Pokožka poškozená sluncem: prevence a léčba

Pokožka poškozená sluncem: prevence a léčba

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Zatímco mnoho lidí miluje tento zlatý bronzový vzhled, opalování je časným znamením, že slunce poškozuje vaši pokožku. Když je vaše pokožka vystavena slunci, vytváří více pigmentu (melaninu), aby se pokusila chránit před škodlivými paprsky. Naše slunce vyzařuje různé druhy světla a energie; viditelné světlo je světlo, které dokážeme ocenit očima. Existují však i jiné formy energie, které nevidíme, ale které mohou stále ovlivňovat naši pokožku, včetně ultrafialových (UV) paprsků.

Životně důležité orgány

 • Poškození sluncem, nazývané také fotoaging nebo předčasné stárnutí, je způsobeno UV zářením, které poškozuje pokožku.
 • Mezi běžné známky poškození sluncem patří jemné linie a vrásky, tmavé skvrny, viditelné jemné krevní cévy a nerovnoměrný tón pleti.
 • Poškození sluncem je nebezpečné, protože zvyšuje riziko prekancerózních lézí, jako jsou aktinické keratózy a rakoviny kůže, jako je bazocelulární karcinom, spinocelulární karcinom a melanom.
 • Nejlepším způsobem, jak zabránit poškození sluncem, je používat ochranu proti slunci, zejména širokospektrální opalovací krémy, s SPF 30 nebo vyšším.
 • Mezi další léčby patří retinoidy, zejména tretinoin, chemické peelingy a laserové ošetření.

Pokaždé, když je vaše pokožka vystavena slunci, přijímá jak ultrafialové paprsky A (UVA), tak ultrafialové paprsky B (UVB). Oba druhy UV paprsků způsobují poškození kůže. Poškození sluncem způsobí, že budete vypadat starší, než byste přirozeně vypadali, což je proces nazývaný také fotoaging nebo předčasné stárnutí. The Americká akademie dermatologie (AAD) popisuje pokožku poškozenou sluncem jako (AAD, n.d.):

 • Jemné linky a vrásky
 • Tmavé skvrny (známé také jako stařecké skvrny)
 • Tenké krevní cévy, které lze vidět skrz kůži (pavoučí žíly)
 • Nerovnoměrný odstín kůže

Předpokládá se, že až 80% stárnoucích změn na pokožce může být ve skutečnosti způsobeno UV zářením a ne pouze stárnutím (Amaro-Ortiz, 2014). To, že jste venku na slunci bez vhodné ochrany, není jediný způsob, jak získat pokožku poškozenou sluncem. Opalování, ať už venku nebo uvnitř solária, může vést k předčasnému stárnutí. Opalování není pro vaši pokožku nikdy zdravé.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Nebezpečí poškození kůže sluncem

Poškození sluncem způsobuje více než jen změnu barvy pokožky a vrásky; může vést k různým typům rakoviny kůže změnou DNA v kožních buňkách a jejich abnormálním růstem. Tyto změny mohou vést k rozvoji prekancerózních lézí (jako je aktinická keratóza) nebo rakoviny kůže, včetně bazocelulárního karcinomu, spinocelulárního karcinomu a melanomu. Zatímco většina rakovin kůže může být léčena chirurgicky, melanom může být život ohrožující, pokud není rozpoznán brzy. Čím více poškození sluncem máte, tím větší je vaše šance na rakovinu kůže. Lidé se světlejší kůží jsou náchylnější k poškození sluncem i rakovině kůže. Melanin chrání před poškozením sluncem, ale lidé s lehčí pletí mají ve svých buňkách méně melaninu, což je vystavuje vyššímu riziku fotoagingu a rakoviny kůže. Mezi další rizikové faktory poškození sluncem patří vysoká míra slunečního záření (často kvůli zaměstnání nebo koníčkům), vyšší věk, mužské pohlaví a život v oblasti se značným slunečním zářením (např. Blíže k rovníku). Jinými slovy, čím více času strávíte na slunci po celý svůj život (od dětství), tím více větší šance na poškození sluncem a potenciálně rakovina kůže (Chien, 2020).

Pokud jste nebo jste léčeni na akné, můžete být obzvláště náchylní na poškození sluncem. Jizvy po akné vystavené UV paprskům mohou být tmavší nebo hyperpigmentované. Také některé léky používané k léčbě akné, jako tretinoin (značka Retin-A), mohou zvýšit citlivost pokožky na slunce. To znamená, že je pravděpodobné, že se spálíte i při mírném vystavení slunci.

Prevence a léčba poškození sluncem

Prevence

Nejlepší věcí, kterou můžete pro svou pokožku udělat, je zabránit slunečnímu poškození. Podle AAD byste měli používat širokospektrální (chrání před UVA a UVB) opalovací krémy s hodnocením nejméně 30 SPF, kdykoli jdete ven, i když je zamračený den. Sluneční paprsky jsou nejškodlivější mezi 10:00 a 14:00. Pokud budete venku delší dobu, nanášejte krém na opalování každé dvě hodiny, zejména pokud se potíte nebo plavete. Kdykoli je to možné, noste ochranný oděv jako klobouk se širokým okrajem a sluneční brýle. Nezapomeňte, že sníh, voda a písek odrážejí sluneční světlo a mohou zvýšit vaše šance na poškození sluncem. Nakonec vyvarujte se solárií protože také mohou způsobit fotostárnutí pokožky (AAD, n.d.). Jakékoli opalování je pro vaši pokožku nezdravé a opalování vás nechrání před spálením nebo poškozením sluncem. I když již máte předčasné stárnutí, měli byste stále chránit pokožku před dalším poškozením pomocí vhodné péče o pleť a ochrany před sluncem.

Úpal (akutní poškození sluncem)

Navzdory tomu, že chtějí chránit naši pokožku, se většina lidí nacházela v situacích, kdy si zapomněli aplikovat nebo znovu aplikovat opalovací krém a skončili s popáleninami. V roce 2015 31% dospělých Američanů uvedlo, že v předchozím roce došlo k alespoň jednomu spálení od slunce (Young, 2020). Když se spálíte, všimnete si zarudnutí kůže, které začíná asi o 3–6 hodin později , je horší 12–24 hodin po expozici a poté se zlepšuje přibližně 72 hodin po pobytu na slunci (Young, 2020). Po spálení sluncem je vaše pokožka často velmi citlivý na dotek , a můžete si všimnout olupování pokožky (Young, 2020). Lidé se světlou pletí u koho se po spálení mohou po spálení objevit trvalé hnědé skvrny (Young, 2020). V závažných případech spálení sluncem se u lidí mohou objevit systémové příznaky, jako je bolest hlavy, horečka, nevolnost a zvracení.

Pokud se spálíte sluncem, zde jsou některé opravné prostředky vyzkoušet (Young, 2020):

 • Chladné obklady
 • Calamine lotion
 • Gely na bázi aloe vera
 • Ibuprofen pro bolest a zánět kůže
 • Pít hodně vody
 • Vyvarujte se olupování kůže nebo praskání puchýřů

Dlouhodobé poškození sluncem

Lidé, kteří byli po celý život výrazně vystaveni slunci, mohou mít známky dlouhodobého poškození sluncem. Ke zlepšení vzhledu dlouhodobého poškození sluncem lze udělat několik věcí.

Léky

Nejčastěji používanou léčebnou terapií pro dlouhodobé poškození sluncem jsou lokální retinoidy, jako tretinoin (značka Retin-A). Retinoidy jsou třídou léků, které zahrnují vitamín A (retinol) a další sloučeniny z něj vyrobené. Studie ukázaly že tretinoin může zlepšit jemné vrásky, uvolnění pokožky, hnědé skvrny a celkový vzhled pokožky poškozené sluncem (Mukherjee, 2006). Může však trvat několik měsíců, než se tato vylepšení projeví. Někteří lidé budou mít zarudnutí, svědění, suchost a podráždění kůže během prvních pár týdnů používání (Mukherjee, 2006). Tretinoin také může zvýšit citlivost vaší pokožky na slunce a zvýšit pravděpodobnost spálení. Vy musíte používat opalovací krém, pokud používáte retinoidy . Ženy, které jsou těhotné nebo kojí, by neměly užívat tretinoin. Mezi další retinoidy, které lze použít, patří tazaroten a adapalen (Chien, 2020).

Jiné sloučeniny

Tady je omezené důkazy že jiné sloučeniny mohou také pomoci zlepšit vzhled pokožky poškozené sluncem, včetně (Chien, 2020):

 • Antioxidanty (např. Niacinamid a koenzym Q10)
 • Vitamíny (např. Vitamin C a vitamin E)
 • Hydroxykyseliny (např. Alfa-hydroxykyseliny a beta-hydroxykyseliny)
 • Rostlinné výtažky (např. Zelený čaj, ginkgo biloba, ženšen a hroznová semínka)

Chemický peeling

Chemický peeling jsou minimálně invazivní postupy, které mohou léčit fotoaging. Pracují pomocí drsných chemikálií k odstranění vnější vrstvy kůže. Tento podporuje opětovný růst pokožky , který pomáhá vyrovnat tón pleti a napíná uvolněnou pleť (Chien, 2020). Chemický peeling může ovlivnit vnější vrstvu pokožky , nebo mohou jít hlouběji, v závislosti na síle slupky. Čím silnější je slupka, tím hlouběji to jde; nejsilnější peeling se obvykle používá u lidí s vážným poškozením sluncem. Povrchové peelingy mají minimální vedlejší účinky, zatímco středně silné až hluboké peelingy mají potenciální nepříznivé účinky na změny zbarvení kůže, infekce a zjizvení (Chien, 2020).

Laserové ošetření

Pro některé lidi může být laserové ošetření možností, jak zlepšit příznaky předčasného stárnutí. V závislosti na tónu pleti, množství poškození sluncem a dalších faktorech můžete být kandidátem na laserovou terapii. Existuje několik různých typů laserů, z nichž každý má různé stupně účinnosti, vyžaduje prostoje a související rizika.

Závěrem

Poškození sluncem je problémem většiny lidí, zejména když poškození začíná v dětství. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, aby vaše pokožka vypadala mladě a zdravě, je každý den nanášet krém na opalování a znovu ho aplikovat každé dvě hodiny, pokud jste na slunci delší dobu. Existují možnosti léčby stávajícího poškození kůže, ale abyste byli efektivní, musíte také zabránit budoucímu stárnutí fotografií. A pamatujte, že opalování není nikdy zdravé, ať už ze slunce nebo solária.

Reference

 1. Americká akademie dermatologie (AAD) - Vrásky a další známky pokožky poškozené sluncem lze léčit (n.d.) Citováno 23. března 2020 z https://www.aad.org/public/everyday-care/sun-protection/sun-damaged/wrinkles-sun-damage-can-be-treated
 2. Amaro-Ortiz, A., Yan, B., & D’Orazio, J. (2014). Ultrafialové záření, stárnutí a pokožka: Prevence poškození lokální manipulací s cAMP. Molecules, 19 (5), 6202-6219. doi: 10,3390 / molekuly 19056202, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24838074
 3. Chien, A., & Kang, S. (2020). UpToDate - Photoaging. Citováno 26. března 2020, z https://www.uptodate.com/contents/photoaging#H4057564413
 4. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence při stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10.2147 / ciia.2006.1.4.327, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/
 5. Young, A., & Tewari, A. (2020). UpToDate - spálení sluncem. Citováno 25. března 2020, z https://www.uptodate.com/contents/sunburn
Vidět víc