Kůže: největší orgán těla - vše, co potřebujete vědět

Kůže: největší orgán těla - vše, co potřebujete vědět

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Kůže je největším orgánem v těle. Více než jen úžasná velikost, je to neuvěřitelně důležité z hlediska funkce. Který další orgán může chránit před infekcí, regulovat teplotu a vodní rovnováhu a způsobit, abychom vypadali zběsile? (Odpověď je žádná.) Pojďme se hlouběji ponořit do toho, co tvoří naši pokožku, běžných kožních chorob a jak se o ni můžeme nejlépe postarat.

Životně důležité orgány

 • Kůže je největším orgánem v těle a působí jako bariéra proti infekci spolu s mnoha dalšími funkcemi.
 • Kůže se skládá z vrstev epidermis a dermis, z nichž každá má své vlastní funkce. Podkožní vrstva leží těsně pod kůží.
 • Mezi běžné kožní problémy patří vyrážky, akné, krtci, bradavice a rakovina kůže.
 • Péče o pokožku zahrnuje prevenci úrazů, ochranu před sluncem, šetrnost k ní a výběr zdravého životního stylu.

Co je to kůže a co dělá?

Kůže je v podstatě obalem pro tělo. Stejně jako ostatní obaly udržuje to, co je uvnitř, v bezpečí zvenčí a udržuje vlhkost uvnitř. Kůže také funguje jako způsob, jakým komunikujeme s velkou částí našeho okolí. Je pokryta nervovými zakončeními, která nám umožňují cítit textury světa kolem nás. Tato nervová zakončení nám také umožňují reagovat na hrozby - například senzory bolesti a teploty se ujistěte, že se náhodně nepoškodíme kvůli teplu nebo chladu.

vypuknutí herpesu, jak dlouho to trvá

Kůže je součástí velkého orgánového systému, který se nazývá integumentární systém. Integumentary pochází z integumentu, což je slovo, které biologové používají pro přirozené pokrytí organismu, což zahrnuje kůži, kůži, slupku nebo skořápku. Integument pochází z latinského integumentum, což znamená „krycí vrstva“. Mezi další části integumentárního systému patří vaše vlasy, nehty a potní žlázy.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

Existují dvě hlavní vrstvy kůže. Vnější vrstva se nazývá epidermis, vrstva, která se neustále prolévá a obnovuje. Skládá se převážně z keratinocytů, specializovaných buněk, jejichž primární funkcí je ochrana buněk pod nimi. Povrch epidermis je tvořen těsně propojenými buňkami. Tím se zabrání vstupu patogenů, jako jsou viry a bakterie, kůží. To je také důvod, proč je důležité, pokud máte někdy ránu nebo škrábanec, abyste ránu dezinfikovali a zajistili, aby zůstala čistá. Povrch pokožky je okyselený, suchý a pokrytý lipidy, enzymy a antimikrobiálními proteiny, což ztěžuje růst škodlivých bakterií a hub. Specializované buňky, které jsou součástí imunitního systému, se nazývají buňky prezentující antigen, také visí v epidermis a hledají útočníky. Pokud najdou patogen, mohou získat imunitní odpověď, aby se vyhnuli infekci. Existují také přátelské mikroorganismy, které kolonizovaly náš povrch kůže a které soutěží s patogeny o potravu a živiny. Další rolí epidermis je produkce vitaminu D působením slunce. Vitamin D je obzvláště důležitý pro zdraví kostí. Ve spodní části epidermis se obvykle nacházejí melanocyty. Produkují pigment zvaný melanin, který pomáhá chránit zbytek našeho těla před ultrafialovým (UV) zářením před slunečním zářením. Tento pigment také dává naší pokožce barvu.

Hlubší vrstva kůže se nazývá dermis. Leží těsně pod pokožkou. Dermis je mnohem silnější než epidermis a je odpovědný za to, že pokožce dodává její pružnost. Obsahuje vysoké množství proteinu zvaného kolagen, který mu dodává sílu a pružnost. Vlasové folikuly pocházejí z dermis, spolu s potními žlázami, které ochlazují tělo, a mazovými žlázami, které vylučují oleje, které udržují pokožku vlhkou. Mezi další funkce dermis patří uložení nervových zakončení, která poskytují pocit na pokožce.

Někdy se považovala za součást kůže i třetí vrstva zvaná hypodermis, která je přesněji popsána jako těsně pod kůží. Nazývá se také podkožní tkáň a je místem, kde se ukládá tuk. Kromě skladování energie poskytuje také izolaci a odpružení těla a je místem, kde jsou vedeny krvinky a nervy. Vzhledem k tomu, kolik krevních cév protéká touto oblastí, je to dobré místo pro injekční podávání léků, například inzulínu používaného při cukrovce.

O jakých běžných stavech pokožky byste měli vědět?

Nyní, když rozumíte tomu, co pokožka dělá, pojďme se podívat na to, co se stane, když se něco pokazí. Zde jsou některé z nejčastějších kožních stavů, se kterými se můžete setkat:

 • Vyrážky: Všichni jste je již dříve viděli a cítili - rozzlobeně vypadající, červené a někdy svědící skvrny na pokožce, které vybuchují po vašem těle. Široká škála různých zdravotních stavů může způsobit vyrážku, včetně virových infekcí, bakteriálních kožních infekcí, jako je celulitida, plísňových infekcí, alergických reakcí nebo jednoduše suchosti a podráždění pokožky. Léčba vyrážky je zaměřena na hlavní příčinu, antibiotika při celulitidě nebo častou výměnu plenek při vyrážce plenky.
 • Ekzém: Podskupina vyrážek, ekzém se také nazývá dermatitida a je způsobena zánětem kůže. Nejčastěji se vyskytuje jako skvrny svědící, zesílené a červené kůže. Existuje mnoho různých příčin ekzému, včetně alergií, podráždění a špatného oběhu. Přesná příčina ekzému někdy není známa.
 • Modřiny: Modřiny se mohou na pokožce objevit po poranění, které rozdrtí cévy pod kůží, aniž by došlo k poškození povrchu kůže. Modřiny obvykle časem mizí, přecházejí z červeno-černé na fialově modrou až zelenožlutou, než zmizí. Zmizení modřin obvykle trvá několik týdnů, ale může to trvat déle, v závislosti na velikosti poranění.
 • Akné: Běžné kožní onemocnění, které většina lidí zná jako příčinu pupínků, které se jim objevily na pubertě. Vědci neznají přesnou příčinu akné. Rozumí se, že hormonální změny hrají velkou roli, protože mohou stimulovat produkci mastných, voskovitých sekrecí zvaných maz z mazových žláz v kůži. Je známo, že hraje roli také bakterie zvaná Cutibacterium acnes (dříve Propionibacterium acnes), protože spotřebovává kožní maz a způsobuje zánět v kůži.
 • Bradavice: Jedná se o malé výrůstky, které se vyskytují na vnější straně kůže. Jsou způsobeny určitými kmeny lidského papilomaviru (HPV). Některé vysoce rizikové podtypy HPV jsou sexuálně přenosné a způsobují rakovinu děložního čípku, konečníku, konečníku, penisu a krku.
 • Krtci: Krtci, nazývaní také névus, jsou kožní léze způsobené souborem melanocytů, buněk, které produkují pigment, který dodává pleti její barvu. Většina krtků je benigních, ale některé s nepravidelnými okraji a více barvami mohou být spojeny s rakovinou.
 • Rakovina kůže: Rakovina kůže je jednou z nejčastějších rakovin u lidí. Druhy rakoviny kůže jsou pojmenovány podle buněk, které je způsobují. Karcinom bazálních buněk je nejběžnějším typem a vypadá jako perleťově bílá nebo průsvitná boule na kůži. Je to nejběžnější na místech pokožky vystavených slunci. Spinocelulární karcinom je druhým nejčastějším karcinomem kůže a může vypadat jako šupinatá skvrna nebo vřed, který nezmizí. Konečný typ rakoviny kůže se nazývá melanom. Je to nejagresivnější typ rakoviny kůže a ve Spojených státech způsobuje většinu úmrtí na rakovinu kůže. Nejběžnějším příznakem je nový nebo rostoucí nepravidelný krtek. Často se může rozšířit do dalších orgánů, takže klíčová je včasná detekce.

Jak se můžeme starat o svoji pokožku?

Kůže dělá tolik pro zbytek těla, chrání ji před patogeny a blokuje ultrafialové záření ze slunce, že bychom se měli snažit, abychom ji udrželi zdravou. Jaké jsou způsoby, jak můžeme praktikovat správnou péči o pleť, abychom udrželi naši pokožku šťastnou?

Nejprve se musíme vyhnout poranění kůže. Kůže je dostatečně odolná, aby se uzdravila před drobným poškozením, ale když je rána dostatečně hluboká, aby se dostala do dermis, vytvoří se jizvy. Jizvová tkáň je ve srovnání s normální kůží méně silná a pružná. Vlasy, potní žlázy a mazové žlázy také nerost zpět v této oblasti. A i když se rána hojí, je náchylná k infekci a ztrátě vody, typické funkce, které pokožka obvykle zvládá.

Zadruhé, ochrana před sluncem je klíčová. Expozice na slunci může předčasně stárnout pokožku, způsobit jaterní skvrny nebo stařecké skvrny a zvýšit riziko rakoviny kůže. Americká akademie dermatologie, skupina kožních specialistů, doporučuje že každý hledá stín; noste ochranný oděv, včetně lehké košile s dlouhým rukávem, kalhot, klobouku se širokým okrajem a slunečních brýlí; a hojně naneste na exponovanou pokožku širokospektrální voděodolný opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším. A pro všechny, kdo navštěvujete pláž, nezapomeňte znovu aplikovat opalovací krém alespoň jednou za dvě hodiny a bezprostředně po plavání nebo pocení.

Za třetí, buďte šetrní k pokožce. Pokud je vaše pokožka suchá, použijte zvlhčovač. Pokud si všimnete věcí, které dráždí vaši pokožku, například oděvů nebo šperků, zkuste je odstranit a obléknout si něco jiného. Vyvarujte se silným mýdlům, která mohou pokožku vysušit.

Nakonec žijte zdravým životním stylem. Kouření je dobře známo, že předčasně stárne pokožku a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Kouření také zhoršuje hojení ran - někteří chirurgové odloží volitelné nebo kosmetické procedury, dokud pacient nepřestane kouřit. Zdravé stravování je důležité také pro udržení zdravé pokožky. Ujistěte se, že jíte vyváženou stravu. Chybějící základní živiny, jako je například vitamin C, vás mohou předisponovat ke špatnému hojení ran. A nakonec zvládněte ve svém životě stres, který může být spoušť na akné a vyrážky.

Vyhledejte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte dotazy nebo obavy týkající se vaší pokožky. Mohou vám pomoci zjistit, o co jde, a případně vás odkázat na odborníka, který pro vás připraví nejlepší léčebný plán.