Injekce testosteronu cypionátu

Injekce testosteronu cypionátu

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co je testosteron cypionát?

Testosteron cypionate je injekční forma testosteronu (T), která je k dispozici pouze na lékařský předpis. Je také známý pod značkou Depo-testosteron. Pokud se to vezme správně, může zvýšit vaše T úrovně zpět na to, co je považováno za normální pro dospělé muže.

Životně důležité orgány

 • Testosteron cypionate je injekční lék na předpis používaný při léčbě genderové dysforie a při stavech, které způsobují nízkou hladinu testosteronu (T).
 • Užívání T je spojeno s rizikem nežádoucích účinků, zejména u starších pacientů a pacientů se srdečními chorobami nebo cukrovkou.
 • Zvýšení hladiny testosteronu může být pro určité lidi přínosné, ale pečlivé sledování zdravotnickým pracovníkem je nezbytné.
 • Účinnější výzkum výhod a bezpečnosti T na trans a nonbinary lidi je zásadní.

Protože se jedná o depotní injekci, má tato forma T dlouhý poločas. Poločas rozpadu je v zásadě měřítkem toho, jak dlouho trvá, než vaše tělo zpracuje, vstřebá a zbaví se drogy. Čím delší je poločas, tím více času musí lék zabrat - a proto tato forma T vyžaduje injekci pouze každé 2 až 4 týdny.

Testosteron cypionate je schválen FDA léčit hypogonadismus u pacientů, kteří sami nemohou produkovat dostatek testosteronu (Mulhall, 2018). Je také užitečné při léčbě genderové dysforie v transsexuálové (a pro ty, kteří hledají maskulinizaci). Je to běžný nástroj pro proces potvrzování pohlaví a může dokonce snížit úzkost, sociální úzkost a depresi (Hembree, 2017).

můžete chytit kapavku z líbání

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistit více

Testosteron je proslulý tím, že je mužským pohlavním hormonem zodpovědným za androgenní funkce, jako je sexuální zdraví a výkon. Ve skutečnosti však testosteron přispívá k mnoha funkcím u mužů, žen a těch, kteří se identifikují jinak.

Androgen je druh pohlavního hormonu, a když ho někdo nedokáže sám produkovat dost, mohou nastat specifické tělesné změny. V některých případech jsou tyto změny nežádoucí a mohou vést ke zdravotním rizikům. Například u mužů s nízkým T se mohou vyvinout příznaky erektilní dysfunkce (ED).

Existuje několik podmínek testosteron hraje roli v; zde je několik (Saad, 2017):

 • Nálada a depresivní příznaky
 • Podmínky červených krvinek (jako anémie a změny hladin hemoglobinu)
 • Ztráta kostní minerální hustoty a ztráta pevnosti kostí

Používání testosteronu ke zvyšování hladiny T se ve Spojených státech v posledním desetiletí stává stále častějším. Studie uvádí, že v roce 2013 se odhaduje 2,3 milionu amerických mužů dostávali substituční terapii testosteronem (Petering, 2017).

Jaké podmínky může mít testosteron cypionát prospěch?

Hypogonadismus

Existuje několik způsobů, jak může člověk vyvinout nízkou hladinu T. Některé formy hypogonadismu jsou genetické a jiné se získávají.

Zde je několik způsobů, jak mohou muži během svého života vyvinout nízkou hladinu T (Petering, 2017):

 • Stárnutí (nejčastější příčina)
 • Infekce virem lidské imunodeficience (HIV)
 • Užívání určitých léků po delší dobu (například steroidy)
 • Chronické onemocnění ledvin
 • Obezita

Testosteronové pelety pro náhradní terapii

4 minuty čtení

Pacienti trpící hypogonadismem mohou mít mnoho příznaků. Mezi nejčastější, které poskytovatelé zdravotní péče uznávají, patří nepohodlí prsu, nižší hustota kostí, ztráta ochlupení na těle a snížené libido (sexuální apetit). Pokud trpíte příznaky nízkého T, navštivte svého poskytovatele zdravotní péče, který vám může provést krevní test a změřit hladinu testosteronu v séru.

Pomáhá však užívání testosteronu s těmito příznaky?

The Testosteronové zkoušky (aka T-pokusy) byly koordinované rozsáhlé klinické studie, které sledovaly 788 starších mužů s hypogonadismem po dobu jednoho roku. Vědci ve studii podali polovině pacientů substituční terapii testosteronem a druhé polovině bylo podáno placebo. Níže jsou uvedena hlášená rizika a přínosy (Snyder, 2018):

 • Výhody: zlepšená sexuální funkce, mírně zlepšená nálada, zlepšená minerální hustota kostí a síla kostí, zlepšená mírná až středně závažná anémie
 • Rizika: zvýšený objem plaku koronární arterie, změny cholesterolu, potenciál pro kardiovaskulární problémy

Váš vlastní poměr rizik a přínosů s substituční léčbou testosteronem vyhodnotí váš poskytovatel zdravotní péče při rozhodování o nejlepší léčbě pro vás.

Rodová dysforie

Bylo prokázáno, že léčba testosteronem u transgender mužů zmírňuje psychické utrpení vyplývající z genderová dysforie v malém pokusu (Gómez-Gil, 2012). Může být užitečný před a po chirurgických zákrocích a je užitečný při potvrzení pohlaví.

Hormonální terapie u transmenů obvykle přichází s primárním cílem maskulinizace a může přinést výsledky, jako je hlubší hlas, zvýšený růst vlasů a zvýšená svalová hmota. Tyto změny (běžně nazývané virilizace ve vědeckých studiích) se obvykle objeví do tří měsíců od zahájení léčby testosteronem (Unger, 2016).

Jelikož se T běžněji předepisuje u trans men, je k vyhodnocení jeho účinku na tuto často marginalizovanou komunitu zapotřebí více klinických studií.

Depo-testosteron: použití a vedlejší účinky

5 minut čtení

Jaké jsou možné vedlejší účinky injekčního testosteronu?

Testosteron cypionát je lék, který si budete muset aplikovat sami doma. Podává se jako intramuskulární injekce (do svalu). Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče o tom, jak správně aplikovat testosteron. Pro správnou likvidaci budete potřebovat injekční stříkačky, alkoholové ubrousky a nádobu na ostré předměty.

Testosteron cypionát byste měli skladovat při pokojové teplotě, abyste zabránili tvorbě krystalů. Pokud se vytvoří, můžete se jich zbavit rolováním lahvičky mezi dlaněmi před natažením dávky do stříkačky.

Je možné, že budete mít alergickou reakci na obsah injekce testosteron-cypionátu. Pokud se u Vás po první dávce vyskytnou závažné příznaky alergie (silné otoky v místě vpichu, kopřivka, potíže s dýcháním), neužívejte druhou dávku a vyhledejte okamžitou lékařskou péči.

FDA zveřejnila a odmítnutí odpovědnosti v roce 2015 vás používání testosteronu může vystavit zvýšenému riziku srdečních problémů. Toto riziko toxicity je vyšší u pacientů s již existujícím srdečním onemocněním, zejména u starších pacientů (FDA, 2015). Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o lékařskou pomoc, pokud jste starší pacient trpící příznaky nízkého T, abyste vyhodnotili nejlepší přístup pro vás.

Terapie T by neměla být předepisována pacientkám s rakovinou prsu, těhotným ženám nebo těhotným ženám, pacientům s určitými krevními chorobami a pacientům s rakovinou prostaty. Důvodem je to, že testosteron může ovlivnit tyto stavy a někdy je může zhoršit. Dlouhodobé užívání testosteronu může také zvýšit riziko problémů s játry.

Testosteron je látka kontrolovaná podle harmonogramu III a má potenciál zneužívání. Užívání vysokých dávek testosteronu nebo jeho užívání v kombinaci s anabolickými steroidy může vést k závažným a život ohrožujícím vedlejším účinkům. Tyto vedlejší efekty zahrnují srdeční infarkt, srdeční selhání a notoricky známé změny nálady nebo chování (Elagizi, 2018).

jak zvětšit péro bez doplňků

Jaké jsou normální hladiny testosteronu?

1 minuta čtení

Některé z běžnějších vedlejší efekty jsou méně závažné a zahrnují (Zitzmann, 2013):

 • Bolest nebo zarudnutí v místě vpichu
 • Akné nebo změny kůže
 • Častější erekce, které trvají déle než obvykle
 • Zvětšení prostaty
 • Gynekomastie (zvětšení prsní tkáně)
 • Bolesti hlavy
 • Spánková apnoe
 • Edém (zadržování tekutin)
 • Zvýšení krevního tlaku
 • Polycytémie (zvýšení počtu červených krvinek)
 • Změny metabolitů (zvyšuje hladinu vápníku, snižuje hladinu draslíku)

Testosteron může interagovat s jinými léky na předpis, které užíváte. Léky na ředění krve, jako je warfarin užívané v kombinaci s T, vám například mohou vystavit mnohem většímu riziku krvácení.

Interakce s léky vás mohou vystavit riziku závažných nežádoucích účinků nebo nedostatečného množství léků, které potřebujete. Před zahájením jakékoli nové terapie se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče o všech zdravotních stavech, které máte, a lécích, které užíváte.

Reference

 1. Elagizi, A., Köhler, T. S., & Lavie, C. J. (2018). Testosteron a kardiovaskulární zdraví. Mayo Clinic Proceedings, 93 (1), 83–100. doi: 10.1016 / j.mayocp.2017.11.006. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29275030/
 2. Gómez-Gil, E., Zubiaurre-Elorza, L., Esteva, I., Guillamon, A., Godás, T., Cruz Almaraz, M. a kol. (2012). Hormony léčené transsexuálové uvádějí menší sociální úzkost, úzkost a depresi. Psychoneuroendocrinology, 37 (5), 662–670. doi: 10.1016 / j.psyneuen.2011.08.010. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21937168/
 3. Hembree, W. C., Cohen-Kettenis, P. T., Gooren, L., Hannema, S. E., Meyer, W. J., Murad, M. H. a kol. (2017). Endokrinní léčba genderově dysforických / genderově nevhodných osob: Směrnice klinické praxe endokrinní společnosti. Žurnál klinické endokrinologie a metabolismu, 102 (11), 3869–3903. doi: 10.1210 / jc.2017-01658. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28945902/
 4. Mulhall, J. P., Trost, L. W., Brannigan, R. E., Kurtz, E. G., Redmon, J. B., Chiles, K. A. a kol. (2018). Hodnocení a řízení nedostatku testosteronu: Pokyny AUA. The Journal of Urology, 200 (2), 423–432. doi: 10.1016 / j.juro.2018.03.115. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29601923/
 5. Petering, R. C. a Brooks, N. A. (2017). Terapie testosteronem: Přehled klinických aplikací. Americký rodinný lékař, 96 (7), 441–449. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29094914/
 6. Saad, F., Röhrig, G., von Haehling, S., & Traish, A. (2017). Nedostatek testosteronu a léčba testosteronem u starších mužů. Gerontologie, 63 (2), 144–156. doi: 10,1159 / 000452499. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27855417/
 7. Snyder, P. J., Bhasin, S., Cunningham, G. R., Matsumoto, A. M., Stephens-Shields, A. J., Cauley, J. A. a kol. (2018). Poučení ze zkoušek s testosteronem. Endokrinní hodnocení, 39 (3), 369–386. doi: 10.1210 / er.2017-00234. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29522088/
 8. Unger C. A. (2016). Hormonální terapie pro transgender pacienty. Překladová andrologie a urologie, 5 (6), 877–884. doi: 10,21037 / tau.2016.09.04. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28078219/
 9. US Food and Drug Administration (FDA). (2015, březen). Sdělení FDA o bezpečnosti léčiv: FDA varuje před používáním testosteronových produktů pro nízkou hladinu testosteronu v důsledku stárnutí; vyžaduje změnu označení, aby informoval o možném zvýšeném riziku infarktu a mrtvice při používání. Citováno 5. března 2021 z https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-drug-safety-communication-fda-cautions-about-using-testosterone-products-low-testosterone-due/
 10. Zitzmann, M., Mattern, A., Hanisch, J., Gooren, L., Jones, H., & Maggi, M. (2013). IPASS: studie o snášenlivosti a účinnosti injekčního testosteron-undekanoátu pro léčbu mužského hypogonadismu u celosvětového vzorku 1 438 mužů. The Journal of sexual medicine, 10 (2), 579–588. doi: 10.1111 / j.1743-6109.2012.02853.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22812645/
Vidět víc