Nedostatek dechu? 11 důvodů, proč by to mohlo být důvodem k obavám

Lékařsky zkontrolovánoCarmen Fookes, BPharm. Naposledy aktualizováno 10. května 2021.
Zobrazit jako prezentaci Zobrazit předchozí snímek Zobrazit další snímek

Astma

Myslíte si, že astma je stav, kterým trpí pouze mladí lidé? Přemýšlejte znovu.

I když je pravda, že u většiny lidí se astma rozvine v dětství, příznaky astmatu se mohou objevit v jakémkoli věku.Astmaje chronický stav, který postihuje naše dýchací cesty – to jsou dýchací trubice, které nasávají vzduch dolů do našich plic. Příznaky zahrnují dušnost nebo pískání nebo sípání na hrudi, když dýcháte. U dětí může být jediným příznakem přetrvávající kašel. Příznaky mohou přicházet a odcházet a jsou často vyvolány věcmi, jako je cvičení, nemoc, alergeny nebo stres.

Anémie

Naše krev obsahuje asi 20 až 30 bilionů červených krvinek (RBC). Červené krvinky obsahují hemoglobin – protein obsahující železo, který umožňuje červeným krvinkám přenášet kyslík po těle. Anémie se může objevit, pokud jsou červené krvinky zničeny, ztraceny krvácením nebo nejsou dostatečně rychle nahrazeny. Protože červené krvinky přenášejí kyslík, příliš málo červených krvinek snižuje dodávku kyslíku do plic – způsobuje dušnost.

Další příznakyanémiezahrnují únavu, bledou kůži, rychlý nebo nepravidelný srdeční tep a závratě.

Rakovina plic

Rakovina pliczabíjí více lidí než rakovina tlustého střeva, prsu a prostaty dohromady.

Odhaduje se, že v roce 2021 bude v USA diagnostikována rakovina plic u 235 000 lidí; dvě třetiny z nich budou starší 65 let.

Ačkoli prognóza rakoviny plic často není dobrá, někteří lidé s rakovinou v dřívějším stádiu mohou být vyléčeni. Příznaky rakoviny plic zahrnují dušnost, přetrvávající nebo zhoršující se kašel, ztrátu hmotnosti, časté plicní infekce, únavu a sípání. Muži afrického původu, lidé, kteří kouří, a ti, kteří byli vystaveni vysoké úrovni znečištění nebo radonu, mají vyšší riziko vzniku rakoviny plic.

Srdeční selhání

Srdeční selhání je stav, který odráží oslabení srdečních svalů. To způsobuje, že srdce není účinné při pumpování krve a kyslíku do těla. V důsledku toho se srdce snaží pumpovat tvrději, aby to kompenzovalo. Tato práce navíc může srdce ještě více poškodit a zvětšit.

Časné příznakyměstnavé srdeční selhánímohou být jemné, jako jsou otoky nohou a kotníků, neustálá únava nebo špatná chuť k jídlu. Dušnost nebo přibírání na váze ukazují na zhoršující se stav, protože tělo zadržuje tekutiny, což dále zatěžuje srdce.

Nekontrolovaná cukrovka, zneužívání alkoholu a drog, vysoký krevní tlak a další srdeční onemocnění mohou poškodit srdce a vést k srdečnímu selhání. Kliknětetadypro více informací o srdečním selhání.

Zápal plic

Pneumonie je běžná plicní infekce, která každoročně postihuje miliony lidí v USA. Může být způsobena řadou různých bakterií, virů a hub.

Příznaky zápalu pliczahrnují kašel, horečku, zimnici a dušnost (někdy pouze při námaze). Více ohroženi jsou lidé, kteří kouří, mají jiné typy plicních onemocnění včetně CHOPN a cystické fibrózy, kteří nedávno podstoupili operaci, nebo mají cukrovku nebo jiné zdravotní stavy, které ovlivňují imunitní systém, mozek nebo srdce.

Závažné alergické reakce a anafylaxe

Náhlá a těžká dušnost, která trvá déle než několik minut, je lékařskou pohotovostí, zvláště pokud k ní dojde po požití jídla, léků nebo jakéhokoli druhu kousnutí nebo bodnutí hmyzem. Jakékoli další neočekávané krátkodobé epizody dušnosti by měly vést k zavolání lékaře.

Dušnost je běžným příznakem těžké alergické reakce.Anafylaxe(a-na-fi-lax-is) je název pro potenciálně život ohrožující alergické reakce, ke kterým dochází během několika minut po expozici alergenu. Mezi další příznaky anafylaxe patří otok rtů, jazyka, hrdla nebo obličeje; svědění; kašel a sípání; závratě nebo omdlení; zvracení a nevolnost.

Obezita

Někteří lidé, kteří jsou velmi obézní, mají potíže s dýcháním, což je stav známý jako syndrom hypoventilace obezity (OHS).

Odborníci si nejsou jisti přesnou příčinou OHS, ale naznačují, že to může být způsobeno buď nadměrnou hmotností na hrudní stěně, která ztěžuje svalům hluboký nádech, nebo poruchou kontroly mozku nad dýcháním. Mezi další příznaky OHS patří spánková apnoe, denní ospalost, bolesti hlavy, deprese a špatná kvalita spánku.

Léčba zahrnuje asistenci dýchání pomocí speciálních přístrojů, oxygenoterapii a hubnutí.

Tuberkulóza

V roce 2020 bylo ve Spojených státech hlášeno celkem 7 163 nových případů tuberkulózy (TBC), což je relativní snížení o 20 % ve srovnání s počtem případů hlášených během roku 2019. Přestože míra TBC od roku 2010 klesá, je to více než normální pokles je pravděpodobně způsoben omezeným cestováním a migrací v důsledku pandemie COVID-19 nebo potenciálně zmeškanými nebo opožděnými diagnózami TBC.

Pokud jsou diagnostické testy negativní na SARS-CoV-2, virus způsobující COVID-19, TBC by měla být považována za možnou diagnózu.

k čemu je erekční kroužek?

Kromě dušnosti,příznaky aktivní TBCzahrnují kašel trvající > 2 týdny, neúmyslný úbytek hmotnosti, krev ve sputu, neustálou únavu, horečku a noční pocení. Někteří lidé s TBC nemají žádné příznaky a říká se, že tito lidé mají latentní TBC.

Plicní embolie

Embolus je krevní sraženina, vzduchová bublina nebo soubor jiných typů buněčného materiálu (jako jsou tukové buňky), který je přenášen krevním řečištěm a je schopen se usadit v krevní cévě a způsobit embolii (obstrukci).

Aplicní embolie(PE) je náhlé ucpání krevní cévy v plicích, které omezuje nebo zastavuje průtok krve.

Příznaky mohou zahrnovat bolest na hrudi, dušnost, zrychlený srdeční tep, úzkost a kašel, s nebo bez krvavého sputa. Pokud se neléčí okamžitě, někteří PE jsou smrtelní.

Inhalační poranění

Naše plíce jsou velmi jemné a náchylné k poranění. Zejména děti častěji vdechují cizí předměty, jako jsou korálky nebo malé kousky jídla. Kouř a oxid uhelnatý z požárů a výpary z toxických látek, jako je plyn, petrolej nebo ředidlo barev, mohou také poškodit plíce.

Příznaky poranění při vdechnutí zahrnují dýchací potíže, dušení, kašel nebo chrapot v krku. Kůže může mít modrou/šedou barvu a mohou se vyskytnout další známky poranění, jako jsou spálené chloupky v nose, popáleniny nebo puchýře na obličeji nebo zmatenost.

Dušnost po jídle

Dva nejčastější stavy spojené s dušností po jídle jsougastroezofageální refluxní choroba(GERD) achronická obstrukční plicní nemoc(CHOPN).

GERD je porucha trávení, která postihuje pás tkáně (svěrač), který odděluje náš jícen od žaludku. U lidí s GERD se žaludeční kyselina plíží do jícnu přes vadný svěrač a do dýchacích cest. To může způsobit zánět, zúžení a otok vedoucí k dušnosti.

CHOPN je progresivní plicní onemocnění, které je častější u lidí, kteří kouří. Plíce u lidí s CHOPN se mohou hypernafouknout a zabírat tak více místa v hrudní dutině. Přeplněné žaludky mohou tlačit na plíce a způsobit dušnost. Navíc energie, kterou lidé s CHOPN potřebují k trávení potravy, může také způsobit značnou dušnost.

COVID-19: Dušnost je častým příznakem

PřípadyCovid-19byly poprvé hlášeny ve Spojených státech v lednu 2020.

Infekce dýchacích cest, způsobená virem SARS-CoV-2, může způsobit závažná onemocnění, jako je napřzápal plicasyndrom akutní dechové tísně.

Mezi nejčastější příznaky Covid-19 patří:

 • Kašel
 • Horečka
 • A dušnost.

Další příznaky mohou zahrnovat:

 • Zimnice
 • Gastrointestinální potíže (jako je bolest břicha, průjem nebo nevolnost)
 • Bolest hlavy
 • Ztráta čichu
 • Ztráta chuti
 • Bolest svalů
 • Bolavý krk.

Příznaky se mohou objevit během dvou až čtrnácti dnů po expozici, i když u některých lidí je inkubační doba delší. U 98 % lidí, kteří byli infikováni virem SARS-CoV-2, se příznaky rozvinou do 12 dnů.

Pokud se u vás objeví některý z výše uvedených příznaků, nechte si udělat test na COVID-19. Pokud je test pozitivní, izolujte se od ostatních lidí, zejména těch, kteří jsou vystaveni vysokému riziku závažných onemocnění, jako jsou lidé s rakovinou, cukrovkou, srdečními chorobami, plicními chorobami nebo kouří.

Připojte se ke komunitě

Pokud zaznamenáte mírnou dušnost, kontaktujte svého lékaře nebo zavolejte sanitku, pokud je závažná.

Máte-li obecné dotazy nebo připomínky ke stavům, které způsobují dušnost, zvažte připojeníSkupina na podporu dušnosticož vám umožní spojit se s lidmi s podobnými podmínkami,klást otázky, získejte odpovědi na své otázky a sledujte nejnovější zprávy související s dušností.

Hotovo: Nedostatek dechu? 11 důvodů, proč by to mohlo být důvodem k obavám

Co je astma? Příčiny, příznaky a léčba

Jaké látky spouštějí astmatický záchvat a jaké léky můžeme používat k potlačení sípání po celý rok? Navíc se dozvíte o nejnovějších schváleních pro kontrolu těžkého astmatu.

Poznámky o menopauze – co každá žena potřebuje vědět

Společnost má tendenci léčit menopauzu jako nemoc; čemu je třeba se za každou cenu vyhnout. Ale menopauza může být pozitivní. Už žádné měsíční výkyvy nálad, menstruační nehody nebo těhotenské starosti. Sebevědomí a sebevědomí...

Prameny

 • American Cancer Society. Rakovina plic (nemalobuněčná). http://www.cancer.org/cancer/lungcancer-non-smallcell/detailedguide/non-small-cell-lung-cancer-key-statistics
 • Medline Plus. Americká národní lékařská knihovna. Inhalační poranění. https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/inhalationinjuries.html
 • Burn Institute. Bezpečnostní tipy a informace. Inhalační poranění. http://www.burninstitute.org/wp-content/uploads/2013/03/InhalationInjuries-factsheet.pdf
 • Nadace pro CHOPN. Blog nadace COPD. Nedostatek dechu po jídle. https://www.copdfoundation.org/COPD360social/Community/Blog/Article/222/Short-of-Breath-After-Eating.aspx
 • Deutsch-Feldman M, Pratt RH, Price SF, Tsang CA, Self JL. Tuberculosis — Spojené státy americké, 2020. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 2021;70:409–414. DOI: http://dx.doi.org/10.15585/mmwr.mm7012a1external

Další informace

Vždy se poraďte se svým poskytovatelem zdravotní péče a ujistěte se, že informace zobrazené na této stránce platí pro vaši osobní situaci.