Bolest v krku (faryngitida)

Lékařsky zkontrolovánood Drugs.com. Naposledy aktualizováno 25. února 2020.
Co je to bolest v krku (faryngitida)?

Harvard Health Publishing

Bolest v krku, také nazývaná infekce krku nebo faryngitida, je bolestivý zánět zadní části hrdla (hltanu). Faryngitida může zahrnovat některé nebo všechny tyto části hrdla:

 • zadní třetina jazyka
 • měkké patro (střecha úst)
 • mandle (masitá tkáň, která je součástí imunitní obrany hrdla).

Nejčastější příčinou bolesti v krku je infekce bakterií nebo virem.Vzhledem k tomu, že infekce hltanu téměř vždy postihuje mandle, byla tonzilitida (zánět krčních mandlí) kdysi běžným názvem pro infekční faryngitidu.

Asi 90 procent infekcí krku je způsobeno virem. Ačkoli lidé, kteří mají chřipku (chřipku), opary (perorální herpes simplex) nebo infekční mononukleózu ('mono') také běžně bolí v krku, tyto virové infekce obvykle způsobují kromě bolesti v krku i další výmluvné příznaky.

V oblastech, které mají teplá léta a chladné zimy, virová faryngitida obvykle vrcholí během zimy a časného jara. To je doba, kdy se lidé častěji shromažďují ve špatně větraných místnostech. Viry, které způsobují faryngitidu, se snadno šíří.

Viry se mohou šířit vzduchem zavěšením na kapénky z kašle a kýchání. Lepí se na nemyté ruce, které byly vystaveny tekutinám z nosu nebo úst nemocného člověka.

U většiny lidí, kteří jsou jinak zdraví, jednoduchá virová faryngitida netrvá dlouho, sama odezní a nezpůsobuje žádné dlouhodobé komplikace, i když krátkodobé nepohodlí může být významné.

V případech infekční faryngitidy, která není virová, je příčinou téměř vždy bakterie — obvykle beta-hemolytický streptokok skupiny A, který způsobuje to, co se běžně nazývá streptokok. Stejně jako virová faryngitida se streptokoka může rychle a snadno rozšířit v rámci komunity, zejména během pozdní zimy a časného jara.

Na rozdíl od většiny forem virové faryngitidy však může neléčená streptokoka vést k závažným komplikacím, jako je glomerulonefritida (porucha ledvin) a revmatická horečka (potenciálně závažné onemocnění, které může poškodit srdeční chlopně). Streptická infekce má také potenciál šířit se v těle a způsobit hnisavé kapsy (abscesy) v mandlích a v měkké tkáni kolem krku.

Příznaky

Hlavním příznakem faryngitidy je bolest v krku a bolest při polykání. U infekční faryngitidy se další příznaky liší v závislosti na tom, zda je infekce virová nebo bakteriální (obvykle streptokoka):

  Virová faryngitida— Bolest v krku je často doprovázena dalšími příznaky, jako jsou:
  • Červené hrdlo
  • Rýma nebo ucpaný nos
  • Suchý kašel
  • Chrapot
  • Zarudnutí očí

Děti mohou mít průjem.

Některé viry způsobují bolestivé vředy v ústech a kolem nich, včetně rtů.

  Streptokoka v krku— Streptokoka a jiné formy bakteriální faryngitidy způsobují bolest v krku, bolest při polykání a červené hrdlo. Tyto příznaky bývají závažnější u streptokoky v krku ve srovnání s virovou faryngitidou. Mezi další příznaky, které se často vyskytují u streptokoky v krku, patří:,
  • Horečka
  • Bolest těla a celkový pocit nevolnosti obecně pocit nevolnosti
  • Bolest hlavy
  • Zvětšené mandle s bílými skvrnami
  • Oteklé, citlivé lymfatické uzliny (naběhlé uzliny) v přední části krku.

Děti mohou mít také nevolnost, zvracení a bolesti břicha.

Protože se příznaky virové a bakteriální faryngitidy mohou překrývat, může být pro lékaře obtížné je rozlišit pouze na základě příznaků. Obecně platí, že pokud máte výrazný kašel a nosní příznaky, je pravděpodobnější, že budete mít virovou faryngitidu než streptokoku v krku.

jak získat tvrdou kost

Kromě virové a bakteriální faryngitidy může infekce plísněmi (Candida nebo „kvasinky“) někdy způsobit bolest v krku, potíže s polykáním a bílé skvrny v ústech. Tato infekce krku, běžně nazývaná drozd, obvykle postihuje kojence a lidi s oslabeným imunitním systémem.

Bolest v krku, která trvá déle než několik týdnů, může být způsobena refluxem kyseliny ze žaludku, dýcháním ústy v suchém prostředí, postnazální infuzí nebo vzácně nádorem.

Diagnóza

Po zkontrolování vašich příznaků se lékař zeptá, zda jste nebyli v nedávné době vystaveni někomu se streptokokou nebo jinou infekcí zahrnující hrdlo, nos nebo uši.

Po zaznamenání vaší teploty vás lékař vyšetří a bude věnovat zvláštní pozornost vašim ústům, krku, nosu, uším a lymfatickým uzlům na krku. Pokud si je váš lékař zcela jistý, že máte streptokok v krku, může vám předepsat antibiotika bez dalšího testování. Pokud existuje určitá nejistota, lékař může chtít provést streptest.

Rychlý streptest se provádí v ordinaci lékaře, jeho provedení zabere jen několik minut a odhalí 80 % až 90 % všech případů streptokoky v krku. Pokud je tento rychlý test negativní, ale váš lékař se stále domnívá, že byste mohli mít streptokoku, odebere vám vzorek tekutin z krku pro intenzivnější laboratorní testování. Výsledky budou k dispozici za 24 až 48 hodin.

Očekávaná doba trvání

Máte-li jednoduchou virovou faryngitidu, vaše příznaky by měly postupně odeznívat po dobu asi jednoho týdne. Pokud máte streptokok v krku, vaše příznaky by měly ustoupit do dvou až tří dnů poté, co začnete užívat antibiotika.

Prevence

I když je nemožné zabránit všem infekcím, můžete pomoci snížit expozici a šíření:

 • Často si myjte ruce, zvláště po smrkání nebo po péči o dítě s bolestí v krku.
 • Pokud má někdo ve vaší domácnosti faryngitidu, udržujte jeho jídelní náčiní a sklenice odděleně od ostatních členů rodiny. Tyto předměty důkladně omyjte v horké mýdlové vodě.
 • Pokud batole s faryngitidou žvýkalo nebo cucalo hračky, důkladně tyto předměty umyjte ve vodě a dezinfekčním mýdle a poté dobře opláchněte.
 • Okamžitě zlikvidujte všechny špinavé kapesníky z rýmy a kýchání a poté si umyjte ruce.
 • Nedovolte dítěti, kterému byla diagnostikována streptokoka v krku, vrátit se do školy nebo do školky, dokud nebude brát antibiotika alespoň 24 hodin a příznaky se nezlepší.

Léčba

Protože antibiotika nefungují proti virům, virová faryngitida se obvykle léčí léčbou příznaků, abyste se cítili pohodlněji, dokud imunitní systém vašeho těla infekci neporazí. Tato opatření zahrnují:

 • Dostatek odpočinku (buď v posteli nebo mimo ni)
 • brátibuprofen(Advil, Motrin),acetaminofen(Tylenol) neboaspirin(pouze u dospělých) ke zmírnění bolesti v krku
 • Pijte hodně vody, abyste zabránili dehydrataci
 • Kloktání teplou slanou vodou ke zmírnění bolesti v krku
 • Pití teplých tekutin (čaj nebo vývar) nebo studených tekutin nebo jedení želatinových dezertů nebo ochucených zmrzlin na uklidnění krku
 • Použití odpařovače studené mlhy ke zmírnění sucha v krku
 • Použití volně prodejných pastilek do krku nebo anestetických sprejů do krku

Tato opatření vám pomohou zmírnit vaše nepohodlí s jakýmkoli typem infekce krku. Pokud máte streptokoku v krku, budete také užívat antibiotika, abyste předešli komplikacím. Váš lékař Vám předepíše 10denní kúrupenicilinneboamoxicilink likvidaci bakterií streptokoka. Pokud jste alergický/á na penicilin, včetně amoxicilinu, může Vám být podánerythromycin(prodávané pod několika značkami) nebo některý z dalších makrolidů, jako napřazithromycin(Zithromax). Je důležité užívat všechny léky, i když se začnete cítit lépe.

Kdy volat profesionála

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte bolest v krku spolu s některým z následujících příznaků:

 • Bolestivé polykání, které vám brání v pití vody nebo jiných čirých tekutin
 • Obtížné dýchání ústy
 • Hlučné dýchání nebo nadměrné slintání
 • Horečka nad 101 stupňů Fahrenheita

Také zavolejte svého lékaře, pokud máte jakýkoli typ nepohodlí v krku, které trvá déle než dva týdny.

Prognóza

Celkově je prognóza výborná. Téměř všichni lidé s virovou a streptokokovou faryngitidou se uzdraví zcela bez komplikací.

Externí zdroje

Národní institut pro alergie a infekční nemoci (NIAID)
https://www.niaid.nih.gov/

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí
https://www.cdc.gov

Americká pediatrická akademie (AAP)
https://www.aap.org/

Americká akademie otolaryngologie — chirurgie hlavy a krku
https://www.entnet.org/

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.