Kůže na mém obličeji se olupuje. Měl bych mít obavy?

Kůže na mém obličeji se olupuje. Měl bych mít obavy?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Nelze to popřít: Na části vašeho peelingu pokožky je něco znepokojujícího. Loupání je znamení, že jste to odpoledne přehnali například na slunci. Jak velké byste si ale měli dělat starosti s odlupováním kůže na tváři?

Pojďme urovnat jakoukoli úzkost, kterou máte hned za branou: I když může být olupování pokožky známkou něčeho vážného, ​​nemusí to podle kosmetického dermatologa nutně být stresem. Dr. Michele S.Green , která vlastní praxi v New Yorku. Ale ať už máte co do činění s reakcí na produkt péče o pleť (jako je čištění pleti), nebo jen s běžným případem suché pokožky, tady je to, co byste měli vědět o tom, jak pokožku uklidnit.

Životně důležité orgány

 • Peeling kůže nemusí být nutně důvodem k obavám a může jít pouze o suchou pokožku.
 • Odlupování kůže doprovázené zarudnutím a prasklinami na pokožce může být způsobeno vážnějším stavem.
 • Některé zdravotní stavy, jako je ekzém a psoriáza, zvyšují pravděpodobnost, že lidé budou mít suchou nebo odlupující se pokožku.
 • Je známo, že některé složky péče o pleť způsobují jev známý jako čištění pleti, což je krátký proces, při kterém se pokožka rozpadne a může se odlupovat, když se přizpůsobí silnému ošetření.

Proč se mi na tváři olupuje kůže?

Peeling kůže může být výsledkem mnoha důvodů, včetně ekzému, psoriázy, kontaktní dermatitidy, spálení sluncem nebo jednoduše suché pokožky, vysvětluje Dr. Green. Mít suchou pokožku není vždy vážné, říká a dodává, že je to obvykle způsobeno faktory prostředí, jako je chladné nebo horké počasí nebo nedostatek vlhkosti ve vzduchu. Studená rána nebo pokles vlhkosti může být na kůži drsný. Je často sezónní a některé oblasti země mají přirozeně drsnější klima.

Vaše pokožka vyrábí vlastní druh zvlhčovače známý jako mazu. Může dojít k jakékoli nerovnováze v této produkci, ať už hormonální, environmentální nebo v důsledku používání určitých produktů péče o pleť nadměrné odstraňování přírodních olejů z pokožky což vede k suchu, loupání a odlupování. Někdy může způsobit reaktivní nadprodukci kožního mazu a dokonce i akné (Prakash, 2017). Nadměrně horké sprchy nebo koupele, stejně jako spáleniny od slunce, mohou také způsobit suchou pokožku a peeling, který obvykle nevyžaduje lékařskou péči.

reklama

jak dlouho trvá, než propranolol působí na úzkost

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistěte více

Jak tedy víte, kdy je natolik vážné, abyste si promluvili s dermatologem? Dr. Green říká, že byste měli sledovat několik závažných příznaků:

 • Hluboké praskliny v kůži
 • Nadměrné zarudnutí
 • Vyteklá kůže (hnis)
 • Bolest
 • Horečka

Možná reagujete na produkt péče o pleť

Zde se dějí dvě možné věci: kontaktní dermatitida nebo čištění pleti. Některé přísady v produktech péče o pleť vytlačují podkladové gunk na povrch pokožky, což má za následek potenciálně větší průlom než obvykle, který může zahrnovat zarudnutí a suché skvrny. Pro mnoho lidí je to běžná součást přechodu na tyto produkty a průniky se rychle vyřeší a odhalí jasnější a lépe vypadající pleť. Je známo, že retinoidy, jako je tretinoin, a exfoliátory hydroxykyselin, jako je kyselina glykolová a kyselina mléčná, způsobují tyto reakce.

Zkontrolujte rutinu péče o pleť na produkty s běžnými dráždidly, jako je retinol. Na retinoidech je toho hodně co milovat, ale možná budete muset na chvíli zpomalit. Green poukazuje na to, že retinol může pomoci vyhladit jemné linky, zabránit vráskám, zvýšit obnovu kožních buněk a zvýšit produkci kolagenu, a proto může být lákavé skočit do režimu retinolu.

Green však doporučuje opatrnost: Přizpůsobení pokožky retinolu nějakou dobu trvá, proto se doporučuje používat jej pouze v noci, 3–4krát týdně, a postupně se zvyšovat v reakci na reakci pokožky. Je možné, že máte onemocnění známé jako kontaktní dermatitida způsobené výrobkem péče o pleť.

Reakce na použití nesprávných produktů na pokožku mohou zahrnovat okamžité zarudnutí, pálení nebo vyrážku po aplikaci, vysvětluje Green. Tyto příznaky naznačují, že se jedná o nesprávný produkt pro vaši pokožku.

Může být užitečné zkontrolovat svědění. Červená svědivá vyrážka je pravděpodobně kontaktní dermatitida. Pokud jste do rutiny péče o pleť nedávno přidali nový produkt, může být užitečné přestat s používáním a promluvit si s dermatologem o reakci, kterou máte.

Může to být stav kůže

Určité podmínky pokožky zvyšují pravděpodobnost, že se u vás objeví suchá kůže a olupování pokožky. DGreen poukazuje na ekzém (atopickou dermatitidu) a psoriázu jako základní stavy, které mohou být běžnými příčinami těžké suché pokožky. Ačkoli je peeling kůže na obličeji méně častý, může to být také způsobeno seboroickou dermatitidou, šupinatou, svědivou vyrážkou, která se obvykle objevuje na pokožce hlavy, ale může také ovlivnit mastné oblasti těla, včetně obličeje a hrudníku.

Ošetření pro peeling pokožky na obličeji

Pokud se váš obličej odlupuje kvůli jednoduchému případu suché pokožky, některé úpravy životního stylu by měly problém vyřešit a zabránit budoucím problémům. Pokud jde o suchou pokožku, nezapomeňte každý den zvlhčovat a sprchy nebo koupele teplou, ne horkou vodou, doporučuje Green. Používejte spíše jemné čisticí prostředky na pleť než drsné, které mohou způsobit podráždění a citlivost pokožky.

Zjištění, které produkty vyhovují vašemu typu pleti a které ne, může nějakou dobu trvat, ale dermatolog vám může pomoci. Je také důležité použít SPF, když jdete ven. Také nemůžeme dostatečně zdůraznit zvlhčovač. Je důležité doplnit ztracenou vlhkost po odlupování pokožky, protože tím z pokožky odstraníte éterické oleje a vlhkost, vysvětluje Green.

Navrhuje, aby se rozhodla pro volně prodejné produkty, které zahrnují ceramidy a lipidy, které pomohou obnovit rovnováhu vlhkosti pokožky. Existují však i jiné možnosti. Dr. Green navrhuje hledat aloe vera, zelený čaj, bambucké máslo a kyselinu hyaluronovou v OTC zvlhčovači, který poskytne potřebnou hydrataci pro hojení pokožky, aby se minimalizoval nebo eliminoval olupování pokožky.

Pokud je zdravotní stav, jako je ekzém nebo psoriáza, základní příčinou odlupování pokožky, Green navrhuje konzultaci s dermatologem, který vám poradí o nejlepší možnosti léčby. Pokud máte podezření, že vaše pleťové přípravky dráždí pokožku, přestaňte je používat a poraďte se s lékařem.

můžete si vzít cialis a viagru

Reference

 1. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoidy v léčbě stárnutí pokožky: Přehled klinické účinnosti a bezpečnosti. Klinické intervence ve stárnutí, 1 (4), 327-348. doi: 10.2147 / ciia.2006.1.4.327 Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699641/
 2. Prakash, C., Bhargava, P., Tiwari, S., Majumdar, B., & Bhargava, R. (2017, červenec). PH povrchu kůže v akné vulgaris: poznatky z observační studie a přehledu literatury. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605222/
Vidět víc