Měli byste použít masku k ochraně před COVID-19?

Měli byste použít masku k ochraně před COVID-19?

Důležité

Informace o novém koronaviru (virus, který způsobuje COVID-19) se neustále vyvíjí. Náš nový obsah koronavirů budeme pravidelně obnovovat na základě nově publikovaných recenzovaných nálezů, ke kterým máme přístup. Nejspolehlivější a nejaktuálnější informace naleznete na Web CDC nebo Rady WHO pro veřejnost.


Vzhledem k tomu, že pandemie COVID-19 pokračuje a distribuce vakcín se rozšiřuje, mohou být pokyny, kdy musíte nosit masku, matoucí. Měli byste stále nosit masku, i když jste byli očkováni? A co když jste nebyli očkováni, ale měli jste negativní test na COVID? Pokryli jsme vše, co potřebujete vědět o tom, kdy potřebujete nosit masku a proč.

Životně důležité orgány

 • Nosit masku pomáhá chránit lidi kolem vás před nakažením, pokud v současné době máte koronavirus.
 • Žádný test COVID není stoprocentně přesný. To znamená, že i když budete mít negativní test, měli byste stále nosit masku kolem lidí, kteří nejsou součástí vaší domácnosti
 • Pokud jste již dostali jednu nebo dvě dávky vakcíny proti koronaviru, je stále důležité se společensky distancovat. Může to chvíli trvat, než vám vakcína poskytne dostatečnou ochranu, a ani poté žádná vakcína nezabrání 100% případů.
 • Pokračujte v nošení masky, zůstaňte doma, když můžete, a sociální distancování, když nemůžete.

Zatímco tam nějaké byly zmatek a nedorozumění v rané fázi pandemie o tom, zda bylo nošení masky zásadní, jsou nyní ve shodě poskytovatelé zdravotní péče a úředníci v oblasti veřejného zdraví. Masky zabránit šíření COVID-19 jak lidmi, kteří vykazují příznaky, tak lidmi, kteří nejsou (Howard, 2020).



V počátcích pandemie došlo ke spěchu nakupovat masky a mnoha obchodům docházely zásoby. Naštěstí od té doby vyšlo najevo, že nepotřebujete efektní lékařské masky. Dokonce látkové potahy na obličej jsou účinné, pokud jde o prevenci šíření COVID-19 (Chughtai, 2020).

CDC v současné době doporučuje pomocí vícevrstvých masek se ujistěte, že vám těsně přiléhají k nosu a ústům. CDC doporučuje nepoužívat masky s výdechovými ventily, protože mohou vypouštět částice COVID-19. Nejlepší je nechat lékařské masky pro zdravotnické pracovníky (CDC, 2021).



Měl bych nosit masku, pokud jsem měl negativní test na COVID-19?

Protože žádný test není stoprocentně přesný, měli byste vždy nosit masku, pokud se ocitnete mimo dům, mezi lidmi, kteří nejsou součástí vaší domácnosti, nebo ve velkém davu. Testování na koronaviry je zásadní pro omezení šíření viru a měli byste si nechat udělat test, pokud jej potřebujete. Negativní test však není bezplatná jízda. Je to jen snímek vašeho stavu v okamžiku, kdy jste byli testováni, a je stále důležité být ostražití.

Virus se šíří kapkami dýchacích cest při kašli nebo kýchání, vysvětluje Dr. Patrick Kenney, DO, FACOI. Kenney má dvouplášťovou certifikaci pro interní lékařství a infekční choroby a je členem fakulty na Clevelandské klinice na Floridě ve Westonu ve Floridě.

Dýchací kapičky jsou malé částice slin nebo hlenu, které jsou vylučovány z těla, když člověk kýchá, kašle nebo dýchá tvrdě. Tyto kapičky mohou cestovat vzduchem a nakonec spadnout na zem (nebo na jiné blízké povrchy). A pokud je člověk nakažen SARS-CoV-2, může být virus přítomen uvnitř kapiček.



Pokud je zdravý člověk v těsné blízkosti nemocného, ​​může onemocnět vzduchem. Dýchací kapičky mohou cestovat přímo od infikované osoby a přistát na zdravé osobě. Proto je sociální distancování tak důležité. Pokud nepřijdete do styku s ostatními, je méně pravděpodobné, že se nakazíte.

Podle Dr. Kenneyho mohou obličejové masky chránit před oběma těmito způsoby přenosu. Masky pomáhají chránit kapičky dýchacích cest, říká, a později dodal, že také mohou pomoci člověku nedotýkat se jeho tváře, což je další způsob šíření viru.

Ale ne všechny masky jsou stvořeny stejně.

Různé typy masek

Chirurgické masky (obličejové masky)

Tyto ploché masky s pásy, které se zavěšují kolem vašich uší nebo kravaty, které vedou za hlavu, pravděpodobně neposkytují dostatečnou ochranu před koronavirem, protože nevytvářejí těsnění. Boky jsou otevřené a ponechávají prostor pro vstup patogenů. Tyto masky většinou poskytují ochranu jiným lidem od vás, protože přímo blokují kapičky dýchacích cest, které mohou pocházet z vašich úst nebo nosu.

Respirátory

Respirátory se liší od obličejových masek, protože tvoří těsnění kolem obličeje a mohou chránit před částicemi ve vzduchu. Respirátory jsou pojmenovány alfanumerickým kódovacím systémem, takže za nimi uvidíte jedno písmeno s čísly. Písmeno znamená, jak odolný je vůči oleji, zatímco číslo znamená, jaké procento částic ve vzduchu může odfiltrovat při testování v nejhorším případě. Na respirátorech můžete vidět tři písmena a tři čísla:

 • N = to znamená, že respirátor není odolný vůči oleji
 • R = to znamená, že respirátor je odolný vůči oleji
 • P = to znamená, že respirátor je odolný proti oleji
 • 95 = to znamená, že respirátor odfiltruje 95% částic
 • 99 = to znamená, že respirátor odfiltruje 99% částic
 • 100 = to znamená, že respirátor odfiltruje 99,97% částic

Jedním z nejčastěji dostupných respirátorů, který je rovněž dostatečný k ochraně proti SARS-CoV-2, je respirátor N95. K omezení šíření COVID-19 však nepotřebujete efektní masku. I látková maska ​​je účinná.

Další opatření k ochraně před koronavirem

Nejdůležitější je pravidelně si umýt ruce mýdlem a teplou vodou, protože to je nejlepší způsob, jak zastavit šíření mnoha patogenů, včetně koronaviru, doporučuje Dr. Kenney a dodává, že byste se neměli dotýkat očí, úst nebo nosu neumyté ruce. Abyste zajistili správnou hygienu rukou, ujistěte se, že si po použití toalety, po kašlání nebo kýchání a před jídlem umýváte ruce teplou vodou a mýdlem po dobu nejméně 20 sekund.

Pokud je to možné, měli byste také minimalizovat kontakt s nemocnými lidmi. Technologie je skvělý způsob, jak usnadnit péči bez expozice, navrhuje Dr. Kenney a naznačuje, že můžete použít technologii jak k péči o ostatní na dálku, tak ke kontaktu s poskytovatelem zdravotní péče, pokud si myslíte, že jste nemocní sami.

Nakonec by měl každý zůstat informovaný o informacích o koronaviru, protože doporučení ohledně používání masky se mohou změnit.

Pokud jsem byl očkován, musím stále nosit masku?

Zatímco se ukázalo, že vakcíny jsou velmi efektivní pokud jde o prevenci infekce koronavirem, žádná vakcína není stoprocentně účinná. Pokud jste první dávku dostali teprve nedávno, může trvat několik dní až týdnů, než váš imunitní systém zareaguje. Odhady říkají, že v závislosti na tom, jakou vakcínu dostanete, může první dávka zabránit 50-80% nových případů COVID-19 (Pollack, 2020).

Ale i když jste užil (a) obě dávky, není to důvod, proč byste se měli strážit. Velké studie vakcín Moderna a Pfizer ukázaly slibné výsledky, a přestože zabraňují většině případů COVID-19, nezabraňují všem případům.

Může to chvíli trvat, než se vrátíme do normálu, ale dokud nebudeme, zůstaňte ostražití. Zůstaňte doma, když můžete, společenskou vzdálenost, když jdete ven, a vždy, když narazíte na lidi, kteří nejsou součástí vaší domácnosti, noste masku přes nos a ústa.

Reference

 1. Centrum pro přístroje a radiologické zdraví. (n.d.). Respirátory a chirurgické masky N95 (obličejové masky). Citováno z https://www.fda.gov/medical-devices/personal-protective-equipment-infection-control/n95-respirators-and-surgical-masks-face-masks
 2. Chughtai, A. A., Seale, H. a Macintyre, C. R. (2020). Účinnost hadříkových masek na ochranu před těžkým akutním respiračním syndromem koronaviru 2. Vznikající infekční nemoci , 26 (10), e200948. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7510705/

  Doremalen, N. V., Bushmaker, T., Morris, D., Holbrook, M., Gamble, A., Williamson, B.,… Munster, V. (2020). Aerosol a stabilita povrchu HCoV-19 (SARS-CoV-2) ve srovnání s SARS-CoV-1. Citováno z https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.09.20033217v2
 3. Často kladené otázky týkající se osobních ochranných prostředků. (2020, 29. února). Citováno 2. dubna 2020, z https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/respirator-use-faq.html
 4. Polack, F. P., Thomas, S. J., Kitchin, N., Absalon, J., Gurtman, A., Lockhart, S.,. . . Gruber, W. C. (2020). Bezpečnost a účinnost vakcíny mRNA BNT162b2 Covid-19. New England Journal of Medicine, 383 (27), 2603-2615. Citováno z: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2034577
 5. Surgeon_General (2020a, 29. února) Vážně lidi - PŘESTÁVEJTE SI KOUPIT MASKY! NENÍ účinné v prevenci široké veřejnosti v chytání # Koronavirů, ale pokud ji poskytovatelé zdravotní péče nemohou přimět k péči o nemocné pacienty, vystavuje je to ohrožení jejich i našich komunit! [Tweet]. Citováno 29. února 2020, z https://twitter.com/Surgeon_General/status/1233725785283932160
 6. Surgeon_General (2020b, 1. dubna) Na základě asymptomatického šíření # covid19 jsme požádali CDC, aby prozkoumala nová data a určila, zda bychom měli změnit doporučení ohledně toho, které skupiny by měly nosit masky, aby se zabránilo šíření. Pokud se ale rozhodnete nosit pokrývku obličeje, nemůže to na úkor sociálního distancování se. [Tweet]. Citováno 2. dubna 2020, z https://twitter.com/Surgeon_General/status/1245315865614209032
 7. KDO: Kdy a jak používat masky. (n.d.). Citováno z https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
Vidět víc