Příčiny a léčba pásového oparu a neštovic (herpes zoster)

Příčiny a léčba pásového oparu a neštovic (herpes zoster)

Zřeknutí se odpovědnosti

Máte-li jakékoli zdravotní dotazy nebo obavy, obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče. Články o příručce pro zdraví jsou podepřeny recenzovaným výzkumem a informacemi získanými od lékařských společností a vládních agentur. Nejsou však náhradou za odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu.

Jeden virus, dvě nemoci. Pro všechny z vás, fanoušky Stephena Kinga, je virus varicella-zoster (VZV) jako klaun Pennywise virových infekcí. Dělá vám to spoustu zármutku, když jste ještě dítě, a znovu se objeví v pozdní dospělosti - a když to nejméně očekáváte - a způsobí vám ještě jednou strašnou bolest. Čtěte dál a poskytneme vám všechny informace, které budete potřebovat, abyste ochránili sebe i své blízké před neštovicemi a pásovým oparem, což jsou důsledky virových infekcí varicella-zoster.jak získat recept na testosteron online

Životně důležité orgány

 • Plané neštovice a pásový opar jsou způsobeny virem varicella-zoster.
 • Mezi příznaky planých neštovic patří malé, svědivé a červené puchýře, které se tvoří na obličeji, hrudníku, zádech, pažích a nohou.
 • Vakcíně proti neštovicím lze účinně zabránit pomocí vakcíny proti planým neštovicím.
 • Šindel je způsoben reaktivací viru varicella-zoster, obvykle u lidí nad 50 let nebo u lidí se slabším imunitním systémem.
 • Vakcína proti šindelům Shingrix je účinná z 97%.

Co je virus varicella-zoster? Jak to souvisí s oparem?

Virus varicella-zoster je ve Spojených státech běžným infekčním agens. Je příčinou planých neštovic (také známých jako varicella), dětské vyrážky a herpes zoster (pásový opar), ke kterým dochází, když se VZV znovu aktivuje později v životě. Sazby planých neštovic od zavedení vakcíny proti VZV v roce 1995 poklesly, ale míra šindelů zůstala do značné míry stejná (Tanuseputro, 2011). O 1,2 milionu lidí ve Spojených státech jsou každý rok postiženy pásovým oparem (Yawn, 2007). Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) věří, že 1 ze 3 Američanů zažije během svého života šindele (CDC, 2019).

VZV je součástí rodiny herpesvirů spolu s viry, které způsobují genitální opar, orální opar (opary), mononukleózu (mono) a další. Stejně jako virus, který způsobuje genitální opar, je VZV skvělý při vyhýbání se imunitnímu systému a skrývání se v nervech. Další informace o herpesvirech najdete zde.

reklamainfikovaný vlasový folikul na ošetření penisu

Léčba genitálního herpesu na předpis

Poraďte se s lékařem o tom, jak léčit a potlačit ohniska před prvním příznakem.

Zjistit více

Jak se přenáší virus varicella-zoster?

Virus varicella-zoster je dobře známý poskytovatelům zdravotní péče jako vysoce nakažlivý, což znamená, že se velmi snadno šíří z jedné osoby na druhou. Možná to dobře víte, pokud jste se jako dítě zúčastnili ‚neštovice '. (Pro informaci si myslíme, že oslavy neštovic jsou špatným nápadem a rizikem četné komplikace včetně poškození mozku a pneumonie (CDC, 2019)) VZV se šíří z člověka na člověka prostřednictvím infikovaných vzdušných kapiček nebo přímého kontaktu. Obvykle nejprve infikuje buňky zapojené do vašeho imunitního systému, které poté šíří virus po celém těle. Odtud útočí na vaše kožní buňky a vytváří vyrážky a puchýře naplněné tekutinou, které běžně vidíme u neštovic. Od 2 dnů před objevením se příznaků, dokud se puchýře neroztrhnou a nedochází k chrastavitosti, můžete přenášet nemoc na někoho jiného. Před vytvořením strupů by se lidé s plané neštovice nebo pásový opar měli vyhnout kontaktu s jinými lidmi. To by mohlo znamenat zůstat doma z práce nebo ze školy. Jak příznaky začínají mizet, VZV poté putuje zpět do vašich nervových zakončení a skrývá se ve svazku nervových buněk zvaných gangliích hřbetních kořenů, přičemž čeká na dobu, než vaše imunita poklesne, když může znovu způsobit zmatek.Co je plané neštovice?

Plané neštovice jsou infekční onemocnění, ke kterému dochází během akutní, invazivní fáze infekce VZV, kterou obvykle dostáváte jako dítě. U většiny dětí nejsou plané neštovice obvykle závažné. Mezi první příznaky obvykle patří horečka, nevolnost, bolest v krku, podrážděný žaludek nebo ztráta chuti k jídlu. Asi po dni se objeví vyrážka. Pro ty z vás, kteří plané neštovice ještě neviděli, to vypadá jako shluky malých, svědivých a červených puchýřků, které se tvoří na obličeji, hrudi, zádech, pažích a nohou. Nové puchýře se objeví několik dní. Za přibližně šest dní vytvoří puchýře strupy, které po týdnu nebo dvou odpadnou. U neočkovaných dospělých mohou být plané neštovice závažnější. Dospělí s planými neštovicemi mají vyšší riziko závažných komplikací včetně pneumonie a encefalitidy (zánět mozku).

Očkování proti VZV, také známé jako vakcína proti planým neštovicím, může být při prevenci infekce vysoce účinné. Vakcína je obvykle podává se ve dvou dávkách , první ve věku 12–18 měsíců a druhý ve věku 4–6 let (CDC, 2018). Napříč několika studiemi , první dávka vakcíny je 80% účinná při prevenci planých neštovic a téměř eliminuje možnost vzniku závažných příznaků (Marin, 2016). Výsledek druhé dávky vakcíny je 92% účinný v prevenci plané neštovice.

kolikrát by měl muž ejakulovat

Některá jednoduchá ošetření mohou pomoci někomu s planými neštovicemi. Nejprve by měly být léčeny příznaky neštovic. To může zahrnovat acetaminofen (značka Tylenol) na horečku a antihistaminika, jako je loratadin (značka Claritin) na svědění. Ošetření pleti, jako jsou pleťové vody, může fungovat, i když to nebylo vědecky prokázáno. Pamatujte, že byste dětem neměli dávat aspirin, protože je vystavují riziku Reyeova syndromu, který může být extrémně nebezpečný. K léčbě neštovic mohou být vhodné antivirotika, zejména u dospělých, lidí se slabým imunitním systémem a dětí, které nebyly očkovány. Pokud to váš poskytovatel zdravotní péče považuje za nutné, antivirové léky jako acyklovir a valacyklovir mohou snížit závažnost a trvání příznaků.

Co je šindel?

Šindel (herpes zoster) je onemocnění, ke kterému dochází, když se VZV znovu aktivuje z vašich nervových buněk. K reaktivaci obvykle dochází u starších dospělých nebo během období nízké imunity. Příznaky pásového oparu obvykle začínají svěděním, pálením nebo brněním na kůži na jedné straně těla. Během jednoho nebo dvou dnů propukne vyrážka v pásku na jedné straně těla. Váš poskytovatel zdravotní péče může tomuto pásku říkat „dermatom.“ Vyrážka je obvykle bolestivá, svědící a mravenčí a bude mít malé puchýře naplněné tekutinou, jako například plané neštovice. Během příštích tří až pěti dnů se budou objevovat nové puchýře. Poté se rozdrtí a uzdraví po dobu dvou až čtyř týdnů.

Každý, kdo měl v minulosti plané neštovice nebo byl očkován proti planým neštovicím, může dostat pásový opar, i když děti, které dostávají vakcínu proti neštovicím, jsou vystaveny menšímu riziku. Riziko vzniku pásového oparu se zvyšuje po 50. roce věku. Osoby s vysokým imunitním systémem, včetně lidí s HIV, lidí na chemoterapii nebo příjemců transplantátu, jsou ohroženy. Většina lidí dostane šindele pouze jednou za život.

Bohužel, pásový opar může přijít s ošklivou komplikací zvanou postherpetická neuralgie (PHN). Tato komplikace je poznamenána pálivou, akutní bolestí, která se může pohybovat od mírné po nesnesitelnou a přetrvává týdny až roky po jejím začátku. Riziko PHN po pásovém oparu se zvyšuje s věkem. The CDC odhaduje, že 10–13% případů šindelů má za následek PHN (CDC, 2019). Poskytovatelé zdravotní péče obvykle k léčbě PHN vyzkoušejí gabapentin (značka Neurontin), pregabalin (značka Lyrica) a tricyklická antidepresiva. Protože příznaky PHN mohou být chronické, možná budete muset být na těchto lécích dlouhodobě (Johnson, 2014).

Jak tedy můžeme zabránit tomu, aby se to stalo? Vakcína proti herpes zoster s názvem Shingrix byla vydána v roce 2017 a nyní je doporučeno CDC pro prevenci pásového oparu u lidí ve věku 50 let a starších (CDC, 2018). Skládá se ze dvou dávek podávaných s odstupem dvou až šesti měsíců. Po očkování jste dobře chráněni: v jednom pokusu dokončení dvou dávek vakcíny Shingrix snížilo riziko vzniku pásového oparu po dobu tří let o 97% (Lal, 2015). Pokud přípravek Shingrix není k dispozici nebo pokud jste na něj alergičtí, můžete získat Zostavax. Zostavax je další vakcína proti šindelům a je schválena pro osoby starší 60 let.

Pokud se u vás objeví pásový opar, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče. Okamžitá léčba antivirovými léky může zmírnit bolest, podpořit hojení a snížit riziko postherpetické neuralgie. K léčbě šindelů se často používají valacyklovir, famciklovir a acyklovir, které se obvykle podávají více než týden.

jak můžete zvětšit penis

Jaké jsou rizikové faktory pro získání viru varicella-zoster?

Lidé bez imunity vůči VZV jsou vystaveni nejvyššímu riziku infekce. Jedná se o lidi, kteří nikdy neměli plané neštovice a nikdy nebyli imunizováni proti VZV. Nejlepším způsobem, jak snížit riziko vzniku VZV, je očkování. To je zvláště důležité pro děti, zdravotnické pracovníky a lidi, kteří pracují ve školách nebo zařízeních denní péče. Pokud si nejste jisti, zda jste v minulosti dostali plané neštovice nebo jste vakcínu dostali, může vám poskytovatel zdravotní péče poslat jednoduchý krevní test k vyhodnocení vaší imunity.

Také by vás mohlo zajímat, můžete dostat plané neštovice dvakrát? Odpověď zní ano, ale je vzácná , zejména u lidí s normálním imunitním systémem (Dyer, 2016).

Zmizí někdy virus varicella-zoster?

Ne, bohužel, VZV je celoživotní infekce. Jakmile to získáte, neexistuje způsob, jak se toho zbavit. Očkování proti planým neštovicím a pásovému oparu však může zabránit nebo zmírnit příznaky, pokud se nakazíte. Navíc antivirové léky, jako je acyklovir, famciklovir nebo valacyklovir, jsou účinné při léčbě VZV, pokud se u vás objeví příznaky. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, pokud se obáváte o plané neštovice nebo pásový opar u vás nebo u milovaného člověka.

Reference

 1. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2018, 31. prosince). Plané neštovice (varicella): Očkování. Citováno z https://www.cdc.gov/chickenpox/vaccination.html
 2. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2018, 25. ledna). Vakcíny a preventivní nemoci: doporučení společnosti Shingrix. Citováno z https://www.cdc.gov/vaccines/vpd/shingles/hcp/shingrix/recommendations.html
 3. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 14. srpna). Zátěž šindelů a trendy. Citováno z https://www.cdc.gov/shingles/surveillance.html
 4. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 15. dubna). Pinkbook: Varicella - komplikace. Citováno z https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/varicella.html#complications
 5. Centra pro kontrolu a prevenci nemocí. (2019, 14. srpna). Šindele (Herpes Zoster): Klinický přehled. Citováno z https://www.cdc.gov/shingles/hcp/clinical-overview.html
 6. Dyer, J. a Greenfield, M. (2016). Opakující se plané neštovice u imunokompetentní ženy. Cutis, 97 (1), 65–69. Citováno z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26919358
 7. Johnson, R. W. a Rice, A. S. (2014). Klinická praxe. Postherpetická neuralgie. The New England Journal of Medicine, 371, 1526–1533. doi: 10,1056 / NEJMcp1403062, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25317872
 8. Lal, H., Cunningham, A. L., Godeaux, O., Chlibek, R., Diez-Domingo, J., Hwang, S. J.,… Heineman, T. C. (2015). Účinnost adjuvované vakcíny proti herpes zoster podjednotky u starších dospělých. New England Journal of Medicine, 372 (22), 2087–2096. doi: 10,1056 / NEJMoa1501184, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25916341
 9. Marin, M., Marti, M., Kambhampati, A., Jeram, S. M., & Seward, J. F. (2016). Globální účinnost vakcíny proti ovcím neštovicím: metaanalýza. Pediatrics, 137 (3). doi: 10,1542 / peds.2015-3741, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26908671
 10. Tanuseputro, P., Zagorski, B., Chan, K. J. a Kwong, J. C. (2011). Populační výskyt herpes zoster po zavedení veřejně financovaného očkovacího programu proti planým neštovicím. Vakcína, 29 (47), 8580–8584. doi: 10.1016 / j.vaccine.2011.09.024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21939721
 11. Yawn, B. P., Saddier, P., Wollan, P. C., St. Sauver, J. L., Kurland, M. J., & Sy, L. S. (2007). Populační studie výskytu a komplikací herpes zoster před zavedením vakcíny Zoster. Mayo Clinic Proceedings, 82 (11), 1341–1349. doi: 10,4065 / 82.11.1341, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17976353
Vidět víc