Syndrom neklidných nohou

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 3. května 2021.
Co je to syndrom neklidných nohou?

Harvard Health Publishing

Syndrom neklidných nohou je porucha pohybu, která způsobuje nepříjemné pocity v nohou. Tyto pocity jsou obvykle horší během období odpočinku, zejména těsně před spaním v noci, ale mohou se objevit během denních období nečinnosti, jako je sledování filmu, účast na dlouhé obchodní schůzce nebo létání v letadle.

Nepohodlí syndromu neklidných nohou je obvykle doprovázeno ohromným nutkáním pohybovat nohama, což může dočasně zmírnit nepohodlí nohou. V noci lidé se syndromem neklidných nohou často zjišťují, že příznaky jejich nohou znesnadňují usínání. Z tohoto důvodu je běžná nespavost spolu s extrémní ospalostí a únavou během dne.Příčina syndromu neklidných nohou zůstává neznámá. Důkazy však naznačují, že existuje problém související s mozkovou chemickou látkou (neurotransmiter) tzvdopamin. Protože syndrom neklidných nohou může postihnout členy rodiny napříč generacemi, vědci mají podezření, že existuje určité genetické (zděděné) riziko tohoto problému. Genetické studie navíc zjišťují souvislost mezi určitými geny a syndromem neklidných nohou. Jednoznačná genetická příčina však nebyla potvrzena.

U některých lidí se syndromem neklidných nohou může být přispívajícím faktorem anémie z nedostatku železa, zatímco u jiných je syndrom neklidných nohou spojen s těhotenstvím, cukrovkou, roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou, selháním ledvin, křečovými žilami nebo periferní neuropatií (poškození nervů v rukou a nohou). Vysoký příjem kofeinu (káva, čaj, kolové nápoje, čokoláda) a některé nedostatky vitamínů mohou také souviset se syndromem neklidných nohou.

Ačkoli syndrom neklidných nohou bývá častější a závažnější u lidí starších 50 let, může se vyskytnout u mužů a žen jakékoli věkové skupiny, dokonce i u mladých lidí, kteří mohou být mylně diagnostikováni jako hyperaktivní. V současné době mají desítky tisíc lidí ve Spojených státech syndrom neklidných nohou, který je natolik závažný, že narušuje normální každodenní život. Vědci však odhadují, že ještě více lidí – možná až 3 % až 8 % populace USA – může mít příležitostné mírnější příznaky syndromu neklidných nohou.

Příznaky

Syndrom neklidných nohou způsobuje širokou škálu nepříjemných pocitů nohou, které mohou být popsány jako kterýkoli z následujících: mravenčení, píchání, červivost, nuda, plazení, tahání, rýsování a někdy i bolest. Ačkoli jsou nejčastěji postiženy svaly dolních končetin, syndrom neklidných nohou může občas způsobit příznaky i v pažích. Nepohodlí syndromu neklidných nohou je téměř vždy doprovázeno neodolatelnou potřebou hýbat nohama. Zdá se, že pohyb nohou, jako je chůze, protahování a hluboké pokrčení kolen, přináší dočasnou úlevu. Pomoci může také masáž nohou nebo teplá koupel.

Kromě nepohodlí nohou může syndrom neklidných nohou také způsobit pravidelné trhavé pohyby nohou během spánku. Tyto mimovolní pohyby nohou často ruší jak pacienta, tak i jeho partnera na lůžku. Také proto, že příznaky syndromu neklidných nohou bývají horší před spaním, může být pro lidi se syndromem neklidných nohou těžké usnout a zůstat spát. To může způsobit nespavost a těžkou denní ospalost, která může významně narušit práci, školu a společenský život.

Diagnóza

Váš lékař diagnostikuje syndrom neklidných nohou na základě vašich příznaků, anamnézy, rodinné anamnézy a fyzického vyšetření. Váš lékař také provede neurologické vyšetření, aby zjistil poškození nervů. Může si objednat rutinní krevní testy, aby zjistil anémii, nedostatek železa nebo vitamínů, cukrovku a problémy s ledvinami. Pokud jsou zásoby železa v těle nízké, doplňky železa mohou zmírnit příznaky syndromu neklidných nohou.

Mnoho lidí se syndromem neklidných nohou má také mimovolní, periodické, trhavé pohyby nohou během spánku. Pohyby se vyskytují 1 až 10krát za minutu. Studie spánku může určit, jak moc se to děje a jak to ovlivňuje váš spánek. V některých případech může být nezbytná studie nočního spánku na spánkové klinice

Očekávaná doba trvání

U žen, u kterých se syndrom neklidných nohou objeví poprvé během těhotenství, příznaky často po porodu vymizí. U jiných lidí se syndromem neklidných nohou může být porucha celoživotním problémem.

Prevence

Ačkoli neexistuje způsob, jak syndromu neklidných nohou zabránit, může pomoci vyhnout se kofeinu, alkoholu a kouření cigaret.

Léčba

Léčba syndromu neklidných nohou závisí na závažnosti vašich příznaků. Pokud jsou vaše příznaky mírné, úlevu může přinést pouhé cvičení, protahování nebo masáž nohou nebo horká koupel. Pomoci mohou také změny životního stylu, zejména dodržování vyvážené stravy a vyhýbání se kofeinu, alkoholu a kouření cigaret. Léčba železem může být užitečná i při absenci nedostatku železa (ačkoli, protože příliš mnoho železa může být škodlivé, je důležité sledovat hladinu železa v krvi).

Mnozí odborníci také doporučují psychicky náročné aktivity, jako jsou křížovky nebo videohry, ke zmírnění příznaků (možná rozptýlením).

Řada léků, užívaných jednotlivě nebo v kombinaci, může být účinná při léčbě syndromu neklidných nohou. Mezi tyto léky patří:

    Dopaminergní látky.Tyto léky obvykle zmírňují nepohodlí symptomů syndromu neklidných nohou a zlepšují kvalitu spánku. Patří mezi ně karbidopa/levodopa (Sinemet), pramipexol (Mirapex), ropinirol (Vybavit) a rotigotinovou náplast (Neupro). Vzhledem ke svému bezpečnostnímu profilu jsou pramipexol a ropinirol obvykle první volbou léčby syndromu neklidných nohou. Benzodiazepiny.Tyto léky jsou sedativa, která zlepšují kvalitu spánku. Krátkodobě působící látky, jako napřklonazepam(Clonopin), triazolam (Halcion) azolpidem(Ambien) jsou obvykle nejlepší pro syndrom neklidných nohou. Antikonvulziva.Tyto léky jsou zvláště užitečné u pacientů, jejichž příznaky jsou bolestivé. Obsahujígabapentin(Neurontina generické verze), pregabalin (Lyrica) akarbamazepin(Tegretola generické verze). Jiní. tramadol(Ultram),klonidin(Catapres),amantadin(Symadine, Symmetrel) apropranolol(Inderal) mohou být také užitečné k léčbě tohoto stavu. Tramadol je syntetický opioid proti bolesti, který se někdy doporučuje. Opioidy.Jedná se o narkotika, jako napřkodeinaoxykodon, které zmírňují bolest a mohou potlačit syndrom neklidných nohou u lidí se závažnými, neustupujícími příznaky, které nereagují na jinou léčbu. Vibrační terapie.V roce 2014 FDA schválila vibrační podložku jako nemedikamentózní léčbu syndromu neklidných nohou. Studie naznačují, že tato léčba může být užitečná, ale ne všichni odborníci jsou přesvědčeni o její účinnosti. Obecně je dobře snášen, ale občas způsobuje dočasné zhoršení příznaků, křeče v nohou, bolestivost a kinetózu.

Mnoho lidí se syndromem neklidných nohou má také poruchu periodického pohybu končetin (PLMD), běžnou poruchu pohybu, která způsobuje mimovolní, periodické, trhavé pohyby nohou během spánku. Pohyby se vyskytují 1 až 10krát za minutu. Stupeň periodického pohybu končetin a to, jak ovlivňuje spánek, lze nejlépe posoudit pomocí studie spánku (polysomnogram).

Kdy volat profesionála

Zavolejte svého lékaře, kdykoli budete mít dlouhotrvající nevysvětlitelné nepohodlí v jakékoli části těla, zvláště pokud vám tento nepohodlí brání normálně spát.

Prognóza

Příznaky syndromu neklidných nohou se s věkem často stávají závažnějšími, ačkoli porucha má tendenci přicházet a odcházet. V některých případech může vyhýbání se kofeinu nebo léčbě léky dramaticky snížit příznaky syndromu neklidných nohou.

Externí zdroje

Národní institut srdce, plic a krve (NHLBI)
http://www.nhlbi.nih.gov/

Národní centrum pro výzkum poruch spánku
http://www.nhlbi.nih.gov/about/ncsdr/

Nadace syndromu neklidných nohou (RLS).
http://www.rls.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.