Pocení po jídle. Proto se to může stát

Pocení po jídle. Proto se to může stát

Někdy uděláme něco pro jeden výsledek - a skončíme s pravým opakem. Jóga má být relaxační, a přesto se mnohokrát potíte. Masáže mohou ve skutečnosti způsobit křeče svalů, pokud se poté nebudete natahovat. A jídlo, které je také obecně relaxačním zážitkem, vás může potit.

Jak je to s potením po jídle? Pravděpodobně nejste soutěživý jedlík. Dává to smysl, i bez vědy, že sestřelení 50 párků v rohlíku za pět minut by někomu aktivovalo potní žlázy. Ale pěkná večeře při posezení je jiná a kromě svátků, jako je Den díkůvzdání, se obvykle nenapcháváte. Tady je to, co by vám mohlo tričko namočit a jak tomu zabránit. (Omlouváme se, ale nemůžeme nic dělat s tím, že se na tom večeři potíme, pokud jde o nervy.)

Životně důležité orgány

 • Pocení po jídle se nazývá chuťový hyperhidróza.
 • Kořeněná jídla mohou po jídle způsobit pocení, protože sloučenina, která dává pepřům kop, zvyšuje vaši tělesnou teplotu.
 • Freyův syndrom, vzácný stav zahrnující poškození nervů v blízkosti vašich slinných žláz, může také způsobit pocení po jídle.
 • Omezení koření nebo vyvážení jídel těžkých ze sacharidů může snížit pocení.
 • Injekce botoxu mohou v závažnějších případech účinně snížit pocení.
 • Pocení po jídle stojí za projednání s poskytovatelem zdravotní péče, protože může ovlivnit kvalitu života a způsobit deprese a úzkost.

Mohou vás určitá jídla potit?

Ano absolutně. Ačkoli je věda stále rozpolcená, zda je masový pot skutečný, odborníci souhlasí s tím, že některým potravinám může šťáva proudit. Existuje několik kategorií potravin, které jsou hlavními viníky, pokud se po jídle potíte: kořeněná jídla a (možná) sladká jídla. Kyselé potraviny, jako jsou ty, které obsahují ocet, mohou zvýšit pravděpodobnost pocení, stejně jako potraviny podávané teplé, jako je polévka. Hlavní spouštěče jsou však uvedeny níže a mohou způsobit pocení obličeje nebo nadměrné pocení v podpaží.

kde koupit pilulky na zvětšení penisu

reklama

Řešení nadměrného pocení doručeno k vašim dveřím

Drysol je lék na předpis první volby při nadměrném pocení (hyperhidróze).

Zjistit více

Pikantní jídla

Je všeobecně známo, že kořeněná jídla vás mohou potit. Je to díky směsi paprik, která jim dodává kopyto, nazývané kapsaicin. Naše těla cítí přítomnost této sloučeniny vyvolávající teplo prostřednictvím receptoru nazývá TRPV1. Když je TRPV1 senzibilizován a zjistí, že je kolem kapsaicin, může to způsobit tepelnou hyperalgezii. To je stav, kdy vnímáte věci jako opravdu horké nebo studené, které jsou skutečně jen teplé nebo chladné (O’Neill, 2012). To by mohlo vysvětlit, proč se najednou potíte v restauraci, která pro vás před několika okamžiky měla příjemnou teplotu.

Kapsaicin také zvyšuje vaši tělesnou teplotu a tato reakce může sloužit svému účelu. Může existovat dobrý důvod, proč v horkých a suchých oblastech světa uvidíte hodně kořeněného jídla. Kořeněná jídla, zejména z paprik obsahujících kapsaicin, zahřívají vaše tělo, což vás zase potí, vysvětluje Dana Hunnes, Ph.D., RD, MPH, starší dietologka v lékařském centru Ronalda Reagana UCLA a pomocná profesorka na UCLA Fielding School of Public Health. To zase ochladí vaše tělo a to může být důležité v teplejším podnebí. (Bohužel poznamenává, že to není tak účinné, aby vás ochladilo v horkém a vlhkém podnebí. Musí to být suché.)

Sladká jídla

Abychom měli jasno hned od netopýra, neříkáme, že sladká jídla u některých lidí po jídle vždy způsobí pocení. I když se po sladkém občerstvení nebo jídle spotíte, neznamená to, že je pro vás spouštěčem cukr, ale spíše to, že možná musíte vědomě vyvážit jídlo, abyste zpomalili trávení. Pokud vás cukr potí, je to pravděpodobně proto, že vaše tělo produkuje příliš mnoho inzulínu v reakci na to, co jste jedli. To zase způsobí pokles hladiny cukru v krvi, což je stav známý jako reaktivní hypoglykemie nebo nízká hladina glukózy v krvi jako reakce na jídlo, nikoli způsobená cukrovkou. Častým vedlejším účinkem je pocení. Je ale třeba poznamenat, že jídlo, které vás samo spustí, nemusí způsobit pocení, pokud je konzumováno spolu se zdrojem kvalitního tuku nebo vlákniny, které zpomalují trávení. Poraďte se s lékařem o tom, co prožíváte. Mohou odebírat vzorky krve, aby zjistili hladinu glukózy v krvi, nebo nabídnout návrhy životního stylu. Reaktivní hypoglykemie může vyžadovat zásahy.

antidepresiva, která nezpůsobují přibírání na váze 2016

Chutný hyperhidróza

V některých případech pocení po jídle souvisí s vašimi nervy a ne s jídlem v nabídce. Existuje několik různých druhů hyperhidrózy. Primární hyperhidróza je nejčastější příčinou nadměrného pocení, ale její příčina není známa. Sekundární hyperhidróza je na druhé straně nadměrné pocení kvůli nějaké základní příčině. Chutný hyperhidróza je jednoduše, když k ní dojde po jídle. Chutné pocení se také nazývá Freyův syndrom, jeden typ sekundárního hyperhidrózy, a souvisí s nervy v ústech a kolem nich.

Vaše šance na výskyt Freyova syndromu jsou vyšší, pokud ho někdo ve vaší rodině má, a je obecně způsoben a předchozí operace v blízkosti příušních žláz , největší slinné žlázy těla, které se nacházejí těsně před ušima. Chirurgie může tyto nervy poškodit a způsobit syndrom. I když tento stav není zcela objasněn, jedním z největších příznaků je rozvoj pocení po jídle během jednoho roku po operaci (Freyův syndrom, n.d.). Freyův syndrom je také považován za sekundární hyperhidrózu, protože pocení je vedlejším produktem poškození nervů.

Poškození nervů, úzkost, alkoholismus a dna mohou být základními stavy způsobujícími sekundární hyperhidrózu. Zdravotní stavy zahrnující poškození nervového systému, jako je Parkinsonova choroba, mohou také způsobit chuťový hyperhidrózu. V některých případech může cukrovka způsobit diabetickou neuropatii, poškození nervů, které mohou také způsobit toto pocení. U primárního hyperhidrózy je běžné, že pocení je lokalizováno v určitých částech těla. Tomu se říká fokální axilární hyperhidróza a účty kolem 51% případů hyperhidrózy. V některých případech, jako je hyperhidróza způsobená Harlequinovým syndromem, může dojít k pocení pouze na jedné straně těla (Schlereth, 2009).

Zvládání pocení po jídle

Nejjednodušší možností, pokud znáte své spouštěče, je samozřejmě vyhýbat se jídlům, při kterých se potíte. Hunnes navrhuje uvolnění koření, pokud se zdá, že papriky způsobují pocení, a vy jste přesvědčeni, že se těchto chutných ingrediencí úplně nevzdáte. Pokud je viníkem reaktivní hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi), měli byste se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Přebytek inzulínu může být způsoben zdravotním stavem, který vyžaduje další testování.

Pokud jde o [základní zdravotní stav], jedinou známou léčbou je botulotoxin, říká Hunnes. (Pravděpodobně to znáte lépe jako Botox. Injekce tohoto léku prokázaly slib při zmírnění pocení po jídle jedna studie . A vědci to navrhují jako léčbu první linie, protože se zdá, že přinejmenším snižují pocení a úspěšně snižují pocení při každém opětovném podání (Laccourreye, 1999). (Léky jako Botox se nakonec opotřebovávají a přesná časová osa se liší od člověka k člověku.) Tuto možnost léčby můžete prodiskutovat s dermatologem.

Pokud vaše příznaky nejsou závažné nebo nejste připraveni vyzkoušet injekce Botoxu jako řešení, mohou vám pomoci volně prodejné léky (OTC) nebo antiperspiranty na předpis a deodoranty. Existují speciální antiperspiranty vyrobené ve sprejích a ubrouscích také na obličej, ruce a nohy. Další potenciální způsoby, jak to obejít, mohou být ledové nápoje u stolu, abyste se mohli ochladit zevnitř ven, navrhuje Hunnes. U lidí s Parkinsonovou chorobou mohou některé léky, které zvládají příznaky onemocnění (nazývané anticholinergika), snížit nadměrné pocení. Ale tyto léky nejsou bez svých vedlejších účinků, proto byste měli své možnosti léčby prodiskutovat se zdravotnickým pracovníkem.

Neoprášte to

Hyperhidróza může významně ovlivnit kvalitu života. Primární hyperhidróza je spojena se zvýšeným rizikem úzkosti o 49,6%, nalezena jedna studie (Braganca, 2014). A ačkoli tato studie nenalezla souvislost mezi hyperhidrózou a depresí, studie z roku 2016 ano. The studie nalezena že u dotazovaných účastníků došlo pouze u 9,7% pacientů bez hyperhidrózy k depresi ve srovnání s 27,2% u pacientů s tímto onemocněním (Bahar, 2016). Pokud máte pocit, že vaše pocení narušuje váš každodenní život, zvažte konzultaci s lékařem a prodiskutujte možnosti léčby.

Reference

 1. Bahar, R., Zhou, P., Liu, Y., Huang, Y., Phillips, A., Lee, T. K.,… Zhou, Y. (2016). Prevalence úzkosti a deprese u pacientů s hyperhidrózou nebo bez ní (HH). Journal of the American Academy of Dermatology, 75 (6), 1126–1133. doi: 10.1016 / j.jaad.2016.07.001, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27567033
 2. Bragança, G.M.G., Lima, S.O., Neto, A.F.P., Marques, L.M., Melo, E.V.D., & Reis, F.P. (2014). Hodnocení prevalence úzkosti a deprese u pacientů s primárním závažným hyperhidrózou. Anais Brasileiros de Dermatologia, 89 (2), 230–235. doi: 10.1590 / abd1806-4841.20142189, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4008051/
 3. Freyův syndrom. (n.d.). Citováno 11. února 2020, z https://rarediseases.org/rare-diseases/frey-syndrome/
 4. Laccourreye, O., Akl, E., Gutierrez-Fonseca, R., Garcia, D., Brasnu, D., & Bonan, B. (1999). Opakované chuťové pocení (Freyův syndrom) po intrakutánní injekci botulotoxinu typu A. Archivy otolaryngologie - chirurgie hlavy a krku, 125 (3), 283. doi: 10,1001 / archotol.125.3.283, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10190799
 5. O’Neill, J., Brock, C., Olesen, A. E., Andresen, T., Nilsson, M., & Dickenson, A. H. (2012). Odhalení tajemství kapsaicinu: nástroj k porozumění a léčbě bolesti. Pharmacological Reviews, 64 (4), 939–971. doi: 10.1124 / pr.112.006163, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3462993/
 6. Schlereth, T., Dieterich, M., & Birklein, F. (2009). Hyperhidróza - příčiny a léčba zvýšeného pocení. Deutsches Aerzteblatt Online, 106 (3), 32–37. doi: 10,3238 / arztebl.2009.0448b, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2695293/
Vidět víc