Krevní test na testosteron: interpretace výsledků

Krevní test na testosteron: interpretace výsledků

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Test na krev (sérum) na testosteron se provádí v kanceláři nebo laboratoři poskytovatele zdravotní péče. Odborník vám vezme vzorek krve z paže a odešle jej k vyhodnocení. Úrovně testosteronu se mění po celý den, proto se řiďte pokyny svého poskytovatele zdravotní péče o tom, kdy provést test.Váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně navrhne, abyste byli testováni brzy ráno (mezi 7:00 a 10:00), kdy jsou hladiny testosteronu nejvyšší u mužů. Poskytovatel zdravotní péče bude obvykle vyžadovat dva ranní testy provedené v různých dnech před stanovením diagnózy nízkého testosteronu (hypogonadismus).

U žen lze krevní test na testosteron použít k diagnostice nízkého testosteronu (známého jako nedostatek androgenu) nebo vysokého testosteronu (známého jako hyperandrogenismus). Druhé je častější než první.

reklamaDoplňky podpory římského testosteronu

Nabídka pro váš první měsíc je 15 $ (sleva 20 $)

Zjistěte více

Při vaší návštěvě může váš poskytovatel zdravotní péče objednat následující krevní testy (UCF, n.d.): • Celková hladina testosteronu. Toto číslo zahrnuje jak vázaný testosteron, tak volný testosteron (tyto typy testosteronu si popíšeme níže).
 • Luteinizační hormon (LH). Tento hormon řídí, jak vytváříte testosteron. Abnormální hladiny mohou naznačovat problém s hypofýzou.
 • Hladina prolaktinu v krvi. Vysoká hladina může naznačovat problémy s hypofýzou nebo nádory ovlivňující testosteron.
 • Krevní hemoglobin nebo Hgb. Nízký hemoglobin může být způsoben anémií související s nízkou hladinou testosteronu.
 • Folikuly stimulující hormon (FSH) a estradiol . Tyto hladiny hormonů mohou pomoci s diagnózou u žen i mužů.
 • Hemoglobin A1C (HbA1C). Tento test kontroly hladiny cukru v krvi může kontrolovat cukrovku.

Dalším způsobem, jak otestovat hladinu testosteronu, je domácí testovací souprava. Tyto soupravy vyžadují buď vzorek slin nebo krevních skvrn, který poté odešlete do laboratoře. Výsledky testu jsou poskytovány e-mailem nebo online. Některé testovací soupravy měří pouze volný testosteron; některé měří celkový i volný testosteron. Přesnost slinných testů na testosteron je kontroverzní (Fiers, 2014).

Celkový vs. volný testosteron

V krvi existují dva hlavní typy testosteronu.

 • Vázaný testosteron. Testosteron se váže na albumin nebo na nosný protein SHBG nebo na globulin vázající pohlavní hormony. Tento testosteron je tak pevně vázán na SHBG, že jej tělo nedokáže oddělit a použít. Tvoří přibližně 98% testosteronu v krvi.
 • Zdarma testosteron . Množství testosteronu, které volně cirkuluje v krvi. Je také k dispozici buňkám používajícím testosteron a tvoří přibližně 2% testosteronu v krvi.

Poskytovatelé zdravotní péče mohou testovat oba typy testosteronu, protože relativní podíly celkového vázaného a volného testosteronu se mohou za určitých zdravotních podmínek lišit.

Zdarma testosteron a vaše zdraví

6 minut čtení

Co je normální hladina testosteronu?

Pro muže

Podle standardu stanoveného Americkou urologickou asociací je celková hladina testosteronu nižší než 300 ng / dL označuje nízkou hladinu testosteronu (hypogonadismus) (Mulhall, 2018).

Celkový testosteron se nejčastěji používá k diagnostice nízkého testosteronu. Hladina volného testosteronu pod 65 pg / ml však může naznačovat, že léčba testosteronem je oprávněná ( Bassil, 2009 ).

Pro ženy

Diagnostika nízkého nebo vysokého testosteronu u žen je obtížná, protože neexistuje žádná dohodnutá hladina testosteronu v krvi, která by znamenala tyto stavy (Davis, 2016; Mazer, 2002). Poskytovatelé zdravotní péče při stanovení diagnózy obvykle zváží příznaky spolu s hladinou testosteronu.

To znamená, že vědci publikovali předběžná zjištění o normálních hladinách testosteronu u žen, čímž stanovili normální rozmezí celkový testosteron při 15 až 46 ng / dL (Braunstein, 2011) a pro volný testosteron při 1,2 až 6,4 pg / ml (Mazer, 2002).

Co dělá testosteron v těle

Testosteron je androgen nebo mužský pohlavní hormon přítomný od narození v tělech mužů i žen. Muži mají obvykle 20 až 25krát více než ženy.

Testosteron je důležitý pro zdraví žen a mužů v každém věku a reguluje klíčové tělesné funkce, jako je libido, sexuální reakce, svalová hmota, hustota kostí a nálada.

U mužů je testosteron produkován varlaty a nadledvinkami. Je zodpovědný za mužský reprodukční systém a hraje roli ve vývoji sekundárních sexuálních charakteristik, jako je růst svalů, ochlupení, prohlubování hlasu a produkce spermií. V dospělosti hraje roli v pohlavním styku, erektilní funkci a plodnosti.

U žen je testosteron produkované vaječníky a nadledvinkami a stejně jako u mužů hraje roli ve vývoji v pubertě. V dospělosti se podílí na plodnosti, zdraví prsu, pravidelné menstruaci a vaginálním zdraví (Mazer, 2002).

Příznaky nízkého testosteronu

U mužů příznaky nízkého testosteronu mohou zahrnovat (Rivas, 2014):

 • Erektilní dysfunkce (ED)
 • Nízká sexuální touha
 • Snížený objem spermatu
 • Snížená svalová hmota
 • Změny spánkových vzorců
 • Deprese
 • Ztráta vlasů

Příznaky nízkého testosteronu: 10 příznaků nízkého T

6 minut čtení

Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu u žen patří (Mazer, 2002):

 • Nízká sexuální touha
 • Snížená sexuální citlivost
 • Snížená vzrušivost a schopnost orgasmu
 • Ztráta svalového tonusu
 • Únava

Příznaky vysokého testosteronu

U mužů je nejčastější příčinou příliš vysoké hladiny testosteronu užívání anabolických steroidů nebo užívání příliš velkého množství testosteronu předepsaného poskytovatelem zdravotní péče. Mezi příznaky příliš velkého množství testosteronu patří (UCF, n.d.):

 • Akné (na obličeji nebo na těle)
 • Zvětšení prostaty
 • Gynekomastie
 • Zhoršená spánková apnoe
 • Zadržování tekutin
 • Snížená velikost varlat
 • Snížený počet spermií
 • Zvýšení počtu červených krvinek (erytrocytóza)

U žen jsou vysoké hladiny testosteronu nejčastěji způsobeny syndromem polycystických vaječníků (PCOS), který se vyskytuje až u 12% žen. Známky hyperandrogenismu u žen zahrnují ( Makrantonaki, 2020 ):

 • Menstruační nepravidelnosti
 • Vypadávání vlasů na pokožce hlavy
 • Hirsutismus (růst nadměrného ochlupení na obličeji a těle)
 • Akné
 • Snížení hlasu, růst hrtanu a zvětšení klitorisu. Tyto příznaky mohou naznačovat nádor a měly by být vyšetřeny.

Léčba nízkého testosteronu

Pokud jste muž a máte nízkou hladinu testosteronu, může vám poskytovatel zdravotní péče doporučit testosteronovou substituční terapii (TRT).

příliš mnoho vedlejších účinků omega 3

Protože nízký testosteron nebyl u žen důkladně studován, neexistují žádné speciální produkty TRT pro ženy a TRT není často předepisován. Poskytovatel zdravotní péče však může předepsat jeden z léků původně vyvinutých pro muže; klinické studie naznačují tyto léky jsou účinné při obnovování nízké sexuální touhy (Davis, 2016).

Toto jsou některé z dostupných způsobů léčby TRT.

Aktuální léčba

Nejběžnějšími způsoby léčby nízkého T jsou ty, které můžete aplikovat na pokožku, včetně testosteronové náplasti (značka AndroDerm), gelů (značky AndroGel, Testim a Fortesta) a roztoků (značka Axiron).

Injekce

K dispozici je několik injekčních forem testosteronu. Některé jsou injikovány hluboko do svalu, zatímco jiné jsou injikovány těsně pod kůži. V závislosti na formulaci trvá injekce od týdne do několika měsíců. Poté musí poskytovatel zdravotní péče podat nový snímek.

Bukální (tvář)

Bukální testosteron (značka Striant) je navržen tak, aby přilnul k dásním.

Pelety

Pelety testosteronu (značka Testopel) jsou malé plastové kuličky implantované pod kůži v bocích. Uvolňují testosteron po dobu tří až šesti měsíců.

Testosteronové pelety pro náhradní terapii

4 minuty čtení

Nosní gel

Nejnovější forma TRT, nazální testosteronový gel (značka Natesto), se aplikuje na vnitřní část nosu třikrát denně do každé nosní dírky. Mnoho poskytovatelů zdravotní péče čeká na údaje o dlouhodobé bezpečnosti, než je předepíše.

Většina poskytovatelů zdravotní péče obvykle doporučuje nejprve použít topické gely, protože poskytují stabilní hladinu testosteronu a snadné použití. Ve studii spokojenosti pacientů s TRT nebyl významný rozdíl mezi gely, injekcemi nebo peletami (Kovac, 2014).

Upozornění: TRT není pro každého. Může způsobit závažné nežádoucí účinky (například neplodnost) a interagovat s některými léky. Pokud máte určité zdravotní potíže (například rakovinu prostaty), možná nebudete vhodným kandidátem na tuto léčbu.

Přečtěte si více o TRT zde .

Reference

 1. Bassil, N., Alkaade, S., & Morley, J. E. (2009). Výhody a rizika substituční léčby testosteronem: přehled. Terapeutika a řízení klinických rizik, 5 (3), 427–448. doi: 10,2147 / tcrm.s3025. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2701485/
 2. Braunstein, G. D., Reitz, R. E., Buch, A., Schnell, D., & Caulfield, M. P. (2011). Referenční rozmezí testosteronu u normálně cyklických zdravých premenopauzálních žen. Časopis sexuální medicíny, 8 (10), 2924–2934. doi: 10.1111 / j.1743-6109.2011.02380.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21771278/
 3. Davis, S. R. a Wahlin-Jacobsen, S. (2015). Testosteron u žen - klinický význam. Lancet. Diabetes a endokrinologie, 3 (12), 980–992. doi: 10,1016 / S2213-8587 (15) 00284-3. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26358173/
 4. Davis, S. R., Worsley, R., Miller, K. K., Parish, S. J., & Santoro, N. (2016). Androgeny a ženské pohlavíVaše funkce a dysfunkce - zjištění ze čtvrté mezinárodní konzultace sexuální medicíny. Časopis sexuální medicíny, 13 (2), 168–178. doi: 10.1016 / j.jsxm.2015.12.033. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26953831/
 5. Fiers, T., Delanghe, J., T’Sjoen, G., Van Caenegem, E., Wierckx, K., & Kaufman, J. M. (2014). Kritické hodnocení testosteronu ve slinách jako metoda pro stanovení testosteronu v séru. Steroidy , 86 , 5–9. doi: 10.1016 / j.steroids.2014.04.013. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24793565/
 6. Kovac, J. R., Rajanahally, S., Smith, R. P., Coward, R. M., Lamb, D. J., & Lipshultz, L. I. (2014). Spokojenost pacientů s substituční terapií testosteronem: Důvody, které vedly k volbám. Deník sexuální medicíny, 11 (2), 553–562. doi: 10,1111 / jsm.12369. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24344902
 7. Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2020). Hyperandrogenismus, adrenální dysfunkce a hirsutismus. Dermatolog; Journal of Dermatology, Venereology, and Allied Fields, 71 (10), 752–761. doi: 10,1007 / s00105-020-04677-1. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32857168/
 8. Mazer N. A. (2002). Nedostatek testosteronu u žen: etiologie, diagnostika a objevující se léčba. Mezinárodní časopis pro plodnost a ženskou medicínu, 47 (2), 77–86. Citováno z https://www.researchgate.net/publication/11379745_Testosteron_deficiency_in_women_Etiologies_diagnosis_and_emerging_treatments
 9. Mulhall, J.P., Trost, L.W., Brannigan, R.E., et al. (2018) Hodnocení a zvládání nedostatku testosteronu: směrnice AUA. Journal of Urology, 200 : 423. Citováno z https://www.auanet.org/guidelines/testosterone-deficiency-guideline
 10. Rivas, A. M., Mulkey, Z., Lado-Abeal, J., & Yarbrough, S. (2014). Diagnostika a řízení nízké hladiny testosteronu v séru. Sborník (Baylor University. Medical Center), 27 (4), 321–324. doi: 10.1080 / 08998280.2014.11929145. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4255853
 11. Urologická péče Foundation. Nízký testosteron. (n.d.). Citováno 19. března 2021 z https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/l/low-testosteron
Vidět víc