Mám užívat tretinoin každou noc? Co je nejlepší pro mou pleť?

Mám užívat tretinoin každou noc? Co je nejlepší pro mou pleť?

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

může herpes zmizet sám

Co je tretinoin?

Tretinoin (kyselina retinová) je derivát vitaminu A a je součástí skupiny běžně používaných léků nazývaných retinoidy. Jedna běžná značka je Retin-A. Používá se jako silný lék proti akné a proti stárnutí při aplikaci na pokožku. Perorální forma tretinoinu se také používá k léčbě typu leukémie nazývané akutní promyelocytární leukémie.

Životně důležité orgány

 • Tretinoin je silný retinoidní lék, který je dostupný pouze na lékařský předpis.
 • Používá se lokálně k léčbě akné a známek stárnutí pokožky, jako jsou vrásky.
 • Je v pořádku používat tretinoin každou noc, ale zejména zpočátku možná nebudete chtít, protože vedlejší účinky mohou být intenzivní.
 • Abyste se vyhnuli extrémnímu podráždění pokožky, zarudnutí a dalším vedlejším účinkům, je důležité používat tretinoin pouze předepsaným způsobem.
 • Chcete-li minimalizovat nežádoucí účinky, naneste zvlhčovač těsně před a po aplikaci tretinoinu.

Tretinoin můžete získat pouze na lékařský předpis, protože je tak silný a může způsobit vážné vedlejší účinky. Část síly tohoto léku spočívá v tom, že začne na kůži působit ihned po aplikaci. Naproti tomu produkty retinolu bez předpisu (OTC) jsou slabší a po aplikaci na pokožku musí projít krokem převodu.

Tretinoin se poprvé začal používat pro kožní onemocnění v 60. letech. Pomáhá podmínkám pokožky zvyšováním buněčného obratu pokožky. Rychle prostupuje vrstvami pokožky a řídí chování buněk, například to, jakou práci by určité buňky měly dělat, jak rychle by buňky pokožky měly růst a kdy by buňky měly zemřít.

reklama

Zjednodušte rutinu péče o pleť

Každá láhev Nightly Defense předepsané lékařem je pro vás vyrobena z promyšleně vybraných, silných ingrediencí a dodává se až k vašim dveřím.

Zjistit více

K dispozici je řada silných stránek a formulací tretinoinu. Dermatolog nebo jiný zdravotnický pracovník, který předepisuje tretinoin, s vámi bude spolupracovat, aby zjistil, který je nejlepší vzhledem k vašemu konkrétnímu typu pleti, a také určí, jak často se má tento lék aplikovat na akné, vrásky nebo jiné účely.

Výhody tretinoinu

Celkový účinek pravidelného užívání tretinoinu může být dramatický, pokud jde o řadu kožních problémů, ale aby to fungovalo pro vás - a vyhněte se závažným nežádoucím reakcím - pečlivě dodržujte pokyny od svého poskytovatele zdravotní péče.

prášky, aby ur péro větší

Mezi výhody tretinoinu patří:

Účinky proti stárnutí:

Tretinoiny akce proti stárnutí zahrnují zmenšení jemných linek a vrásek a zklidnění pokožky - vzhled zdravé pokožky. Dělá to mnoha způsoby, včetně podpory ochranného působení vnější vrstvy pokožky a podpory růstu keratinocytů, což jsou proteiny, které tvoří naši pokožku, nehty a vlasy (Babamiri, 2010).

Tretinoin také pomáhá udržovat bujnou a jasnou pokožku ochranou a nakonec zvýšení produkce kolagenu a pružnost pokožky (Zasada, 2019). Standardní léčebná dávka pro odstranění jemných vrásek je 0,05% tretinoinový krém každou noc, aby se dostavil viditelný účinek za 12 měsíců.

Rutina péče o pleť: co to znamená? Měl bys mít?

9 minut čtení

Vlastnosti proti akné:

Tretinoin působí na akné tím, že pomáhá blokovat póry pokožky. Mnoho studií v průběhu let ukázalo, že je účinný na zánětlivé i nezánětlivé akné. Snižuje lepivost buněk, které mohou ucpat póry a vést k černým bodům, bílým hlavám a zitům.

jak mít tvrdý péro

Tretinoin také minimalizuje velikost pórů a má protizánětlivé účinky (Leyden, 2017). Rovněž ovládá množství produkovaného mastného mazu mazovými žlázami kůže (Zasada, 2019).

Snižuje hyperpigmentaci:

Tretinoin může snížit hyperpigmentaci - oblasti tmavé pokožky - zrychlením obratu kožních buněk v oblasti. Může také urychlit odstranění zabarvení kůže po akné.

Mám užívat tretinoin každou noc?

Ano, tretinoin můžete používat každou noc, ale možná to nebudete chtít zpočátku - a někteří lidé možná nikdy nebudou chtít.

Tretinoin může způsobit podráždění a odlupování pokožky, zvláště když jej začnete používat poprvé. V boji proti tomu se často doporučuje začít pomalu - užívat tretinoin každou třetí noc, pak každou druhou noc, poté každou noc, jak vaše pokožka snáší.

Jak rychle se rozběhnete, závisí na tom, jak snášíte léky. Váš poskytovatel zdravotní péče vám pomůže určit, jaký dávkovací režim je pro vás nejlepší.

Jak zvrátit stárnutí: věci, které můžete udělat dnes

4 minuty čtení

Jak používat tretinoin:

Tretinoin je složkou mnoha produktů péče o pleť, od gelů až po masti a krémy. Cílem tohoto léku (pro jakékoli kožní problémy) je: dosáhnout dobré rovnováhy mezi jeho dobrými a negativními účinky. Ve skutečnosti probíhá debata o předepisování vzorců tretinoinu s nižšími koncentracemi tretinoinu na delší dobu oproti vzorcům s vyššími koncentracemi tretinoinu na kratší dobu - tzv. Rychlá retinizace (Gilman, 2016).

jaké dekongestant mohu užívat s metoprololem

Váš poskytovatel zdravotní péče vám poskytne pokyny a zohlední faktory, jako je typ pokožky, kterou máte (například mastnou nebo suchou), a citlivost pokožky při psaní předpisu. Rovněž vám řeknou, zda byste měli tretinoin užívat každou noc, nebo začít tím, že si jej budete dávat každou druhou noc - nebo počkat ještě v delších intervalech.

Americká akademie dermatologieNárodní lékařská knihovna NIH a další zdroje doporučují při léčbě akné tretinoinem následující:

 • Při mytí obličeje buďte jemní. Používejte jemné mýdlo nebo čisticí prostředek, který neobsahuje sušicí přísady, jako je alkohol, tonery nebo exfolianty, které mohou akné zhoršovat.
 • Umyjte vlažnou vodou.
 • Naneste tenkou vrstvu tretinoinu 20–30 minut po vysušení obličeje.
 • Použijte pouze velikost hrášku (nebo jiné množství) retinoidu, který doporučil váš poskytovatel zdravotní péče. Nanesení většího množství nepomůže urychlit postup a může dráždit pokožku více, než je nutné.
 • Chcete-li nanést krém nebo gel, trochu si namočte bradu, čelo a tváře a produkt jemně rozetřete po celé ploše. Roztáhněte lék od koutků úst, očí a nosu.
 • Chcete-li zmírnit podráždění pokožky tretinoinem, dejte si po aplikaci léku zvlhčovač. V noci naneste hustý zvlhčovací krém, nejlépe ten, který obsahuje přírodní tuky zvané ceramidy.
 • Ráno použijte zvlhčovač obsahující SPF 15 nebo vyšší.
 • Buď trpělivý; pravděpodobně to bude 8–12 týdnů, než si všimnete velkých změn - jak se vaše hlubší vrstvy kůže převracejí.

Nežádoucí účinky tretinoinu

Tretinoin může mít vážné účinky, včetně intenzivního podráždění, zarudnutí, pocitu pálení, svědění, sucha a odlupování kůže. Protože tyto reakce mohou být obzvláště intenzivní, když poprvé začnete tretinoin nebo zvyšujete koncentraci tretinoinu, můžete je částečně zvládnout tím, že budete postupovat pomalu a necháte svou pokožku přizpůsobit se tretinoinu v průběhu času.

Během dní a týdnů používání si vaše pokožka vybuduje úroveň tolerance vůči tretinoinu. Mezitím se však obraťte na svého poskytovatele zdravotní péče o pomoc s úpravou koncentrace tretinoinu, který používáte nebo jej na chvíli méně často aplikujete. Užívání tretinoinu není během těhotenství bezpečné a bylo spojeno s vrozenými vadami.

Existuje rozdíl mezi Retin-A a tretinoinem?

6 minut čtení

Co je třeba vzít v úvahu při používání tretinoinu

 • Aplikujte tretinoin v noci; sluneční světlo deaktivuje klíčové léčivé účinky.
 • Zůstaňte mimo slunce: Ultrafialové (UV) světlo nejen snižuje sílu tretinoinu, ale může také zvýšit citlivost a spálení pokožky. Je dobré dál používat tretinoin ve slunečných letních měsících. Stačí se chránit stínem a sluneční clonou. Ve skutečnosti používejte sluneční clony, stíny a sluneční ochranné oděvy co nejvíce 365 dní v roce, a to i ve slunečných dnech.
 • Tretinoin může interagujte nežádoucími způsoby s jinými složkami péče o pleť . Držte se od produktů, které mají tendenci vysychat pokožku při užívání tretinoinu. Vyhýbejte se výrobkům obsahujícím koření, síru, vápno, resorcinol, adstringenty a kyselinu salicylovou (National Library of Medicine, 2020).
 • Chraňte svůj obličej před silným větrem nebo chladem šátkem nebo jiným zakrytím obličeje; tretinoin vás může zvýšit citlivost na extrémy počasí.

Reference

 1. Tipy pro péči o pleť s akné. Americká akademie dermatologie. Citováno z: https://www.aad.org/public/diseases/acne/skin-care/tips
 2. Babamiri, K., & Nassab, R. (2010). Kosmeceuticals: Důkazy za retinoidy. Aesthetic Surgery Journal, 30 (1), 74–77. https://doi.org/10.1177/1090820tz09360704 https://academic.oup.com/asj/article/30/1/74/199813
 3. Daily Med, National Library of Medicine, NIH. Štítek: Retin-A tretinoinový krém; Retin-A tretinoinový gel. Citováno z: https://dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm?setid=9556d73d-c573-4e0a-9feb-764ce2d1107b
 4. Gilman, R., & Buchanan, P. (2016). Retinoidy: přehled literatury a navrhovaný algoritmus pro použití před procedurami resurfacingu obličeje. Journal of Kožní a estetická chirurgie, 9 (3), 139. https://doi.org/10.4103/0974-2077.191653 , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064676/
 5. Kligman, L. H., Duo, C. H. a Kligman, A. M. (1984). Topická kyselina retinová zlepšuje opravu kožní pojivové tkáně poškozené ultrafialovým zářením. Výzkum pojivové tkáně, 12 (2), 139–150. https://doi.org/10.3109/03008208408992779 , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6723309/
 6. Leyden, J., Stein-Gold, L., & Weiss, J. (2017). Proč jsou aktuální retinoidy základem léčby akné. Dermatology and Therapy, 7 (3), 293–304. https://doi.org/10.1007/s13555-017-0185-2 , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28585191/
 7. Úřad doplňků stravy, Národní instituty zdraví. Vitamin A. Citováno z https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/
 8. Nadace proti rakovině kůže. Když kosmetické přípravky způsobují citlivost pokožky (listopad, 2018). Citováno z https://www.skincancer.org/blog/when-beauty-products-cause-sun-sensitivity/
 9. University of Wisconsin Hospitals and Clinics Authority. Retinoidy: Definování rozdílu. UW zdraví. Citováno z https://www.uwhealth.org/madison-plastic-surgery/retinoids-defining-the-difference/4528
 10. Weiss, J. S. (1988). Topický tretinoin zlepšuje fotoaktivní pokožku. Dvojitě zaslepená studie ovládaná vozidlem. JAMA: The Journal of the American Medical Association, 259 (4), 527–532. https://doi.org/10.1001/jama.259.4.527 , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3336176/
 11. Zasada, M., & Budzisz, E. (2019). Retinoidy: aktivní molekuly ovlivňující tvorbu struktury pokožky při kosmetických a dermatologických ošetřeních. Advances in Dermatology and Allergology, 36 (4), 392–397. https://doi.org/10.5114/ada.2019.87443 , https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31616211/
Vidět víc