Nežádoucí účinky ezetimibu (značka Zetia)

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Ezetimib, také prodávaný pod značkou Zetia, je inhibitor absorpce cholesterolu. Předepisuje se pacientům ke snížení množství cholesterolu v systému. Obvykle se předepisuje jako doplněk ke statinům, když samotné statiny nezpůsobují dostatečně nízkou hladinu cholesterolu.

V kombinaci se statiny , časné klinické studie ukázaly průměrné 21,4% snížení hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL nebo špatného) cholesterolu u pacientů užívajících samotné statiny. Pacienti doplňující statiny ezetimibem také vykazovali lepší hladiny lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL nebo dobrý) cholesterol.Životně důležité orgány

 • Ezetimibe (značka Zetia) je lék na předpis schválený FDA pro snižování cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteinů (LDL), běžně nazývaného špatný cholesterol.
 • Ezetimib není statin, ale je často předepisován v kombinaci se statiny.
 • Ezetimib je většinou pacientů dobře snášen.

Vysoký cholesterol

Cholesterol není ve své podstatě špatná věc. Naše těla potřebují k přežití cholesterol. I kdyby jste jedli dietu s nulovým obsahem cholesterolu, byli byste plní cholesterolu, protože si ho vaše tělo produkuje. Vaše játra vytvářejí velké množství cholesterolu, který potřebujete, a poté jej odesílá, aby vykonával práci kolem vašeho těla. Cholesterol je lipid, mastná kyselina, která se nerozpouští ve vodě (Huff, 2020).

Vzhledem k tomu, že se nemůže rozpustit v naší krvi, kterou je převážně voda, potřebuje cholesterol způsob, jak se dostat kolem. Za tímto účelem naše tělo vytváří takzvané lipoproteiny. Jedná se o malé mikroskopické balíčky, které přenášejí cholesterol. Existuje několik různých typů lipoproteinů. LDL a HDL jsou hlavní, o kterých budeme diskutovat.

reklama

Více než 500 generických léků, každý 5 $ měsíčně

Přepněte na lékárnu Ro a získejte své recepty za pouhých 5 $ měsíčně (bez pojištění).

Zjistěte více

HDL jsou dobrým druhem, který transportuje přebytečný cholesterol do jater, kde se rozkládá a vylučuje z těla. LDL jsou ty špatné, které se v nadměrném množství mohou držet kolem stěn tepen. Toto nahromadění se nazývá arteriální plak a příliš mnoho z něj může vést ke stavu nazývanému ateroskleróza.

Ateroskleróza může zpomalit průtok krve a zabránit tomu, aby se kyslík dostal do orgánů. Může také vést ke sraženinám, které mohou zcela blokovat tepny, což vede k infarktu nebo mrtvici.

Srdeční choroby jsou rozšířeným problémem veřejného zdraví a příčinou úmrtí číslo jedna ve Spojených státech (Heron, 2019). American Heart Association považuje za ideální pro kardiovaskulární zdraví méně než 200 mg celkového cholesterolu na deciliter krve. Studie to odhadují méně než polovina dospělých více než 20 klesne pod tuto hranici ve Spojených státech (Lloyd-Jones, 2010).

Příliš mnoho cholesterolu v krvi se nazývá hypercholesterolemie. Vysoký cholesterol může být výsledkem mnoha příčin, často jejich kombinací. Špatná strava, nedostatek pohybu, kouření a hypertenze - to vše může přispívat. U některých pacientů je to genetické. Jejich těla přirozeně produkují příliš mnoho.

Léčba vysokého cholesterolu

Po dietě a cvičení jsou léky zvané statiny první linií léčby vysokých LDL. Statiny fungují tak, že blokují produkci cholesterolu v játrech (Ziaeian, 2017). Nejsou však náhradou stravy a cvičení.

Ezetimib útočí na problém z jiného úhlu než statiny. Ezetimib blokuje vstup cholesterolu z potravy do oběhového systému skrz střevní stěnu (Gagné, 2002). To neznamená, že můžete jíst zmrzlinu celý den a samozřejmě zůstat zdraví. Poskytuje trochu další pomoci pacientům, kteří dodržují správnou stravu a užívají statiny nebo jiné léky na snížení hladiny cholesterolu, kteří nedosahují svého cíle v krvi.

Pokud vám byl předepsán ezetimib kromě jiného léku na snížení hladiny cholesterolu, možná vás zajímá, zda se mohou vyskytnout další nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky ezetimibu

Ezetimib je obecně dobře snášen. Časté hlášené nežádoucí účinky byly (DailyMed, n.d.):

 • Průjem
 • Únava
 • Nosní zánět
 • Příznaky podobné chřipce
 • Infekce horních cest dýchacích
 • Bolest kloubů
 • Bolest končetin (paže, nohy)

Nejběžnější z těchto nežádoucích účinků byly hlášeny méně než 5% pacientů v klinických studiích . Toto číslo bylo podobné, i když o něco vyšší než u pacientů užívajících placebo (DailyMed, n.d.).

Poraďte se se svým lékařem, pokud je některý z výše uvedených příznaků extrémní nebo neodchází sám od sebe včas. Před náhlým vysazením jakéhokoli léku dodržujte lékařskou pomoc zdravotnického pracovníka.

Následující nežádoucí účinky mohou být příznaky závažnějších problémů, jako je alergická reakce. Pokud máte zkušenosti, okamžitě kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče některou z následujících možností (MedLine Plus, 2018):

 • Kopřivka, kožní vyrážka nebo svědění
 • Problémy s dýcháním nebo polykáním
 • Otok obličeje, krku, jazyka, rtů, očí, rukou, nohou, kotníků nebo dolních končetin
 • Chrapot
 • Bolest v pravé horní části žaludku
 • Bolest žaludku, bolest břicha, poruchy trávení
 • Neobvyklá únava, únava
 • Neobvyklé krvácení nebo podlitiny
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Žloutnutí kůže nebo očí
 • Příznaky podobné chřipce
 • Nevysvětlitelná bolest nebo slabost svalů
 • Horečka
 • Zimnice
 • Bledá nebo mastná stolice
 • Bolest na hrudi

Statiny a bolesti svalů

Myalgie a myositida, různé typy bolesti svalů, mohou být vedlejšími účinky statinů . Myopatie související se statiny jsou závislé na dávce - čím vyšší dávka, tím vyšší šance. Jsou vzácné, odhaduje se na 0,1% až 0,2% pacientů užívajících samotné statiny (Tomlinson, 2005).

Ti, kteří to zažívají, nejčastěji hlásí bolest ramen, boků a kolen. Bolesti břicha a dolní části zad jsou méně časté, ale ne neslýchané. Mohou to být příznaky nebo prekurzory rhabdomyolýzy, velmi vážného stavu, při kterém se svaly rozpadají. Pokud není rhabdomyolýza léčena, může vést k selhání ledvin nebo zástavě srdce.

jak mohu udělat můj penis tlustý

Pravděpodobnost myopatií se také zvyšuje když jsou statiny kombinovány s určitými jinými léky, zejména s fibráty (Ballantyne, 2003). Studie naznačují, že doplnění statinů o ezetimib toto riziko nezvyšuje samotné statiny (Kashani, 2008).

Pokud při zahájení léčby trpíte nevysvětlitelnou bolestí svalů, informujte svého poskytovatele zdravotní péče. Krevní test vás může informovat, zda existují varovné příznaky tohoto nebezpečného stavu. Pokud cvičíte pravidelně, můžete odepsat bolesti svalů jako obvykle po intenzivním cvičení. Někteří vědci mají podezření že mnoho myopatií souvisejících se statiny z toho důvodu není hlášeno (Tomlinson, 2005).

Opatření

Váš předepisující lékař bude mít otázky týkající se vaší anamnézy. Nezapomeňte jim to říct:

Lékové interakce

Vždy informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích, předpisech i lécích bez lékařského předpisu a veškerých vitaminech nebo doplňcích, včetně bylinných doplňků, které užíváte. Je obzvláště důležité zmínit některou z následujících možností (MedLine Plus, 2018):

 • Léky na ředění krve, jako je warfarin (značka Coumadin)
 • Cyklosporin (obchodní značky Neoral, Sandimmune)
 • Fenofibrát (značka TriCor)
 • Gemfibrozil (značka Lopid)

Pokud užíváte tyto léky s ezetimibem, váš poskytovatel zdravotní péče vás možná bude chtít sledovat kvůli konkrétním vedlejším účinkům.

Neužívejte sekvestranty žlučových kyselin blízko dávky ezetimibu. Patří mezi ně cholestyramin (značka Questran), colesevelam (značka WelChol) a colestipol (značka Colestid). Tyto léky by měly být užívány nejméně čtyři hodiny před nebo dvě hodiny po užití ezetimibu.

Dávkování a cena

Ezetimib je k dispozici v 10 mg tabletách. Pokud není pojištěno, typická cena je 10–15 $ za třicetidenní dodávku (GoodRX, n.d.).

Ezetimib je také předepisován v kombinaci s jinými léky:

 • S atorvastatinem pod značkou Liptruzet
 • Se simvastatinem pod značkou Vytorin
 • S rosuvastatinem pod značkou Ridutrin
 • S kyselinou bempedoovou pod značkou Nexlizet

Úložný prostor

Uchovávejte ezetimib při pokojové teplotě na suchém místě mimo dohled a dosah dětí (MedLine Plus, 2018). Neskladujte ezetimib v koupelně nebo kdekoli, kde může být vlhkost nebo vlhkost. Neuchovávejte ezetimib v chladničce, protože může dojít ke kondenzaci.

Reference

 1. Ballantyne, C. M., Corsini, A., Davidson, M. H., Holdaas, H., Jacobson, T. A., Leitersdorf, E., März, W., Reckless, J. P. D., & Stein, E. A. (2003). Riziko myopatie při léčbě statiny u vysoce rizikových pacientů. Archives of Internal Medicine, 163 (5), 553. doi: 10,1001 / archinte.163.5.553. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12622602/
 2. DailyMed - ZETIA- tablet ezetimibe Citováno 11. listopadu 2020 z https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=a773b0b2-d31c-4ff4-b9e8-1eb2d3a4d62a&audience=consumer
 3. Databáze drog a laktace (LactMed) [Internet]. (2020, 19. října). Ezetimib. Citováno 20. listopadu 2020 z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501635/
 4. Gagné, C., Bays, H. E., Weiss, S. R., Mata, P., Quinto, K., Melino, M., Cho, M., Musliner, T. A., & Gumbiner, B. (2002). Účinnost a bezpečnost ezetimibu se přidala k probíhající léčbě statiny k léčbě pacientů s primární hypercholesterolemií. The American Journal of Cardiology, 90 (10), 1084–1091. doi: 10,1016 / s0002-9149 (02) 02774-1. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12423708/
 5. Heron, M. (2019). Úmrtí: hlavní příčiny pro rok 2017 (svazek 68, National Vital Statistics Reports, s. 1-76) (USA, ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb USA, střediska pro kontrolu a prevenci nemocí). Hyattsville, MD: Národní centrum pro statistiku ve zdravotnictví. Citováno z https://stacks.cdc.gov/view/cdc/79488
 6. Huff, T. (2020, 24. srpna). Fyziologie, Cholesterol. Citováno 19. listopadu 2020, z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470561/
 7. Kashani, A., Sallam, T., Bheemreddy, S., Mann, D. L., Wang, Y., & Foody, J. M. (2008). Přehled profilu vedlejších účinků kombinované léčby ezetimibem a statiny v randomizovaných klinických studiích [abstrakt]. The American Journal of Cardiology, 101 (11), 1606-1613. doi: 10.1016 / j.amjcard.2008.01.041. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18489938/
 8. Lloyd-Jones, DM, Hong, Y., Labarthe, D., Mozaffarian, D., Appel, LJ, Van Horn, L., Greenlund, K., Daniels, S., Nichol, G., Tomaselli, GF, Arnett, DK, Fonarow, GC, Ho, PM, Lauer, MS, Masoudi, FA, Robertson, RM, Roger, V., Schwamm, LH, Sorlie, P., ... Rosamond, WD (2010). Definování a stanovení národních cílů pro podporu kardiovaskulárního zdraví a snižování nemocí. Náklad, 121 (4), 586–613. doi: 10,1161 / oběhaha.109.192703. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20089546/
 9. MedlinePlus. (2018). Ezetimib: Informace o drogách MedlinePlus. Citováno 11. listopadu 2020, z https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a603015.html
 10. Tomlinson, S. S., a Mangione, K. K. (2005). Potenciální nepříznivé účinky statinů na svaly. Fyzikální terapie, 85 (5), 459–465. doi: 10,1093 / ptj / 85.5.459. Citováno z https://academic.oup.com/ptj/article/85/5/459/2805031
 11. Toth, P. P., Morrone, D., Weintraub, W. S., Hanson, M. E., Lowe, R. S., Lin, J., Shah, A. K., & Tershakovec, A. M. (2012). Bezpečnostní profil statinů samotných nebo v kombinaci s ezetimibem: souhrnná analýza 27 studií zahrnujících více než 22 000 pacientů léčených po dobu 6-24 týdnů. International Journal of Clinical Practice, 66 (8), 800–812. doi: 10.1111 / j.1742-1241.2012.02964.x. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22805272/
 12. Ziaeian, B., & Fonarow, G. C. (2017). Statiny a prevence srdečních chorob. JAMA Cardiology, 2 (4). doi: 10,1001 / jamacardio.2016.4320. Citováno z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28122083/
Vidět víc