Spironolakton: vše, co potřebujete vědět

Spironolakton: vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Spironolakton (značka Aldactone) je lék na předpis na diuretikum nebo pilulka na vodu. Pomáhá vám zbavit se přebytečné tekutiny a sodíku, ale udržuje draslík v těle.Spironolakton působí hlavně blokováním aktivity aldosteronu (antagonista aldosteronu). Aldosteron je hormon vytvářený nadledvinkami (malými žlázami, které sedí nad ledvinami), které podporují zadržování sodíku a tekutin. Blokováním aldosteronu vám spironolakton pomáhá vylučovat vodu a sodík - to snižuje váš celkový objem tekutin.

Životně důležité orgány

 • Spironolakton je draslík šetřící diuretikum, které je schváleno FDA k léčbě vysokého krevního tlaku, srdečního selhání, otoků z onemocnění jater nebo ledvin, primárního hyperaldosteronismu a nízké hladiny draslíku.
 • Nesprávné použití spironolaktonu zahrnuje léčbu akné a ochlupení na obličeji (hirsutismus) u žen.
 • Spironolakton může u mužů způsobit gynekomastii (růst prsní tkáně).
 • Mezi závažné nežádoucí účinky patří vysoké hladiny draslíku (hyperkalemie), zejména v kombinaci s doplňky draslíku nebo jinými léky, které zvyšují hladinu draslíku, jako jsou jiná draslík šetřící diuretika (jako amilorid), inhibitory ACE, blokátory receptorů pro angiotenzin II, eplerenon a nesteroidní protizánětlivé léky. léky (NSAID).

Zbavení přebytečné vody a sodíku pomáhá zlepšit srdeční selhání, otoky způsobené nefrotickým syndromem a ascites z jaterní cirhózy. Stejně jako jiná diuretika (např. Hydrochlorothiazid) zvyšuje vylučování vody a sodíku pomáhá zlepšit vysoký krevní tlak (DailyMed, 2018).

Běžné off-label použití spironolaktonu, léčba akné a ochlupení na obličeji (hirsutismus) u žen, nemá nic společného s jeho schopností blokovat aldosteron. Spironolakton se také váže na androgen receptory (mužský hormon) - to snižuje produkci mazu (kožního oleje) i růst ochlupení na obličeji (Layton, 2017).můžete si přirozeně zvětšit penis

Na co se spironolakton používá?

Spironolakton je Schváleno FDA k léčbě následujících stavů (FDA, 2014):

 • Srdeční selhání , zejména NYHA třídy III-IV
 • Vysoký krevní tlak e, zvláště pokud jiné terapie nefungují (ne léčba první linie)
 • Akumulace tekutin v těle z cirhózy jater (ascites) nebo ledvinových problémů (nefrotický syndrom)
 • Primární hyperaldosteronismus
 • Nízká hladina draslíku (hypokalémie)

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčněPřepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistit více

Srdeční selhání

K srdečnímu selhání dochází, když vaše srdce již není schopné pumpovat krev bohatou na kyslík do zbytku těla tak dobře, jak by mělo. To způsobuje problémy, jako je únava, dušnost a hromadění tekutin (edém) v plicích a jiných částech těla, jako jsou nohy, chodidla a kotníky. Poskytovatelé zdravotní péče běžně používají klasifikační systém nazývaný funkční klasifikace New York Heart Association (NYHA), který pomáhá řídit léčebné strategie. Tento klasifikační systém vás zařadí do jedné ze čtyř kategorií podle toho, jak moc vaše příznaky omezují vaši fyzickou aktivitu. Třídy I – IV v rozmezí od bez omezení fyzické aktivity (třída I) do třídy IV, ve které nejste schopni dělat žádnou fyzickou aktivitu, aniž byste byli nepohodlní (AHA, 2017).

Lidé se srdečním selháním třídy III-IV mají otoky a potíže s dýcháním z hromadění tekutin s malou nebo žádnou fyzickou aktivitou. V této skupině může spironolakton pomoci snížit otoky a nutnost hospitalizace. Ale obvykle spironolakton sám o sobě nedokáže léčit srdeční selhání, proto se často používá s jinými léky na srdce.

je proair stejný jako ventolin

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak, nazývaný také hypertenze, ovlivňuje téměř polovina Američanů - ve skutečnosti si většina ani neuvědomuje, že mají tento stav (AHA, 2017). Léčba je důležitá, protože vysoký krevní tlak zvyšuje riziko srdečních infarktů, mozkových příhod, onemocnění ledvin a dalších problémů. Léčba může zahrnovat pouze změny životního stylu, jako je zdravá strava s nízkým obsahem sodíku, pravidelná fyzická aktivita a odvykání kouření.

Samotné změny životního stylu však nefungují u každého a někteří lidé musí užívat léky na krevní tlak na předpis (nazývané také antihypertenziva). Spironolakton vám pomůže zbavit se přebytečné vody, čímž sníží váš krevní tlak a sníží zátěž srdce - ale obvykle se nepoužívá jako léčba první linie.

Váš poskytovatel zdravotní péče vás s největší pravděpodobností zahájí nejprve dalším antihypertenzivem, jako jsou thiazidová diuretika nebo inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE). Tyto léky však nemusí být účinné nebo mohou být některými tolerovány a do režimu může být přidán spironolakton. Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o nejlepších možnostech léčby pro vás.

Akumulace tekutin (ascites, nefrotický syndrom)

Kromě srdečního selhání mohou další zdravotní stavy vést k hromadění tekutiny v těle; mezi ně patří onemocnění jater, jako je cirhóza, a problémy s ledvinami, jako je nefrotický syndrom. Při cirhóze jsou vaše játra trvale poškozena a zjizvena od jiných jaterních stavů, jako je alkoholické a nealkoholické onemocnění jater, hepatitida B a hepatitida C. Jizvová tkáň nahrazuje zdravé jaterní buňky a játra začínají selhávat. Selhání jater z cirhóza může vést k hromadění tekutiny v břiše zvané ascites (NIDDK, 2018).

Nefrotický syndrom je zdravotní stav způsobený poškozením filtračního systému ledvin; toto poškození může být omezeno na ledviny nebo může být způsobeno systémovým stavem, jako je cukrovka nebo lupus. Tento filtrační systém hraje zásadní roli při odstraňování odpadu a přebytečné vody. Když selže, můžete začít zadržovat vodu a prosakovat bílkoviny do moči. Příznaky nefrotického syndromu zahrnují otoky kolem očí, nohou a kotníků v důsledku zadržování veškerých tekutin (NIDDK, 2014).

Spironolakton může pomoci při hromadění tekutin tím, že povzbudí ledviny, aby se zbavily sodíku a vody, čímž sníží celkový objem tekutin v těle.

jak dostat můj pennis větší

Primární hyperaldosteronismus

Primární hyperaldosteronismus je nejčastější příčinou sekundární hypertenze (hypertenze způsobená jiným zdravotním problémem). V tomto stavu vylučují vaše nadledviny (malé žlázy, které leží na vašich ledvinách) více aldosteronu, než by mělo, buď kvůli abnormálnímu růstu nebo nadměrné aktivitě.

Aldosteron je zodpovědný za zvýšení krevního tlaku zvýšením retence sodíku a solí při vylučování draslíku. Jak si dokážete představit, může to vést k hypertenzi i nízké hladině draslíku, což může být škodlivé pro srdce.

Mezi příznaky hyperaldosteronismu patří svalové křeče, slabost / únava, neustálý pocit žízně a časté močení. Spironolakton může prospívat lidem s tímto stavem, protože podporuje ledviny v vylučování vody a sodíku, ale v udržení draslíku.

Nízká hladina draslíku (hypokalémie)

Nízká hladina draslíku může být pro vaše srdce nebezpečná. Draslík je nezbytný pro správnou funkci srdce a nervových buněk - pokud hladina klesne příliš nízko, mohou nastat problémy. Mezi běžné příznaky nízké hladiny draslíku v krvi patří svalová slabost nebo křeče, únava, zácpa a nepravidelné srdeční rytmy (arytmie). Jako diuretikum šetřící draslík může spironolakton pomoci zvýšit vaši hladinu draslík úrovně (Mount, 2020).

Off-label

Poskytovatelé zdravotní péče mohou předepisovat spironolakton pro použití mimo označení - to znamená, že FDA neschválila spironolakton k léčbě tohoto konkrétního onemocnění. Většina mimo označení použití spironolaktonu zahrnuje jeho schopnost vázat se na receptory mužských hormonů (androgenů), což snižuje aktivitu androgenu (UpToDate, n.d.):

 • Akné a vousy (hirsutismus) u žen: Hormony hrají důležitou roli v akné dospělých, zejména u žen. Hormonální nerovnováha vedoucí k vyšším hladinám androgenů ovlivňuje ženy v období, během těhotenství nebo po něm, v menopauze (a perimenopauze) a při zahájení nebo ukončení užívání antikoncepčních pilulek. Některé zdravotní stavy, jako je syndrom polycystických vaječníků (PCOS), také zvyšují hladinu androgenů ve srovnání s estrogeny a způsobují hormonální nerovnováhu. Androgeny zvyšují množství oleje produkovaného v kůži a často u žen způsobují akné nebo výraznější ochlupení na obličeji (hirsutismus). Spironolakton může pomoci blokováním androgeny v pokožce, zlepšení akné a snížení růstu ochlupení na obličeji (Layton, 2017). Spironolakton se obecně nepoužívá k léčbě akné u mužů, protože může vést k vývoji prsou.
 • Hormonální terapie pro transsexuální ženy: Kvůli schopnosti spironolaktonu blokovat aktivitu mužských hormonů a produkci testosteronu může být prospěšná pro biologické muže, kteří přechod ženě (Angus, 2019).

Nežádoucí účinky spironolaktonu

Časté nežádoucí účinky zahrnout (UpToDate, n.d.):

 • Gynekomastie: zvětšení prsní tkáně u mužů přibližně u 9% mužů
 • Nerovnováha elektrolytů: nízký obsah sodíku (hyponatrémie), nízký obsah hořčíku (hypomagnezémie) a nízký obsah vápníku (hypokalcémie)
 • Vysoká hladina kyseliny močové (urikémie)
 • Bolest bradavek
 • Bolest břicha
 • Nevolnost / zvracení
 • Nepravidelná menstruace
 • Krvácení po menopauze
 • Únava
 • Křeče v nohou
 • Závratě nebo závratě

Vážné nežádoucí účinky (DailyMed, 2018):

jak se dostat a zůstat tvrdý
 • Vysoká hladina draslíku (hyperkalemie): Spironolakton často zvyšuje hladinu draslíku. Pokud se však hladina draslíku zvýší, může to vést k necitlivosti, brnění a svalové slabosti. Mohou také způsobit nepravidelný srdeční rytmus a v nejhorším případě infarkt nebo smrt. Riziko vysokých hladin draslíku se zvyšuje, pokud užíváte také doplňky draslíku nebo jiné léky, které zvyšují hladinu draslíku, jako jsou inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE).
 • Velmi nízký krevní tlak (hypotenze)
 • Zhoršení funkce ledvin
 • Závažná alergická reakce (anafylaxe) nebo závažné kožní vyrážky, jako je Stevens-Johnsonův syndrom (SJS) nebo toxická epidermální nekrolýza (TEN)
 • Zhoršení neurologické funkce u lidí s onemocněním jater

Tento seznam nezahrnuje všechny možné vedlejší účinky a mohou nastat další. Další informace získáte od svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Lékové interakce se spironolaktonem

Poraďte se se svým poskytovatelem zdravotní péče o jakýchkoli jiných lécích nebo doplňcích, které užíváte před zahájením léčby spironolaktonem, včetně léků bez předpisu. Potenciál lékové interakce zahrnout (DailyMed, 2018):

 • Doplňky draslíku: Suplementace draslíku pomocí náhražek solí obsahujících draslík, doplňků draslíku nebo stravy bohaté na draslík může zvýšit riziko vzniku život ohrožující hyperkalemie.
 • Léky, které zvyšují hladinu draslíku: Některé léky zvyšují hladinu draslíku, a to buď jako součást jejich působení, nebo jako vedlejší účinek. Kombinace těchto léků se spironolaktonem může zvýšit riziko velmi vysoké hladiny draslíku. Mezi příklady těchto léků patří další draslík šetřící diuretika (jako amilorid), inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE), blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB), eplerenon, nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), trimethoprim a heparin.
 • Lithium: Spironolakton může snižovat vylučování lithia ledvinami, čímž zvyšuje riziko toxicity lithia.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID): Kromě účinku na draslík mohou NSAID snižovat účinnost spironolaktonu.
 • Kyselina acetylsalicylová (aspirin): Aspirin může snížit účinnost spironolaktonu.
 • Digoxin: Spironolakton interferuje s některými testy, které měří hladinu digoxinu.

Tento seznam nezahrnuje všechny možné lékové interakce se spironolaktonem a mohou nastat další. Další informace získáte u svého lékárníka nebo poskytovatele zdravotní péče.

Kdo by neměl užívat spironolakton (nebo jej používat opatrně)?

Spironolakton má vyšší riziko nežádoucích účinků u určitých skupin lidí. Tyto skupiny by se měly vyhnout užívání spironolaktonu nebo jej používat opatrně a pečlivě sledovat. Příklady těchto skupiny zahrnout (DailyMed, 2018):

 • Ale : Většina poskytovatelů zdravotní péče používá spironolakton s opatrností u mužů kvůli riziku gynekomastie.
 • Těhotná žena: Existuje riziko, že spironolakton může interferovat s vývojem mužského plodu kvůli jeho účinkům na mužské hormony. Pokud chcete užívat spironolakton během těhotenství, nezapomeňte diskutovat o rizicích a výhodách se svým poskytovatelem zdravotní péče.
 • Kojící ženy: Spironolakton nebyl v mateřském mléce detekován. Protože jsou však údaje omezené, měly by kojící ženy užívat spironolakton s opatrností pod vedením svého poskytovatele zdravotní péče.
 • Starší lidé: Starší lidé mají vyšší riziko nežádoucích účinků spironolaktonu, protože funkce ledvin s věkem často klesá. Ledviny jsou odpovědné za zbavení se spironolaktonu; pokud nebudou fungovat správně, ve vašem systému zůstane příliš mnoho drogy. Starší lidé možná potřebují upravenou dávku spironolaktonu.
 • Lidé s vysokou hladinou draslíku: Protože spironolakton zvyšuje hladinu draslíku, neměli byste jej užívat, pokud již máte zvýšený obsah draslíku. Některé zdravotní stavy, jako je Addisonova choroba, mohou zvyšovat hladinu draslíku (UpToDate, n.d.).
 • Lidé s dnou: Spironolakton může zvyšovat hladinu kyseliny močové, což u vnímavých lidí vede k záchvatu dny (UpToDate, n.d.).
 • Lidé s onemocněním ledvin: Vzhledem k tomu, že ledviny jsou odpovědné za odstranění spironolaktonu ze systému, mohou mít lidé s onemocněním ledvin a sníženou funkcí ledvin v těle vyšší než očekávané hladiny léku. Možná budou potřebovat upravenou dávku spironolaktonu.
 • Lidé s onemocněním jater: Náhlé změny hladiny vody nebo elektrolytů u lidí s onemocněním jater, jako je cirhóza nebo ascites, mohou vyvolat neurologické problémy nebo kóma. Možná budou potřebovat upravenou dávku spironolaktonu.

Dávkování

Tablety spironolaktonu se dodávají v síle 25 mg, 50 mg a 100 mg v generických i značkových formulacích (Aldactone). Perorální suspenze spironolaktonu (značka Carospir) může být užitečná pro lidi s problémy s polykáním. Většina lidí užívá spironolakton jednou nebo dvakrát denně. U některých lidí to může trvat dva týdny nebo déle aby se droga plně projevila (MedlinePlus, 2018). Většina pojistných plánů pokrývá spironolakton; obvykle stojí 30–12 $ za 30denní dodávku (GoodRx, n.d.).

Reference

 1. American Heart Association (AHA) - Classes of Heart Failure (2017). Citováno dne 31. srpna 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/heart-failure/what-is-heart-failure/classes-of-heart-failure
 2. Americká srdeční asociace (AHA) - Fakta o vysokém krevním tlaku (2017). Citováno dne 31. srpna 2020 z https://www.heart.org/en/health-topics/high-blood-pressure/the-facts-about-high-blood-pressure
 3. Angus, L., Leemaqz, S., Ooi, O., Cundill, P., Silberstein, N., Locke, P., Zajac, J. D., & Cheung, A. S. (2019). Cyproteronacetát nebo spironolakton při snižování koncentrací testosteronu u transgenderových jedinců léčených estradiolem. Endokrinní spojení, 8 (7), 935–940. https://doi.org/10.1530/EC-19-0272
 4. DailyMed - tableta hydrochlorothiazidu, potahovaná. (2018) Citováno dne 31. srpna 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a7510768-8a52-4230-6aa0-b0d92d82588f
 5. GoodRx.com Spironolactone (n.d.). Citováno 31. srpna 2020 z https://www.goodrx.com/spironolactone?dosage=100mg&form=tablet&label_override=spironolactone&quantity=30
 6. Layton, A. M., Eady, E. A., Whitehouse, H., Del Rosso, J. Q., Fedorowicz, Z., & van Zuuren, E. J. (2017). Perorální spironolakton pro akné vulgaris u dospělých žen: hybridní systematický přehled. Americký časopis klinické dermatologie, 18 (2), 169–191. https://doi.org/10.1007/s40257-016-0245-x
 7. MedlinePlus - Spironolakton (2018). Citováno dne 31. srpna 2020 z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682627.html
 8. Mount, DB. (2020) Klinické projevy a léčba hypokalémie u dospělých. UpToDate. Citováno dne 31. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-and-treatment-of-hypokalemia-in-adults?search=hypokalemia&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1#H3819676
 9. Národní institut pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK) - cirhóza (2018). Citováno dne 31. srpna 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/liver-disease/cirrhosis
 10. Národní ústav pro diabetes a choroby trávicího ústrojí a ledvin (NIDDK) - nefrotický syndrom (2014). Citováno dne 31. srpna 2020 z https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/nephrotic-syndrome-adults
 11. UpToDate - Spironolakton: Informace o lécích (n.d.). Citováno dne 31. srpna 2020 z https://www.uptodate.com/contents/spironolactone-drug-information?search=spironolactone&source=panel_search_result&selectedTitle=1~148&usage_type=panel&kp_tab=drug_general&display_rank=1
 12. US Food and Drug Administration (FDA): Aldactone (spironolactone tablety) (2014). Citováno dne 31. srpna 2020 z https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/012151s072lbl.pdf
Vidět víc