Sumatriptan: vše, co potřebujete vědět

Sumatriptan: vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Sumatriptan je lék, který se nejčastěji používá k léčbě migrén, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s nesteroidními protizánětlivými léky (NSAID) a klastrovými bolestmi hlavy. Může být užíván ústy, podáván jako injekce pod kůži (subkutánně) nebo do nosu (intranazálně) jako kapalina, sprej nebo prášek.

Sumatriptan je součástí skupiny léků, které v našich mozcích působí jako přirozeně se vyskytující látka zvaná serotonin. Serotonin je neurotransmiter (což znamená, že přenáší signály mezi nervovými buňkami v našem těle). I když není úplně jasné, jak tyto léky působí na zmírnění určitých druhů bolestí hlavy, existuje několik teorií. Níže uvádíme vše, co potřebujete vědět o sumatriptanu, k čemu se používá a jaké typy vedlejších účinků může mít.Životně důležité orgány

 • Sumatriptan (značka Imitrex) je lék nejčastěji používaný k léčbě migrén a klastrových bolestí hlavy.
 • Může se podávat ústy, pod kůži nebo do nosu.
 • Sumatriptan může způsobit ospalost a závratě. Pokud užíváte tento lék, poraďte se se svým lékařem, než budete řídit auto.
 • Sumatriptan nelze použít u pacientů s anamnézou onemocnění jater, srdečních infarktů, mozkových příhod nebo vysokého krevního tlaku, nebo pokud jste v minulosti měli alergickou reakci na sumatriptan.

Co jsou migrenózní bolesti hlavy?

Migrény nejsou jako žádná stará bolest hlavy. Často přicházejí s řadou souvisejících příznaků, jako je citlivost na světlo nebo hlasité zvuky, nevolnost, zvracení, závratě, necitlivost, dvojité vidění nebo potíže s mluvením. U lidí s poruchami migrény mnoho lidí ví, že jeden přijde, protože se u nich objeví něco, co se nazývá aura (vizuální příznaky, které se objevují před zahájením migrény). O každý osmý člověk bude mít migrény , a jsou více než třikrát častější u žen než u mužů (Lipton, 2001).

Zábavný fakt: Váš mozek ve skutečnosti nemůže přímo cítit bolest . Víme to, protože většina operací mozku se provádí, když jsou pacienti úplně vzhůru. Ale zatímco váš mozek nemůže cítit bolest, vrstvy obklopující váš mozek, známé jako mozkové pleny - vyslovované meh-NIN-jeez -, jsou velmi citlivé (Strassman, 1996). Zdá se, že bolestivé signály v těchto vrstvách, stejně jako v hlavním nervu v našich hlavách nazývaném trigeminální nerv, se zapnou a zatímco vědci mají teorie proč k tomu dochází, mechanismus není zcela jasný (Bolay, 2002).reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).Zjistit více

I když ne vždy víme, co migrény způsobuje, u lidí s chronickými migrénami se někdy může objevit vzor. Poruchy spánku, emoční stres a hormonální změny (jako jsou menstruace nebo menopauza) všechny byly identifikovány jako spouštěče u lidí náchylných k migréně .

Pro ostatní mohou být migrény vyvolány některými potravinami, alkoholem, pachy nebo umělými sladidly. Někteří lékaři doporučují vést si deník bolesti hlavy a zapisovat si vše, co jste dělali / jedli / pili, nebo jakékoli nedávné změny ve vašem životě, abyste zjistili spouštěče a vyhnuli se jim. Studie ukazují, že migrény mohou být v některých případech genetické, což znamená, že pokud je mají vaši rodinní příslušníci, je pravděpodobnější, že si je sami vytvoříte (Friedman, 2016).

Jak se cítí migréna? Pokud jste někdy měli migrénu, pravděpodobně vám nemusí připomínat, jak je to špatné. Ale pokud jste někdy poznali někoho, kdo má migrény, možná vás zajímá, proč se zavřel ve své ložnici a zhasl všechna světla.

Migrenózní bolest hlavy je obvykle pulzující bolest hlavy (někteří lidé ji popisují jako pocit, že jim v hlavě bije srdce). Náhlé pohyby hlavy to obvykle zhoršují, stejně jako kašel nebo sklon. Citlivost na světlo nebo někdy dokonce zvuk je klasickým znakem migrény (Friedman 2016).

Kdy se sumatriptan používá k léčbě migrénových bolestí hlavy?

Pamatujte, že sumatriptan se nepoužívá k prevenci migrén - funguje pouze k léčbě, jakmile začnou. Pokud váš migrény jsou mírné a není spojen s nevolností nebo zvracením, váš poskytovatel zdravotní péče pravděpodobně doporučí, abyste vyzkoušeli léky proti bolesti, jako je acetaminofen (značka Tylenol) nebo NSAID (jako Advil). Pokud se u vás objeví nevolnost nebo zvracení, pravděpodobně také dostanete léky známé jako antiemetika, které vám s těmito příznaky mohou pomoci (Becker, 2015).

Pokud pociťujete středně těžkou až těžkou migrénu, záchvaty neodpovídej volně prodejné léky proti bolesti, jako je Tylenol, sumatriptan a další triptanové léky (jako je zolmitriptan, frovatriptan nebo almotriptan), nebo kombinace sumatriptanu a NSAID podávaných ústy jsou dvě možnosti, které může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit (Becker, 2015 ).

Pokud zažijete obzvláště těžká migréna a vaše pravidelná léčba nefunguje , může poskytovatel zdravotní péče navrhnout použití sumatriptanu jako subkutánní injekce, což je injekce podaná přímo pod kůži (Kelley, 2012).

Co jsou klastrové bolesti hlavy?

Klastrové bolesti hlavy, i když jsou mnohem méně časté než migrény (vyskytují se u méně než 1% populace), jsou ve skutečnosti čtyřikrát častější u mužů než u žen (Ekbom, 2002). Podobně jako migrény se předpokládá, že klastrové bolesti hlavy zahrnují velký nerv v oblasti hlavy / obličeje, který se nazývá trigeminální nerv. Přesná příčina zůstává nejasná, zdá se, že je častější u kuřáků (ačkoli přestat kouřit problém nezvrátí) a určitě existuje genetická složka —Je mnohem pravděpodobnější, že budete mít bolesti hlavy, pokud je má někdo ve vaší rodině také (Russel, 2001).

mohu udělat můj penis větší

Jeden z charakteristickým znakem klastrových bolestí hlavy je to, že bolest se obvykle objevuje na jedné straně hlavy během daného záchvatu, buď na jednom oku, nad okem nebo vedle oka, a je často doprovázena slzami, pokleslým víčkem nebo zúžením žák na té straně (Manzoni, 1995).

Sumatriptan pro klastrové bolesti hlavy

Pro pacienti trpící klastrovými bolestmi hlavy , léčba první linie je 100% kyslík. I když je to snadno dostupné v nemocničním prostředí, není obvykle k dispozici pacientům doma. U těchto pacientů je první volbou léčby subkutánní injekce sumatriptanu, což jsou malé injekční stříkačky používané k injekci léku pod kůži. U pacientů, kteří nemají přístup ke 100% kyslíku a nemohou tolerovat subkutánní injekce, může váš poskytovatel zdravotní péče doporučit použití intranasálních triptanů (spreje, prášky nebo tekutiny, které lze vdechovat nosem) (Obermann, 2015).

Jaké jsou vedlejší účinky sumatriptanu?

Tyto léky jsou obvykle dobře snášeny a vedlejší účinky obvykle vymizí do 30 minut po podání léku (Tfelt-Hansen, 1998). Existují tři různé způsoby podání pro tento lék: Sumatriptan může být předepsán jako pilulky užívané ústy, injekce podávané pod kůži a formy podávané nosem (jako prášky, tekutiny nebo spreje). The vedlejší efekty doprovázející sumatriptan závisí na způsobu, jakým užíváte léky (květen, 2020).

 • Pokud se podává jako tableta užívaná ústy, je sumatriptan obecně dobře snášen, i když někteří pacienti uvádějí, že se u nich vyskytují návaly horka / nachlazení, bolest / tlak na hrudi nebo napětí, necitlivost a únava.
 • Při injekci pod kůži (subkutánně) způsobuje sumatriptan nejčastěji brnění, závratě nebo vertigo (což je pocit, jako byste se hýbali, i když nejste). Někteří lidé po podání léku obecně hlásí pocit horka. Jiní pociťují v místě vpichu teplo a u některých lidí se v místě vpichu objeví zarudnutí nebo otok. Stejně jako u pilulek sumatriptanu zaznamenali pacienti pocit pálení, pocit těžkosti nebo tlak, necitlivost nebo tlak na hrudi, čelisti nebo krku.
 • Při intranazálním podání jsou nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky ztráta chuti nebo nepříjemná chuť v ústech. Mnoho lidí také hlásí nevolnost a zvracení. Někteří zjistili, že intranasální podání je nepříjemné, způsobuje bolest nebo necitlivost nosu nebo dráždí nosní průchod a způsobuje výtok z nosu nebo nepříjemné pocity v dutinách.

Varování o drogách se sumatriptanem

Protože sumatriptan může u některých lidí způsobit závratě, slabost a ospalost, váš poskytovatel zdravotní péče vám řekne, abyste při užívání tohoto léku neřídili ani neobsluhovali těžké stroje. Kromě toho existují důkazy, že sumatriptan zvyšuje pravděpodobnost záchvatů u lidí se záchvatovou poruchou iu pacientů bez záchvatů v anamnéze.

Sumatriptan a další triptanové léky jsou není určen k prevenci migrény nebo bolesti hlavy. Místo toho jsou určeny k použití jako záchranná léčba k zastavení bolesti hlavy, když začne. Lékaři zjistili, že užívání těchto léků déle než deset dní v měsíci může způsobit nadměrné bolesti hlavy, což bude vyžadovat, abyste přestali užívat léky.

Protože sumatriptan může způsobovat arytmie (abnormální srdeční rytmy), neměl by se používat u pacientů, u kterých byla v minulosti diagnostikována tato porucha. Pokud se během užívání léku objeví nová arytmie, váš poskytovatel zdravotní péče léčbu zastaví.

U pacientů s onemocněním jater není sumatriptan tak účinně vylučován z jejich systému, a proto může poskytovatel zdravotní péče doporučit použití nižší dávky. Jako každý lék, ani sumatriptan nelze podávat pacientům s přecitlivělostí nebo alergií na jeho složky.

Vzhledem k tomu, že lék způsobuje kontrakci krevních cév, nelze jej použít u pacientů s anamnézou ischemické choroby srdeční (např. Předchozí infarkt myokardu), vasospazmy, Prinzmetalova angina pectoris, anamnéza mozkových příhod nebo přechodných ischemických ataků (TIA) nebo pacienti s nekontrolovaným vysokým krevním tlakem. Pokud váš poskytovatel zdravotní péče rozhodne, že jste za těchto podmínek vystaveni riziku, může se rozhodnout, že tato léčba pro vás není správná (FDA, 2013).

Sumatriptan stahuje krevní cévy v mozku, a proto by neměly být užívány do 24 hodin od léčby, jako je ergotamin (obchodní značky Ergocomp-PB, Belcomp PB nebo jiné), které dělají totéž, protože kombinovaný účinek může být velmi nebezpečný (Worthington, 2013).

Kromě triptanových léků existuje mnoho léků, které působí jako serotonin nebo ovlivňují hladiny přirozeného serotoninu v těle. Některé mohou být použity jako antidepresiva nebo antipsychotika nebo jako léčba Parkinsonovy choroby.

Kombinace těchto léků může mít vážné účinky na hladinu serotoninu v těle, což vede k velmi nebezpečnému stavu známému jako serotoninový syndrom . Patří mezi ně agonisté 5HT-1 a inhibitory monoaminooxidázy (IMAO), což jsou léky, které se někdy používají k léčbě deprese nebo Parkinsonovy nemoci - mezi ně patří selegilin (značka Emsam), fenelzin (značka Nardil) a rasagilin (značka Azilect), mezi ostatními.

Mezi příznaky serotoninového syndromu, které mohou být výsledkem lékových interakcí nebo náhodného nebo úmyslného předávkování, patří úzkost, neklid nebo dezorientace. Pacienti mohou být kromě třesu nebo třesu také zpocení, mají rychlý srdeční tep, vysoký krevní tlak, zvracení nebo průjem. Bez léčby může být tento stav smrtelný. Pokud si myslíte, že vy nebo někdo, koho znáte, jste užili příliš mnoho tohoto léku, vyhledejte lékařskou pomoc (FDA, 2013).

Reference

 1. Becker, W. J. (2015). Akutní léčba migrény u dospělých. Bolest hlavy: The Journal of Head and Face Pain, 55 (6), 778-793. doi: 10,1111 / hlava. 12550 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25877672/
 2. Bolay, H., Reuter, U., Dunn, A., Huang, Z., Boas, D., & Moskowitz, M. (2002, 8. února). Vnitřní aktivita mozku spouští trigeminální meningeální aferenty v modelu migrény. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11821897/
 3. Ekbom, E., Svensson, K., Träff, D., & Waldenlind, H. (2002, březen). Věk na počátku a poměr pohlaví u klastrových bolestí hlavy: Pozorování po tři desetiletí. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11972575/
 4. Friedman, D. I. (2016). Váš milovaný má migrény. Bolest hlavy: The Journal of Head and Face Pain, 56 (8), 1368-1369. doi: 10.1111 / head.12880 Citováno z: https://headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/head.12880
 5. GlaxoSmithKline. (2013, listopad). Tablety Imitrex Sumatriptan sukcinát, štítek schválený FDA. Citováno 27. srpna 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2013/020132s028,020626s025lbl.pdf
 6. Kelley, N. E. a Tepper, D. E. (2011). Záchranná terapie pro akutní migrénu, část 1: Triptany, dihydroergotamin a hořčík. Bolest hlavy: The Journal of Head and Face Pain, 52 (1), 114-128. doi: 10.1111 / j.1526-4610.2011.02062. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22211870/
 7. Lipton, R. B., Stewart, W. F., Diamond, S., Diamond, M. L., & Reed, M. (2001). Prevalence a zátěž migrény ve Spojených státech: Data z americké studie migrény II. Bolest hlavy: The Journal of Head and Face Pain, 41 (7), 646-657. doi: 10.1046 / j.1526-4610.2001.041007646.x Citováno z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11554952/
 8. Manzoni, G. C., Terzano, M. G., Bono, G., Micieli, G., Martucci, N., & Nappi, G. (1983). Cluster Headache - klinické nálezy u 180 pacientů. Cephalalgia, 3 (1), 21-30. doi: 10.1046 / j.1468-2982.1983.0301021.x, Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6850818/
 9. Květen, A. (2020, srpen). Cluster headache: Epidemiologie, klinické rysy a diagnóza. Citováno 28. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/cluster-headache-epidemiology-clinical-features-and-diagnosis
 10. Obermann, M., Holle, D., Naegel, S., Burmeister, J., & Diener, H. (2015). Možnosti farmakoterapie pro klastrové bolesti hlavy. Expert Opinion on Pharmacotherapy, 16 (8), 1177-1184. doi: 10.1517 / 14656566.2015.1040392 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25911317/
 11. Russell, M. B. (2001). Rodinný výskyt u primárních bolestí hlavy. The Journal of Headache and Pain, 2 (S1). doi: 10,1007 / s101940170016, Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7897418/
 12. Strassman, A., Raymond, S., & Burstein, R. (1996, 12. prosince). Senzibilizace meningeálních senzorických neuronů a původ bolestí hlavy. Citováno 28. srpna 2020 z https://www.nature.com/articles/384560a0
 13. Tfelt-Hansen, P. (1998). Účinnost a nežádoucí účinky subkutánního, orálního a intranazálního sumatriptanu používaného k léčbě migrény: Systematický přehled založený na počtu potřebném k léčbě. Cephalalgia, 18 (8), 532-538. doi: 10,1046 / j.1468-2982.1998.1808532.x Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9827244/
 14. Worthington, I., Pringsheim, T., Gawel, M. J., Gladstone, J., Cooper, P., Dilli, E.,. . . Becker, W. J. (2013). Pokyny kanadské společnosti pro bolest hlavy: Akutní medikamentózní léčba migrény. Canadian Journal of Neurological Sciences, 40 (S3). doi: 10,1017 / s0317167100017819 Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23968886/
Vidět víc