Rutina péče o pleť: co to znamená? Měl bys mít?

Rutina péče o pleť: co to znamená? Měl bys mít?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Co mají společné vaše nástěnky Pinterest, skříň a péče o pleť? Bez pečlivého kurátorství se mohou všichni snadno vymknout z rukou. Maximalistický korejský režim péče o pleť v 10 krocích, který zametl internet, může vypadat dobře na Instagramu nebo vaší koupelnové desce, ale potřebuje pokožka průměrného člověka tolik TLC? Zde je postup, jak vytvořit rutinu péče o pleť, která bude fungovat pro vaši pokožku - a váš plán.

Životně důležité orgány

 • Neexistuje žádná rutina péče o pleť, která by byla pro každého nejlepší.
 • Vaše ranní rutina péče o pleť bude pravděpodobně vypadat jinak a bude obsahovat jiné produkty než vaše noční rutina.
 • Pokud máte akné, můžete zvážit použití produktů, které obsahují kyselinu salicylovou, benzoylperoxid nebo olej z čajovníku.
 • Pokud chcete napravit poškození fota, měla by být ve vašem seznamu priorit vyšší antioxidační séra a retinoidy.

Co je rutina péče o pleť?

Rutina péče o pleť je řada produktů, které pravidelně používáte k péči o svou pokožku. A protože různí lidé mají různé kožní problémy, je logické, že tato rutina vypadá u každého jinak. U oddaných péče o pleť to může zahrnovat týdenní nebo měsíční ošetření. Pro minimalisty je to pravděpodobně vše o každodenních základech. Ale jádro vaší rutiny péče o pleť by mělo být používáno každé ráno a večer.

Pokud jste si v noci prošli rutinou, může být lákavé ráno vynechat péči o pleť, ale není to dobrý nápad. Přes noc vaše pokožka čistí oleje a nečistoty, které byste měli ráno očistit od pokožky. Tím zabráníte tomu, aby tyto částice přispívaly k ucpání pórů nebo průlomům.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Mezi ranními a večerními rutinami péče o pleť mohou existovat malé rozdíly. Například odličování je pravděpodobně součástí večerního očistného procesu, ale ne ráno. A zatímco zvlhčovač může být základem obou rutin, vaše ranní záře by měla obsahovat SPF a váš večerní krém může být bez SPF.

Kroky a produkty, které je třeba zahrnout do rutiny péče o pleť

Rutiny pro řezání souborů cookie nefungují pro všechny tóny pleti a textury. Není to ale tak, jak byste chtěli, protože některé účinné látky lépe řeší konkrétní problémy. To je příležitost. Jedná se pouze o kroky, které je třeba vzít v úvahu, a přísady, které mohou získat místo ve vaší marnosti na základě jejich seznamu úspěchů v klinických studiích. Je jen na vás a případně na dermatologovi, abyste vytvořili tu nejlepší rutinu péče o pleť, abyste přemohli vaše strasti v péči o pleť, aniž byste se nechali svázat se svým zrcadlem v koupelně.

Umyjte si obličej

Po celý den se na pokožce hromadí látky znečišťující životní prostředí, špína a olej. To je navíc k jakémukoli make-upu, který jste aplikovali ráno a ještě jste se neztratili. Všechny tyto věci se mohou dostat do vašich pórů a potenciálně je ucpat. Nahromadění bakterií, odumřelých kožních buněk a olejů může způsobit černé tečky nebo bílé tečky.

Po celý den vaše pokožka produkuje kožní maz, přírodní oleje, které udržují pokožku hydratovanou, ale příliš mnoho z toho vede k tvorbě pupínků. Výrobky pro péči o vlasy určené k tomu, aby vaše vlasy byly elegantní a lesklé, mohou také způsobit vyrážky, pokud vaše vlasy přijdou do kontaktu s vaší tváří.

Co retinol dělá pro vaši pokožku? Tyto čtyři věci

7 minut čtení

K odstranění těchto nečistot a přebytečného mazu použijte jemný čisticí prostředek nebo prostředek na mytí obličeje a ujistěte se, že nedržíte příliš silně. Je možné způsobit suchou pokožku nadměrným odlupováním nebo očištěním. Micelární voda může být dobrou volbou pro odstranění make-upu.

Některé čisticí prostředky na obličej mohou odstranit potřebný olej na obličej. Micelární voda je naopak velmi jemná a je tvořena pouze čištěnou vodou a jemnými povrchově aktivními látkami, které odstraňují make-up a nečistoty, a také hydratačními přísadami, které pomáhají udržovat povrchovou bariéru pokožky.

Naneste toner

Toner může být nezbytný pouze pro osoby s problémem s pH pokožky. Průměrné zdravé pH pokožky je těsně pod 5 (na stupnici od 0 do 14, kde 0 je extrémně kyselá a 14 je extrémně zásaditá), nalezena studie z roku 2006 . Ale každodenní věci ovlivňují pH naší pokožky, od kosmetiky a mýdel, která používáme, až po pH vody z vodovodu, kde žijete.

jak dlouho trvá, než propecia začne fungovat

Pravidelné používání vody z vodovodu v Evropě, které se obvykle pohybuje kolem pH 8, může například ovlivnit pH pokožky po dobu až šesti hodin (Lambers, 2006). Zčervenání, podráždění a akné se mohou častěji vyskytovat při vyšších úrovních pH. V takovém případě může pomoci toner, který úroveň pokožky přiblíží 5.

Dermatolog nebo domácí testovací sada pH proužků vám pomůže zjistit, zda je to kořen některého z vašich problémů s pokožkou. Tonery by měly být nanášeny spíše čistou vatovou podložkou než prsty, které mohou přenášet bakterie na pokožku.

Existuje rozdíl mezi retinem-A a tretinoinem?

6 minut čtení

Pro lidi s pokožkou náchylnou k akné to může být dobrý krok k zapracování do rutiny péče o pleť, aby mohli používat kyselinu salicylovou. I když je zapotřebí další výzkum této přísady, může pomoci zabránit průlomům rozpuštěním stavebních bloků, které drží vrstvy pokožky pohromadě, což vám umožní zamést mrtvé kožní buňky, které mohou ucpat póry (Fox, 2016).

Některé tonery mohou také zahrnovat hydroxykyseliny, skupinu sloučenin, které zahrnují alfa-hydroxykyseliny (AHA) a beta-hydroxykyseliny (BHA), jako je kyselina glykolová nebo kyselina mléčná. Tyto přísady mohou působit jako silné exfolianty a předchozí výzkum ukázal že hydroxykyseliny mohou vyhladit vrásky, zvýšit obrat kožních buněk, obnovit hydrataci a podpořit syntézu kolagenu (Moghimipour, 2012).

Naneste sérum

Nyní, když je vaše pokožka čistá a póry byly vyčištěny, je čas nanést sérum s cílenou účinnou látkou k řešení vašich individuálních obav o pleť. Antioxidační sérum, jako je sérum vitaminu C, může pomoci bojovat proti oxidačnímu stresu, což je proces, který přispívá ke stárnutí pokožky tím, že vyrovnává volné radikály.

Aktuální vitamin C se v minulém výzkumu významně ukázal snížit vzhled jemných čar (Traikovich, 1999), zlepšit fotopoškození (včetně zmenšení hlubokých rýh v kůži) (Humbert, 2003), zesvětlete tmavé skvrny způsobené hyperpigmentací (Telang, 2013) a zvýšit produkci kolagenu (Nusgens, 2001), což z něj činí solidní všestrannou volbu pro sérum.

Naneste oční krém

To pro vás nemusí být krok dvakrát denně. I když si někteří lidé mohou dopřát ranní oční krémy, může to ovlivnit, jak dlouho korektory pod očima vydrží, nebo způsobit, že vám řasenka na spodních řasách poběží. Můžete zvážit produkt s kofeinem, který se ukázal zlepšit vzhled vraních nohou už za tři týdny nebo vitamin K, který může snížit temnotu kruhů pod očima snížením viditelnosti krevních cév pod kůží (Ahmadraji, 2015).

Facelift: typy zákroků, náklady a komplikace

6 minut čtení

Pokud se jednáte konkrétně o otoky oblasti očí, je kofein dobrou volbou pro zmírnění této obavy. Kofein je vazokonstriktor, což znamená, že zmenšuje krevní cévy pod očima a zlepšuje vzhled tmavých kruhů. V noci se možná budete chtít rozhodnout pro hydratační vzorec, protože si nemusíte dělat starosti s tím, zda vám bude líčit.

Aplikujte bodové ošetření na jakékoli zity

Pleť bez komedonů? Gratulujeme, můžete tento krok přeskočit. Ale pro ty, kteří chtějí potlačit vaření nebo zmenšit zit, možná budete chtít zvolit ošetření na místě, které používá benzoylperoxid. Tato aktuální léčba pomáhá vyčistit akné a předcházet budoucím průlomům útokem a omezením C. acnes (také známý jako P. acnes ) bakterie, které žijí na pokožce. Je k dispozici v různých formách a v silách, které se pohybují od 2,5% do 10%, a může dokonce pomoci snížit akné už za pět dní (Zaenglein, 2016).

Pokud máte co do činění s citlivou pokožkou, může být vhodnější bodové ošetření obsahující olej z čajovníku. Starší výzkumy naznačují že 5% oleje z čajovníku je stejně účinné jako 5% ošetření benzoylperoxidem pro komedonální akné (černé tečky a bílé tečky) - avšak použití oleje z čajovníku trvá déle (Bassett, 1990).

Aplikujte retinoidy

Retinoidy jsou třídou chemických sloučenin, které souvisejí s vitaminem A a zahrnují produkty jako retinol, tretinoin a kyselina retinová. Retinoidy zvýšit obrat kožních buněk nebo jak rychle vaše tělo vytvoří nové vrstvy pokožky a zbaví se starých, což znamená, že vám mohou pomoci odhalit mladší vzhled pokožky níže.

Ale nepracují jen na povrchu. Rovněž zvyšují schopnost vašich kožních buněk doplňovat jejich kolagen a podporují strukturu, která udržuje pokožku vypadající bujnou a hladkou. Retinoidy blokují rozpad kolagenového UV světla, což obvykle způsobuje, a proto mohou také omezovat tvorbu nových jemných linií (Mukherjee, 2006).

Retinoidy jsou k dispozici v volně prodejných produktech péče o pleť (jako je Differin), ale váš dermatolog vám může také předepsat přípravek s vyšší koncentrací účinné látky (jako je Retin-A, Renova a ReFissa). O těchto složkách je známo, že způsobují čištění pleti (proces, ke kterému dochází, když poprvé začnete používat určité produkty péče o pleť), během kterého bude vaše pokožka pravděpodobně vypadat horší, než bude vypadat lépe.

Podle kosmetického dermatologa Dr. Michele Green , v závislosti na typu pleti, možná budete muset pomalu přejít do režimu retinoidů kvůli podráždění, které mohou zpočátku způsobit. Dermatolog vám pomůže určit rutinu, která nejlépe vyhovuje citlivosti vaší pokožky, vysvětluje a dodává, že tyto produkty by neměly být kombinovány s žádnými produkty péče o pleť, které obsahují hydroxykyseliny, a měly by být vždy používány v kombinaci s SPF alespoň SPF 30 pokud víte, že budete vystaveni slunečnímu záření.

Zdravotničtí pracovníci nedoporučují užívání topického tretinoinu během těhotenství. Tam byly ojedinělé kazuistiky malformací plodu u kojenců matek, které používaly topický tretinoin. Perorální kyselina retinová je během těhotenství absolutně kontraindikována, protože bylo prokázáno, že expozice plodu způsobuje významné vrozené vady až potrat (Lammer, 1985). Dermatologové se často zdráhají předepisovat tyto druhy léků pro použití během laktace, pokud jsou k dispozici alternativní možnosti (Leachman, 2006).

Naneste zvlhčovač

To je jedna z oblastí, kde vaše péče o pleť bude pravděpodobně zahrnovat dva samostatné produkty, jeden pro ranní použití a jeden pro večer. Aby bylo možné regulovat produkci kožního mazu, zvláště pokud máte mastnou pleť, většina lidí bude chtít zvolit lehčí recepturu. Zvláště užitečný je zvlhčovač, který používá SPF 30 nebo vyšší, protože se snadno vrství, ale také poskytuje ochranu před fotopoškozením, když vyrazíte ven.

Ve večerních hodinách se možná budete chtít rozhodnout pro něco silnějšího a hydratačnějšího na podporu pokožky přes noc. Mnoho nočních krémů obsahuje ve svých vzorcích kyselinu hyaluronovou - skvělou volbu pro téměř každý typ pleti.

Kyselina hyaluronová je přirozeně produkováno tělem , i když s přibývajícím věkem méně, což znamená, že je obecně dobře snášen (Ganceviciene, 2012). Přes své jméno kyselina hyaluronová nejedná stejně jako jiné kyseliny ve vaší péči o pleť, jako jsou AHA a BHA, říká Dr. Green. Vysvětluje, že povzbuzuje vaši pokožku k zadržování vody, propůjčuje jí kyprý a objemný vzhled a lze ji kombinovat se silnějšími aktivními látkami, jako je kyselina retinová, aniž by pokožku zbavovala nebo vysušovala.

Naneste opalovací krém

Faktory prostředí, genetika a kouření ovlivňují stárnutí pokožky, ale poškození sluncem je největší vnější faktor což vede k věcem, jako jsou jemné linie a vrásky. Ultrafialová (UV) část denního světla, konkrétně UVB světlo, poškozuje elastinová a kolagenová vlákna, což vede k fotopoškození a předčasnému stárnutí (Avci, 2013).

Ačkoli mnoho zvlhčovačů nyní přichází s opalovacím krémem začleněným do jejich vzorců, dobrým pravidlem je, že opalovací krém by měl být vrstvou vaší péče o pleť nejblíže slunci. Takže pokud plánujete vyrazit bez make-upu, může být hydratační krém s ochranou proti slunci dobrým produktem ve vaší každodenní sestavě.

vedlejší účinky ariimidexu u mužů

Pokud však plánujete nanášení make-upu, ukončete rutinu opalovacím krémem, abyste předešli možnému poškození obrazu UV zářením. Minerální opalovací krém umožňuje snadnou aplikaci, aniž by došlo k poškození vašeho makeupu.

Reference

 1. Ahmadraji, F. a Shatalebi, M. (2015). Vyhodnocení klinické účinnosti a bezpečnosti očního pultu obsahujícího kofein a vitamin K v emulgovaném olejovém základu Emu. Advanced Biomedical Research, 4 (1), 10. doi: 10,4103 / 2277-9175,148292. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4300604/
 2. Avci, P., Gupta, A., Sadasivam, M., Vecchio, D., Pam, Z., Pam, N., & Hamblin, M. R. (2013). Nízkoúrovňová laserová (světelná) terapie (LLLT) v kůži: stimulace, hojení, obnova. Semináře v kožní medicíně a chirurgii, 32 (1), 41–52, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4126803/
 3. Bassett, I. B., Barnetson, R. S., & Pannowitz, D. L. (1990). Srovnávací studie oleje z čajovníku proti benzoylperoxidu v léčbě akné. Medical Journal of Australia, 153 (8), 455-458. doi: 10,5694 / j.1326-5377.1990.tb126150.x. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.5694/j.1326-5377.1990.tb126150.x
 4. Fox, L., Csongradi, C., Aucamp, M., Plessis, J. D., & Gerber, M. (2016). Způsoby léčby akné. Molecules, 21 (8), 1063. doi: 10,3390 / molekuly 21081063. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27529209/
 5. Ganceviciene, R., Liakou, A. I., Theodoridis, A., Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2012). Strategie proti stárnutí pokožky. Dermato-Endocrinology, 4 (3), 308-319. doi: 10,4161 / derm.22804. Citováno z https://www.tandfonline.com/doi/full/10.4161/derm.22804
 6. Humbert, P. G., Haftek, M., Creidi, P., Lapiere, C., Nusgens, B., Richard, A.,. . . Zahouani, H. (2003). Aktuální kyselina askorbová na pokožce stárnuté. Klinické, topografické a ultrastrukturální hodnocení: dvojitě zaslepená studie vs. placebo. Experimental Dermatology, 12 (3), 237-244. doi: 10.1034 / j.1600-0625.2003.00008.x. Citováno z https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1034/j.1600-0625.2003.00008.x
 7. Lambers, H., Piessens, S., Bloem, A., Pronk, H., & Finkel, P. (2006). Přirozené pH povrchu pokožky je v průměru pod 5, což je přínosné pro její rezidentní flóru. International Journal of Cosmetic Science, 28 (5), 359-370. doi: 10.1111 / j.1467-2494.2006.00344.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18489300/
 8. Lammer, E. J., Chen, D. T., Hoar, R. M., Agnish, N. D., Benke, P. J., Braun, J. T., Curry, C. J., Fernhoff, P. M., Grix, A. W., Jr, & Lott, I. T. (1985). Embryopatie s kyselinou retinovou. New England journal of medicine, 313 (14), 837–841. doi: 10,1056 / NEJM198510033131401. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3162101/
 9. Leachman, S.A., & Reed, B. R. (2006). Užívání dermatologických léků v těhotenství a kojení. Dermatologické kliniky, 24 (2), 167 – vi. doi: 10.1016 / j.det.2006.01.001. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16677965/
 10. Moghimipour, E. (2012). Hydroxykyseliny, nejčastěji používané prostředky proti stárnutí. Jundishapur Jornal of Natural Pharmaceutical Products, 6 (2), 9-10. doi: 10,5812 / kowsar.17357780.4181. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941867/
 11. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: Přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence ve stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10,2147 / ciia.2006.1.4.327. Citováno z http://europepmc.org/article/med/18046911
 12. Nusgens, B. V., Colige, A. C., Lambert, C. A., Lapière, C. M., Humbert, P., Rougier, A.,. . . Creidi, P. (2001). Topicky aplikovaný vitamin C zvyšuje hladinu mRNA kolagenů I a III, jejich enzymů pro zpracování a tkáňových inhibitorů matricové metaloproteinázy 1 v lidské pokožce. Journal of Investigative Dermatology, 116 (6), 853-859. doi: 10,1046 / j.0022-202x.2001.01362.x. Citováno z https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022202X15412564
 13. Telang, P. (2013). Vitamin C v dermatologii. Indian Dermatology Online Journal, 4 (2), 143. doi: 10.4103 / 2229-5178.110593. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23741676/
 14. Traikovich, S. S. (1999). Použití topické kyseliny askorbové a její účinky na topografii fotodámené kůže. Archivy otolaryngologie - chirurgie hlavy a krku, 125 (10), 1091. doi: 10,1001 / archotol.125.10.1091. Citováno z https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullar Article/509859
 15. Zaenglein, A., Pathy, A., Schlosser, B., Alikhan, A., Baldwin, H., & Berson, D. a kol. (2016). Pokyny pro péči o léčbu akné vulgaris. Journal of The American Academy of Dermatology, 74 (5), 945-973.e33. doi: 10.1016 / j.jaad.2015.12.037. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26897386/
Vidět víc