmi krátký poločas. To znamená, že k dosažení požadované hladiny testosteronu budete muset každý týden podávat několik intramuskulárních injekcí. Má také vyšší riziko konkrétních vedlejších účinků (Rastrelli, 2018).

Testosteron propionát se zřídka používá jako léčivo kvůli krátkému poločasu rozpadu a vyšší míře nežádoucích účinků. Přesto se často používá ve vědeckých experimentech, které vyžadují rychle působící hormon ( Park, 2019 ).

Proč je testosteron tak důležitý?

T je mužský pohlavní hormon - nebo androgen - o kterém je známo, že hraje roli v sexuálním zdraví a vývoji mužských vlastností během puberty. Testosteron však hraje po celý život zásadní roli ve zdraví a jeho nízké hladiny mohou vést ke zdravotním rizikům, včetně ( Saad, 2017 ):

 • Sexuální vedlejší účinky (ztráta sexuální touhy nebo libido a erektilní dysfunkce)
 • Poruchy nálady (deprese a úzkost)
 • Ztráta minerální hustoty kostí
 • Změny červených krvinek
 • Změny ve svalové hmotě a složení tělesného tuku

Depo-testosteron: použití a vedlejší účinky

5 minut čtení

Substituční léčba testosteronem může být nápomocný při léčbě několika stavů, včetně (Petering, 2017):

 • Hypogonadismus (nízká hladina testosteronu)
 • Rodová dysforie
 • Androgenní nedostatky

Jaké další formy T jsou k dispozici?

Poskytovatelé zdravotní péče již nepředepisují testosteron propionát. Nahradilo jej několik novějších forem T s lepšími profily bezpečnosti a účinnosti. Některé další dostupné typy léčby testosteronem zahrnují (Petering, 2017):

 • Testosteron cypionát (značka Depo-Testosteron), užívaný injekčně
 • Testosteron undekanoát (značka Jatenzo), užívaný ústy
 • Testosteron enanthate (značka Delatestryl), užívaný injekčně
 • Testosteronový nosní gel (značka Natesto) aplikovaný na nos
 • Testosteronový topický gel (značky Androgel, Fortesta a Testim) aplikovaný na pokožku

Každá formulace testosteronu přichází s různými směry, proto nezapomeňte užít dávku předepsanou poskytovatelem zdravotní péče. Různé formy testosteronu jsou k dispozici jako generika a jsou známy pod několika značkami.

je vitamin d3 a vitamin d stejné

Jaké podmínky mohou těžit z léčby testosteronem?

T je známý pro své androgenní vlastnosti u mužů, jako je vývoj ochlupení na těle a udržování sexuální touhy. Má však zapojení do mnoha tělesných funkcí u mužů i žen. T hraje roli v síle vašich kostí a ve způsobu, jakým zpracováváte cholesterol. Testosteron také souvisí s tím, jak vaše tělo tvoří tuk. Je zajímavé, že se vyskytuje na nižších úrovních u lidí s nadváhou nebo obezitou ( Nassar, 2021 ).

Zdarma testosteron a vaše zdraví

6 minut čtení

Účastníci klinických studií, kteří užívali T, vykazovali významný přínos pro příznaky spojené s hypogonadismem ( Snyder, 2018 ). T může mít také významné výhody u transsexuálních mužů trpících úzkostí a strachem spojeným s genderovou dysforií ( Hembree, 2017 ).

Nízká T může nastat z několika důvodů, včetně (Nassar, 2021):

 • Některé druhy rakoviny, stejně jako chemoterapie
 • Poškození hypofýzy (to je část mozku odpovědná za to, že říká tělu, aby vytvářelo testosteron)
 • Nízké hladiny určitých hormonů (včetně GnRH nebo hormonu uvolňujícího gonadotropin)
 • Obezita
 • Stárnutí (to je nejčastější příčina nízkého T)

Kdo by se měl vyhnout užívání T?

Jak muži stárnou, jejich hladiny testosteronu budou klesat jako přirozená součást procesu stárnutí. I když by se mohlo zdát prospěšné podávat testosteron starším mužům, TRT není oficiálně schválen FDA pro hypogonadismus související s věkem (Saad, 2017). Přesto mnoho poskytovatelů zdravotní péče pacientům v této kategorii předepisuje testosteronovou substituční terapii off-label.

Terapie testosteronem může být škodlivá a je třeba se jí vyhnout u pacientů s určitými stavy, včetně (Nassar, 2021):

 • Lidé trpící srdečním selháním nebo nekontrolovaným vysokým krevním tlakem
 • Ti se zvýšeným rizikem infarktu
 • Některé typy rakoviny prsu a rakoviny prostaty
 • Určité krevní stavy

Testosteron: co to je a jak to ovlivňuje vaše zdraví?

7 minut čtení

nejlepší způsob, jak zvětšit velikost penisu

V roce 2015 vydala FDA oficiální bezpečnostní oznámení, které odráží riziko srdečních problémů u některých pacientů užívajících testosteron (FDA, 2015). Lidé se závažným onemocněním jater nebo ledvin by neměli užívat testosteron. Existuje vysoké riziko, že dlouhodobá léčba T může tyto stavy zhoršit ( Nassar, 2021 ).

Jaké jsou možné vedlejší účinky léčby testosteronem?

I když je to vzácné, je možné, že máte závažnou alergickou reakci na injekční nebo topický testosteron. Pokud se u vás vyskytnou jakékoli závažné příznaky (kopřivka, otoky, dušnost), neužívejte druhou dávku testosteronu a vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.

T má potenciál zneužívání a je regulovanou látkou podle plánu III. Užívání více T, než je předepsáno, nebo užívání T spolu s anabolickými steroidy může vést k okamžitým a život ohrožujícím vedlejším účinkům, jako je infarkt.

Ačkoli použití T ​​může být v mnoha ohledech přínosné, přináší riziko nepříznivých účinků, které zahrnují (Nassar, 2021):

 • Akné a změny na pokožce
 • Bolest nebo svědění v místě vpichu
 • Gynekomastie (zvětšení prsou)
 • Bolesti hlavy
 • Benigní zvětšení prostaty
 • Vysoký krevní tlak
 • Zvýšení hladiny vápníku
 • Edém (jinak známý jako zadržování tekutin)
 • Změny v krvi (riziko hluboké žilní trombózy a zvýšeného počtu červených krvinek)

Pokud užíváte jiné léky a uvažujete o zahájení léčby přípravkem T, poraďte se s lékařem o všech lécích, které užíváte. Testosteron může mít lékové interakce s jinými léky, které užíváte - jmenovitě s ředidly krve (jako je warfarin) a anabolickými steroidy.

Kombinace T s antikoagulancii, jako je warfarin, může zvýšit riziko krvácení. Pokud užíváte lék na ředění krve, je nutné dodržovat lékařskou pomoc poskytovatele zdravotní péče, abyste své léky užívali bezpečně.

Získejte potřebnou pomoc

Pokud trpíte příznaky nízké T nebo pohlavní dysforie, vyhledejte pomoc od svého poskytovatele zdravotní péče. Substituční léčba testosteronem v jedné z mnoha forem může být pro vás ta pravá.

Reference

 1. Elagizi, A., Köhler, T. S., & Lavie, C. J. (2018). Testosteron a kardiovaskulární zdraví. Mayo Clinic Proceedings, 93 (1), 83–100. doi: 10.1016 / j.mayocp.2017.11.006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29275030/
 2. Gava, G., Mancini, I., Cerpolini, S., Baldassarre, M., Seracchioli, R., & Meriggiola, M. C. (2018). Injekce testosteronu undekanoátu a testosteronu enanthátu jsou účinné a bezpečné u transmenů po dobu 5 let podávání. Klinická endokrinologie, 89 (6), 878–886. doi: 10,1111 / cen.13821. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30025172/
 3. Hembree, W. C., Cohen-Kettenis, P. T., Gooren, L., Hannema, S. E., Meyer, W. J., Murad, M. H. a kol. (2017). Endokrinní léčba genderově dysforických / genderově nerovných osob: směrnice klinické praxe v endokrinní společnosti. Žurnál klinické endokrinologie a metabolismu, 102 (11), 3869–3903. doi: 10.1210 / jc.2017-01658. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28945902/
 4. Mulhall, J. P., Trost, L. W., Brannigan, R. E., Kurtz, E. G., Redmon, J. B., Chiles, K. A. a kol. (2018). Hodnocení a zvládání nedostatku testosteronu: směrnice AUA. The Journal of Urology, 200 (2), 423–432. doi: 10.1016 / j.juro.2018.03.115. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29601923/
 5. Nassar, G. N. a Leslie, S. W. (2021). Fyziologie, testosteron. v StatPearls . Publishing StatPearls. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30252384/
 6. Park, H. S., Seo, C. S., Wijerathne, C. U., Jeong, H. Y., Moon, O. S., Seo, Y. W. a kol. (2019). Vliv Veratrum maackii na testosteronem propionátem indukovanou benigní hyperplazii prostaty u potkanů. Biologický a farmaceutický bulletin, 42 (1), 1–9. doi: 10,1248 / bpb.b18-00313. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30381617/
 7. Petering, R. C. a Brooks, N. A. (2017). Terapie testosteronem: přehled klinických aplikací. Americký rodinný lékař, 96 (7), 441–449. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29094914/
 8. Rastrelli, G., Reisman, Y., Ferri, S., Prontera, O., Sforza, A., Maggi, M. a kol. (2019). Substituční terapie testosteronem (str. 79–93). doi: 10.1007 / 978-981-13-1226-7_8. Citováno z https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-981-13-1226-7_8
 9. Saad, F., Röhrig, G., von Haehling, S., & Traish, A. (2017). Nedostatek testosteronu a léčba testosteronem u starších mužů. Gerontologie, 63 (2), 144–156. doi: 10,1159 / 000452499. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27855417/
 10. Snyder, P. J., Bhasin, S., Cunningham, G. R., Matsumoto, A. M., Stephens-Shields, A. J., Cauley, J. A. a kol. (2018). Poučení z testů na testosteron. Endokrinní hodnocení, 39 (3), 369–386. doi: 10.1210 / er.2017-00234. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29522088/
 11. Unger C. A. (2016). Hormonální terapie pro transsexuální pacienty. Překladatelská andrologie a urologie, 5 (6), 877–884. doi: 10,21037 / tau.2016.09.04. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28078219/
 12. US Food and Drug Administration (FDA). (2015, březen). Sdělení FDA o bezpečnosti léčiv: FDA varuje před používáním testosteronových produktů pro nízkou hladinu testosteronu v důsledku stárnutí; vyžaduje změnu označení, aby informoval o možném zvýšeném riziku infarktu a mrtvice při používání. Citováno 5. března 2021 z https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-drug-safety-communication-fda-cautions-about-using-testosterone-products-low-testosterone-due/
Vidět víc