Synthroid: obecný levotyroxin, který se může chovat odlišně

Synthroid: obecný levotyroxin, který se může chovat odlišně

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.


Je Synthroid lepší než generický levotyroxin? První osobou, která se zeptá, je váš poskytovatel zdravotní péče. Znát vás a jakékoli zdravotní potíže, které máte, mohou mít dobrý důvod pro doporučení jednoho nad druhým. Požádejte je o vysvětlení! Náklady mohou být také faktorem.

Studie většinou neukazují jasné výhody jednoho typu - názvu značky nebo obecného - oproti ostatním. Zkušenosti lidí však vyprávějí jiný příběh, přičemž některé popisují, že se po přechodu z jedné formulace na druhou cítily mnohem lépe.

můžete pít pivo při užívání prednisonu

Životně důležité orgány

 • Synthroid a generický levotyroxin se používají k léčbě hypotyreózy, což je zdravotní stav způsobený nízkou hladinou hormonů štítné žlázy.
 • Synthroid i levotyroxin jsou syntetické verze T4 nebo tyroxinu, primárního hormonu štítné žlázy produkovaného vaší štítnou žlázou.
 • Jedno není nutně lepší než druhé; pokud se však rozhodnete přepnout mezi značkou a generickým levotyroxinem, informujte svého poskytovatele zdravotní péče.
 • Vedlejší účinky jak značky, tak generických léků na štítnou žlázu jsou podobné a zahrnují zvýšenou chuť k jídlu, hubnutí, intoleranci na teplo a vypadávání vlasů.

Levothyroxin používá

Hypotyreóza je zdravotní stav, kdy vaše štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů štítné žlázy k udržení rovnováhy funkcí vašeho těla.

Pokud vám byla diagnostikována hypotyreóza, ať už z autoimunitního onemocnění štítné žlázy, jako je Hashimotova choroba nebo tyroiditida, chirurgického zákroku, ozařování nebo jen z důvodu nízké funkce štítné žlázy, budete potřebovat substituční léčbu hormony štítné žlázy.

Většině lidí je předepsán levotyroxin, umělá (syntetická) forma tyroxinu (T4), primárního hormonu, který vaše štítná žláza přirozeně produkuje. Tyroxin hraje zásadní roli při regulaci metabolismu, teploty, trávení a mnoha dalších procesů vašeho těla - proto je tak důležité jej nahradit (NIDDK, 2016). Hormony štítné žlázy se také používají k léčbě některých forem rakoviny štítné žlázy.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

Synthroid používá

Synthroid je značkový levotyroxin sodný; další značkové verze levotyroxinu zahrnují Levothroid, Unithroid, Tirosint a Levoxyl. Obsahuje stejné účinné látky a používá se ke stejným účelům, a to k léčbě hypotyreózy nebo nízké hladiny hormonů štítné žlázy.

Levothyroxin vs. Synthroid: co je lepší?

Mnoho lidí si klade otázku, zda levotyroxin (nebo levotyroxin sodný) a Synthroid jsou stejné - a pokud ne, které by mohly být lepší. U většiny léků nezáleží na tom, zda užíváte obecnou nebo značkovou verzi nebo mezi nimi přepínáte.

viagra, jak dlouho trvá, než začne fungovat

FDA zajišťuje, že oba mají stejné aktivní složky, fungují stejným způsobem a mají stejné vedlejší účinky. Pak je třeba zvážit náklady - generické léky jsou obvykle levnější.

To však nemusí být případ značky a generického léku na náhradu štítné žlázy, jako je levotyroxin a Synthroid. Organizace endokrinní a štítné žlázy stejně jako Americká asociace štítné žlázy, Americká asociace klinických endokrinologů a Endokrinní společnost se obávají, že generický a značkový levotyroxin se nemusí chovat pro všechny osoby stejně (Benvenga, 2019).

To není potvrzeno, ale tyto tři organizace předložily prohlášení, že jsou znepokojeny metodou FDA pro stanovení bioekvivalence (podobnosti mezi léky).

Zatímco aktivní složka (levotyroxin sodný) může být stejná, jiné neaktivní složky obvykle přidávané do lékových formulací se liší mezi generickými a značkovými léky. Neaktivní složky jsou nezbytné, aby pomohly konzervovat lék, absorbovat lék atd.

Některé z těchto neaktivních složek mohou ovlivnit, jak rychle vstřebáváte léky a potenciálně, jak reagujete na hormon. Dokonce malé rozdíly mohlo by to znamenat, že máte významný rozdíl v hladinách hormonu štítné žlázy dodávaného do celého těla od značky ke značce nebo značky k obecným formulacím - to nakonec ovlivní to, jak se budete cítit (Benvenga, 2019).

Obecně platí, že pokud si koupíte stejný značkový hormon nebo generikum od stejného výrobce, šarže jsou z hlediska těchto neaktivních složek relativně konzistentní, protože je vyrábí stejný výrobce. Uvědomte si však, že různí výrobci mohou vyrábět generické formy levotyroxinu - zeptejte se ve své lékárně, abyste zjistili, jaké generické výrobce používají, a udržujte je konzistentní.

Ve Spojených státech může být v závislosti na vašem pojistném plánu váš lékárník požádán, aby změnil léčbu štítné žlázy na obecnou, pokud to neurčí poskytovatel zdravotní péče.

co vzít na zvýšení testosteronu

Celkově není ani název značky, ani obecný název nutně lepší než ten druhý. Jakmile však zjistíte, který z nich vám nejlépe vyhovuje, zůstaňte u stejné značky nebo výrobce. Pokud změníte značky, přejdete na generiku nebo přejdete z jedné generiky na druhou, možná budete muset získat hormon stimulující štítnou žlázu (TSH) krevní testy zkontrolovány po šesti týdnech, aby byla zajištěna účinnost vaší nové hormonální terapie. Poté kontaktujte svého poskytovatele. Možná budete potřebovat úpravu dávky, pokud jsou vaše hladiny TSH neoptimální (Benvenga, 2019).

Nežádoucí účinky synthroidu a levotyroxinu

Vzhledem k tomu, že aktivní chemické látky v obou značkových a generických levotyroxinů jsou stejné, sdílejí stejný profil vedlejších účinků. Většina vedlejších účinků obou léků pochází z nadměrného užívání syntetického hormonu, což vede k příznakům hypertyreózy (příliš mnoho hormonu štítné žlázy).

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal a varování černé skříňky pokud jde o hormony nahrazující štítnou žlázu: Nepoužívejte hormony štítné žlázy, jako je levotyroxin nebo Synthroid, k hubnutí nebo k léčbě obezity. Velké dávky mohou vést k vážným a život ohrožujícím účinkům (DailyMed, 2019).

Časté nežádoucí účinky zahrnout (DailyMed, 2019):

 • Nadměrné pocení (hyperhidróza)
 • Nervozita / úzkost
 • Únava
 • Svalové třesy
 • Průjem
 • Ztráta vlasů
 • Zvýšená chuť k jídlu
 • Ztráta váhy
 • Neschopnost snášet vysoké teploty (nesnášenlivost tepla)
 • Horečka
 • Snížená minerální hustota kostí
 • Hyperaktivita
 • Nepravidelné menstruační cykly
 • Problémy s plodností

Pokud je vaše substituční dávka hormonu štítné žlázy příliš vysoká, může se u vás objevit více závažné nežádoucí účinky , včetně (DailyMed, 2019):

co si mohu koupit přes pult na erektilní dysfunkci
 • Rychlý srdeční rytmus (tachykardie nebo palpitace)
 • Nepravidelný srdeční rytmus (arytmie)
 • Vysoký krevní tlak
 • Srdeční selhání
 • Bolest na hrudi (angina pectoris)
 • Srdeční infarkt (infarkt myokardu)
 • Srdeční zástava (srdce přestane fungovat)

Dávkování synthroidu a levotyroxinu

Dávkování pro značkovou i generickou formu náhrady hormonů štítné žlázy je stejné. Celkově je cílem efektivně nahradit hormon štítné žlázy v těle, aby se vaše hladiny vrátily k normálu.

Většina lidí užívá léky ve formě tablet nebo tobolek. Generické a značkové pilulky jsou k dispozici v řadě dávkách , včetně 25 mcg, 50 mcg, 75 mcg, 88 mcg, 100 mcg, 112 mcg, 125 mcg, 137 mcg, 150 mcg, 175 mcg, 200 mcg a 300 mcg (UpToDate, n.d). Hormony štítné žlázy byste měli užívat nalačno, alespoň 30–60 minut před jídlem. Určitý antacida , stejně jako ty, které mají uhličitan vápenatý nebo inhibitory protonové pumpy PPI), mohou interferovat s absorpcí hormonů, takže se vyvarujte užívání levotyroxinu nebo Synthroidu s těmito léky (DailyMed, 2019). Pokud jde o další možné lékové interakce, vyhledejte lékařskou pomoc od svého poskytovatele zdravotní péče nebo lékárníka.

Po zahájení léčby přípravkem Synthroid nebo levotyroxin váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně zkontroluje krevní testy vašeho hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH), aby zjistil, zda dostáváte dostatek hormonální náhrady. Vysoká hladina TSH znamená, že nedostáváte dostatek tyroxinu a naopak. Pokud se změní vaše dávka nebo změníte výrobce, bude třeba TSH opakovat.

Náklady a krytí pro Synthroid a generický levotyroxin

Většina pojistných plánů pokrývá náhradu hormonů štítné žlázy. Před zahájením konkrétní formulace byste si však měli pečlivě zkontrolovat svůj plán pokrytí a promluvit si s lékárníkem, abyste se ujistili. Náklady na 30denní dodávku se pohybují od 4 do 50 dolarů, v závislosti na síle a tom, zda se jedná o značku nebo generikum (GoodRx.com).

Závěr

Sečteno a podtrženo: Americká asociace štítné žlázy doporučuje, abyste při hledání formulace, která vám vyhovuje, drželi stejné značky nebo generického léku. Pokud potřebujete změnit, měli byste informovat svého poskytovatele zdravotní péče, protože možná budete muset opakovat testování štítné žlázy, abyste se ujistili, že lék funguje pro vás.

U onemocnění, jako je hypotyreóza, které obvykle vyžaduje celoživotní terapii, důsledná a přesná léčba stejnou značkou hormonů štítné žlázy v průběhu času maximalizuje vaše šance na účinnou léčbu (American Thyroid Association, n.d.).

Jakmile si vyberete svou značku nebo generickou formulaci, můžete požádat svého poskytovatele zdravotní péče, aby napsal DAW, což znamená, že bude vydáno tak, jak je napsáno, nebo žádná obecná náhrada vašeho předplatného, ​​aby se zabránilo změnám léků.

jak zvýšit velikost haléřů

Reference

 1. Americká asociace štítné žlázy. Q and A: Thyroxine Preparations (n.d.) Citováno dne 12. října 2020 z https://www.thyroid.org/patient-thyroid-information/what-are-thyroid-problems/q-and-a-thyroxine-preparations/
 2. Benvenga S, Carlé A. (2019). Formulace levotyroxinu: Farmakologické a klinické důsledky generické substituce. Adv Ther, 36 (Suppl 2): ​​59-71. doi: 10,1007 / s12325-019-01079-1, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6822816/
 3. Chiovato, L., Magri, F., & Carlé, A. (2019). Hypotyreóza v kontextu: Kam jsme byli a kam jdeme. Advances in Therapy, 36 (S2), 47–58. https://doi.org/10.1007/s12325-019-01080-8 ; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6822815/#:~:text=Hypothyroidism%20affects%20up%20to%205,f%%20estimated%205%25%20being%20undiagnosed
 4. DailyMed z americké národní lékařské knihovny a National Institutes of Health (NIH): tableta sodné soli levothyroxinu (2019). Citováno dne 12. října 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=fce4372d-8bba-4995-b809-fb4e256ee798
 5. DailyMed z americké národní lékařské knihovny a National Institutes of Health (NIH): Synthroid (2020). Citováno dne 12. října 2020 z https://www.dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=1e11ad30-1041-4520-10b0-8f9d30d30fcc
 6. GoodRx.com Levothyroxin (n.d.) Citováno 12. října 2020 z https://www.goodrx.com/levothyroxine?dosage=50mcg&form=tablet&label_override=levothyroxine&quantity=30
 7. Národní institut pro diabetes a poruchy trávení a ledvin (NIDDK) - hypotyreóza (2016). Citováno 12. října 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypotyreóza
Vidět víc