Měli byste zkusit nachlazení? Co místo toho dělat

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.
Bolestivé a nepříjemně výrazné, opary - puchýře, které se tvoří na okrajích vašich rtů, než se krustí - nelze snadno skrýt. Mohou být aktivovány stresem, takže se pravděpodobně objeví před velkou událostí, prezentací nebo datem. Je tedy zcela pochopitelné, že byste se chtěli jednoho co nejdříve zbavit. Mnoho lidí ráda objevuje pupínky (i když to někdy může zhoršit nebo způsobit jizvy). Možná by vás zajímalo:

jak může být vaše péro větší

Životně důležité orgány

  • Vyskočení na opar může způsobit zanícení a infikování oblasti, což může vést k bakteriální infekci a zjizvení.
  • Vzhledem k tomu, že prasknutí oparu přináší na povrch pokožky tekutinu naplněnou virem, může to zvýšit pravděpodobnost přenosu viru herpes na jiné lidi.
  • HSV-2 je forma viru obvykle zodpovědná za genitální opar. Ale můžete se nakazit jakoukoli formou viru na ústech nebo na genitáliích. Takže pokud se u vás objeví opar a dotknete se penisu, můžete tam přenášet HSV-1.
  • Pokud máte časté opary, může lékař doporučit, abyste pravidelně užívali antivirotika, abyste je potlačili.

Můžete popálit opar?

Dobře ty umět , ale je to docela špatný nápad. Opary (známé také jako puchýře na horečku) jsou obvykle způsobeny virem herpes simplex 1 (HSV-1), i když někdy mohou být způsobeny také virem herpes simplex 2 (HSV-2). Pokud vystříknete opar na puchýři, riskujete šíření viru na další místa na obličeji a těle. Částice viru mohou zůstat na vašich rukou a mohou být přenášeny na další místa, kterých se dotknete.

Jako vaše haraburdí. HSV-2 je forma viru obvykle zodpovědná za genitální opar. Ale můžete se nakazit jakoukoli formou viru na ústech nebo na genitáliích. Takže pokud se u vás objeví opar a dotknete se penisu, můžete tam přenášet HSV-1.

Vzhledem k tomu, že prasknutí oparu přináší na povrch pokožky tekutinu naplněnou virem, může to zvýšit pravděpodobnost přenosu viru herpes na jiné lidi. HSV-1 se šíří kontaktem z úst na ústa nebo vystavením slinám - líbáním, orálním sexem nebo sdílením šálků, brček nebo nádobí.

Stejně jako při stlačení pupíku může prasknutí oparu způsobit zanícení a infikování oblasti, což může vést k bakteriální infekci a zjizvení.

reklama

můžeš si udělat opar

Efektivní léčba na opary

Klid a léčba na předpis, kterou potřebujete, bez nepříjemných výletů do lékárny.

Zjistěte více

Jak se rychle zbavit oparu

Opary se obvykle vymizí samy do dvou týdnů.

Pravděpodobně ale budete chtít urychlit proces hojení a může vám pomoci několik strategií. Antivirová léčba může zkrátit dobu hojení. Mezi antivirotika předepsaná na opary patří valaciklovir (Valtrex), acyklovir (Xerese, Zovirax), famciklovir (Famvir) a penciklovir (Denavir).

Pokud máte časté opary, může lékař doporučit, abyste pravidelně užívali antivirotika, abyste je potlačili.

Ale znovu - nenechte si opar. Může se prodloužit, ne zkrátit, hojení a riskujete, že vytvoříte větší problém, než jste s ním začali.

Co je to přesně opar?

Opary mají obvykle formu puchýřů na rtech nebo v jejich blízkosti. Mají tendenci se objevovat ve třech fázích:

1. Brnění, pálení nebo svědění: Oparu může předcházet svědění, pálení nebo mravenčení kolem rtů po dobu jednoho dne nebo déle. Poté se objeví malá, bolestivá skvrna (nebo více skvrn), kterou nahradí puchýř (nebo jejich shluk).

2. Puchýře. Malé puchýře naplněné tekutinou se obvykle objevují tam, kde se rty setkávají s obličejem. (Opary se mohou také objevit kolem nosu nebo na tvářích.)

3. Vytekání a krustování. Po několika dnech praskly malé puchýře. Otevřené vředy vylučují tekutinu a poté se krustou, aby se vytvořily strupy.

Když máte opar, můžete mít pocit, že chodíte s neonovým nápisem na tváři. Ale rozhodně nejste sami: 67% lidí na celém světě do 50 let má HSV-1, uvádí Světová zdravotnická organizace. A asi 20% až 40% lidí infikovaní HSV-1 dostanou opary, obvykle jednou nebo dvakrát ročně (Kriesel, 2014).

A i poté, co propukne opar, virus zůstane v nervových zakončeních těla a po spuštění se může znovu objevit. Mezi běžné spouštěče nachlazení patří stres, úzkost, únava, vystavení chladu nebo slunečnímu záření nebo oslabený imunitní systém, jako když jste nachlazení nebo chřipka.

Domácí léky a ošetření na opar

Abreva (dokosanol) je volně prodejná mast na opary, která může zkrátit dobu hojení. Při prvních známkách příznaků nachlazení - jako je brnění - jej aplikujte na postiženou oblast podle pokynů v balení.

Chcete-li zmírnit bolest a nepohodlí, můžete také vyzkoušet tyto strategie:

Naneste balzám na rty nebo zvlhčovač
Použijte balzám na rty, vazelínu nebo zvlhčovač s opalovacím krémem na rtech. Udržování rány vlhké je dobrý způsob, jak urychlit hojení. To je obzvláště důležité u oparů: Pokud se ujistíte, že vaše rty nejsou příliš suché, může vám to zabránit v znovuobjevení oblasti, když se usmíváte, jíte nebo pijete.

Používejte krémy proti bolesti
Volně prodejné krémy nebo masti, které obsahují analgetika jako lidokain nebo benzokain, mohou pomoci s bolestí. Populární značkou je Orajel, i když jsou k dispozici generické ekvivalenty (a formy na předpis).

Aplikujte studený obklad
Přiložení chladného a vlhkého hadříku na postižené místo může uklidnit podrážděnou pokožku a pomoci odstranit strupy.

Vezměte léky proti bolesti dostupné v obchodě
Léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, mohou zmírnit nepohodlí.

jak si vyrobit zvětšovač penisu

Opary, líbání a sex

Pokud máte opary, neznamená to, že byste se měli úplně vyhnout intimitě, ať už jde o randění, líbání nebo sex. Ale Americká asociace sexuálního zdraví doporučuje, abyste před orálním sexem nebo políbením někoho přímo na ústa počkali, dokud se opar nezahojí a oblast nebude vypadat normálně (ASHA, n.d.). Pokud užíváte antivirotika k léčbě oparů, měli byste ještě počkat, až se oblast zahojí.

Vzhledem k tomu, že většina dospělých má orální opar, nedoporučujeme, aby osoba přestala mezi vypuknutím (pokud nejsou žádné známky nebo příznaky), úplně nebo úplně nakazit, jednoduše proto, že má orální opar, říká ASHA. Použití bariéry (například zubní přehrady) nebo kondomu při orálním sexu (i když kolem úst nejsou žádné příznaky) však může snížit riziko vzniku genitálního oparu.

Reference

  1. Americká asociace sexuálního zdraví (ASHA). (n.d.). Orální herpes. Citováno z http://www.ashasexualhealth.org/stdsstis/herpes/oral-herpes/
  2. Kriesel, J. D., Bhatia, A., & Thomas, A. (2014). Genotypy genu 1 na citlivost na opar ovlivňují expresi herpes labialis u nepříbuzných lidských subjektů. Variace lidského genomu , 1 , 14024. doi: 10.1038 / hgv.2014.24, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27081513
Vidět víc