Vyčištění kůže vs. průniky: jak poznat rozdíl

Vyčištění kůže vs. průniky: jak poznat rozdíl

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Retinoidy jsou špičkou péče o pleť: fungují od šedesátých let, mají lichotivé účinky pro nejrůznější těla a jsou zpět - velký čas. Tretinoin, který patří do stejné rodiny léků spolu s retinolem (vitamin A), používají dermatologové od 60. let k léčbě mnoha kožních obav, od jemných linek a zabarvení pokožky až po poškození sluncem nebo dokonce akné.Ačkoli jsou retinoidy zlatým dítětem kosmetického průmyslu, tretinoin přichází s ne tak slunečným vedlejším účinkem: čištění pleti. Ve skutečnosti je to tak notoricky známé, že to lidé nazývají konkrétnějším názvem: tretinoin purge.

nejlepší sexuální pozice pro malé penisy

Životně důležité orgány

 • Čištění pleti je proces, ke kterému dochází u určitých složek péče o pleť. Pokožka často vypadá horší, než vypadá lépe.
 • Čištění pokožky často zahrnuje zvýšené vyrážky, zarudnutí a suchost.
 • Je známo, že některé složky, jako jsou retinoidy, včetně tretinoinu a exfolianty hydroxykyselin, způsobují tento účinek.
 • Neexistují žádné studie očištění kůže, ale existuje spousta neoficiálních důkazů o tom, že se to stalo.
 • Existuje několik způsobů, jak zvládnout příznaky očištění pokožky, dokud nedojde k jejímu vyřešení.

Co je čištění pleti?

Čištění pleti je v zásadě proces, při kterém vaše pokožka vypadá horší, než vypadá lépe. Při zahájení nového produktu péče o pleť je čištění pleti reakcí na aktivní složku, takže k němu dochází pouze u konkrétních produktů.

Určité přísady pro péči o pleť zvyšují obrat epidermis nebo kožních buněk - čas potřebný k tomu, aby vaše tělo vytvořilo nové kožní buňky ve spodní vrstvě a zbavilo staré, odumřelé buňky kůže v nejvyšší vrstvě. Retinol a tretinoin oba se zvyšují rychlost tohoto procesu (Zasada, 2019).reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.Zjistit více

Tento proces může vynutit vyrážky, které se tvořily pod kůží, na povrch a způsobit olupování kůže. Ale nikdo by tím neprošel, kdyby konečný výsledek nestál za to. Vrstvy kůže pod těmi, které se vylučují, vypadají mladší - koneckonců jsou to novější buňky - a mohou mít rovnoměrnější vzhled a texturu.

Přirozeně se vyskytující pigmentace v našich vlasech, pokožce a očích, která se nazývá melanin, může způsobit hyperpigmentaci, když je produkována příliš mnoho. Tretinoin také disperguje melanin, který může léčit hyperpigmentaci a zesvětlit pokožku. Z retinoidů je zejména známý tretinoin, který způsobuje tento únik, a proto je označován jako tretinoinový očista. Je to proto, že tretinoin, typ kyseliny retinové, je asi 20krát silnější než retinol (Zasada, 2019).

pilulky, aby se váš penis velký

Akné pro dospělé: příčiny, léčba a co můžete dělat

8 minut čtení

Retinoidy však nejsou jedinými produkty, které mohou způsobit tyto kožní problémy. Hydroxykyseliny, jako jsou alfa-hydroxykyseliny (AHA) a beta-hydroxykyseliny (BHA), které jsou silnými exfoliátory pokožky, mohou také způsobit čištění pleti. Stejně tak to může být i benzoylperoxid, běžná přísada do produktů péče o pleť proti akné.

Čištění kůže může tlačit na širokou škálu typů akné, jako jsou bílé tečky, černé tečky, papuly, pustuly, cysty a mikrokomedony, které se již na povrchu tvořily - stejně jako olupování kůže a skvrny na suché pokožce.

Čistění kůže vs. průniky

Pokud jste začali s novým výrobkem péče o pleť a máte náhlý záchvat podrážděné pokožky, může být obtížné zjistit, zda se vám nedaří očistit pokožku nebo máte normální vyrážku. Ale dostat se na dno kožních problémů je důležité. Pokud vaše nová rutina péče o pleť vede k akné, možná budete chtít upustit od přidaných produktů.

Na druhé straně může být čištění pleti známkou hladší a jasnější pleti. S každým jsme rozepsali, co můžete očekávat, i když si nejste jisti, můžete si kdykoli promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče nebo dermatologem o příznacích, které máte.

Čistění kůže

Podráždění způsobené očištěním pokožky se obvykle vyskytuje tam, kde obvykle propuknete, nikoli v nových oblastech. Jakékoli zánětlivé nebo nezánětlivé hrbolky akné vytlačené na povrch tímto zvýšeným obratem buněk také mívají rychleji než váš průměrný zit. Znalost aktivních složek všech nových produktů péče o pleť, které používáte, také pomůže zúžit příčinu obav o pokožku. Je známo, že například tretinoin potenciálně způsobuje:

 • Zčervenání nebo olupování kůže
 • Kůže, která je na dotek teplá
 • Zvýšená suchost pokožky
 • Pálení nebo svědění kůže
 • Zesvětlení pokožky, pokud je aplikováno

Ne každý zažije všechny tyto potenciální vedlejší účinky. Lidé s citlivou pokožkou mohou mít více těchto vedlejších účinků tretinoinu než ostatní. Ale vědět, co hledat s účinnými látkami, jako jsou retinoidy, AHA a BHA (jako je kyselina glykolová a kyselina mléčná), a benzoylperoxid, vám pomůže pochopit, co se děje s vaší pokožkou.

I když nyní používáme výrazy čištění pleti a tretinoinové čištění, mluvíme o zarudnutí, podráždění, loupání a vyrážkách nebo akné a tyto věci jsou dobře zdokumentovány. Předchozí studie o účinnosti retinoidů, jako je tretinoin poznamenali všechny tyto vedlejší účinky této lokální léčby.

Ve skutečnosti již v roce 1995 vědci zkoumali léčbu nízkými dávkami tretinoinu, aby poskytli stejné vylepšení pokožky s menšími nežádoucími účinky, protože tretinoin konkrétně je již dlouho spojován s průniky během prvních několika týdnů používání (Mukherjee, 2006; Del Rosso, 2008).

Normální záchvaty

Hlavní rozdíl mezi skvrnami způsobenými běžným únikem nebo vzplanutím a skvrnami způsobenými očištěním pokožky je doba, po kterou s nimi zacházíte. Normální výpadky akné nějakou dobu trvají, než se vytvoří, přijdou k hlavě (pokud je to takový druh zitu) a uzdraví se. Tento proces obvykle trvá kdekoli od osmi do deseti dnů: čtyři až pět dní, než se vada plně vytvoří, a další čtyři až pět dní, než se uzdraví a zmizí.

Zde však existuje i jiná možnost. Pokud vidíte pupínky, které se objevují po spuštění nového produktu, který neobsahuje přísady, které jsme zmínili, které běžně způsobují tento čisticí účinek, tyto hrboly mohou být způsobeny tím, že tento produkt způsobí zablokování pórů. Zčervenání a záněty mohou být známkou alergické reakce na produkt. Pokud máte podezření, že se to právě děje, přestaňte produkt používat a promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče nebo dermatologem, který vám pomůže dostat se na konec této citlivosti.

Jak zvládnout čištění pleti

Neznáme skutečnou prevalenci čištění pleti, ale zdá se, že je to běžné u několika složek péče o pleť. Pokud vaše pokožka skutečně prochází procesem čištění, jasnější pleť je hned za rohem - musíte se však ujistit, že nedojde ke zhoršení skvrn, když jsou kolem.

To znamená, že máte ruce pryč - žádné vychystávání ani praskání jakýchkoli bílých hlav, černých hlav nebo pustul, které se objeví. Měli byste se také vyvarovat jakýchkoli drsných přísad v rutině péče o pleť, i když je již nějakou dobu používáte. Pokud například začnete tretinoin, použití vaší exfoliační kyseliny AHA by mohlo dráždit pokožku, a to dalším čištěním tretinoinem, i když to dříve vaši pokožku neobtěžovalo. Měli byste se také vyhnout chemickému peelingu nebo ošetření akné chemickými látkami, které mohou dále dráždit pokožku, jako je kyselina salicylová nebo benzoylperoxid.

Nežádoucí účinky metoprolol tartrátu mohou být klinikou

Produkty, které mohou způsobit čištění pleti v důsledku exfoliačních kyselin nebo retinoidů, mají obvykle různé síly a můžete je využít ve svůj prospěch. Pokud používáte AHA nebo BHA, zkuste začít s produktem s nižší pevností jen několikrát týdně. I když způsobí očištění pokožky, reakce může být méně závažná, než by byla u silnějšího produktu.

Některé z příznaků očištění pokožky můžete zmírnit také použitím zvlhčovače. Nezapomeňte použít nekomedogenní přípravek (nepoužívejte oleje), pokud již máte mastnou pleť, abyste zabránili zvýšení produkce kožního mazu a možnému zhoršení ucpaných pórů.

Můžete také promluvit se svým dermatologem o usnadnění používání retinoidů. Tretinoinové gely a krémy mají několik různých sil: 0,01% - 0,1%. Většina výzkumu byla provedena na produktech s koncentrací 0,05%, ale nalezena jedna studie že jak koncentrace 0,05%, tak 0,01% významně zlepšily fotodámky kůže po 48 týdnech (Olsen, 1997).

Počínaje nižší dávkou a pomalým zvyšováním koncentrace byl také studován . Velikost vrásek a struktura pokožky se zlepšila u účastníků studie, ve které je vědci zahájili na 0,01% tretinoinu před přechodem na 0,025% a nakonec na 0,05% (Caputo, 1990).

Reference

 1. Caputo, R., Monti, M., Motta, S., Barbareschi, M., Tosti, A., Serri, R. a Rigoni, C. (1990). Léčba viditelných známek stárnutí: Italská zkušenost. British Journal of Dermatology, 122 (S35), 97-103. doi: 10.1111 / j.1365-2133.1990.tb16133.x. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.1990.tb16133.x
 2. Del Rosso, J. Q. (2008). Vzplanutí vyvolané retinoidy u pacientů s akné vulgaris: Skutečně existuje ?: Diskuse o datech z klinických studií s gelovou formulací clindamycin fosfátu 1,2% a tretinoinu 0,025%. Časopis klinické a estetické dermatologie, 1 (1), 41–43. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2989803/
 3. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: Přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence ve stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10,2147 / ciia.2006.1.4.327. http://europepmc.org/article/med/18046911
 4. Olsen, E. A., Katz, H., Levine, N., Nigra, T. P., Pochi, P. E., Savin, R. C.,. . . Perry, B. H. (1997). Tretinoinový zvláčňující krém pro fotodámovanou pokožku: Výsledky 48týdenních, multicentrických, dvojitě zaslepených studií. Journal of the American Academy of Dermatology, 37 (2), 217-226. doi: 10,1016 / s0190-9622 (97) 80128-4. https://www.jaad.org/article/S0190-9622(97)80128-4/abstract
 5. Zasada, M., & Budzisz, E. (2019). Retinoidy: Aktivní molekuly ovlivňující tvorbu struktury pokožky při kosmetických a dermatologických ošetřeních. Advances in Dermatology and Allergology, 36 (4), 392-397. doi: 10,5114 / ada.2019.87443. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6791161/
Vidět víc