Úvahy o testosteronovém krému

Úvahy o testosteronovém krému

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

V současné době nejsou ve Spojených státech k dispozici žádné sériově vyráběné testosteronové krémy, pouze gely. Chcete-li získat aktuální testosteron ve formě krému, musíte provést vlastní objednávku prostřednictvím lékárny. Existují také volně prodejné produkty prodávané jako testosteronové krémy, které neobsahují žádný testosteron. O tomto pojednáme v tomto článku.

Životně důležité orgány

 • FDA schvaluje lokální testosteron k léčbě hypogonadismu, známého také jako nízká T.
 • Poskytovatelé zdravotní péče mohou také předepisovat testosteron mimo označení pro jiné podmínky.
 • Komerčně vyráběné značky schválené FDA jsou k dispozici pouze v gelových formulacích, ale pacienti si mohou krémy objednat v kombinovaných lékárnách.
 • Prostředky bez předpisu zvané testosteronové krémy, které neobsahují žádný testosteron, jsou dostupné v mnoha prodejnách. Neměli by být zaměňováni s léky na předpis.

Testosteron jako lék

Testosteron (často nazývaný T) se běžně označuje jako primární mužský pohlavní hormon a estrogen je jeho ženským protějškem. Ale my všichni, muži i ženy, máme obojí. Muži produkují většinu svého testosteronu ve varlatech a ženy produkují menší množství ve vaječnících.

Testosteron pomáhá regulovat mnoho funkcí. Zdravá výchozí hladina testosteronu v séru je nezbytná pro pohodu obou pohlaví. Kromě sexuální touhy a sexuálních funkcí testosteron pomáhá budovat a udržovat svalovou hmotu a sílu kostí (Tyagi, 2017).

Hladiny T se po určitém věku často snižují. Vědci to odhadují necelých 40% mužů nad 45 let má klinicky nízkou T (Sizar, 2021).

jaké jsou příznaky modrých kuliček

reklama

Doplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

Úrovně se mohou také snížit v důsledku zdravotních stavů nebo jako vedlejší účinek některých léčebných postupů. Nízká T může způsobit několik nepříjemných příznaků, jak si ukážeme v následující části. Naštěstí je to snadno léčitelné substituční terapií testosteronem (TRT).

FDA schvaluje testosteron pouze pro léčbu nízkého T u mužů. Poskytovatelé zdravotní péče jej však mohou předepisovat off-label pro ostatní pacienty. Testosteron je předepsán pro ženy s nízkou hladinou testosteronu v důsledku menopauzy nebo z jiných důvodů (Bolour, 2005). to je předepsáno také transmluvcům jako součást procesu potvrzení pohlaví (Costa, 2018).

Příznaky nízké T

Existuje mnoho příznaků nízkého T u obou mužů a ženy . Patří mezi ně (Sizar, 2021; Bolour, 2005):

 • Ztráta libida
 • Vypadávání vlasů v podpaží
 • Ochlupení na ohanbí
 • Návaly tepla
 • Deprese
 • Úbytek svalové hmoty
 • Přírůstek tuku, změny v distribuci tuku
 • Ztráta nebo slabost kostí

Další příznaky u mužů může zahrnovat méně časté spontánní erekce a snížená kapacita varlat (Sizar, 2021).

Perorální léčba testosteronem, jako je methyltestosteron, upadla do určité míry kvůli laskavosti rizika jaterní dysfunkce (Khodamoradi, 2021). Poskytovatelé jej obvykle předepisují jako gel, testosteronovou náplast nebo injekci.

Testosteronový krém vs. testosteronový gel

TRT je k dispozici v několika formulacích. Jedním z nejběžnějších je topický gel nanášený na pokožku a vstřebávaný pokožkou. Mezi běžné značky patří Androgel, Testim a Fortesta. Gely jsou čiré a na vodní bázi a obvykle obsahují vysoké procento alkoholu. Krémy jsou emulzí oleje a vody. Studie ukázaly léky v gelech se vstřebávají rychleji a efektivněji než ty ve formě krémů (Seth, 1993). K dosažení stejného účinku musí krémy obsahovat vyšší množství jejich účinné látky. V jedné z mála studií specifických pro testosteron krémů vs. gelů našli vědci a 5% testosteronový krém byl biologicky ekvivalentní 1% testosteronovému gelu (Wittert, 2016).

Všechno topické aplikace zanechávají zbytkový testosteron na povrchu pokožky (de Ronde, 2009). Tento zbytek se může přenést na jiné lidi a způsobit nežádoucí účinky, o kterých si ještě povíme níže. Protože gely absorbují rychleji a důkladněji než krémy, je riziko přenosu zbytkového testosteronu na někoho jiného teoreticky nižší u gelu než u krému.

Vzhledem k výhodám gelů se možná divíte, proč vůbec používat krémy?

Gely mohou být vysychající a dráždivé pro některé lidi, jejichž pokožka je suchá v místě aplikace gelu. A kvůli vysokému obsahu alkoholu mohou být gely bolestivé při aplikaci na citlivá místa, jako je vagina nebo šourek. Zatímco lokální T gely se obvykle aplikují na horní část paží, vědci zjistili intravaginální testosteronový krém vysoce efektivní při zmírnění vulvovaginální atrofie a dalších sexuálních vedlejších účinků léčby rakoviny prsu (Davis, 2018).

V současné době je veškerý komerčně vyráběný topický testosteron ve Spojených státech založen na gelu. Pokud váš poskytovatel zdravotní péče předepíše testosteronový krém, nemůžete si ho vyzvednout v běžné místní lékárně. Protože neexistují žádné komerční testosteronové krémy schválené FDA, musí být vyráběny na zakázku. Pro tento recept budete muset jít do lékárny.

Kombinované lékárny jsou lékárny s licencí k vytváření vlastních receptur. Například mohou namíchat novou pilulku pro pacienta s alergií na barvivo použité v komerční formě. Mohou také převést tablety na kapaliny pro pacienty, kteří mají potíže s polykáním. Směsná lékárna pro vás v podstatě vytvoří testosteronový krém.

Bezpečnostní opatření pro testosteronový krém

Místní testosteron zanechává na pokožce zbytky, které mohou předat jiným lidem . Uživatelé by měli být opatrní, aby po zaschnutí pokryli oblast aplikace oděvem. Po aplikaci si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou (DailyMed, n.d.).

Zabraňte kontaktu pokožky s pokožkou s místem aplikace. Účinky testosteronu na lidi, kteří ho nevyžadují, mohou být docela extrémní. Nějaké příklady:

Muži s rakovinou prsu a ti, kteří mají nebo by mohli mít rakovinu prostaty, by neměli používat topický testosteron (DailyMed, n.d.).

Před použitím topického testosteronu nezapomeňte informovat svého poskytovatele zdravotní péče o všech ostatních lécích, které užíváte, a to jak na lékařský předpis, tak i na předpis. Sdělte jim jakékoli doplňky, včetně bylinných doplňků, které užíváte. Nezapomeňte zmínit některou z následujících možností (DailyMed, n.d.):

 • Antikoagulancia (léky na ředění krve) včetně warfarinu (značky Coumadin, Jantoven)
 • Inzulín
 • Kortikosteroidy, včetně dexamethasonu, methylprednisolonu (značka Medrol) a prednisonu (značka Rayos)

Je také důležité jim sdělit, zda některou z těchto látek máte nebo jste měli následujících podmínek (DailyMed, n.d.):

 • Spánková apnoe
 • Benigní hyperplazie prostaty (BPH), známá také jako zvětšená prostata
 • Cukrovka
 • Onemocnění srdce, ledvin, jater nebo plic.
 • Hyperkalcémie (vysoká hladina vápníku v krvi)

Nežádoucí účinky topického testosteronu

Nepoužívejte více než předepsané množství topického testosteronu. Zneužívání může mimo jiné způsobit srdeční selhání, mrtvici, krevní sraženiny, záchvaty, mánii, halucinace a bludy (DailyMed, n.d.).

Pravidelné užívání testosteronu může u některých pacientů způsobit nežádoucí účinky. Informujte svého poskytovatele, pokud dojde k některému z následujících stavů, a neodcházejte sami (DailyMed, n.d.):

 • Ztráta sexuální touhy
 • Akné
 • Deprese nebo jiné změny nálady
 • Bolest hlavy
 • Podráždění kůže, svědění nebo zarudnutí

Některé vzácné nežádoucí účinky mohou být známkou závažnějšího problému. Okamžitě informujte svého poskytovatele, pokud se u vás vyskytne některý z následujících stavů (DailyMed, n.d.):

nejlepší sexuální pozice pro malé péro
 • Otoky nohou nebo kotníků
 • Zvětšení prsou nebo bolest
 • Bolest dolní části nohy, teplo nebo zarudnutí
 • Dušnost nebo potíže s dýcháním
 • Bolest na hrudi
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Pomalá nebo obtížná řeč
 • Závrať
 • Časté, nevhodné erekce nebo erekce, které trvají příliš dlouho
 • Obtížné močení, slabý průtok, časté močení, náhlá potřeba močení hned
 • Žloutnutí kůže nebo očí

Testosteron může snížit počet spermií. Může také zvýšit riziko rakoviny prostaty.

Volně prodejné testosteronové krémy

Možná jste viděli několik produktů v obchodech zvaných testosteronové krémy dostupné bez lékařského předpisu. Tyto údajné produkty testosteronu neobsahují jedinou molekulu testosteronu. Vzhledem k tomu, že testosteron je k dispozici pouze na lékařský předpis, nemohlo jej obsahovat nic, co je ve Spojených státech prodáváno v obchodě. Štítky zdobí vágní tvrzení o mužském vylepšení a léčbě sexuální dysfunkce. Tyto produkty nepodléhají klinickým zkouškám a nemají schválení FDA.

I když je nelze přímo zakázat, FDA jim může zabránit v zavádějícím marketingu. Mnoho lidí změnilo své jméno na věci, které znějí jako testosteron, ale nikoli zcela, jako TestroMax a Test-Boost, i když ten druhý zní vhodněji pro zvýšení skóre SAT. Někteří tvrdí, že mají homeopatický testosteron, což je další způsob, jak říci, že žádný testosteron není.

Fungují některé ze složek, však? Jsou to jen fantasticky znějící placeba? Všechny mají různé vzorce a nebudeme je všechny přezkoumávat. Ale přísady, které se stále objevovaly, byly DHEA, saw palmetto a Tribulus terrestris, takže se na ně rychle podíváme.

DHEA

DHEA, známý také jako dehydroepiandrosteron, je známý jako prekurzor hormonů. Je součástí produkčního týmu, který nás přivádí k testosteronu a souvisejícímu dihydrotestosteronu (DHT).

Naše těla ji produkují přirozeně a podílí se na syntéze androgenních a estrogenových pohlavních hormonů. FDA schválila DHEA jako androgenní terapii pro ženy po menopauze. To Bylo prokázáno, že zmírňuje mnoho genitourinárních příznaků spojené s menopauzou (Vegunta, 2020).

Zvýší naopak zvýšení DHEA koncentrace testosteronu? Výzkum to neprokázal. Metaanalýza několika studií zjistila, že zatímco DHEA může mít určité pozitivní účinky, nezdálo se, že by zvyšoval hladinu testosteronu výrazně, pokud vůbec (Kovac, 2015).

Saw palmetto

Saw palmetto je palma, která roste v jihovýchodních Spojených státech. Někteří věří, že extrakt z jeho ovoce může léčit příznaky dolních močových cest související se zvětšenou prostatou. Může to mít mírnou výhodu, ale věda je poněkud smíšená (Grant, 2012). Pro tento článek jsou důležité dvě věci:

 • Za prvé, žádná studie nenaznačuje, že by se hladina testosteronu při užívání zvýšila.
 • Zadruhé, nebyl proveden žádný výzkum týkající se jeho účinnosti s topickým aplikačním systémem, jako je krém. Při aplikaci na pokožku nemusí vůbec nic dělat.

Tribulus terrestris

Tribulus terrestris je bylina z čeledi kaltropů, o které se dlouho tvrdí, že zvyšuje hladinu T. Je oblíbeným doplňkem bylinných cvičebních doplňků. Nicméně, bylo nalezeno několik studií žádný vědecký důkaz, že zvyšuje testosteron (Pokrywka, 2014; Neychev, 2005). Kromě toho, stejně jako u saw palmetto, není nic, co by potvrdilo, že může být dokonce absorbováno kůží. Jakékoli potenciální výhody by to mohlo mít, na krému ani nezáleželo.

Vzhledem k tomu, že krémy schnou déle než gely, musíte být při jejich přenosu na ostatní opatrnější. Pokud dostáváte substituční terapii testosteronem a zjistíte, že gely vysušují pokožku nebo mají jiné dráždivé účinky, může být krém nejjednodušším řešením - buďte opatrní.

Reference

 1. Bolour, S., & Braunstein, G. (2005). Terapie testosteronem u žen: přehled. International Journal of Impotence Research, 17 (5), 399–408. doi: 10,1038 / sj.ijir.3901334. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15889125/
 2. Costa, L. B. F., Rosa-E-Silva, A. C. J. de S., Medeiros, S. F. de, Nacul, A. P., Carvalho, B. R. de, Benetti-Pinto, C. L. a kol. (2018). Doporučení pro použití testosteronu u mužského transgenderu. Brazilian Journal of Gynecology and Obstetrics: Journal of the Brazilian Federation of Gynecology and Obstetrics Societies, 40 (5), 275–280. doi: 10,1055 / s-0038-1657788. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29913543/
 3. DailyMed (n.d.) gel TESTOSTERONE. Citováno 3. března 2021 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=2d55b825-8eab-4091-bdf2-9c52d111b8eb
 4. Davis, S. R., Robinson, P. J., Jane, F., White, S., White, M., & Bell, R. J. (2018). Intravaginální testosteron zlepšuje sexuální uspokojení a vaginální příznaky spojené s inhibitory aromatázy. The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism, 103 (11), 4146–4154. doi: 10.1210 / jc.2018-01345. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30239842/
 5. de Ronde, W. (2009). Hyperandrogenismus po přenosu topického testosteronového gelu: kazuistika a přehled publikovaných a nepublikovaných studií. Lidská reprodukce, 24 (2), 425–428. doi: 10,1093 / humrep / den372. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18948313/
 6. Grant, P., a Ramasamy, S. (2012). Aktualizace antiandrogenů odvozených z rostlin. International Journal of Endocrinology and Metabolism, 10 (2), 497-502. doi: 10.5812 / ijem.3644. Retrieved from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23843810/
 7. Khodamoradi, K., Khosravizadeh, Z., Parmar, M., Kuchakulla, M., Ramasamy, R., & Arora, H. (2021). Exogenní substituční terapie testosteronem oproti zvýšení hladiny endogenního testosteronu: Současné a budoucí vyhlídky. Recenze F&S, 2 (1), 32–42. doi: 10.1016 / j.xfnr.2020.11.001. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33615283/
 8. Kovac, J. R., Pan, M., Arent, S., & Lipshultz, L. I. (2016). Doplňky stravy pro zlepšení hladiny testosteronu u hypogonadálních mužů. American Journal of Men’s Health, 10 (6), NP109 – NP117. doi: 10,1177 / 1557988315598554. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26272885/
 9. MedlinePlus. (2018). Aktuální testosteron: Informace o drogách MedlinePlus. Citováno 3. března 2021 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a605020.html
 10. Mooradian, A. D., Morley, J. E. a Korenman, S. G. (1987). Biologické účinky androgenů. Endokrinní hodnocení, 8 (1), 1–28. doi: 10.1210 / edrv-8-1-1 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3549275/
 11. Nelson, D., Ho, J., Pacaud, D. a Stephure, D. (2013). Virilizace u dvou předpubertálních dětí vystavených topickému androgenu. Journal of Pediatric Endocrinology & Metabolism: JPEM, 26 (9–10), 981–985. doi: 10.1515 / jpem-2013-0127. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23729604/
 12. Neychev, V. K., & Mitev, V. I. (2005). Afrodiziakální bylina Tribulus terrestris neovlivňuje produkci androgenu u mladých mužů. Journal of Ethnopharmacology, 101 (1–3), 319–323. doi: 10.1016 / j.jep.2005.05.017. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15994038/
 13. Patel, A., & Rivkees, S.A. (2010). Prenatální virilizace spojená s otcovskou terapií testosteronovým gelem. International Journal of Pediatric Endocrinology, 2010 , 867471. doi: 10.1155 / 2010/867471. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20976267/
 14. Pokrywka, A., Obmiński, Z., Malczewska-Lenczowska, J., Fijałek, Z., Turek-Lepa, E., & Grucza, R. (2014). Pohledy na doplňky s tribulus terrestris používané sportovci. Journal of Human Kinetics, 41 , 99–105. doi: 10,2478 / hukin-2014-0037. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25114736/
 15. Seth, P. L. (1993). Perkutánní absorpce ibuprofenu z různých formulací. Srovnávací studie s gelem, hydrofilní mastí a emulzním krémem. Výzkum drog, 43 (8), 919–921. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8216453/
 16. Sizar, O., & Schwartz, J. (2021). Hypogonadismus. V StatPearls. Publishing StatPearls. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30422528/
 17. Tyagi, V., Scordo, M., Yoon, R. S., Liporace, F. A., & Greene, L. W. (2017). Přehodnocení role testosteronu: Chybí nám něco ?. Recenze v urologii, 19 (1), 16–24. doi: 10,3909 / riu0716. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28522926/
 18. Vegunta, S., Kling, J. M. a Kapoor, E. (2020). Androgenní terapie u žen. Journal of Women’s Health (2002), 29 (1), 57–64. doi: 10.1089 / jwh.2018.7494. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31687883/
 19. Wittert, G. A., Harrison, R. W., Buckley, M. J. a Wlodarczyk, J. (2016). Otevřená studie fáze 2 s jedním středem, randomizovaná, crossoverová designová bioekvivalence testosteronového krému AndroForte 5 a 1% testosteronového gelu Testogel u hypogonadálních mužů: studie LP101. Andrologie, 4 (1), 41–45. doi: 10,1111 / a r. 12129. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26754331/
Vidět víc