Těhotenství v 7 až 10 týdnech

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 2. srpna 2021.
CO POTŘEBUJEŠ VĚDĚT:

Těhotenské hormony mohou způsobit, že vaše tělo projde během této fáze těhotenství mnoha změnami. Můžete se cítit unavenější než obvykle a mít změny nálady, nevolnost a zvracení a bolesti hlavy. Můžete trochu přibrat nebo zhubnout. Vaše prsa mohou být citlivá a oteklá a můžete častěji močit. Můžete mít chutě na určitá jídla nebo nemáte rádi jídla, která běžně jíte. Můžete mít také pálení žáhy nebo zácpu.

POKYNY PRO VYBÍJENÍ:

Okamžitě vyhledejte péči, pokud:

 • Máte bolesti nebo křeče v břiše nebo v kříži.
 • Máte silné vaginální krvácení nebo srážení krve.
 • Míjíte materiál, který vypadá jako tkáň nebo velké sraženiny. Sbírejte materiál a přineste ho s sebou.

Zavolejte svého lékaře nebo porodníka, pokud:

 • Máte slabé krvácení.
 • Máte zimnici nebo horečku.
 • Máte vaginální svědění, pálení nebo bolest.
 • Máte žlutý, zelený, bílý nebo páchnoucí vaginální výtok.
 • Máte bolest nebo pálení při močení, méně moči než obvykle nebo růžovou či krvavou moč.
 • Máte otázky nebo obavy týkající se vašeho stavu nebo péče.

Jak o sebe pečovat v této fázi těhotenství:

Tipy pro zdravé těhotenství
 • Zvládejte nevolnost a zvracení. Vyhýbejte se tučným a kořeněným jídlům. Jezte malá jídla po celý den místo velkých jídel. Zázvor může pomoci snížit nevolnost. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče na další způsoby, jak snížit nevolnost a zvracení.
 • Jezte různé zdravé potraviny. Mezi zdravé potraviny patří ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, nízkotučné mléčné výrobky, fazole, libové maso a ryby. Pijte tekutiny podle pokynů. Zeptejte se, kolik tekutin denně vypít a jaké tekutiny jsou pro vás nejlepší. Omezte kofein na méně než 200 miligramů každý den. Omezte příjem ryb na 2 porce týdně. Vyberte si ryby s nízkým obsahem rtuti, jako je konzervovaný lehký tuňák, krevety, losos, treska nebo tilapie. Dělat ne jezte ryby s vysokým obsahem rtuti, jako je mečoun, tilefish, královská makrela a žralok.
  Zdravé jídlo
 • Užívejte prenatální vitamíny podle pokynů. Vaše potřeba určitých vitamínů a minerálů, jako je kyselina listová, se během těhotenství zvyšuje. Prenatální vitamíny poskytují některé další vitamíny a minerály, které potřebujete. Prenatální vitamíny mohou také pomoci snížit riziko určitých vrozených vad.
  Zdroje kyseliny listové
 • Zeptejte se, jakou váhu byste měli každý měsíc přibrat. Příliš velké nebo příliš malé přibírání na váze může být pro vás i vaše dítě nezdravé.
 • Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o cvičení. Mírné cvičení vám může pomoci zůstat fit. Váš poskytovatel zdravotní péče vám pomůže naplánovat cvičební program, který je pro vás během těhotenství bezpečný.
  Chůze během těhotenství
 • Nekuřte. Kouření zvyšuje riziko potratu a dalších zdravotních problémů během těhotenství. Kouření může způsobit, že se vaše dítě narodí příliš brzy nebo bude při narození vážit méně. Přestaňte kouřit, jakmile si myslíte, že byste mohla být těhotná. Pokud potřebujete pomoc s odvykáním, požádejte svého poskytovatele zdravotní péče o informace.
 • Nepijte alkohol. Alkohol přechází z vašeho těla na vaše dítě přes placentu. Může ovlivnit vývoj mozku vašeho dítěte a způsobit fetální alkoholový syndrom (FAS). FAS je skupina stavů, které způsobují duševní, behaviorální a růstové problémy.
 • Než začnete užívat jakékoli léky, poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče. Mnoho léků může poškodit vaše dítě, pokud je užíváte, když jste těhotná. Neužívejte žádné léky, vitamíny, bylinky nebo doplňky, aniž byste se nejprve poradili se svým poskytovatelem zdravotní péče. Nikdy užívat nelegální nebo pouliční drogy (jako je marihuana nebo kokain), když jste těhotná.

Bezpečnostní tipy během těhotenství:

 • Vyhněte se vířivkám a saunám. Nepoužívejte vířivku nebo saunu, když jste těhotná, zejména během prvního trimestru. Vířivky a sauny mohou zvýšit teplotu vašeho dítěte a zvýšit riziko vrozených vad.
 • Vyhněte se toxoplazmóze. Jedná se o infekci způsobenou konzumací syrového masa nebo pobytem v blízkosti infikovaných kočičích výkalů. Může způsobit vrozené vady, potraty a další problémy. Umyjte si ruce poté, co se dotknete syrového masa. Před konzumací se ujistěte, že je maso dobře propečené. Vyvarujte se syrových vajec a nepasterizovaného mléka. Používejte rukavice nebo požádejte někoho jiného, ​​aby vyčistil toaletu vaší kočky, když jste těhotná.

Změny, které se dějí s vaším dítětem:

V 10 týdnech bude vaše miminko dlouhé asi 2,5 palce od temene hlavy po zadek (zadeček miminka). Vaše dítě váží asi ½ unce. Tvoří se hlavní tělesné orgány, jako je mozek, srdce a plíce. Začínají se utvářet rysy obličeje vašeho miminka.Prenatální péče:

Prenatální péče je série návštěv u vašeho poskytovatele zdravotní péče během těhotenství. Během prvních 28 týdnů těhotenství navštívíte svého poskytovatele zdravotní péče jednou za měsíc. Prenatální péče může pomoci předejít problémům během těhotenství a porodu. Váš poskytovatel zdravotní péče zkontroluje váš krevní tlak a váhu. Bude také kontrolována srdeční frekvence vašeho dítěte. Při některých návštěvách můžete také potřebovat následující:

 • Vyšetření pánve umožňuje vašemu poskytovateli zdravotní péče vidět váš děložní čípek (spodní část dělohy). Váš poskytovatel zdravotní péče použije k otevření vaší vagíny spekulum. On nebo ona zkontroluje velikost a tvar vaší dělohy. Při své první prenatální návštěvě můžete mít také Pap stěr. Toto je test, který zkontroluje, zda váš děložní čípek neobsahuje abnormální buňky.
 • Krevní testy lze provést kontrolu některého z následujících:
  • Gestační diabetes nebo anémie (nízká hladina železa)
  • Krevní skupina nebo Rh faktor nebo některé vrozené vady
  • Imunita vůči určitým nemocem, jako jsou plané neštovice nebo zarděnky
  • Infekce, jako je sexuálně přenosná infekce, HIV nebo hepatitida B
 • Žloutenka typu B může být nutné předcházet nebo léčit. Hepatitida B je zánět jater způsobený virem hepatitidy B (HBV). HBV se může během porodu přenést z matky na její dítě. Budete vyšetřeni na HBV co nejdříve v prvním trimestru každého těhotenství. Test potřebujete, i když jste dostali vakcínu proti hepatitidě B nebo jste byli testováni dříve. Možná budete muset před porodem podstoupit léčbu infekce HBV.
 • Testy moči lze také provést kontrolu cukru a bílkovin. Mohou to být příznaky gestačního diabetu nebo preeklampsie. Pro kontrolu příznaků infekce lze také provést testy moči.
 • Ultrazvuk plodu zobrazuje obrázky vašeho dítěte uvnitř vaší dělohy. Obrázky se používají ke kontrole vývoje, pohybu a polohy vašeho miminka.
  Těhotenský ultrazvuk
 • Screeningové testy genetických poruch vám může být nabídnuto. Tyto screeningové testy kontrolují riziko genetických poruch, jako je Downův syndrom, u vašeho dítěte. Screeningový test zahrnuje krevní test a ultrazvuk.

Sledujte svého lékaře nebo porodníka podle pokynů:

Jděte na všechny prenatální návštěvy. Zapište si své otázky, abyste je nezapomněli položit při svých návštěvách.

© Copyright IBM Corporation 2021 Informace jsou určeny pouze pro použití koncovým uživatelem a nesmějí být prodávány, redistribuovány ani jinak používány pro komerční účely. Všechny ilustrace a obrázky obsažené v CareNotes® jsou vlastnictvím společnosti A.D.A.M., Inc. nebo IBM Watson Health.

Výše uvedené informace jsou pouze vzdělávací pomůckou. Není určeno jako lékařská rada pro jednotlivé stavy nebo léčby. Poraďte se se svým lékařem, zdravotní sestrou nebo lékárníkem dříve, než budete dodržovat jakýkoli léčebný režim, abyste zjistili, zda je pro vás bezpečný a účinný.

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.