Super kapavka: co to je a proč to nechcete

Super kapavka: co to je a proč to nechcete

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Antibiotická rezistence - kdy se bakterie vyvíjejí do té míry, že antibiotika již proti nim nejsou účinná - byla dlouhodobou starostí zdravotnických pracovníků. V posledních několika letech se tento fenomén rozšířil i do popkultury, a to prostřednictvím zábavných (nebo děsivých, podle vaší perspektivy) nadpisů o kapavce rezistentní na léky, aka superodolné kapavce nebo super kapavce - kmeni sexuálně přenášená infekce (STI), která by se mohla ukázat jako neléčitelná.Životně důležité orgány

  • Super rezistentní kapavka (v některých zprávách přezdívaná super kapavka) je kapavka, která vykazuje rezistenci na současný antibiotický režim první linie ceftriaxon a azithromycin / doxycyklin.
  • Pokud by se [superrezidentní kapavka] měla stát normou, dopad na zdravotnické služby by byl obrovský, říká Mark Lawton, MD, z Britské asociace pro sexuální zdraví a HIV.
  • Nové antibiotikum, zoliflodacin, se ukázalo jako slibné při léčbě kapavky, ale stále je v klinických studiích a nebylo stanoveno žádné datum uvolnění.
  • Zatímco rezistence na léky je zjevně obavou zdravotnických úředníků, CDC dosud nezjistila žádné případy neúspěšné léčby kapavky ve Spojených státech.

Co je kapavka?

Kapavka je STI způsobená bakterií Neisseria gonorrhoeae. Šíří se vaginálním, análním a orálním sexem a může infikovat penis, vagínu, hrdlo, konečník a oči. Genitální infekce jsou nejčastěji pozorovány, ale častá je také kapavka.

Kvapavka nemusí mít žádné příznaky, ale může také způsobit bolestivé močení, výtok podobný hnisu nebo bolest nebo otok jednoho nebo obou varlat. Ústní kapavka může být také asymptomatická nebo může způsobit bolest v krku. Pokud není kapavka léčena, může způsobit testikulární infekci u mužů nebo zánětlivé onemocnění pánve (PID) u žen. Ve vzácných případech se může rozšířit do krve a kloubů.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí může neléčená kapavka způsobit vážné zdravotní problémy a může zvýšit riziko nákazy nebo přenosu HIV.

Kvapavka je druhou nejčastější chorobou podléhající oznamovací povinnosti ve Spojených státech: Asi 3 miliony případů kapavky jsou diagnostikovány ve Spojených státech a 78 milionů na celém světě každý rok.

Jaká je léčba kapavky?

Léčba kapavky v první linii jsou dvě antibiotika - ceftriaxon, který se podává jako injekce v ordinaci lékaře, pak se užívá perorálně azithromycin nebo doxycyklin.

Co je superodolná kapavka?

Zdravotníci se zabývají kapavkou rezistentní na léky po celá desetiletí. Ale super rezistentní kapavka (v některých zprávách přezdívaná super kapavka) je kapavka, která vykazuje rezistenci na současný antibiotický režim první linie ceftriaxon a azithromycin / doxycyklin.

V březnu 2018 popsala britská agentura pro veřejné zdraví případ muže, jehož kapavka byla rezistentní na ceftriaxon a azithromycin / doxycyklin. Úředníci zdravotnictví vyjádřili znepokojení, protože záložní terapie nejsou snadno dostupné. Pokud by se rozšířila superodolná kapavka, znamenalo by to, že je v zásadě neléčitelná ve velkém měřítku.

Případ Britů byl nakonec vyléčen intravenózním (IV) antibiotikem ertapenem, antibiotikem poslední instance, které je obvykle vyhrazeno pro závažné, život ohrožující infekce. Pokud by se to mělo stát normou, dopad na zdravotnické služby by byl obrovský, řekl Mark Lawton, MD, z Britské asociace pro sexuální zdraví a HIV Centrum pro výzkum a politiku v oblasti infekčních nemocí (Od roku 2018).

Brzy poté, co byl nahlášen britský případ, byly v Austrálii hlášeny další dva případy super rezistentní kapavky.

Nejde o to, zda se kapavka stane rezistentní vůči aktuálně doporučené léčbě antibiotiky, ale kdy, uvedl CIDRP.

Zatímco rezistence na léky je pro zdravotnické pracovníky zjevně problémem, dosud CDC nezjistil žádné případy neúspěšné léčby kapavky ve Spojených státech (CDC, 2019) .Jak dlouho je kapavka odolná vůči antibiotikům?

Kvapavka rezistentní na antibiotika je jedním z nejodolnějších nepřátel lékařské vědy a vyvíjí se tak, aby rychle unikla dlouhé řadě léků, které ji měly vyhladit. Podle Centrum pro infekční nemoci a politiku (CIDRAP) , kapavka byla nejprve léčena sulfonamidovými antibiotiky od roku 1935, ale rezistence se vyvinula během dvou let (Dall, 2018). Penicilin byl zkoušen jako další, odpor byl hlášen v polovině 40. let. Penicilin se nakonec stal neúčinným proti kapavce a byl vysazen jako standardní léčba. Následovalo několik dalších léků: tetracyklin, spektinomycin, fluorochinolony, makrolidy a cefalosporiny.

Nové antibiotikum, zoliflodacin , prokázal slib při léčbě kapavky, ale stále je v klinických studiích (Global, 2019) (a je minimálně od roku 2015) a nebylo stanoveno žádné datum vydání (Maxmen, 2017).

Jak můžete zabránit superodolné kapavce?

Jak poznamenává CDC, jediným způsobem, jak se absolutně vyhnout pohlavně přenosným chorobám, je nemít vaginální, anální nebo orální sex. Nejlepší způsob, jak zabránit kapavce, je používat kondom během sexuální aktivity nebo být monogamní s partnerem, který byl negativně testován na kapavku a je pravidelně vyšetřován na STI. Získejte pravidelné promítání STI sami - každé tři měsíce jsou dobrým měřítkem, pokud jste sexuálně aktivní. Pokud máte jakékoli příznaky kapavky, navštivte lékaře, abyste infekci nepřenášeli na svého partnera.

Pokud máte diagnostikovanou kapavku, užívejte všechny léky podle pokynů. Informujte všechny své sexuální partnery za posledních 60 dní, že by měli být testováni. A buďte znovu testováni na kapavku do tří měsíců, abyste se ujistili, že už nejste nakaženi.

Reference

  1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 13. května). Šablona výstrahy zdraví pro kapavku se sníženou citlivostí. Citováno z https://www.cdc.gov/std/program/outbreakresources/HANtemplate-gono.htm .
  2. Dall, C. (2018, 4. září). Odborníci se obracejí na superodolnou kapavku. Citováno z http://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2018/09/experts-brace-more-super-resistant-gonorrhea .
  3. Globální partnerství pro výzkum a vývoj v oblasti antibiotik. (2019). Zoliflodacin v nekomplikované kapavce - plné znění. Citováno z https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03959527 .
  4. Maxmen, A. (2017). Neléčitelná kapavka na celém světě roste. Citováno z https://www.nature.com/news/untreatable-gonorrhoea-on-the-rise-worldwide-1.22270 .
Vidět víc