Varování sumatriptanu (Imitrex): co potřebujete vědět

Varování sumatriptanu (Imitrex): co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Sumatriptan (značka Imitrex) je droga běžně předepisované pro středně závažné až těžké migrény a klastrové bolesti hlavy (Smith, 2020). Pokud jste to vy, hledáte účinnou a bezpečnou úlevu od bolesti a sumatriptan vám může pomoci vrátit se ke svému obvyklému já. S umatriptan je účinný a obecně dobře snášen. Výzkum ukazuje, že závažné nežádoucí účinky jsou relativně vzácné (Perry, 1998).

Životně důležité orgány

 • Sumatriptan je lék běžně předepisovaný k léčbě středně těžkých až těžkých migrénových bolestí hlavy a klastrových bolestí hlavy.
 • Sumatriptan by se měl používat pouze na počátku bolesti hlavy, nikoli jako preventivní opatření.
 • Sumatriptan nemusí být vhodný pro pacienty s anamnézou srdečních onemocnění nebo vaskulárních stavů, jako je nekontrolovaný vysoký krevní tlak, ischemie myokardu, ischemická choroba střev nebo onemocnění periferních cév.

Existují někteří pacienti, pro které sumatriptan není tou správnou volbou. Sumatriptan částečně působí zúžením krevních cév, takže nemusí být vhodný pro pacienty s následujícími stavy: CAD (ischemická choroba srdeční), TIA (přechodné ischemické ataky), hypertenze, vazospazmy, Prinzmetalova angina pectoris nebo nekontrolovaný srdeční infarkt. vysoký krevní tlak. Pokud máte některý z těchto nebo souvisejících stavů, může vám váš poskytovatel zdravotní péče najít alternativní léčbu migrény (FDA, 2013).

Tento článek vás provede nejdůležitějšími varováními a vedlejšími účinky sumatriptanu a nastíní, kterým pacientům by alternativní léčba prospěla. Měli byste být schopni užívat své léky bezpečně a sebevědomě a doufáme, že tento článek pomůže.

jak posílit erekci

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Jak přípravek Imitrex působí?

Štítek s informacemi o lécích je snáze pochopitelný, pokud víte něco o sumatriptanu a jak to funguje. Sumatriptan je součástí skupiny léků nazývaných triptany. Fungují jako serotonin, chemická látka, kterou vaše tělo přirozeně produkuje, aby vysílala signály mezi nervovými buňkami. Ačkoli vědci stále přesně zjišťují, proč triptany fungují, vědí, že dělají dvě věci: stahují cévy v mozku a zastavují určité signály bolesti v mozku (Ahn, 2005).

Co znamená štítek s upozorněním na sumatriptan?

Čtení části varování na jakémkoli štítku s léky může být alarmující. Zde je souhrn nejdůležitější upozornění na štítku sumatriptanu abyste mohli lépe porozumět tomu, co pro vás a vaše zdraví znamenají, a vyhnout se jakýmkoli nepříznivým účinkům (FDA, 2013).

Co je srdeční choroba? Co můžete udělat, abyste tomu zabránili?

12 minut čtení

jak si nechat přirozeně zvětšit péro

Varování srdce a cév

Některá varování na štítku jsou proto, že sumatriptan působí zúžením krevních cév (Ahn, 2005). Níže uvedená varování souvisí s tímto účinkem léku (FDA, 2013):

 • Problémy se srdcem: Sumatriptan působí zúžením krevních cév, takže nemusí být vhodný pro lidi se srdečními chorobami. Sumatriptan může zhoršit ischemickou chorobu srdečních (ischemie) nebo vyvolat infarkt (infarkt myokardu) nebo Printzmetalovu anginu pectoris (vazospazmus koronárních tepen). Může také způsobit nepravidelné srdeční rytmy.
 • Hrudník, krk, čelist, napětí v krku: Bylo prokázáno, že sumatriptan v některých případech způsobuje bolest na hrudi nebo silný pocit, tlak nebo tlak na hrudi, krku, čelisti nebo krku. Mějte na paměti, že to mohou být také příznaky infarktu. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, zvláště pokud jsou doprovázeny nevolností nebo zvracením, nebo pokud jste v minulosti měli onemocnění koronárních tepen (infarkty, angina pectoris), okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Vysoký krevní tlak: Zúžení krevních cév může vést k náhlému zvýšení krevního tlaku zvaného hypertenzní krize, které ovlivní funkci orgánů. Mezi příznaky hypertenzní krize patří náhlá bolest hlavy, nevolnost, zvracení, bolest na hrudi, závratě, ztráta vědomí a potíže s dýcháním. Pokud se u vás vyskytne některý z těchto příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Ergotaminy: neměli byste užívat sumatriptan do 24 hodin od užívání ergotaminů nebo jiné léky námelového typu. Společně mohou tyto léky způsobit nadměrné zúžení krevních cév, což může snížit průtok krve do určitých orgánů v těle (Worthington, 2013).

Serotoninový syndrom

Sumatriptan a další triptanové léky nelze kombinovat s jinými léky podobnými serotoninu. Je to proto, že užíváte příliš mnoho sumatriptanu nebo jej kombinujete s jinými léky podobnými serotoninu může způsobit serotoninový syndrom (FDA, 2013), které mohou být fatální, pokud nebudou léčeny. Mezi příznaky patří zvracení, průjem, vysoký krevní tlak, třes / třes, pocení, rychlý srdeční tep a pocit dezorientace, neklidu nebo úzkosti (Heller, 2018). Informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích, které užíváte, ať už je užíváte denně nebo pravidelně, aby se zabránilo interakci s léky jiné léky podobné serotoninu . Patří sem SSRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) jako Celexa nebo Lexapro; SSNRI (selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu / norepinefrinu) jako Cymbalta a Effexor, MAOI (inhibitory monoaminooxidázy) jako Nardil a mimo jiné léky na léčbu Parkinsonovy choroby (NIH, 2015).

Další varování

 • Alergie: Neužívejte sumatriptan, pokud máte na něj alergii nebo jakékoli jiné přísady v léčbě. U vnímavých lidí může tento lék způsobit těžkou alergickou reakci, která může omezit dýchání a může být smrtelná bez léčby (FDA, 2013). Zajistěte, aby si váš poskytovatel zdravotní péče byl vědom všech předchozích alergických reakcí nebo přecitlivělosti, které jste v minulosti měli na léky, a nepoužívejte tento lék, pokud se u vás objeví alergie.
 • Záchvat: Byly zprávy že sumatriptan může zvýšit pravděpodobnost záchvatu u člověka, zvláště pokud v minulosti záchvaty zažil. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte osobní nebo rodinnou anamnézu záchvatů. (FDA, 2013).
 • Onemocnění jater: Sumatriptan se zpracovává v játrech a onemocnění jater mění schopnost vašeho těla léčit léky. Lidé s anamnézou onemocnění jater mohou vyžadovat nižší dávku (FDA, 2013).

Jaké jsou kontraindikace užívání sumatriptanu?

Užívání sumatriptanu, pokud máte určité zdravotní potíže, může být nebezpečné. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte onemocnění jater nebo jste někdy měli alergickou reakci na sumatriptan nebo jakýkoli jiný triptan, pokud máte problémy se srdcem, jako je ischemická choroba srdeční, Prinzmetalova angina pectoris, nepravidelné srdeční rytmy, Wolff-Parkinson-White syndrom nebo jakákoli anamnéza srdečních onemocnění

 • Cévní stavy, jako je nekontrolovaný vysoký krevní tlak, ischemická choroba střev nebo periferní vaskulární ischemie
 • Anamnéza záchvatů nebo epilepsie
 • Historie cévní mozkové příhody nebo TIA (přechodný ischemický záchvat) (FDA, 2013)

Je sumatriptan sukcinát narkotikum?

Sumatriptan není narkotikum. I když se prokázalo, že zmírňuje bolest spojenou s migrénami, nezmiňuje jiné bolesti ani vám nepřináší silnou někdy spojenou s narkotiky. Sumatriptan je součástí skupiny léků zvaných triptany, léky, které působí jako serotonin a pracovat na zmírnění migrenózních bolestí hlavy, když se užívají při jejich vzniku. (Mezi další triptany patří eletriptan, frovatriptan a naratriptan.) Narkotika (jako je kodein a fentanyl ) jsou součástí skupiny léků zvaných opioidy a sumatriptan není jeden (Vorvick, 2019). Narkotické zacházení může být riskantní kvůli jejich návykovým vlastnostem lékaři obvykle nejdříve vyzkouší jiné léky (Worthington, 2013). Sumatriptan je při zmírňování migrenózních bolestí hlavy účinnější než narkotika , ale pokud léčba triptanem nefunguje, může váš poskytovatel zdravotní péče zvážit předepsání narkotik, které vám pomohou zmírnit vaši bolest (Worthington, 2013).

jak zvýšit účinky viagry

Co je Imitrex a jaké je správné dávkování?

Sumatriptan zabraňuje zhoršení migrénového záchvatu nebo bolesti hlavy, takže je nejúčinnější, když se vezme brzy (Worthington, 2013). Nejde o drogu, kterou užíváte, abyste zabránili útokům, ale o drogu, kterou užijete, jakmile začne, a proto se jí říká záchranná droga.

Sumatriptan lze užívat jedním ze tří způsobů , jako tableta ústy, jako nosní sprej nebo jako samo-podaná injekce pod kůži (NIH, 2019a). Výzkum ukazuje, že u některých pacientů účinnější je kombinace sumatriptanu s NSAID (jako naproxen) při zmírňování migrény (Worthington, 2013). Tato kombinace léků je k dispozici na lékařský předpis a obsahuje jak sumatriptan, tak i lék proti bolesti naproxen (např. obchodní název Treximet) (NIH, 2015).

Dávky se budou lišit v závislosti na značce, kterou užíváte, a způsobu podání.

Užívání sumatriptanu (nebo jiných léků na migrénu, jako jsou ergotaminy nebo opioidy) více než desetkrát za měsíc může vést k nadužívání bolesti hlavy (MOH) nebo bolesti hlavy při odskoku (FDA, 2013).

Vedlejší účinky sumatriptanu / imitrexu

Nejběžnějším vedlejším účinkem sumatriptanu je ospalost (NIH, 2015). Neřiďte ani neobsluhujte těžké stroje při užívání sumatriptanu (FDA, 2013). Další nežádoucí účinky se mohou lišit podle způsobu podání.

antidepresivum s nejmenšími vedlejšími účinky 2016

Pokud užijete perorální tabletu sumatriptanu, můžete se cítit ospalí, slabí, závratě , nebo máte podrážděný žaludek nebo průjem. Můžete také zaznamenat návaly horka nebo chladu, pocity brnění nebo svalové křeče (NIH, 2015).

Pokud užíváte nosní sumatriptan, nejčastějším vedlejším účinkem je nepříjemná chuť (Smith, 2020). Mohlo by vás také bolet v krku nebo podráždit nebo cítit brnění v nose. Mezi další možné vedlejší účinky patří nevolnost, bušení srdce nebo nepravidelný srdeční rytmus a návaly horka (NIH, 2019b).

Pro samoinjekce některé nežádoucí účinky zahrnují zarudnutí, brnění, pocit tepla nebo podráždění v místě vpichu . Můžete také zaznamenat podrážděný žaludek, zvracení nebo svalové křeče (NIH, 2017).

Další možné nežádoucí účinky mohou být závažnější. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte bolesti na hrudi nebo svírání v krku, krku, čelisti nebo hrudníku, zrychlený nebo bušení srdce, dušnost nebo potíže s mluvením. Zatímco tyto nežádoucí účinky může být způsoben sumatriptanem , mohou to být také příznaky infarktu (NIH, 2015; FDA, 2013).

Reference

 1. Ahn, A. H., & Basbaum, A. I. (2005). Kde triptany působí při léčbě migrény? Bolest, 115 (1), 1–4. https://doi.org/10.1016/j.pain.2005.03.008 Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1850935/
 2. Avanir. (2016). ONZETRA Xsail (nosní prášek sumatriptanu), štítek schválený FDA. Citováno 21. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2016/206099s000lbl.pdf
 3. Derry, C. J. (2014, 24. května). Sumatriptan (všechny způsoby podání) pro akutní migrénové záchvaty u dospělých - přehled recenzí Cochrane. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD009108.pub2/full
 4. Dr. Reddy’s Laboratories Limited. (2019b). Nosní sprej TOSYMRA (sumatriptan), štítek schválený FDA. Citováno 21. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2019/210884s000lbledt.pdf
 5. GlaxoSmithKline. (Listopad 2013). Tablety Imitrex Sumatriptan sukcinát, štítek schválený FDA. Citováno 3. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2013/020132s028,020626s025lbl.pdf
 6. GlaxoSmithKline. (2017). IMITREX (sumatriptan) nosní sprej, štítek schválený FDA. Citováno 21. září 2020 z https://www.gsksource.com/pharma/content/dam/GlaxoSmithKline/US/en/Prescribing_Information/Imitrex_Nasal_Spray/pdf/IMITREX-NASAL-SPRAY-PI-PIL.PDF
 7. GlaxoSmithKline. (2019). Injekce IMITREX (sumatriptan sukcinát), štítek schválený FDA. Citováno 21. září 2020 z https://www.gsksource.com/pharma/content/dam/GlaxoSmithKline/US/en/Prescribing_Information/Imitrex_Injection/pdf/IMITREX-INJECTION-PI-PPI.PDF
 8. Heller, J. L. (duben, 2018). Serotoninový syndrom: MedlinePlus Medical Encyclopedia. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/ency/article/007272.htm
 9. Národní institut zdraví. (2019a). SUMATRIPTAN - injekce sukcinátu sumatriptanu. DailyMed. Citováno 24. září 2020, z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=efdeaab6-e8a0-4858-8bc4-4f4a6b55730d
 10. Národní institut zdraví. (Listopad 2015). Sumatriptan: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a601116.html
 11. Národní instituce zdraví. (Prosinec 2017). Injekce sumatriptanu: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a696023.html
 12. Národní institut zdraví. (Září, 2019b). Sumatriptan nosní: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a614029.html
 13. Smith, J.H. (Srpen 2020). Akutní léčba migrény u dospělých. Citováno 3. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/acute-treatment-of-migraine-in-adults?topicRef=734&source=see_link
 14. Vorvick, L. J. (květen, 2019). Léky proti bolesti - narkotika: MedlinePlus Medical Encyclopedia. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/ency/article/007489.htm
 15. Wootton, R.J. (Únor 2020). Výuka pacientů: Migrény u dospělých (Beyond the Basics). Citováno 3. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/migraines-in-adults-beyond-the-basics
 16. Worthington, I., Pringsheim, T., Gawel, M. J., Gladstone, J., Cooper, P., Dilli, E.,… Becker, W. J. (2013). Pokyny kanadské společnosti pro bolest hlavy: Akutní medikamentózní léčba migrény. Canadian Journal of Neurological Sciences, 40 (S3). Citováno z https://doi.org/10.1017/s0317167100017819
Vidět víc