Vedlejší účinky sumatriptanu: co potřebujete vědět

Vedlejší účinky sumatriptanu: co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Migrény a klastrové bolesti hlavy jsou mnohem víc než jen silné bolesti hlavy. Mohou vám zabránit v práci, chodit do školy a jinak jen fungovat a vycházet s vaším dnem. Když bolest migréna může trvat kdekoli od 4 do 72 hodin , chcete úlevu (Wootton, 2020). Poslední věc, kterou chcete, jsou nepříjemné nebo škodlivé vedlejší účinky.

Životně důležité orgány

 • Sumatriptan (značka Imitrex) je jedním z nejčastěji předepisovaných léků pro lidi se středně těžkou až těžkou migrénou nebo klastrovými bolestmi hlavy.
 • Sumatriptan je většinou pacientů dobře snášen a nežádoucí účinky obvykle vymizí do 30 minut po užití léku.
 • Mezi časté nežádoucí účinky patří nevolnost, zvracení, závratě a ospalost, pocit horka nebo chladu nebo pocit brnění.
 • Imitrex lze užívat ústy, inhalovat nosem nebo jako injekce pod kůži. Nežádoucí účinky se liší podle způsobu podání.

Sumatriptan (značka Imitrex) je jeden z nejčastěji používaných léků k léčbě středně těžkých až těžkých migrénových bolestí hlavy a funguje dobře pro mnoho pacientů (Smith, 2020). Léčba migrény je však velmi individuální. Vy a vašemu poskytovateli zdravotní péče může chvíli trvat, než zjistíte, které léky nebo kombinace léků jsou nejúčinnější, s co nejmenšími možnými vedlejšími účinky. Zde se zaměříme na vedlejší účinky sumatriptanu, abyste si mohli promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče a najít tu správnou léčbu pro vás.

Na co se sumatriptan používá?

Sumatriptan se nejčastěji používá k léčbě určitých syndromů bolesti hlavy, jako jsou migrény a klastrové bolesti hlavy. Migrény a klastrové bolesti hlavy jsou víc než jen běžné bolesti hlavy. Migrény zahrnují celou řadu příznaků , včetně citlivosti na světlo a zvuk, a u některých lidí dokonce nevolnost, zvracení a závratě, necitlivost, potíže s mluvením nebo dvojité vidění (Friedman, 2016).

nejlepší sexuální pozice pro malý penis

Jeden z osmi lidí migrény a jsou častější u žen (Lipton, 2001). Klastrové bolesti hlavy však jsou častější u mužů (Ekbom, 2002) a obvykle bolest se obvykle objevuje na jedné straně hlavy , obvykle blízko oka (Manzoni, 1995).

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Co je Imitrex a jaké jsou jeho vedlejší účinky?

Imitrex je obchodní značka generického léčiva sumatriptan. Všechny formy sumatriptanu jsou účinné a většina pacientů dobře snáší. Nežádoucí účinky obvykle vymizí do 30 minut od doby, kdy je léčba podána (Tfelt-Hansen, 1998), a pouze u malého počtu pacientů se vyskytnou závažné nežádoucí účinky (Perry, 1998).

Je důležité si uvědomit, že sumatriptan je záchranný lék, který se má užívat pouze během migrény, a nikoli lék, který lze denně používat k jejich prevenci. Nadměrné užívání sumatriptanu může vést k bolestem hlavy, které jsou nadužívány léky (nazývané také bolesti hlavy po odeznění). Pacienti by neměli užívat sumatriptan více než desetkrát za měsíc (Smith, 2020).

Sumatriptan lze podávat ústy jako pilulky, do nosu (intranazálně) a pod kůži (subkutánně). Dávkování sumatriptanu a možné vedlejší účinky budou záviset na tom, jak jej užíváte. Časté nežádoucí účinky mezi všemi třemi metodami patří závratě, únava a pocit slabosti, proto po užití sumatriptanu neřiďte ani neobsluhujte těžké stroje (FDA, 2013). Váš poskytovatel zdravotní péče rozhodne, který lék je pro vás vhodný.

jak udělat váš péro obrovský

Perorální sumatriptan

Tablety sumatriptanu se často předepisují v dávkách 50 mg nebo 100 mg, u některých pacientů však postačují dávky 25 mg. The maximální dávka je 200 mg za 24 hodin . (Smith, 2020) Někteří lidé pociťují s migrénami nevolnost a zvracení, což činí tablety užívané ústy problematickými. (Je důležité si ponechat léky ve svém těle, pokud to bude fungovat.)

Lidé, kteří užívají sumatriptan ústy, mají obvykle nejméně vedlejších účinků. Nicméně, možné vedlejší účinky patří návaly horka a chladu, mravenčení nebo návaly kůže, závratě, ospalost nebo pocit slabosti nebo svalové křeče. Někteří lidé mají podrážděný žaludek nebo pociťují nevolnost nebo průjem (NIH, 2015). Zatímco tlak v hrudníku, čelisti nebo krku může být vedlejším účinkem sumatriptanu, může to být také známka závažnějšího stavu, jako je infarkt. Pokud se u Vás vyskytne některý z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

Sumatriptan nosní

U lidí, kteří mají nauzeu nebo zvracení během migrény, může být sumatriptan inhalován nosem buď jako sprej, prášek nebo tekutina a dávka bude záviset na přesném léku (Smith, 2020).

Intranazální formy jsou rychlejší a účinnější než perorální sumatriptan (Worthington, 2013), nabízí úlevu v za pouhých 15 minut (Black, 2018). Vedlejší účinky nazálního sumatriptanu (značka Imitrex) zahrňte některé, které přímo souvisejí s podáním do nosu: brnění, podráždění a bolestivost nosu, bolest v krku nebo sucho v ústech. Někteří pacienti uvádějí, že zanechávají v ústech špatnou chuť. Další nežádoucí účinky jsou podobné jako u jiných forem podání, včetně:

druhy hořčíku a jejich výhody
 • závrať
 • pocit únavy nebo slabosti
 • bušení nebo nepravidelný srdeční rytmus
 • pocit tepla nebo zrudnutí kůže (NIH, 2019).

Injekce sumatriptanu

Injekce sumatriptanu mohou poskytnout úlevu již za deset minut, což z nich činí nejrychlejší a nejúčinnější forma léčby (Perry, 1998). Jsou k dispozici jako samoinjekce na bázi jehly i bez jehly (stlačený plyn) a pacienti je mohou snadno podávat do stehna, paže nebo břicha, v závislosti na formátu (Rothrock, 2010). Injekce sumatriptanu se obvykle předepisují v dávkách 6 mg . Váš lékař však může předepsat menší dávky 3 mg a 4 mg, které si možná budete muset aplikovat opakovaně místo najednou. To znamená, že maximální dávka je pouze 6 mg na dávku a 12 mg každých 24 hodin (Smith, 2020).

Nicméně, tyto mohou způsobit nejvíce vedlejších účinků a jsou nejnákladnější (Derry, 2014). Protože se tento typ sumatriptanu injektuje, časté nežádoucí účinky patří podráždění, zarudnutí, pocit tepla nebo mravenčení v místě injekce léku. Mezi další nežádoucí účinky patří ospalost, závratě, podrážděný žaludek, zvracení, svalové křeče nebo pocit tlaku nebo tíhy na hrudi (NIH, 2017).

Jak přípravek Imitrex působí?

Léčivou látkou přípravku Imitrex je sumatriptan sukcinát. Sumatriptan je součástí skupiny léků nazývaných triptany. Triptany jsou záchranné léky, což znamená, že je užíváte při prvních známkách migrény nebo bolesti hlavy, spíše než preventivně. Na rozdíl od léků proti bolesti, které bolest zastavují, triptany usilují zastavit postup migrény. Kvůli tomu, jsou nejúčinnější, když se užívají brzy, jakmile bolest začíná (Worthington, 2013). Migrény mohou trvat až tři dny , takže včasná a účinná úleva může mít obrovský rozdíl (Smith, 2020).

Jak triptany zastavují migrény? Abych byl upřímný, není to úplně jasné. Vědci stále přesně zjišťují, jak migrény fungují (a tedy jak je zastavit), ale zúžení krevních cév v mozku je jedna věc, která pomáhá. Triptany způsobují stahy krevních cév v mozku , ale bonusovým efektem je, že také blokují cestu bolesti. (Ahn, 2005)

Lékové interakce sumatriptanu

Někteří poskytovatelé zdravotní péče předepisují sumatriptan spolu s léky proti bolesti, jako je Naproxen nebo jinými NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), jako je Advil. Alternativně mohou předepsat lék, který zahrnuje jejich kombinaci. Je to proto, že výzkum ukazuje, že a kombinace je pro některé pacienty účinnější (Worthington, 2013).

Sumatriptan působí částečně zúžením krevních cév. Používejte jiné léky, které dělají totéž, pod vedením lékaře. Například sumatriptan by neměly být použity do 24 hodin od ergotaminů jako Cafergot, Ergomar, Wigraine nebo jiné léky námelového typu (NIH, 2015).

Protože sumatriptan působí jako serotonin, neměl by se užívat současně s jinými léky, které působí jako nebo regulují hladinu serotoninu v těle. Léky jako antidepresiva, antipsychotika a určitá léčba Parkinsonovy choroby, jako je selegilin (značka Emsam), fenelzin (značka Nardil) a rasagilin (značka Azilect), mohou být nevhodné k použití spolu se sumatriptanem, protože mohou zvýšit šance na stav známý jako serotoninový syndrom (FDA, 2013)

Serotoninový syndrom se může objevit, když je v těle příliš mnoho serotoninu. To se může stát, když užijete příliš mnoho nebo kombinaci léků souvisejících se serotoninem. Lidé se serotoninovým syndromem se mohou cítit dezorientovaní, úzkostní, neklidní nebo u nich mohou vzniknout halucinace. Mezi další příznaky patří pocení, rychlý srdeční tep, vysoký krevní tlak, zvracení, průjem, třes, třes nebo svalové křeče a neobvyklé pohyby očí. Pokud se u vás vyskytnou tyto příznaky po užití sumatriptanu, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc. Bez léčby , tento stav může být závažný a dokonce smrtelný (Heller, 2018).

způsobuje bupropion hubnutí

Je sumatriptan narkotikum?

Sumatriptan není narkotikum. Je to triptan. Narkotika jsou léky proti bolesti ze třídy zvané opioidy a zahrnují léky jako kodein a morfin (Vorvick, 2019). Zatímco nejběžnější a nejúčinnější léčba pro migrénu zahrnuje použití triptanů a NSAID, pokud tato léčba selže, může váš poskytovatel zdravotní péče zvážit narkotickou alternativu. Léčba narkotiky může být nebezpečná a návyková a vyžaduje pečlivé sledování (Worthington, 2013).

Kdo by neměl užívat sumatriptan?

Ačkoli je sumatriptan účinný a funguje u mnoha lidí, není to nejlepší volba někteří pacienti (FDA, 2013). Sumatriptan částečně účinkuje, protože stahuje krevní cévy v mozku. I když je to dobré v boji proti migréně, nemusí to být vhodné pro lidi se srdečními chorobami a vaskulárními chorobami. Mezi ně patří mimo jiné hypertenze, vasospazmy, Prinzmetalova angina pectoris, ischemická choroba střev, ischemická choroba srdeční (CAD) nebo předchozí srdeční infarkt, přechodné ischemické ataky (TIA) nebo anamnéza mozkových příhod nebo nekontrolovaného vysokého krevního tlaku. Váš poskytovatel zdravotní péče může najít alternativní léčbu migrény, pokud máte některý z těchto nebo jiných souvisejících stavů (FDA, 2013).

Arytmie (nepravidelné srdeční rytmy) jsou potenciálním vedlejším účinkem sumatriptanu. Pokud trpíte arytmií nebo jste v minulosti měli arytmii, nemusí být sumatriptan pro vás tou správnou volbou. Lidé s anamnézou záchvatů nebo onemocněním jater mohou při používání tohoto léku vyžadovat monitorování (FDA, 2013).

Neměli byste užívat sumatriptan, pokud jste někdy měli alergickou reakci na něj nebo na některou z jeho složek (FDA, 2013).

Účinnost léčby migrény a klastrových bolestí hlavy se může u jednotlivých osob lišit. Nalezení správné lékové strategie pro vás bude vlastní zkušeností založenou na diskusích mezi vámi a vaším poskytovatelem zdravotní péče. Léčba, kterou předepisují, bude záviset na typech příznaků, které máte, jejich závažnosti a na tom, zda užíváte nějaké jiné léky nebo máte jiné zdravotní potíže.

Ukázalo se, že sumatriptan je účinný as menšími vedlejšími účinky než jiné léky na migrénu. Na cestě k nalezení správné léčby migrény můžete vyzkoušet několik léků a součástí této cesty bude ujištění, že můžete snížit dopad nežádoucích účinků.

Reference

 1. Ahn, A. H., & Basbaum, A. I. (2005). Kde triptany působí při léčbě migrény? Bolest, 115 (1), 1–4. https://doi.org/10.1016/j.pain.2005.03.008 Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1850935/
 2. Derry, C. J. (2014, 24. května). Sumatriptan (všechny způsoby podání) pro akutní migrénové záchvaty u dospělých - přehled recenzí Cochrane. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD009108.pub2/full
 3. Ekbom, E., Svensson, K., Träff, D., & Waldenlind, H. (2002, březen). Věk na počátku a poměr pohlaví u klastrových bolestí hlavy: Pozorování po tři desetiletí. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11972575/
 4. Friedman, D. I. (2016). Váš milovaný má migrény. Bolest hlavy: The Journal of Head and Face Pain, 56 (8), 1368-1369. doi: 10.1111 / head.12880 Citováno z: https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/head.12880
 5. GlaxoSmithKline. (2013, listopad). Tablety Imitrex Sumatriptan sukcinát, štítek schválený FDA. Citováno 3. září 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2013/020132s028,020626s025lbl.pdf
 6. Heller, J. L. (2018, duben). Serotoninový syndrom: MedlinePlus Medical Encyclopedia. MedlinePlus. https://medlineplus.gov/ency/article/007272.htm
 7. Lipton, R. B., Stewart, W. F., Diamond, S., Diamond, M. L., & Reed, M. (2001). Prevalence a zátěž migrény ve Spojených státech: Data z americké studie migrény II. Bolest hlavy: The Journal of Head and Face Pain, 41 (7), 646-657. doi: 10.1046 / j.1526-4610.2001.041007646.x Citováno z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11554952/
 8. Manzoni, G. C., Terzano, M. G., Bono, G., Micieli, G., Martucci, N., & Nappi, G. (1983). Cluster Headache - klinické nálezy u 180 pacientů. Cephalalgia, 3 (1), 21-30. doi: 10.1046 / j.1468-2982.1983.0301021.x, Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6850818/
 9. Národní institut zdraví. (2015, listopad). Sumatriptan: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a601116.html
 10. Národní instituce zdraví. (2017, prosinec). Injekce sumatriptanu: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a696023.html
 11. Národní institut zdraví. (2019, září). Sumatriptan nosní: Informace o drogách MedlinePlus. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a614029.html
 12. Negro, A., Koverech, A., & Martelletti, P. (2018). Agonisté receptoru serotoninu v akutní léčbě migrény: přehled jejich terapeutického potenciálu. Journal of Pain Research, svazek 11, 515–526. Citováno z https://doi.org/10.2147/jpr.s132833
 13. Perry, C. M., a Markham, A. (1998). Sumatriptan. Drogy, 55 (6), 889–922. https://doi.org/10.2165/00003495-199855060-00020
 14. Rothrock, J. F. (2010). Injekční sumatriptan: nyní na bázi jehly nebo bez jehly: AMF. Citováno 10. září 2020 z https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/injectable-sumatriptan-now-needle-based-needle-free/
 15. Smith, J.H. (2020, srpen). Akutní léčba migrény u dospělých. Citováno 3. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/acute-treatment-of-migraine-in-adults?topicRef=734&source=see_link
 16. Tfelt-Hansen, P. (1998). Účinnost a nežádoucí účinky subkutánního, orálního a intranazálního sumatriptanu používaného k léčbě migrény: Systematický přehled založený na počtu potřebném k léčbě. Cephalalgia, 18 (8), 532-538. doi: 10,1046 / j.1468-2982.1998.1808532.x Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9827244/
 17. Vorvick, L. J. (2019, květen). Léky proti bolesti - narkotika: MedlinePlus Medical Encyclopedia. MedlinePlus. Citováno 3. září 2020 z https://medlineplus.gov/ency/article/007489.htm
 18. Wootton, R.J. (2020, únor). Výuka pacientů: Migrény u dospělých (Beyond the Basics). Citováno 3. září 2020 z https://www.uptodate.com/contents/migraines-in-adults-beyond-the-basics
 19. Worthington, I., Pringsheim, T., Gawel, M. J., Gladstone, J., Cooper, P., Dilli, E.,… Becker, W. J. (2013). Pokyny kanadské společnosti pro bolest hlavy: Akutní medikamentózní léčba migrény. Canadian Journal of Neurological Sciences, 40 (S3). Citováno z https://doi.org/10.1017/s0317167100017819
Vidět víc