Styes a Chalazions

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 13. května 2021.
Co jsou Styes And Chalazions?

Harvard Health Publishing

Chlév, nazývaný také hordeolum, je malý absces mazové žlázy spojený s vlasovým folikulem řasy. Obvykle obsahuje Zlatý stafylokok bakterie, původce stafylokokových infekcí. Když se vytvoří chlívek, malá oblast horního nebo dolního víčka nebo koutku oka zčervená, citlivá a oteklá. Otok postupně ustupuje během několika dní poté, co se v chlívku vytvoří otvor, a hnis může odtékat.

Styes a ChalazionsChalazion, jako chlívek, je otok v očním víčku způsobený zánětem mazové žlázy. Chalazion se liší od chlívku tím, že neobsahuje aktivní bakteriální infekci. Chalazion je někdy následný efekt chlívku. Je méně jemný, ale déle vydrží.

Přírodní oleje z mazových žláz očního víčka musí odtékat kanálky ven k řasám. Pokud úlomky blokují toto normální odvodnění, může to způsobit chlívek nebo chalazion. Někdy se tyto zbytky hromadí kvůli stavu zvanému blefaritida, což je dlouhodobý zánět okrajů očních víček se zarudnutím, ztluštěním a šupinami a krustami.

Příznaky

Chlup nebo chalazion začíná jako něžná červená bulka nebo hrbolek v očním víčku u kořene řasy. Může způsobit slzení, citlivost na světlo a pocit, že máte něco v oku. Otok se obvykle týká jen malé oblasti víčka, ale v některých případech může vést k podráždění a zarudnutí celého víčka.

Uprostřed chlívku se nakonec objeví malá nažloutlá skvrna, když se sbírka hnisu rozšíří a stane se viditelnou těsně pod kůží nebo povrchem očního víčka. Bolest se obvykle zmírní, když chlopeň praskne a hnis odteče otvorem v kůži, okrajem víčka nebo spodním povrchem víčka.

Chalazion může být nejprve několik dní zarudlý a oteklý, ale nakonec se změní na nebolestivý, pomalu rostoucí, kulatý útvar ve víčku. Kůže kolem této pevné gumové hrudky se může volně pohybovat přes otok.

Diagnóza

Vy nebo váš lékař můžete diagnostikovat chlívek nebo chalazion tím, že se na něj podíváte. Styes i chalazioni obvykle odezní sami bez lékařské pomoci.

Očekávaná doba trvání

Chlév obvykle zmizí za týden nebo dva. Chalaziony obecně trvají déle a mizí po měsíci nebo déle. Teplé obklady mohou pomoci sties a chalazions zmizet dříve.

Prevence

Dobrá hygiena je nejlepší způsob, jak předcházet chřipkám a chalazionům. Udržujte své ruce čisté, nemněte si oči a nesdílejte oční make-up. To je zvláště důležité pro lidi, kteří měli styes nebo chalazions více než jednou.

Léčba

Teplé obklady mohou pomoci ostům a chalazionům rychleji se hojit. Navlhčete čistou, složenou žínku teplou vodou a držte ji jemně na oku po dobu 5 minut několikrát denně po několik dní. Vlhkou žínku lze ohřát v mikrovlnné troubě. To povzbudí chlívek nebo chalazion k otevření drenážního kanálu, který umožní odtékání veškerého hnisu a obnovení normálního odtoku z mazových žláz. Žínku často vyměňujte, zvláště když chlívek odtéká.

Hnis by se nikdy neměl odstraňovat vymačkáváním. Chlév, který se nepodaří odvodnit, může být napíchnut (otevřen) lékařem.

Pokud máte sklon k opakujícím se stydům, může vám lékař předepsat antibiotika. On nebo ona může léčit chalazion s kortikosteroidními kapkami ke kontrole zánětu. Pokud chalazion nezmizí sám po šesti týdnech, může být nutné jej chirurgicky odstranit v místní anestezii.

Kdy zavolat profesionála

Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud bulka nebo hrbol na očním víčku zhorší vidění nebo pokud po několika dnech léčby teplými obklady nezmizí samy. Velmi zřídka může nádor očního víčka vypadat jako chalazion. Pokud se zarudnutí rozšíří na celé víčko, měli byste si zajistit rychlé vyšetření lékařem.

Prognóza

Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud bulka nebo hrbol na očním víčku zhorší vidění nebo pokud po několika dnech léčby teplými obklady nezmizí samy. Velmi zřídka může nádor očního víčka vypadat jako chalazion. Pokud se zarudnutí rozšíří na celé víčko, měli byste si zajistit rychlé vyšetření lékařem.

Externí zdroje

Americká oftalmologická akademie
www.aao.org

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.