Vedlejší účinky tamsulosinu: co je třeba vzít v úvahu

Vedlejší účinky tamsulosinu: co je třeba vzít v úvahu

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Pokud vám byl předepsán tamsulosin (značka Flomax) pro benigní hyperplazii prostaty (BPH), možná vás zajímají možné vedlejší účinky.

Ačkoli studie ukazují, že tamsulosin je bezpečný a účinný lék, všechny léky mohou mít potenciál nežádoucích účinků. Poraďte se se svým zdravotnickým pracovníkem, pokud byste chtěli získat více informací o lécích, ale zde je třeba vzít v úvahu některé vedlejší účinky při užívání tamsulosinu.

Životně důležité orgány

 • Tamsulosin (značka Flomax) je lék, který léčí benigní hyperplazii prostaty nebo hypertrofii (BPH), známou také jako zvětšená prostata.
 • Tamsulosin pomáhá zmírnit močové příznaky uvolněním svalů kolem prostaty a močového měchýře.
 • Tamsulosin může způsobovat nežádoucí účinky od mírných po závažné; časté nežádoucí účinky zahrnují závratě, bolesti hlavy, příznaky nachlazení, ospalost a intraoperační syndrom floppy iris (IFIS).
 • Vedlejší účinky mají tendenci časem klesat, podle studie o dlouhodobém užívání tamsulosinu.

Co je tamsulosin?

Tamsulosin (značka Flomax) je součástí třídy léků známých jako alfa-blokátory (α-blokátory). Je schválen FDA k léčbě benigní hyperplazie prostaty (BPH), známé také jako zvětšená prostata. Toto je běžný stav, který ovlivňuje asi polovina všech mužů ve věku od 51 do 60 let (AUA, 2020) a více 70% mužů starší než 60 let (Narayan, 2005).

Prostatická žláza je umístěna na bázi močového měchýře a obklopuje močovod, trubici, která přenáší moč z močového měchýře z těla přes penis. Jak se vaše prostata zvětšuje, může vyvíjet tlak na močovou trubici, což vede k příznakům dolních močových cest (LUTS). Klasickým příznakem BPH je potřeba častějšího močení, zejména v noci.

jak zjistit, zda váš penis roste

jiný příznaky BPH zahrnují potíže se zahájením močení, slabý odtok moči, namáhání při močení a časté spouštění / zastavování během močení (AUA, 2020). Tamsulosin pomáhá odpočinout si svaly prostaty a močového měchýře. To může umožnit, aby se močová trubice rozšířila a zlepšila tok moči, zmírnění močových příznaků způsobených zvětšenou prostatou (DailyMed, 2015).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Mezi další příklady alfa blokátorů patří prazosin (značka Minipress), silodosin (značka Rapaflo), alfuzosin (značka Uroxatral), terazosin (značka Hytrin) a doxazosin (značka Cardura).

Vedlejší účinky tamsulosinu

Běžný Mezi vedlejší účinky tamsulosinu patří (DailyMed, 2015):

 • Závratě nebo závratě
 • Bolest hlavy
 • Rýma, ucpaný nos nebo jiné příznaky nachlazení
 • Abnormální ejakulace, jako je selhání ejakulace
 • Ospalost
 • Průjem
 • Intraoperační syndrom diskety, něco, co se může objevit během operace katarakty nebo operace glaukomu

Vážně nežádoucí účinky tamsulosinu mohou zahrnovat (UpToDate, n.d.):

 • Bolest na hrudi (angina pectoris)
 • Nízký krevní tlak nebo mdloby (synkopa), zvláště když stojíte ze sedu (známé také jako ortostatická hypotenze)
 • Priapismus nebo bolestivá erekce, která trvá déle než čtyři hodiny
 • Závažná alergická reakce s kožní vyrážkou, otoky a dýchacími potížemi; jestliže jste v minulosti měl (a) alergii na sulfonamidové (sulfa) léky, můžete také mít alergickou reakci na tamsulosin

Léčba předčasné ejakulace: co funguje nejlépe?

8 minut čtení

Toto není úplný seznam. Požádejte lékařskou pomoc od svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka o další informace o možných nežádoucích účincích tamsulosinu.

jak muži testují na hpv

A konečně, tamsulosin má potenciální lékové interakce s několika různými léky, jako jsou inhibitory fosfodiesterázy-5 (PDE5) používané k léčbě erektilní dysfunkce) a léky, které blokují jaterní enzymy potřebné k štěpení tamsulosinu. Informujte svého zdravotnického pracovníka, zda užíváte nějaké jiné léky, ať už jsou to léky bez předpisu nebo na předpis.

Vedlejší účinky tamsulosinu u starších lidí

V posledních několika letech se vedly polemiky o tom, zda tamsulosin zvyšuje riziko demence u starších osob.

Studie z roku 2018 publikovaná v časopise Pharmacoepidemiology and Drug Safety zkoumala údaje Medicare o mužech užívajících tamsulosin po dobu šesti let (2006-2012). Vědci zjistili, že tito muži měli výrazně vyšší riziko rozvoje demence než u mužů, kteří drogu neužívali (Duan, 2018).

Studie z roku 2019 publikovaná v časopise Journal of Urology však poukázala na několik omezení u Duan et al. studie. Na základě záznamů z národní databáze zdravotního pojištění hledali jihokorejští vědci souvislost mezi užíváním α-blokátorů a demencí u dospělé korejské populace s BPH v letech 2011 až 2017. - nenašli ji. Autoři dospěli k závěru, že léčba benigní hyperplazie prostaty je nesouvisí s rizikem demence (Tae, 2019). Nezdá se, že by tamsulosin definitivně zvyšoval riziko demence u starších osob, je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Vedlejší účinky tamsulosinu dlouhodobě

NA Studie z roku 2005 zkoumali dlouhodobou bezpečnost a účinnost tamsulosinu a zkoumali skupinu mužů, kteří tamsulosin užívali šest let. Vědci zjistili, že mezi nejběžnější nepříznivé účinky patří infekce, náhodné zranění, rýma, bolest a bolest v krku; další hlášené nežádoucí účinky zahrnovaly abnormální ejakulaci, synkopu a ortostatickou hypotenzi.

Je zajímavé, že vedlejší účinky během šestiletého období klesaly, přičemž nejvyšší úrovně se vyskytly v prvních dvou letech léčby. Ve skutečnosti méně než 5% mužů uvedlo tyto nežádoucí účinky po prvních dvou letech léčby (Narayan, 2005).

Stručně řečeno, lidé užívající tamsulosin k léčbě močových příznaků BPH měli i po dobu šesti let bezpečnou a dobře tolerovanou úlevu od svých příznaků.

Nežádoucí účinky přípravku Flomax po ukončení léčby

Pokud přestanete užívat tamsulosin (značka Flomax) na několik dní, poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče, než začnete znovu. U některých lidí se při užívání tamsulosinu objeví nízký krevní tlak. Váš poskytovatel vás může nechat restartovat na nejnižší dávka k prevenci nežádoucích účinků (UpToDate, n.d.).

Reference

 1. Americká urologická asociace (AUA) - Urology Care Foundation: Co je to benigní hyperplazie prostaty? (2020). Citováno dne 8. září 2020 z https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/benign-prostatic-hyperplasia-(bph)
 2. Americká urologická asociace (AUA) - Urology Care Foundation: Co jsou to ledvinové kameny? (2020). Citováno dne 8. září 2020 z https://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/kidney-stones
 3. Duan, Y., Grady, J. J., Albertsen, P. C., & Helen Wu, Z. (2018). Tamsulosin a riziko demence u starších mužů s benigní hyperplazií prostaty. Farmakoepidemiologie a bezpečnost léčiv, 27 (3), 340–348. Citováno z https://doi.org/10.1002/pds.4361
 4. DailyMed - tobolka tamsulosin hydrochloridu (2015). Citováno dne 8. září 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=339c3b57-a339-4578-bfd7-46b25d911ff6
 5. Narayan, P., & Tunuguntla, H. S. (2005). Dlouhodobá účinnost a bezpečnost tamsulosinu při benigní hyperplazii prostaty. Recenze v Urology, 7 Suppl 4 (Suppl 4), S42 – S48. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1477608/
 6. UpToDate - Tamsulosin: Informace o drogách (n.d.). Citováno dne 8. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/tamsulosin-drug-information
 7. Tae, B., Bum Sik Tae Oddělení urologie, Jeon, B., Byeong Jo Jeon Oddělení urologie, Choi, H., Oddělení Hoon Choi urologie,. . . Hospital, K. (2019). α-blokátor a riziko demence u pacientů s benigní prostatickou hyperplazií: celostátní populační studie využívající národní databázi zdravotních pojišťoven. Citováno z https://www.auajournals.org/doi/10.1097/JU.0000000000000209
Vidět víc