Zvláštní věda, proč (některá) afrodiziaka fungují

Zvláštní věda, proč (některá) afrodiziaka fungují

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Afrodiziaka jsou tu navždy. Lékařské texty ze starověké Indie, Číny a Egypta hlásají sexuální výhody desítek praktik a produktů. Doporučují vše od čerstvého nefiltrovaného medu po aligátorová varlata, aby se vaše mojo zvedlo. A i když se seznam afrodiziak liší v různých kulturách, snaha dosáhnout špičkové sexuální výkonnosti zůstává stejná.

Co je afrodiziakum?

Afrodiziakum je podle Oxfordského anglického slovníku jakékoli jídlo, pití nebo droga, která vzbuzuje sexuální touhu. Upřímně řečeno, jedná se o širokou definici, která umožňuje určitou krouticí místnost. Obecně se však o afrodiziakách uvažuje jako o potravinách podporujících sex a účinných tonikách nebo lektvarech. Jediným problémem je, jak změříte zvýšené vzrušení? Jaká jsou kritéria pro úspěšná afrodiziaka?

Bohužel většina afrodiziakálních tvrzení je přinejmenším přehnaná. Existují však některé zajímavé lékařské nálezy pro několik sexy vylepšení. Zdá se, že některá afrodiziaka nejsou jen hadí olej. Zde je hluboký lékařský ponor do neobvyklých tvrzení, potenciálních výhod a překonání mýtů, které obklopují nejoblíbenější (a nečekaná) afrodiziaka na světě.

Životně důležité orgány

 • Afrodiziakum je podle Oxfordského anglického slovníku jakékoli jídlo, pití nebo droga, která vzbuzuje sexuální touhu.
 • Slovo afrodiziakum pochází od Afrodity, řecké bohyně sexuální lásky a krásy.
 • Navzdory temné vědě a fantastickým tvrzením je afrodiziakum zajímavá věc - někdy fungují
 • Afrodiziakum může být cokoli, pokud s ním zacházíte jako s jedním.

Původ afrodiziak

V případě, že jste zapomněli na svou klasickou řečtinu, pochází slovo afrodiziakum od Afrodity, řecké bohyně sexuální lásky a krásy. Její název je odvozen z afro, řeckého slova pro pěnu, a souvisí s jejím podivně zvláštním příběhem původu. Podle řeckého mýtu se Afrodita zrodila z pěny, která vznikla, když Cronus (Zeusův otec) odřízl Uranovy genitálie (Zeusův děda) a hodil je do moře. Tak mocný byl Uran. Ne tak docela romantický příběh o původu, který jsi očekával, hm?

Kupodivu, tento násilný začátek Afrodity je ve skutečnosti dokonale v souladu s některými z méně konvenčních afrodiziak, která se objevila v průběhu staletí.

reklama

Získejte 15 $ z první objednávky léčby ED

Skutečný zdravotnický pracovník s licencí USA zkontroluje vaše informace a do 24 hodin vás kontaktuje.

Zjistit více

Historická afrodiziaka

Afrodiziaka se v průběhu věků objevují ve všech tvarech a velikostech (Shah, 2002). V 8.thstoletí př. n. l. Samhita ze Sushruty tvrdila, že očištěné máslo by se mělo vařit s vejci nebo varlaty aligátorů, myší, žab a vrabců a že pokud by si muž touto směsí namazal chodidla, byl by schopen navštívit ženu se nezmenšenou energií, dokud se nohou nedotkne země.

Huang-Ti Nei-Ching, tradiční čínský lékařský text z roku 2600 př. N. L., Uvádí seznam afrodiziakální lektvar s 22 přísadami že císař pil dříve, než nasedl na 1200 žen a dosáhl nesmrtelnosti (Li, 1974).

Mezi další historická afrodiziaka patří:

 • Staří Egypťané namazali na penis směs krokodýlího srdce
 • Řecký filozof Pliny tvrdil, že kořen mandragory zvýšil účinnost, protože to vypadá jako ženské genitálie
 • Starověcí Číňané jedli pohlavní orgány zvířat
 • Římané někdy konzumovali sperma mladých mužů, kteří přemýšleli o přenosu mladistvé mužnosti
 • Mořské plody a korýši (zejména ústřice) jsou po staletí ctěni jako afrodiziaka, zčásti kvůli jejich spojení s Afroditou narozenou v mořských pěnách.
 • Casu marzu, aka hnijící sýr, prošpikovaný červy, je na Sardinii afrodiziakum
 • Durian - jedno z nejsmradlavějších plodů na světě - zaujímá první místo v seznamu afrodiziakálních v jihovýchodní Asii
 • Pytláci prodávají rozemleté ​​rohy nosorožců mužům v Africe (i mimo ni), aby zvýšili účinnost navzdory všem důkazům o opaku

Ale co říká lékařská věda na všechna tato tvrzení? Existují pro tyto tradiční afrodiziaka skutečné výhody? Překvapivá odpověď je - možná. Zde je pohled na čtyři příklady (potenciálních) vědeckých výhod afrodiziaka.

Ústřice: zinek překvapivě sexy

Když se řekne afrodiziakum, většina lidí si představí ústřice. Sám Casanova údajně jedl 50 syrových ústřic na snídani aby si udržel svou mužnost a výdrž, tak to musí být pravda, že? (West, 2015)? Věda je ve skutečnosti překvapivě pozitivní, pokud jde o tyto burleskní mlži - zejména pokud jde o výživu a sexuální zdraví.

Ústřice jsou bohaté na zinek, který je nezbytný pro sexuální zrání a vývoj spermií. Surové ústřice také obsahují dvě aminokyseliny, kyselinu D-asparagovou a kyselinu N-methyl-D-asparagovou (NMDA), které mohou souviset s zvýšené hladiny pohlavních hormonů (alespoň u zvířat) (Roshanzamir, 2017).

Čokoláda: většinou jen lahodná

Čokoláda měla v našich srdcích vždy zvláštní místo jako afrodiziakum a celkově zlepšující náladu. Den svatého Valentýna z nějakého důvodu závisí na čokoládových srdcích. A i když není nedostatek výzkumů, které by prokázaly kardiovaskulární přínosy kakaa (omlouvám se, pouze tmavá čokoláda), není pro čokoládu jako afrodiziakum mnoho důkazů.

Jedna studie se severoitalskými ženami porovnávala index ženské sexuální funkce (FSFI) denních pojídaček čokolády se ženami, které nejedly čokoládu každý den. Zatím to zní dobře, že? Ne tak moc. Vědci nezjistili žádný významný rozdíl mezi sexuální funkcí 153 žen (Salonia, 2006).

Chilli papričky: vytápění ložnice

Předpokládá se, že chilli papričky probouzejí sexuální touhu a potenciál. A na tom senzačním spěchu možná něco je. Kapsaicin, aktivní složka v paprikách, která je zodpovědná za pocit tepla, také vyvolává návaly obličeje, rychlou srdeční frekvenci a pocení - vše, co si spojujeme se sexuálním vzrušením.

Chilli papričky (kapsaicin) způsobily, že krysy častěji, ale také předčasně ejakulovaly. Jedna studie to ukázala kapsaicin zlepšil sexuální chování u samců potkanů (Pelayo, 2017). Studie konkrétně ukázala, že kapsaicin snížil dobu refrakterní periody - dobu po ejakulaci a před dalším sexuálním setkáním - což může být dobrá věc. Jedním z potenciálních vedlejších účinků studie však bylo, že kapsaicin snížil jejich ejakulační práh - alias přišly rychleji.

Opět neexistuje žádný výzkum, který by ukázal, že chilli papričky zlepšují lidské mojo, ale pokud jste krysa, výsledek vypadá zajímavě.

Červený ženšen a maca

Navzdory nevědeckým tvrzením mnoha afrodiziak, některé bylinky a doplňky mohou ve skutečnosti zlepšit různé aspekty sexuální funkce. Červený ženšen vykazuje slibné výhody pro erektilní dysfunkci (měřeno subjektivními dotazníky) (Jang, 2008) a maca (kořen z tuřínu z Peru) může být schopen zvýšit sexuální touhu u mužů i žen (Shin, 2010).

Zatímco červený ženšen a maca jsou slibné, velikosti vzorků a metodiky studií pro oba tyto doplňky nejsou dostatečně velké nebo dostatečně přísné, aby bylo možné vyvodit tvrdé závěry.

Afrodiziaka: nad rámec placeba

Navzdory temné vědě a fantastickým tvrzením je afrodiziakum zajímavá věc - někdy fungují. Je snadné křížit to s placebo efektem, který může fungovat i když víte, že užíváte placebo (Locher, 2017). Ale může to být víc než to.

Když spojujeme určité akce se sexem - jako je konzumace čokolády -, stane se z chování něco víc. Toto spojení s předehrou, intimitou nebo sexem transformuje každodenní předmět na něco jako drogu přizpůsobenou osobě. Chuť nebo vůně čokolády (nebo jiného jídla či pití) pro vás neoddělitelně souvisí se sexem. A pro všechny účely a účely to tak vnímá vaše tělo.

Afrodiziakum může být cokoli, pokud s ním zacházíte jako s jedním.

Reference

 1. Jang, D.-J., Lee, M. S., Shin, B.-C., Lee, Y.-C., & Ernst, E. (2008). Červený ženšen pro léčbu erektilní dysfunkce: systematický přehled. British Journal of Clinical Pharmacology, 66 (4), 444–450. doi: 10.1111 / j.1365-2125.2008.03236.x, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18754850
 2. Li, C.-L. (1974). Stručný přehled čínské lékařské historie se zvláštním odkazem na akupunkturu. Perspectives in Biology and Medicine, 18 (1), 132–143. doi: 10,1353 / pbm.1974.0013, https://www.semanticscholar.org/paper/A-Brief-Outline-of-Chinese-Medical-History-with-to-Li/3a40d3c886875eb863b85a767ea6f4120aed80e0
 3. Locher, C., Nascimento, A. F., Kirsch, I., Kossowsky, J., Meyer, A., & Gaab, J. (2017). Je zdůvodnění důležitější než podvod? Randomizovaná kontrolovaná studie otevřené placebové analgezie. Bolest, 158 (12), 2320–2328. doi: 10,1097 / j.pain.0000000000001012, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28708766
 4. Pelayo, L., Carro-Juárez, M., Hernández-Hernández, F., Trujillo, X., Trujillo-Hernández, B., & Huerta, M. (2017). PNM-06 kapsaicin zlepšuje sexuální chování u mužských krys. The Journal of Sexual Medicine, 14 (12). doi: 10.1016 / j.jsxm.2017.10.053, https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(17)31519-9/fulltext
 5. Roshanzamir, F., & Safavi, S. M. (2017). Předpokládané účinky kyseliny D-asparagové na hladinu testosteronu v krvi: Systematický přehled. International Journal of Reproductive BioMedicine, 15 (1), 1-10. doi: 10.29252 / ijrm.15.1.1, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28280794
 6. Salonia, A., Fabbri, F., Zanni, G., Scavini, M., Fantini, G. V., Briganti, A.,… Montorsi, F. (2006). PŮVODNÍ VÝZKUM — ŽENSKÉ SEXUÁLNÍ ZDRAVÍ: Čokoláda a dámské sexuální zdraví: Zajímavá korelace. The Journal of Sexual Medicine, 3 (3), 476–482. doi: 10.1111 / j.1743-6109.2006.00236.x, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1743609515313448
 7. Shah, J. (2002). Erektilní dysfunkce v průběhu věků. BJU International, 90 (4), 433–441. doi: 10.1046 / j.1464-410x.2002.02911.x, https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1464-410X.2002.02911.x
 8. Shin, B.-C., Lee, M. S., Yang, E. J., Lim, H.-S., a Ernst, E. (2010). Maca (L. meyenii) pro zlepšení sexuální funkce: systematický přehled. Doplňková a alternativní medicína BMC, 10 (1). doi: 10.1186 / 1472-6882-10-44, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20691074
 9. West, E., & Krychman, M. (2015). Přírodní afrodiziaka - přehled vybraných sexuálních stimulátorů. Recenze sexuální medicíny, 3 (4), 279–288. doi: 10,1002 / smrj.62, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27784600
Vidět víc